PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie dachu, gdy nie ma papy pod blachą.



Majster128
21-11-2018, 09:11
Witam.
Chcę się Państwa doradzić. Co zdobić w przypadku kiedy chcę ocieplić dach, a pod blachą prostą nie ma papy.
Pod blachą bezpośrednio bez szczeliny jest pełne deskowanie. Później krokwie.
Aktualnie dach jest w pełni szczelny, lecz nie zawsze był. Bez ocieplenia było zawsze widać czy sączy się gdzieś woda i można było łatwo zidentyfikować nieszczelność oraz ją uszczelnić.
Po zamontowaniu np. wełny jako ocieplenia, identyfikacja nieszczelności będzie już trudna.
Strych jest nieużytkowy, ale dosłownie pizga tam wiatrem.
Strop jest ocieplony tylko 5 cm styropianem + wylewka, wiec szału nie ma.
Chcę odizolować przede wszystkim od wiatru strych i trochę go ocieplić. Przynajmniej 10 cm wełną.
Co radzicie zrobić w tym przypadku i jakie materiały zastosować?

422159422160422161422162422163

Gontowy
22-11-2018, 10:59
Na moje oko poszukaj PIR 5-7 cm grube z okladkami AL 2-go gatunku w jak najniższej cenie, no i zaszyć pod krokwiami. Wentylacją pomiędzy krokwię od spodu wlot, u góry wylot zapewnić. Może nawet pionowo te płyty...

Warstwa izolacji po zamontowaniu uniemożliwi Ci taki podgląd 'gdzie się leje', no to polecam materiał z 'dopłątą' za to, że nie ucierpi od wody która ci pojawi od góry. A jak już będzie u dolnego wylotu lała się woda, to płyty PIR odkręciśż-przykręcisz w moment, nie specjalnie je psująć. 5-7 cm da ci izolację jak z 10 cm wełny miękiej. Z płytami PIR to może się uda długie oraz szersze, to poradizsz sam (ja bym poradił ;-) 2gi gatunek u producenta, to odchylenia od równości w mm, to nie jest krytyczne, patrząc na zdjęcia.
No może XPS też da radę. Styropian to za delikatny, zakłądając że raz na rok coś gdzieś pocieknie i będzię kawałek izolacji do zdjęcia...

Tomek W
22-11-2018, 14:56
Niczego nie montuj pomiędzy krokwiami tylko do dołu krokwi zamocuj wiatroizolację (bez wywyjania wokół krokwi!). Następnie przykręć wieszaki ES + profile CD. Pomiędzy ruszt ułóż ocieplenie ze skalnej wełny mineralnej np. SUPERROCK, a następnie do profili przymocuj folię paroizolacyjną i jakieś wykończenie np. deski, OSB, g-k, itp.

maaszak
23-11-2018, 11:08
Jaki miałby być tego cel?
Rozumiem, że poddasze nieużytkowe i nie ma planów prowadzenia ogrzewania, więc co ma dać ocieplenie dachu? Ile ocieplenia się nie da, na takim strychu zawsze bedzie zimno i straty ciepła z pomieszczeń poniżej.
Ja bym rozważył skucie wylewki na stropie i dołożenie do 5 cm więcej styropianiu - zależy o ile można podnieść posadzkę, tak o min. 10-15 cm żeby miało sens. Najlpieje twardy EPS 100, na to najtańsze panele podłogowe (jak rozumiem teraz z dachu już nie cieknie).