PDA

Zobacz pełną wersję : Zmieniam ogrzewanie węglowe na......



edwars
23-11-2018, 09:13
Mam już dość palenia drewnem i węglem, chcę zmienić ogrzewanie na coś co jest mniej pracochłonne. Byłem już prawie zdecydowany na ekogroszek, jednak kolega który ma taki piec odradził mi. Przejrzałem w internecie setki stron, kilka nieprzespanych nocy przed komputerem i już wiem że ..... nic nie wiem. Jestem raczej zdecydowany na ogrzewanie na gaz propan, ale nie wiem jaką wybrać firmę. Otrzymałem ofertę od firmy Am........., opłata za dzierżawę zbiornika 35,55 zł. za miesiąc, cena gwarantowana do 06. 2020r brutto 8,45 zł. za m3. (ok. 2,09 zł. za 1 litr) opłata PTN 61,50 zł /rok, przyłącze do budynku wraz z instalacją butli na kosz firmy. Zakładane minimalne zużycie gazu podczas trwania umowy wynosi 3340 m sześciennych, miesięczne rozliczanie za gaz. Do ogrzania dom o pow. 90m2, ocieplony wełną strych i ocieplony budynek.
Za opisanie własnych doświadczeń, opinie i rady od osób korzystających z ogrzewania propanem, będę bardzo wdzięczny.

edwars
24-11-2018, 09:39
Nikt nie ogrzewa domu gazem ????

Bertha
24-11-2018, 09:43
Z rury.

kpc21
24-11-2018, 10:03
Amerigas gwarantuje ci cenę do czerwca 2020. A na okres do kiedy musisz z nimi podpisać cyrograf, wymuszający kupowanie gazu od nich? Zapewne wtedy w cenie gazu będą sobie odbijać koszt przyłącza i instalacji butli i za gaz będziesz płacić jak za zboże.

Nie mam gazu płynnego, ale tak jak czytam forum, zdecydowanie bardziej opłaca się zakup zbiornika na własność. Wtedy tankujesz kiedy chcesz i od kogo chcesz. Natomiast wysokie są, niestety, koszty inwestycji (obecnie można je obniżyć dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze) i jest parę formalności, o które trzeba zadbać samemu, a o które przy dzierżawie dba firma.

Greengaz
24-11-2018, 12:21
@edwars
1. dokładnie przeczytaj umowę z interpretacją, że każda niejasność, niedopowiedzenie zostanie użyte przeciwko Tobie.
2. gwarancja ceny do czerwca 2020 tak naprawdę dot, jednego - dwóch tankowań, czyli 2 500 - max. 4 000 litrów.
3. umowę masz zawartą na zużycie 3 340 m3, czyli 13 300 litrów czyli ile lat będziesz związany umową?
4. opłaty stale na rzecz A... 488 zł, przy własnym zbiorniku 175 zł /uśrednione do 1 roku/.
5. jesteś pewien, że wykonają instalację zewnętrzną za 1 zł /na stronie A.... nic o tym nie mówią/? Co z instalacją wewnętrzną?
6. w okresie promocji płacisz więcej za gaz ok. 1,50 zł/m3, co po promocji? Te 1,50 zł w odniesieniu do cen na dzień 24.11, Co będzie po promocji /patrz kpc21/?
7. jak zobaczysz gdzieś zbiornik A... pogadaj z użytkownikiem ile płaci aktualnie za m3 lub litr.
8. dotacja "czyste powietrze" obniża koszty instalacji własnej o ok. 50%, w tym modernizację kotłowni.

edwars
25-11-2018, 07:08
Koszt zakupu zbiornika 6000 tys. do tego trzeba doliczyć koszt przyłącza do budynku ok. 2000 zł. Następnie koszt kotła 4000 zł., podłączenie i rozprowadzenie do kuchenki gazowej. W sumie pewnie ok. 20 tys. wyjdzie, do tego pierwsze zatankowanie butli, to trzeba mieć przynajmniej 25 tys.
Można zwariować od tego wszystkiego, akcja "czyste powietrze" jest dla osób które mają pieniądze na całkowity koszt inwestycji albo kredyt.
Nie mam tyle pieniędzy a kredytu nie chcę, pozostaje chyba dalej palić w kopciuchu, dźwigać węgiel i mieć upier..... łapy co dzień.

kulibob
25-11-2018, 07:24
Ile ocieplenia ma ten budynek w cm. I ile spalałeś węgla na sezon.
Jak dla mnie dzierżawa butli to porażka ekonomiczna

