PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyregulować podłogówkę? Nie grzeje równomiernie



bald
24-11-2018, 07:45
Jest to nasz pierwszy sezon zimowy w nowym domu i mamy problem z ogrzewaniem podłogowym (zdjęcie instalacji załączam). Otóż nie działa ona równomiernie. Zasilana jest kotłem De Dietrich MCR3 PLUS 24 T. Temperatura ustawiona na kotle to 50 stopni. Podłogówka jest na dole plus w łazience na górze (w reszcie pomieszczeń są grzejniki).

Zauważyłem, że podłoga grzeje fajnie w korytarzu, czyli w miejscu najbliższym kotła. W dalszych częściach pomieszczeń podłoga jest zimna (pow. podłogi to 50 m2). Hydraulik polecił zwiększenie przepływomierzy, ale nic to nie dało dopóki nie zwiększyłem temperatury na pokrętle termostatycznym na 60 stopni. Wtedy pompa zaczęła mocniej pracować, przepływomierze skoczyły do góry i podłoga ładnie grzała równomiernie.

Wtedy jednak ogrzewanie na górze domu przestało działać. Teraz mam więc wybór: ogrzewać tylko część podłogi na dole oraz całą górę albo ogrzewać tylko podłogę na dole domu.

Proszę o podpowiedź, co tu może być nie tak?

Zdjęcie instalacji: https://imgur.com/a/oeXyx3n

asolt
25-11-2018, 10:41
...
Po czwarte zapłaciłeś instalatorowi to niech teraz wywiąże się ze zleconej usługi i sprawi by instalacji a pracowała prawidłowo.

Wyjątkowo zła kolejność, to powinno byc po pierwsze. Nie forum ma naprawiac a wyłacznie i zawsze w pierwszej kolejnosci instalator który wraz z zapłatą bierze na siebie odpowiedzialnosc za prawidłowe wykonanie, regulację i działanie wykonanej przez siebie instalacji.

Mareks77
25-11-2018, 11:21
Zauważyłem, że podłoga grzeje fajnie w korytarzu, czyli w miejscu najbliższym kotła. W dalszych częściach pomieszczeń podłoga jest zimna (pow. podłogi to 50 m2).

Fajnie grzeje w korytarzu bo tam pętla jest prawdopodobnie najkrótsza.


Hydraulik polecił zwiększenie przepływomierzy, ale nic to nie dało
]

To sam nie uraczył Cię swoją wizytą tylko Tobie kazał kręcić.



dopóki nie zwiększyłem temperatury na pokrętle termostatycznym na 60 stopni. Wtedy pompa zaczęła mocniej pracować, przepływomierze skoczyły do góry i podłoga ładnie grzała równomiernie.
]

Wzywaj tego magika niech to wszystko wyreguluje osobiście. Przepływomierze skoczyły do góry nie wiadomo ile więc jeśli są wszystkie na poziomie 5l/min to w 5 pętlach powoduje to przepływ na poziomie 1500l/min
Kocioł zadaje 50*C a mieszacz ustawiłeś na 60*C więc pompa mieszająca od podłogówki wyssała całą wodę z instalacji bez mieszania :D i na resztę instalacji już nie wystarcza.
Wydajność pompy w kotle jest w granicach 1000- 1200 l/min
Podłogówki jest tylko 5 pętli i nie wiadomo ile jest grzejników ale mam u siebie 9 pętli i 10 kaloryferów i to chodzi więc o ile czegoś innego nie spartolił to możliwe ze to tylko kwestia regulacji.
W innym przypadku tylko sprzęgło i pompa.


bierze na siebie odpowiedzialnosc za prawidłowe wykonanie, regulację i działanie wykonanej przez siebie instalacji.

