PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł dwufunkcyjny do mieszkania 84m



J.Michał
23-11-2018, 16:54
Witam. Jestem w trakcie zakładania ogrzewania.
Potrzebuje kocioł dwufunkcyjny do mieszkania 84m2, OZC że strony ciepłowłaściwe wyszło CO 15.4kW i CWU 3kW. Jaki piec kupić?
Jeden instalator poleca Ferroli bluehelix tech 25c. To dobry wybór czy tylko instalator wciska mi swój produkt?
Proszę o porady jestem zielony w tym temacie.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam

gawel
23-11-2018, 18:50
Witam. Jestem w trakcie zakładania ogrzewania.
Potrzebuje kocioł dwufunkcyjny do mieszkania 84m2, OZC że strony ciepłowłaściwe wyszło CO 15.4kW i CWU 3kW. Jaki piec kupić?
Jeden instalator poleca Ferroli bluehelix tech 25c. To dobry wybór czy tylko instalator wciska mi swój produkt?
Proszę o porady jestem zielony w tym temacie.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Jak to na 84 m2 az 15,4 KW to nie możliwe !!!!! :sick::confused::confused::confused, albo mieszkanie nie ma okien , albo jest na Syberii , Jeszcze do cuw może bym uwierzył. W moim domu jest 7 kw na grzanie 130 m2 i PC do cuw moc 2 KW (silnik 0,4 kw)

Mareks77
23-11-2018, 19:47
Moc kotła to nie wszystko. Może pierw podaj jakia jest instalacja, Kaloryfery, podłogówka czy układ mieszany.

J.Michał
23-11-2018, 21:25
Moc kotła to nie wszystko. Może pierw podaj jakia jest instalacja, Kaloryfery, podłogówka czy układ mieszany.

Tylko kaloryfery.

J.Michał
23-11-2018, 23:28
Sprawdziłem jeszcze raz te wyliczenia i był błąd. Po poprawce według tych wyliczeń http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4r8x wyszło CO 8.9kW o ile strona dobrze liczy. Mieszkanie znajduje się w starej przedwojennej kamienicy na parterze, wysokość 3m, grubość ściany ze styropianem 70cm, styropian 10cm, ściany zewnętrzne z dwóch stron.

Mareks77
24-11-2018, 12:16
Jeśli nie ma miejsca na jednofunkcyjny i zasobnik to popieram propozycję dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem.
Nie wspomnę już o żonie biorącej prysznic i Tobie zmywającym, ale dodam tylko że wcześniej sam tą kolację przygotowałeś.:no:

J.Michał
24-11-2018, 16:41
Jeśli nie ma miejsca na jednofunkcyjny i zasobnik to popieram propozycję dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem.
Nie wspomnę już o żonie biorącej prysznic i Tobie zmywającym, ale dodam tylko że wcześniej sam tą kolację przygotowałeś.:no:
Łazienka jest mała ale może miejsce na zasobnik by się znalazło. A jak jest z kosztami rocznymi pieca jedno funkcyjnego z zasobnik a dwufunkcyjnego?
Taki zestaw był by ok TERMET Ecocondens SILVER 20 + NTC + Zasobnik 100?

Mareks77
24-11-2018, 20:40
Nie robiłem testów. . Według tego co zdążyłem zapamiętać podczas budowy to koszty samego utrzymania stałej temperatury w zasobniku są raczej na poziomie ok 40 zł miesięcznie przy temperaturze 50*C.
Są to okolice gdyż podczas wykańczania jeździłem na budowę raz w tygodniu tylko w sobotę więc dochodziły koszty cotygodniowego prysznica po pracy. Natomiast późniejsze koszty użytkowania są identyczne. Ponadto masz możliwość zastosowania cyrkulacji tak aby ciepła woda była gotowa na żądanie bez spuszczania kilkudziesięciu litrów oraz zyskujesz na komforcie stałej temperatury bez zmartwień że będąc pod prysznicem orzeźwi cię nagle chłodna bryza gdy zona nagle zapragnie zmyć naczynia.
Ponadto nie masz ograniczenia w wydajności ciepłej wody tak jak to bywa w kotłach dwufunkcyjnych.
Pojemność zbiornika należy jednak dobrać w zależności od ilości osób zamieszkujących.
W kotłach jednofunkcyjnych także i moc minimalna kotła od której moduluje palnik bywa dużo mniejsza co wpływa na spalanie no ale to jest uzależnione od ceny.
Podany Termet startuje już od 3kW więc całkiem dobrze natomiast w dwufunkcyjnych jest to często 6,5kW i więcej

kaju
24-11-2018, 22:25
Jeśli nie ma miejsca na jednofunkcyjny i zasobnik to popieram propozycję dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem.
Nie wspomnę już o żonie biorącej prysznic i Tobie zmywającym, ale dodam tylko że wcześniej sam tą kolację przygotowałeś.:no:

A jaką ma wydajność c.w.u ten kocioł wiesz? ze niby ten 2 funkcyjny gorszy tz ten Ferroli?

