PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość komina systemowego



bodega
15-11-2018, 15:06
Witam nie mam wpisane wysokości komina systemowego w projekcie
na jakiej podstawie zamawiać komin systemowy ?

d7d
15-11-2018, 15:19
Komin systemowy do ?
Nie widać komina na przekroju lub na elewacji?
Na rzucie dachu też nie ma koty wysokościowej ?

bodega
15-11-2018, 18:00
komin systemowy do domu jednorodzinnego na przekroju jest zakreskowany do poziomu podłogi piętra .
Nigdzie w projekcie nie ma wzmianki o jego wysokości jestem kompletnym laikiem
Czy zamamwia sie na podstawie wysokości domu ?

Kominki Piotr Batura
15-11-2018, 22:53
Jeżeli usytuowany jest mniej więcej w kalenicy, to wysokość + dwa pustaki (takie po 33 cm).

arturo13
16-11-2018, 04:22
Jeżeli usytuowany jest mniej więcej w kalenicy, to wysokość + dwa pustaki (takie po 33 cm).

Czyli 66cm od poziomu kalenicy? dobrze rozumiem?
U mnie w projekcie jest praktycznie na równo z kalenicą ale właśnie boję się ze będzie za nisko

d7d
16-11-2018, 08:59
https://www.google.com/search?q=wysoko%C5%9B%C4%87+komina&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjLh_aMxtjeAhVNNOwKHbEXAZ4QsAR6BAgGEAE&biw=1388&bih=961

arturo13
16-11-2018, 19:36
To po jakiego pierona w projekcie mam na równo z kalenicą skoro to jest źle. Jak by to mój teściu powiedział, po to kupiłem projekt żeby mieć wszystko do robienia z projektu

Kominki Piotr Batura
16-11-2018, 20:18
To po jakiego pierona w projekcie mam na równo z kalenicą skoro to jest źle. Jak by to mój teściu powiedział, po to kupiłem projekt żeby mieć wszystko do robienia z projektuBo trzeba było projekt od architekta brać a nie od jakiegoś barana.. ;) .A tak na serio: komin masz w kalenicy, czy w pewnej od niej odległości?

d7d
16-11-2018, 21:36
To po jakiego pierona w projekcie mam na równo z kalenicą skoro to jest źle. Jak by to mój teściu powiedział, po to kupiłem projekt żeby mieć wszystko do robienia z projektu

Pokaż rysunki.

bodega
16-11-2018, 21:51
U mnie jest obok kalenicy czyli jak mam wysokosc kalenicy 8m to komin zamawiac wysokosci 8.66 ?

d7d
16-11-2018, 22:13
Jak bardzo obok? Dotyka kalenicy i jakie masz pochylenie dachu?
Na zdjęciach widać ile ma być, zgodnie z PN, w każdym przypadku.

arturo13
17-11-2018, 04:30
Od kalenicy oś komina jest 140cm, nachylenie dachu 35 stopni.

Kominki Piotr Batura
17-11-2018, 08:40
Od kalenicy oś komina jest 140cm, nachylenie dachu 35 stopni.To inna sytuacja. W zasadzie może być równo z wysokością budynku w kalenicy...Oczywiście lepiej dać kilkanaście cm wyżej niż kilkanaście niżej...Kalenica i usytuowanie względem niej to nie jedyny wyznacznik. Istotna jest też całkowita wysokość części roboczej komina, średnica kanału dymowego, otoczenie, kierunek wiania dominujących wiatrów i to jakie urządzenie do niego podłączysz. Wysokość nad poziomem morza budowli, już Ci podaruję ;)

Czynniki te mogą spowodować konieczność zwiększenia wysokości. Nigdy nie jej zmniejszenia...

Kominki Piotr Batura
17-11-2018, 08:42
.

d7d
17-11-2018, 09:45
Jeszcze zależy od kąta pochylenia dachu i rodzaju pokrycia dachu (łatwo zapalne, niepalne)
http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,zasady_wy konania_kominow_ponad_dachem,7365
Lokalizacja wylotów kominów (wg PN 89/B-10425) [11]:

Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone ponad dach na odpowiednią wysokość:
– W przypadku płaskich niezależnie od konstrukcji, przy dachach o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12°, a także przy dachach stromych o kącie większym niż 12° i pokryciu łatwo zapalnym – co najmniej 0,60 m powyżej poziomu kalenicy (rys. 1a i 1b).

– Przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni (rys. 1c).

– Przy usytuowaniu kominów obok przeszkody, przy dachach wgłębionych, do prawidłowego działania ich wyloty powinny się znajdować:

a) co najmniej 0,30 m powyżej górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości mniejszej niż 1,5 m od tej przeszkody;

b) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości większej od 1,5 do 3,0 m od tej przeszkody;

c) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości od 3,0 do 10,0 m od tej przeszkody (rys. 1);

d) w przypadku nadbudówek na dachach (mansardy z oknami) wyloty kominów powinny znajdować się powyżej nadbudówek przy zachowaniu warunków podanych w punktach a)–c).

W uzasadnionych przypadkach służby ochrony powietrza mogą zażądać podwyższenia kominów w stosunku do wymagań punktów a)–c).