Marek2504
25-11-2018, 09:10
Też miałem taki dylemat, ja wybrałem pompę ciepła. Gazu nie mam, a gaz z butli to porażka. W tym roku wywaliłem jeszcze grzejniki i jestem mega zadowolony. Niestety koszt duży,ale za ogrzewanie płacę teraz połowę mniej niż za węgiel.

kpc21
25-11-2018, 10:42
Można zwariować od tego wszystkiego, akcja "czyste powietrze" jest dla osób które mają pieniądze na całkowity koszt inwestycji albo kredyt.
Nie mam tyle pieniędzy a kredytu nie chcę, pozostaje chyba dalej palić w kopciuchu, dźwigać węgiel i mieć upier..... łapy co dzień.
W "Czystym Powietrzu" kwota dofinansowania jest wypłacana bezpośrednio wykonawcy. Pytanie, ile dofinansowania ci przysługuje. Jeśli 30%, to zbyt wiele to nie zmienia. Kredytu nie chcesz, ale dzierżawa zbiornika to też praktycznie rzecz biorąc jakaś forma kredytu/pożyczki...

Może właśnie ta pompa ciepła, ewentualnie z pozostawieniem węglowca do dogrzewania przy największych mrozach, gdy COP pompy ciepła spada nawet do 1.

Marek2504
25-11-2018, 11:20
Nie ma potrzeby żadnego dogrzewania, obecne pompy (powietrzne) radzą sobie doskonale nawet w temp. poniżej -20 stopni.Moja działa do -28 i dopiero wtedy COP wynosi 1. Na razie takich mrozów nie ma, a jak kiedyś były to prę godzin w nocy.

edwars
25-11-2018, 11:27
Ile ocieplenia ma ten budynek w cm. I ile spalałeś węgla na sezon. Jak dla mnie dzierżawa butli to porażka ekonomiczna
Budynek ocieplał poprzedni właściciel i dał styropian 10cm, spalam 3 tony węgla w miesiącach Listopad - Kwiecień


W "Czystym Powietrzu" kwota dofinansowania jest wypłacana bezpośrednio wykonawcy. Pytanie, ile dofinansowania ci przysługuje. Jeśli 30%, to zbyt wiele to nie zmienia. Kredytu nie chcesz, ale dzierżawa zbiornika to też praktycznie rzecz biorąc jakaś forma kredytu/pożyczki...
Może właśnie ta pompa ciepła, ewentualnie z pozostawieniem węglowca do dogrzewania przy największych mrozach, gdy COP pompy ciepła spada nawet do 1.

Jeżeli kwota dofinansowania jest wypłacana bezpośrednio wykonawcy, to po co na wniosku podaje się numer konta składającego wniosek.
Pompa ciepła to za droga dla mnie inwestycja, korzysta może ktoś z kotła elektrycznego?.

michalck81
25-11-2018, 12:09
Jak bym miał wywalić taką kwotę 20-25kpln na gaz to bym założył PV i grzanie prądem i masz gdzieś umowy i podwyżki. Masz mały domek zobacz czym ludzie ogrzewają takie metraże.

kpc21
25-11-2018, 17:57
Jeżeli kwota dofinansowania jest wypłacana bezpośrednio wykonawcy, to po co na wniosku podaje się numer konta składającego wniosek.
Bo jest też możliwość refinansowania wydatków już poniesionych.

klaudiusz_x
25-11-2018, 18:23
Budynek ocieplał poprzedni właściciel i dał styropian 10cm, spalam 3 tony węgla w miesiącach Listopad - Kwiecień



Jeżeli kwota dofinansowania jest wypłacana bezpośrednio wykonawcy, to po co na wniosku podaje się numer konta składającego wniosek.
Pompa ciepła to za droga dla mnie inwestycja, korzysta może ktoś z kotła elektrycznego?.
Na ile masz całkowitą wycenę?
Tz na cały okres umowy? Nie wiesz.
Bez tego, pisanie że PC jest za droga, trochę mija się z prawdą.
Prąd na razie ok. Jednak zapowiadają podwyżki. Wtedy może być różnie.

Ile drewna?
Węgla podałeś 3 tony.
10m3, 20m3 drewna?
Nie podałeś.

Mam już dość palenia drewnem i węglem,

JanWerbinski
25-11-2018, 18:59
. Do ogrzania dom o pow. 90m2, ocieplony wełną strych i ocieplony budynek. .
PV 3-5kW. 12-20 tys.
Klima kanałowa 6000 zł.
Kanały 2000 plus trochę roboty.
Gotowe.
Roczny koszt ogrzewania 0 zł. ZERO. https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

kpc21
25-11-2018, 19:21
No ale gość raczej nie ma 20-28 tys. do zagospodarowania, skoro mówi, że na zbiornik do gazu na własność czy na PC go nie stać.

Może pellet? Kocioł trochę droższy, niż ekogroch, w upierdliwości – w teorii podobnie, ale mówią, że jest jednak dużo lepiej, nie wiem, jakim cudem (przecież też jest popiół), ale mówią, że syfu dużo mniej, koszta opału – powinny być podobne, ewentualnie lekko wyższe (choć nie jest nieprawdopodobne, że węgiel, uzależniony od światowych rynków, będzie szedł w górę, a pellet, produkowany lokalnie, nie).

klaudiusz_x
25-11-2018, 19:44
że na zbiornik do gazu na własność czy na PC go nie stać.

.

Dzierżawę ma, nie na własność. A to zmienia postać rzeczy. Ma do 2020r. Później pewnie ceny się zmienią i nie będzie tak kolorowo.

opłata za dzierżawę zbiornika 35,55 zł. za miesiąc, cena gwarantowana do 06. 2020r brutto 8,45 zł. za m3. (ok. 2,09 zł. za 1 litr) opłata PTN 61,50 zł /rok, .

piotrmak
25-11-2018, 19:54
Pewnie ten węgiel jeszcze długo zostanie:stirthepot:

mazi07
25-11-2018, 20:44
Zamiast myśleć o ogrzewaniu gazowym gdzie nie wiadomo ile będzie kosztował gaz za 5-10 lat to warto rozejrzeć się za pompą ciepła.

kpc21
25-11-2018, 20:49
Tutaj napisał, że na zbiornik na własność, go nie stać:


Koszt zakupu zbiornika 6000 tys. do tego trzeba doliczyć koszt przyłącza do budynku ok. 2000 zł. Następnie koszt kotła 4000 zł., podłączenie i rozprowadzenie do kuchenki gazowej. W sumie pewnie ok. 20 tys. wyjdzie, do tego pierwsze zatankowanie butli, to trzeba mieć przynajmniej 25 tys.
Można zwariować od tego wszystkiego, akcja "czyste powietrze" jest dla osób które mają pieniądze na całkowity koszt inwestycji albo kredyt.
Nie mam tyle pieniędzy a kredytu nie chcę, pozostaje chyba dalej palić w kopciuchu, dźwigać węgiel i mieć upier..... łapy co dzień.

Wydawało mu się, że na dzierżawę go stać, wyprowadziliśmy go z tego błędu.

Greengaz
25-11-2018, 21:11
Ja + @Klaudiusz

Ile zużywasz węgla i ile drewna w roku, grzejniki, czy podłogówka, jaki masz kocioł, jaka temperatura do tej pory na wyjściu z kotła w najzimniejsze dni.
Przy tym zużyciu o PC 3-5 kW zapomnij.
Program "Czyste powietrze".
Płacisz wykonawcy całość faktury oni zwracają Tobie zatwierdzony %. Przynajmniej z takimi rozwiązaniem się spotkałem. Złożyli i czekają na zwrot kasy.
Nie jest łatwo - patrz https://forum.muratordom.pl/showthread.php?349827-Dofinansowanie-program-priorytetowy-quot-Czyste-Powietrze-quot/page11.

Nawet jeśli zdecydujesz się na ofertę A..., pozostaje: wykonanie instalacji gazowej wewnętrznej + modernizacja kotłowni + kocioł z zasobnikiem = ca 10 000 zł

kpc21
26-11-2018, 01:16
Jeszcze nikt, przynajmniej tu na forum, nie słyszał o ani jednym rozpatrzonym wniosku do tego programu.

Więc siłą rzeczy nie ma inwestycji, w których Fundusz zapłacił (kwotę dofinansowania) bezpośrednio wykonawcy.

Z założenia tak ma być. Jest możliwość finansowania wstecznego i siłą rzeczy ci, którzy już coś zbudowali czy zainstalowali, z tego teraz starają się skorzystać. Ale to nie ma być podstawowa forma korzystania z tych dotacji (jak będzie, wyjdzie w praniu).