Mareks77
25-11-2018, 10:30
Wszystko jest uzależnione od modelu, mocy i wymiennika. Z reguły w kotłach dwufunkcyjnych są to wydajności rzędu 11 - 15 litrów/ minutę. Inaczej można powiedzieć że jest to wydajność prysznica razem z umywalką.W instrukcji każdego kotła jest to jasno sprecyzowane. Według normy za cwu uważa się wodę o temperaturze 55 - 60*C natomiast w rzeczywistości jest z tym różnie. Poza tym wydajności te dzieli się jeszcze na któtkotrwałe do kilkudziesięciu sekund, następnie średnie do 3 minut i jeszcze dwie inne w czterostopniowej skali.
Fajnie jest to wyjaśnione tu:
http://www.ogrzewamy.pl/poradnik/wybieramy-kociol-gazowy-c-w-u
http://www.up.poznan.pl/kiwis/dydaktyka/cwu1.pps

Po takiej lekturze możesz wejść na stronę producenta i poczytać o wydajności każdego z nich.
Z logicznego rozumowania jeśli kocioł dwufunkcyjny ma wydajność 11l/min to wersja z wbudowanym zasobnikiem 42 - 48l w którym mamy zgromadzone 46litrów wody o temperaturze 60*C będzie większa. Poza tym wodę o takiej temperaturze aby wziąć prysznic mieszamy razem z zimnątak aby urzytkowa temperatura wyniosła np 45*C, w kotłach bez zasobnika jest to raczej niemożliwe bo woda z wodociągów ma temperaturę ok 10*C i według kotła np. FERROLI DIVAKONDENS o mocy 24 kW w folderze:
http://www.ferroli.com.pl/urzadzenie/102/divacondens
jego wydajność jest na poziomie 11,6 l/min ale Dt = 30*C czyli wodę o temperaturze 10*C podgrzeje do temperatury 40*C .
Ustawiając więc na kotle CWU temperaturę 50*C mamy wydajność dużo mniejszą niż 11l/min więc weźmiemy prysznic a po odkręceniu kranu w kuchni ciśnienie wody pod prysznicem się zmieni a przez ten krótki okres ok 3 sekund nas orzeźwi chłodna bryza.

J.Michał
03-12-2018, 17:36
A gdy umieszczę zasobnik pod piecem to jest potrzebna pompka aby uzyskać ciśnienie w kranach?

Pytajnick
11-12-2018, 19:31
Michał ma małą łazienkę, więc zakładając, że w rurce 15tce jest ok 0,3l wody/mb to te kilkadziesiąt litrów "czekania" na ciepłą to lekka przesada.
By nie mieć problemów z żoną odkręcającą kran co ponoć skutkuje brakiem wody ciepłej, wystarczy bateria z termostatem...chyba że ktoś lubi z 55stC lejące się z prysznica.
Zbiornik 48l w niektórych piecykach ładowany warstwowo odpowiada 150l zwykłego zbiornika.
Co jeszcze warto sprawdzać - głośność jeśli ma to znaczenie i zużycie energii. Tu można się zaskoczyć. Jedne kondensy biorą max 50W inne 150W :)

Konsultant marki Junkers
11-01-2019, 10:11
Witam. Jestem w trakcie zakładania ogrzewania.
Potrzebuje kocioł dwufunkcyjny do mieszkania 84m2, OZC że strony ciepłowłaściwe wyszło CO 15.4kW i CWU 3kW. Jaki piec kupić?
Jeden instalator poleca Ferroli bluehelix tech 25c. To dobry wybór czy tylko instalator wciska mi swój produkt?
Proszę o porady jestem zielony w tym temacie.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam


Witam,

Proponuję Panu sprawdzić jeszcze raz obliczenia, ponieważ zapotrzebowanie 15,4 kW jest znacznie wyższe niż powinno być w przypadku mieszkania o powierzchni 84 m2. Jest to ponad 180 W/m2. Zachęcam również do zapoznania się z ofertą marki Junkers-Bosch. Znajduje się w niej bogaty wybór kotłów o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem, co znacząco wpływa na wysoką sprawność wytwarzania ciepła oraz na bezawaryjność pracy.
W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Konsultant marki Junkers
11-01-2019, 10:19
Michał ma małą łazienkę, więc zakładając, że w rurce 15tce jest ok 0,3l wody/mb to te kilkadziesiąt litrów "czekania" na ciepłą to lekka przesada.
By nie mieć problemów z żoną odkręcającą kran co ponoć skutkuje brakiem wody ciepłej, wystarczy bateria z termostatem...chyba że ktoś lubi z 55stC lejące się z prysznica.
Zbiornik 48l w niektórych piecykach ładowany warstwowo odpowiada 150l zwykłego zbiornika.
Co jeszcze warto sprawdzać - głośność jeśli ma to znaczenie i zużycie energii. Tu można się zaskoczyć. Jedne kondensy biorą max 50W inne 150W :)

Witam,

Ładowany warstwowo zasobnik kotła Cerapur Acu o pojemności 42l posiada Charakterystyczny przepływ wg normy EN 13203-1 na poziomie 21 l/min i gwarantuje maksymalny przepływ na poziomie 14 l/min, dzięki czemu nie powinno być problemu, że zabraknie ciepłej wody po odkręceniu innego punktu poboru. Kocioł ładuje zbiorniki warstwowo za pomocą pompy która, może być wykorzystywana również jako pompą cyrkulacyjną. Ładownie warstwowe zasobnika pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności w porównaniu do tradycyjnego kotła.
Więcej informacji o kotle można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-acu.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch