PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie kamienicy od wewnątrz



panjanusz
19-11-2018, 08:34
Witam,
Mam do ocieplenia 130 letnią kamienice z cegły z murem 60cm z przyczyn braku zgody konserwatora nie mogę ocieplić budynku z zewnątrz. Rozmawiałem ze znajomym i polecił mi żeby przykleić styropian 10cm na sufit od wewnątrz i na ścianę szczytową 5 cm od wewnątrz. Problem jest taki, że okna zajmują 30 - może 40% powierzchni ściany zewnętrznej a pomieszczenia mają 380cm wysokości.
Czy to ma sens?
Co zrobić, żeby się nie skraplała para wodna pod sufitem?
Czy muszę dawać folie paroizolacyjną pod lub nad styropian czy wcale?
Czy muszę też docieplać ościeża?
Jaki styropian zastosować?

Druga opcja jest taka żeby docieplić styropianem strych nieużywany. Na strychu jest coś a'la polepa w miarę równa. Na to bym położy styropian 10cm. Czy muszę dawać folie pod albo na? i czy jest sens jakoś to mocować?

kryzys
19-11-2018, 08:57
Foli raczej na strychu nie powinno się dawać ale zamiast styropianu lepiej zastosować wełnę . raczej trzeba to zrobić na 100 procent bo straty od stropu są największe ze wszystkich strat.

panjanusz
19-11-2018, 09:02
Wełnę na podłogę strychu? myślałem, że to się tylko daję pod blachę.
Nie będzie pylić? na dole są biura, żeby ktoś potem raka płuc nie dostał.

Gontowy
19-11-2018, 10:55
Witam,
Mam do ocieplenia 130 letnią kamienice z cegły z murem 60cm z przyczyn braku zgody konserwatora nie mogę ocieplić budynku z zewnątrz. Rozmawiałem ze znajomym i polecił mi żeby przykleić styropian 10cm na sufit od wewnątrz i na ścianę szczytową 5 cm od wewnątrz. Problem jest taki, że okna zajmują 30 - może 40% powierzchni ściany zewnętrznej a pomieszczenia mają 380cm wysokości.
Czy to ma sens?
Co zrobić, żeby się nie skraplała para wodna pod sufitem?
Czy muszę dawać folie paroizolacyjną pod lub nad styropian czy wcale?
Czy muszę też docieplać ościeża?
Jaki styropian zastosować?

Druga opcja jest taka żeby docieplić styropianem strych nieużywany. Na strychu jest coś a'la polepa w miarę równa. Na to bym położy styropian 10cm. Czy muszę dawać folie pod albo na? i czy jest sens jakoś to mocować?

Z doswiadczeń Francji (tam co 2gi budynek ma ochronę architektoniczną od zewnątrz) do tego wolą stosować najbardziej skuteczne w izolacyjności produkty (t.zn. z jak mniejszą lambdą) - płyty XPS lub PIR. Najmniejsze straty m.kw. powierschni użytkowej z 'pogrubienia ścian'. Warstwa zależy od projektu, jak mocno trzeba ocieplić, z uwagi na straty ciepła przez okna... Takie rozwiązanie jest o tyle specyficzne, że zmienia właściwości ścian w pochłanianiu wilgoci - robi się w pomieszczeniu taki 'worek powietrzny' w którym para wodna znajdzie gdzie skrapiać... no to razem z ocięplaniem dokładka wenylacji.
I z tym faktycznie opcją wełny pod tynk może być bardziej opłacalna. Wełna mineralna jest wzdłuż i wpoprzek przebadana pod kontem rakotwórczości, oficialnie stwierdzono że nie jest groźna. Ba, teraz w tej technołogii robią klatki schodowe w nowych apartamentowcach (bardziej do wygłuszenia i ogniochron).
Sprzedaję taką, to po warunki na prywat.