Pytanie, na ile wykonawcy będą chętni dostawać kasę za inwestycję nie dość, że po jej zakończeniu, to jeszcze dopiero po wszystkich kontrolach itd. Ale chyba nie powinno być problemu, bo po pierwsze to jest tylko jakiś procent (chyba, że ktoś bierze z programu pożyczkę), a resztę można wziąć przed/w trakcie od inwestora, tak jak normalnie zaliczkę, po drugie – płaci nie inwestor, a państwo, więc kasa, w sumie, pewna (o ile nie odwaliło się fuszerki, która wyjdzie na kontroli).

piotrmak
26-11-2018, 07:44
Zamiast myśleć o ogrzewaniu gazowym gdzie nie wiadomo ile będzie kosztował gaz za 5-10 lat to warto rozejrzeć się za pompą ciepła.

Tym bardziej , że ceny prądu są stałe, niezmienne i będą ciągle spadać. Ni wiemy co z gazem za 5-10 lat ale z prądem mamy przynajmniej stabilizację i za 50 lat też pewnie będzie

radzio_zg
26-11-2018, 07:58
A ja właśnie polecam prąd. I nie pompę ciepła z kilka czy kilkanaście tysięcy tylko grzałkę za 160 pln. Potrzebny jest tylko bufor ciepła i taryfa G12 lub G12w. Koszt inwestycji z buforem wyjdzie około 3000pln a za ogrzewanie zapłacisz porównywalnie. Spalasz około 3 ton węgla czyli przy sprawności około 50% (jak ktoś osiągnął więcej to niech to tu udowodni) a może jeszcze mniej, potrzebujesz około 9 200 kWh.

9200*0.24pln=2208pln

Ja właśnie tak zrobiłem w tym roku i zacząłem liczyć ile kosztuje palenie węglem i drewnem. No i mi wyszło, że nie jestem w stanie zejść poniżej kosztów ogrzewania prądem a i narobić się trzeba.

JanWerbinski
26-11-2018, 09:40
No ale gość raczej nie ma 20-28 tys. do zagospodarowania, skoro mówi, że na zbiornik do gazu na własność czy na PC go nie stać.


Dlatego może zacząć od 6000 zł. Pozostawia sobie otwartą drogę do zrobienia darmowego ogrzewania.
Darmowe jest dobre dla tych którzy nie mają pieniędzy, bo jest darmowe.

radzio_zg
01-12-2018, 10:05
Też zastanawiałem się nad "darmowym prądem" z PV, ale wyszło mi to dość drogo. Tzn. czas zwrotu inwestycji przy dobrym wietrze 12 lat a jakbym miał pecha to nigdy. Trochę odpuściłem i zainwestowałem 500pln w montaż grzałki w buforze i zmiana taryfy. Przypominam, że buforem może być zwykły stalowy baniak ze złomowiska i wtedy koszty inwestycji bardzo spadają. Ja mam właśnie taki baniak i sprawuje się wyśmienicie. PV zamierzam montować ale nie za 20k. Na początek coś małego a potem zobaczymy.

Konsultant marki Buderus
04-12-2018, 11:41
Mam już dość palenia drewnem i węglem, chcę zmienić ogrzewanie na coś co jest mniej pracochłonne. Byłem już prawie zdecydowany na ekogroszek, jednak kolega który ma taki piec odradził mi. Przejrzałem w internecie setki stron, kilka nieprzespanych nocy przed komputerem i już wiem że ..... nic nie wiem. Jestem raczej zdecydowany na ogrzewanie na gaz propan, ale nie wiem jaką wybrać firmę. Otrzymałem ofertę od firmy Am........., opłata za dzierżawę zbiornika 35,55 zł. za miesiąc, cena gwarantowana do 06. 2020r brutto 8,45 zł. za m3. (ok. 2,09 zł. za 1 litr) opłata PTN 61,50 zł /rok, przyłącze do budynku wraz z instalacją butli na kosz firmy. Zakładane minimalne zużycie gazu podczas trwania umowy wynosi 3340 m sześciennych, miesięczne rozliczanie za gaz. Do ogrzania dom o pow. 90m2, ocieplony wełną strych i ocieplony budynek.
Za opisanie własnych doświadczeń, opinie i rady od osób korzystających z ogrzewania propanem, będę bardzo wdzięczny.