Kol. asolt _ czasami ta odpowiedzialność znika po wzięciu zapłaty i zamknięciu drzwi

Kemotxb
25-11-2018, 14:12
Żadnego płacenia przed zakończeniem roboty, a tutaj robota nie jest skończona. No chyba że umowa między Wami była tylko na wykonanie instalacji bez jej uruchomienia, albo sprawdzenia działania, wtedy cena odpowiednio niższa, jednak poprawność wykonania to raczej domyślnie ma być dobrze. Prawdę mówiąc to takiej pętli przy rozdzielaczu to nie rozumiem ni hu hu, co ta woda ma tam robić ? kręcić się w kółko ? Masz pompę, zawór termostatyczny, obejście, zawór dławiący, termostat, dolot gdzie ? na górze na dole ? Nie wiem jaka skala jest na rotametrach ale jeśli to 5 l/min to na zdjęciu widać że masz max przepływu ... marnowanie energii na pompowanie wody. 60 st na podłogówkę ?? serio ?

Mareks77
25-11-2018, 22:38
A gdzie ty na zdjęciu widzisz max przepływu. Według mnie pierwsza pętla to zero lub jakieś nie określone minimum natomiast w pozostałych czerwone pływaki ledwo wystają ponad czarne pierścienie ustalające.
Pętlą przy rozdzielaczu nazywasz bypass czy coś innego.
Rotametry mają skalę do 2,5
Jeśli przy ustawieniu zaworu trójdrogowego rotametry wystrzeliły to oznacza ze przepływ jest.
Problemem według mnie chyba jest termostat na rurze zasilajacej który prawdopodobnie załącza pompę mieszającą. Po powiększeniu fotki on według mnie jest ustawiony na 50*C. Więc albo termostat jest dodatkowym zabezpieczeniem odłączającym pompę po przekroczeniu 50*C lub dopiero po osiągnięciu 50*C załącza on pompę mieszacza co by tłumaczyło wystrzelenie rotametrów gdy pytający przestawił zawór trójdrogowy na 60*C
Jeśli to prawda to ten termostat wystarczy ustawić na 25 - 30*C i wyregulować wszystko od nowa.
To by się nawet zgadzało bo termometr na zasilaniu wskazuje 40*C pompa stoi a rotametry także wskazują raczej "0"
Ogrzewanie w korytarzu było bo to najkrótsza pętla działała bez pompy na mieszaczu i przepływ w niej spowodowała pompa w kotle.
Wszystkie te rzeczy powinien wykonać instalator.
Jeśli ten termostat to faktycznie miało być zabezpieczenie to podłączył on pompę pod złe zaciski,

Kemotxb
26-11-2018, 15:05
A gdzie ty na zdjęciu widzisz max przepływu. Według mnie pierwsza pętla to zero lub jakieś nie określone minimum natomiast w pozostałych czerwone pływaki ledwo wystają ponad czarne pierścienie ustalające.
Pętlą przy rozdzielaczu nazywasz bypass czy coś innego.
Rotametry mają skalę do 2,5
,

Sorki dopiero jak powiększyłem zdjęcie to widzę skalę i faktycznie rotametry nie pokazują przepływu (ja mam inaczej, czerwony kapsel w dół to max przepływu). Po co ten bypass ? zawór termostatyczny powinien być na dolocie do rozdzielacza.

Mareks77
26-11-2018, 15:48
Bypass jest na niektórych rozdzielaczach w których są wykorzystywane regulatory pokojowe i sterowane elektrozawory na pętlach lub rozdzielacz zamontowany jest przy instalacji grzejnikowej. On wyrównuje ciśnienie gdy wszystkie lub kilka zaworów odetnie swoje pętle.
Tutaj jest to zupełnie niepotrzebne no chyba że w planach było takie oddzielne sterowanie.

Niech woła magika który go tak zostawił bo sam nawet z forum raczej nie ogarnie tematu.

