PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróbka Z67 do oceny + plan na kuchnię



imp88
22-11-2018, 18:17
Hej

Przerobiłem projekt Z67 pod siebie.
Oryginalny:
https://z500.pl/projekt/835/Z67+A,parterowy-dom-z-czterema-pokojami/dane-ogolne.html

Po przeróbkach:
422254

Macie jakieś sugestie bądź uwagi?
Dodatkowo mam problem z zaplanowaniem kuchni, a w szczególności gdzie dać indukcję ;)
Zastanawiam się również czy nie zmienić też dachu z czterospadowego na dwuspadowy ze względu na koszty ;)

Elfir
22-11-2018, 18:30
zrób sobie łazienkę z oknem a garderobę bez okna.
Czym chcesz grzać?
Dlaczego nie zrobiłeś jak w projekcie kuchni w U?
Salon ciasny.
Przeróbka dachu to ogromne zmiany konstrukcyjne.
Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę?

imp88
22-11-2018, 18:41
- Obie łazienki nie mają dostępu do ścian zewnętrznych ;)
- No właśnie zastanawiam się czy w kształcie U robić kuchnię czy może wyspę z indukcją, z tym, że wtedy okap by musiał być z "sufitu". Ogólnie to kuchni jeszcze nie dokończyłem bo się waham jak ją zrobić, inna kwestia że w U to dwie narożne szafki co średnio jest wygodne.
- wjazd od strony północnej
- okna do przeróbki, modyfikacji
- też się zastanawiam czy salon nie jest za ciasny

Projektu nie kupiłem jeszcze, tylko się na nim wzoruję i celuję w indywidualny, dlatego ewentualna zmiana dachu to nie byłoby nic strasznego. Tylko jak z wyglądem :-?

Elfir
22-11-2018, 19:01
dlatego porponuję zamienic je miejscami z garderobą.
Gdzie będziesz prał i suszył ubrania?

Skoro planujesz indywidualny, dlaczego narzucasz sobie ograniczenia z tego gotowca?
Przecież tu ograniczeniem są np. ściany nośne, które po przeprojektowaniu dachu mogą wypadać w zupełnie innych miejscach.
Po co ograniczać kreatywność architekta?

imp88
23-11-2018, 05:53
Pralka jest w dużej łazience, suszenie na polu, i jak coś to na suszarce w "garderobie".
Nad zmianą dachu zastanawiam się, tylko nie wiem czy przy takim kształcie domu nie wyglądałoby to karykaturalnie.
Położenie ścian nośnych zależy od tego co jest na poddaszu oraz rodzaju stropu, dach nie ma tu wpływu. Także tak czy siak będą potrzebne dwie ściany nośne przy monolicie. Inna kwestia, że oglądnąłem mnóstwo projektów, dodatkowo sam próbowałem coś wymyślić i nic lepszego mi nie przychodzi do głowy (tak żeby były 4 pokoje, dwie łazienki, salon i kuchnia).

Elfir
23-11-2018, 14:48
no to znów pytanie - od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?

imp88
23-11-2018, 15:22
wjazd od strony północnej - post 3 ;)

EDIT:
mapka na szybko: (niebieska to droga, zielony - wjazd, G - istniejący budynek gospodarczy)

422297

Elfir
23-11-2018, 15:29
Przepraszam, nie zauważyłam.
Salon nie ma okna w takim razie od południa.
Za to gabinet od południa będzie zbyt nagrzany do normalnej pracy. Słońce uniemożliwi prace na komputerze.. Gabinet najlepiej od wschodu lub północy.

imp88
23-11-2018, 15:38
Dodałem do postu wyżej mapkę.
No właśnie wiem, dlatego w pierwszej wersji gabinet miał być zamiast garderoby. Jednak po zabawie w meblowanie itd, stwierdziłem że nie jest mi potrzebne zadaszenie tarasu (jak i sam taras), więc zrobiło się coś tam więcej miejsca na pokój. Myślałem żeby dać zamiast kuchni, ale jednak chciałbym mieć widok z kuchni na wejście do domu. Ratunkiem dla gabinetu jest nie dawanie okna od strony południowej.

Elfir
23-11-2018, 15:44
Ale wówczas tracisz cały zysk słoneczny i światło.
Nie myślałeś, by dobudować się do istniejącego budynku gospodarczego?

https://images89.fotosik.pl/79/2ed9fe1c2ce658fegen.jpg

imp88
23-11-2018, 16:47
Budynek gospodarczy jest w fatalnym stanie, ma już z 60lat, fundamenty zagłębione za płytko itd ;). Po wybudowaniu domu, budynek jest do rozbiórki

Elfir
23-11-2018, 17:06
No to może najpierw rozebrać budynek, by nie blokował ci miejsca na działce pod zabudowę?
Bo teraz próbujesz dom wciskać w jakiś kąt, pozbawiając się zupełnie nasłonecznionej części działki. Na dodatek robisz sobie niepotrzebnie długą drogę dojazdową, która też zajmuje miejsce na działce i generuje koszty (bo trzeba utwardzić)

imp88
24-11-2018, 07:17
Z drogą dojazdowa to nie problem, bo jest już (kamień, żwir, gruz itd) bo ten budynek gospodarczy służy jako m.in garaż dla aut z domu rodzinnego. Inna kwestia, że działka ma ok 13,5arów, i wskaźnik zabudowy mam mieć od 18 - 21%, czyli ok od 243 do 283 m^2. Rozbierając budynek gospodarczy przed budową musiałbym robić ogromny dom, lub bawić się w ogromny taras itd ;)
No chyba, że tak jak mówisz, salon z kuchnią w dół, a gabinet na północ. Tylko że wtedy dziwnie by to wyglądała kuchnia widoczna od razu od wejścia ;)
422318

Elfir
24-11-2018, 11:59
tylko teraz wciskasz słabo dopasowany dom w najbardziej atrakcyjnym (na ogród) miejscu działki.