Witam,

A nie zastanawiał się Pan nad wyborem powietrznej pompy ciepła zamiast kotła kondensacyjnego zasilanego gazem LPG?
Instalacja gazowa zasilana gazem LPG ze zbiornika, poprzez wysoką cenę samego gazu LPG oraz koszty związane z dzierżawą zbiornika jest jedną z droższych metod ogrzewania budynku. Wyższe koszty inwestycyjne przy zakupie powietrznej pompy ciepła powinny się zwrócić w czasie następnych kilku sezonów grzewczych. Nie musi się Pan również martwić o dostawy gazu LPG, jego jakość oraz zmiennej ceny. Praca pompy ciepła jest również całkowicie bezobsługowa oraz ekologiczna, ponieważ podczas jej pracy nie są emitowane żadne zanieczyszczenia do otoczenia budynku. Jeżeli jednak będzie Pan zainteresowany wyborem kotła gazowego, marka ....
Moderowano
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

edwars
05-12-2018, 06:59
Pewnie ten węgiel jeszcze długo zostanie:stirthepot:

Nie ma takiej możliwości, po przeczytaniu setek opinii w internecie, podjąłem decyzję. Wychodzi na to że najtańszą inwestycją będzie zakup kotła piątej klasy na pellet. Byłem wczoraj u kolegi który ma taki kocioł, w kotłowni czyściutko jak w salonie, raz na 10 dni napełnia zasobnik. Bez długoterminowych umów, bez ciągłego chodzenia do kotłowni a najważniejsze że jest czysto i prawie bezobsługowo. Dziękuję wszystkim za rady i własne spostrzeżenia.

toommm
05-12-2018, 07:26
Po co ten zmożony atak handlowców ,,, :popcorn:

radzio_zg
05-12-2018, 18:49
Myślę, że wybór dobry. Koszty inwestycji pewnie powyżej 10k pln ale niemalże bezobsługowo i czyściutko. Proszę pamiętać żeby nie przewymiarować kotła. Lepiej mniejszy niż za duży wziąć to zużycie pelletu będzie niskie. Powodzenia.

CafeDelTom27
05-12-2018, 19:18
A ja mam Am.r.g.s 422825

Arturo72
05-12-2018, 22:19
A ja mam Am.r.g.s 422825
A ja mam Tauron ;)

edwars
06-12-2018, 19:28
Myślę, że wybór dobry. Koszty inwestycji pewnie powyżej 10k pln ale niemalże bezobsługowo i czyściutko. Proszę pamiętać żeby nie przewymiarować kotła. Lepiej mniejszy niż za duży wziąć to zużycie pelletu będzie niskie. Powodzenia.

Czy na powierzchnię 90m2 wystarczy kocioł 10Kw ?

Konsultant marki Junkers
11-01-2019, 10:17
Witam,

Przy doborze kotła nie można się opierać się jedynie na powierzchni budynku lub mieszkania. Dlatego przed prawidłowym doborem kotła gazowego warto zlecić wykonanie projektu zapotrzebowania na energię budynku OZC. Pozwoli to na dobór kotła o odpowiedniej mocy do celów ogrzewania. Kolejnym aspektem jest określenie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową na podstawie ilości osób w budynku oraz ilości i rodzaju punktów poboru wody.
W sprawie doboru odpowiedniego kotła dla Pańskiego budynku o powierzchni 90m2 zachęcam do kontaktu ze specjalistą. Marka Junkers-Bosch posiada rozbudowaną sieć Autoryzowanych Instalatorów, którzy doradzą w doborze odpowiedniego rozwiązania oraz pomogą przy wykonaniu montażu oraz pierwszego uruchomienia instalacji. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

tkaczor123
11-01-2019, 19:53
ja jeszcze kilka lat temu grzałam na piec weglowy, nie wspominam tego dobrze... wieczne latanie do pieca zeby nie zgasło, syf, i nie mowiac już w ogole o tym, że po dwutygodniwych wakacjach w zimie wraca się do wyziebionego domu bo nie ma opcji nastawić na najmniejsze grzanie żeby nie wyziębilo chaty, tak jak to jest w piecach kondensacyjnych. kilka lat temu wymienilismy weglowy na gazowy, lumee MPX od de dietrich i śmiga elegancko. Nie było większych usterek, a użytkuje się o niebo lepiej... bez sprzątania wokół niego, bez koniecznosci zagospodarowania specjalnie pomieszczenia pod niego, bezobsługowy - szczegolnie duży plus dla mnie. Nigdy bym już nie wrocila do grzania węglem, brrrr :no::no::no:

Skoro było Cię stać na wakacje to dlaczego wcześniej nie wymieniłeś pieca węglowego na gazowy??? No chyba że lubiłeś truć sąsiadów i chciałeś trochę się przypakować bez wydawania karnetu na siłkę;). Na prawdę ciężko niektórych nawrócić...