Kemotxb
26-11-2018, 16:04
No ów magik coś pokręcił ... jest 5 obiegów a instalacja wygląda jak prom kosmiczny, bypass .. niepotrzebny, termostat do pompy ... po co ? nie wiem czemu ma służyć skoro mierzył będzie temperaturę wody stojącej w podłodze, poza tym bypass, powrót z podłogi, powrót na kocioł i ssanie pompy łączą się, woda mu zgłupieje na takim skrzyżowaniu :)

Mareks77
26-11-2018, 16:54
Bez przesady i nie do końca bo zauważ że na zdjęciu są termometry i na zasilaniu pomimo stojącej pompy w mieszaczu temperatura jest 40*C więc ten termostat jest tam do sterowania pompą aby gdy kocioł nie grzeje także i ona stawała. Jak ustawi termostat na ok . 22*C to będzie się ona uruchamiała tylko wtedy gdy kocioł zasila układ grzejny. Taka temperatura minimalna jest prawie zawsze nawet gdy kocioł pracuje według krzywej grzewczej.

:D Dodaj jeszcze że na zakrętach w instalacji ciepłe elektrony nie wyrabiają na zakrętach wyskakując na zewnątrz.:cool:

Kondensat
26-11-2018, 18:28
Termostat przylgowy jest w celu zabezpieczenia podłogi przed przekroczeniem dopuszczalnej temp.(powinien wyłączyć pompę po przekroczeniu ustawionej na nim temp.) Natomiast bypass jest po to aby pompa miała gdzie tłoczyć gdyby zamknęły się wszystkie siłowniki na belce powrotnej(wtedy cały czynnik grzewczy wraca do kotła)
Jak użytkownik zdołał ustawić temp.na podłogę 60st to znaczy że jest użyty zły typ zaworu 3D (to byłby zawór przeznaczony do ogrzewania grzejnikowego o większym zakresie temp.)
ale coś mi się w to nie chce wierzyć bo to oryginalny rozdzielacz z wbudowanym fabrycznie zaworem 3D przeznaczony do OP Zresztą na zaworze pisze zakres temperatur

Mareks77
26-11-2018, 19:30
Nie ma co dywagować nad teoriami spiskowymi bo pytający jak na razie milczy.
Kondensat@... skopiuj sobie jego zdjęcie rozdzielacza i powiększ.
Termometr na zasilaniu 40*C
Termometr na powrocie 31*C
Termostat przylgowy ustawiony na 50*C
Rotametry = 0 przepływu = pompa nie chodzi

bald
27-11-2018, 06:04
Dziękuje za wszystkie opinie. Rzeczywiście zadzwonię do hydraulika i przekażę mu te uwagi, bo sam tego nie ogarnę.

Kondensat
27-11-2018, 07:43
A próbowałeś ustawić ten termostat przylgowy na np.30st? bo może jest jak już zostało wspomniane "odwrotnie"spięty z pompą i uruchamia pompę dopiero po przekroczeniu nastawy na nim czyli w tej chwili ok.50st Z drugiej strony jak jest właściwy zawór do podłogówki to jego zakres temp.jest 20-43st i nie przepusci wyższej temp.

bald
11-12-2018, 06:19
Mareks77: masz rację, termostat steruje pracą pompy. Po ustawieniu go na temp +50 stopni (czyli większa niż temperatura na kotle) słychać wyraźnie jak zwiększają się obroty pompki. Po ustawieniu na 50 stopni, pompka zwalnia i pływaki w przepływomierzu opadają.

Problemem jest to, że gdy termostat ustawiony jest na 50 stopni (lub mniej) to nie mogę zwiększyć przepływu wody w przepływomierzu. Kręcę rotometrem, a pływak się nie podnosi. Boje się mocniej kręcić aby woda nie poleciała. Jak przepływ wody jest niski, to podłoga - im bardziej oddalona od kotła - tym zimniejsza.

bald
17-12-2018, 15:18
Jeżeli ktoś jest ciekawy jak skończyła się cała sytuacja to:

1. Należało zwiększyć temp. na kotle do 60 stopni.
2. Na zaworze mieszającym należało ustawić temperaturę 40 stopni (do ogrzewania podłogowego).
3. Termostat był źle zamontowany.

Po tych zabiegach przepływomierze wskazują na 2l na każdym obiegu i ogrzewanie teraz działa prawidłowo :) Dziękuje wszystkim za wypowiedź.