PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł do domu połączony z kominkiem



jacek1987
12-11-2018, 19:07
Witam Kolegów,
To mój pierwszy wpis, więc proszę o wyrozumiałość :)
Proszę o informację czy i w jaki sposób można połączyć kocioł gazowy kondensacyjny z kozą, która będzie dodatkowo ogrzewała wodę trafiającą do podłogówki i grzejników na piętrze. Nie wybrałem jeszcze pieca, ale niebawem będę musiał to zrobić. Powierzchnia użytkowa to ok 180 m2. Parter ok 90 m2 otwartej przestrzeni(kuchnia, salon, jadalnia) + wiatrołap i łazienka, łącznie ok 15 m2. Zależy mi na jak najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu, stąd pomysł na połączenie kotła z kozą. Lubimy żywy ogień, więc będziemy często palić w kominku - nie chciałbym żeby cała energia szła w komin ;-)
Nie chcę żeby ciepłe powietrze było "wdmuchiwane" do domu, tylko żeby ogrzewało dodatkowo wodę trafiającą do podłogówki oraz do grzejników.
Będę ogromnie wdzięczny za podpowiedzi z Waszej strony.

Konsultant Viessmann
19-11-2018, 09:16
Wszystko można wykonać ale by to działało prawidłowo to już nie tak prosto. Kotły na paliwo stałe muszą pracować z wysokim parametrem, kocioł kondensacyjny by był najbardziej sprawny potrzebuje jak najniższego parametru to samo ogrzewanie płaszczyznowe (tutaj podłogówka) zatem widać tutaj konflikt interesów. Z całym szacunkiem dla tego forum proszę się w pierwszej kolejności udać do uprawnionego projektanta bo oszczędzi to wydatków na późniejsze poprawianie instalacji jak również nerwów.
Proszę pamiętać, że jeśli lubicie "żywy ogień" to instalacja musi mieć możliwość przejęcia wytworzonego ciepła (nawet gdy nie jest one potrzebne) a to oznacza stosowanie zasobników buforowych o bardzo dużej pojemności, tj min 80l wody na każdy kW mocy zainstalowanej w kotle stałopalnym.

wg39070
19-11-2018, 09:46
Witam Kolegów,
To mój pierwszy wpis, więc proszę o wyrozumiałość :)
Proszę o informację czy i w jaki sposób można połączyć kocioł gazowy kondensacyjny z kozą, która będzie dodatkowo ogrzewała wodę trafiającą do podłogówki i grzejników na piętrze. Nie wybrałem jeszcze pieca, ale niebawem będę musiał to zrobić. Powierzchnia użytkowa to ok 180 m2. Parter ok 90 m2 otwartej przestrzeni(kuchnia, salon, jadalnia) + wiatrołap i łazienka, łącznie ok 15 m2. Zależy mi na jak najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu, stąd pomysł na połączenie kotła z kozą. Lubimy żywy ogień, więc będziemy często palić w kominku - nie chciałbym żeby cała energia szła w komin ;-)
Nie chcę żeby ciepłe powietrze było "wdmuchiwane" do domu, tylko żeby ogrzewało dodatkowo wodę trafiającą do podłogówki oraz do grzejników.
Będę ogromnie wdzięczny za podpowiedzi z Waszej strony.

Kocioł gazowy w układzie zamkniętym z kozą, rozdzielacz do podłogówki z mieszaczem. Posiadam taki układ z tym, że 100 % podłogowego ogrzewania. Bufora nie mam.

wg39070
19-11-2018, 11:31
Oczywiście, jeśli koza przystosowana jest do układu zamkniętego.