PDA

Zobacz pełną wersję : porotherm + styropian czy wełna



mironmk
13-01-2002, 22:40
Buduję dom na wiosnę. Miał być z ytonga, ale ostatnio doradzono mi porotherm 25 + ocieplenie (nie zdecydowałem się porotherm 44).Podobno jest lepszy jako rozwiązanie całościowe. Nigdzie nie znalazłem info co lepsze styropian czy wełna w takim przypadku. Tyle się naczytałem o styropianie (poleca go mi go mój wykonawca). Wełna jest podobno lepsza, ale i podobno droższa (ale o ile). Dom jest z poddaszem użytkowym, ok. 180 m kw. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Miron

14-01-2002, 16:33
welna jest lepsza od styropianu i tez drozsza (ok 25 %)
technika ocieplania prawie identyczna

karola
14-01-2002, 21:28
niekoniecznie,
Wełna w mur jest tańsza od styropianu - podpowiada mi mąż handlowiec materiałów budowlanych
:smile:

15-01-2002, 10:06
Pisałem na ten temat na 3 stronie wymiany doświadczeń ("jakie ściany zewnętrzne") - można poczytać i podyskutować.
Różnica w cenie m-dzy wełną kładzioną "w ścianę" a systemem Fasrock (do dociepleń) jest rzeczywiście znaczna - np. dla 12cm jest to odp. ok. 12 zł/m2 przeciw ok. 54 zł/m2 (z tym, że to juz cena systemu z siatka, zaprawą i tynkiem).
Generalnie ściana trójwarstwowa na pewno wychodzi taniej, dzięki mniejszym kosztom materiału i tanim tynkom cementowo-wapiennym.
Mnie w tej metodzie niepokoi tylko to, że nie ma mozliwości "monitorowania" stanu wełny w szczelinie do której nie ma po prostu dostępu.
Ale może to obawy na wyrost, bo wiele wypowiedzi (rownież na forum) potwierdza że z wełna po prostu nic złego sie nie dzieje.
Pozdrawiam - Alek

mironmk
15-01-2002, 11:20
Bardzo dziękuję za wszystkie porady,
Miron

aaaarobert
15-01-2002, 11:58
ściana trójwarstwowa to grubszy fundament , czyli dodatkowy koszt.

jacekb
15-01-2002, 13:20
Polecam artykuł w jednym z ostatnich numerow Muratorplus. Autorzy dowodza, za rodzaj ocieplenia nie ma wiekszego znaczenia jesli chodzi o "oddychanie" sciany. Styropian jest tanszy, ale wybor nalezy do Ciebie...

MARAL
19-09-2006, 08:34
witam.mam ściany z porotherm 44 i chcę wykonać tynk jaki będzie dobry?
(styropianu podobno się nie stosuje do tej grubości pustaka)

Patos
19-09-2006, 08:39
witam.mam ściany z porotherm 44 i chcę wykonać tynk jaki będzie dobry?
(styropianu podobno się nie stosuje do tej grubości pustaka)
Nie powinno, ale są tacy co docieplili swoje PH 44 P+W

Duży Boban
19-09-2006, 08:51
Wełna jest niepalna i jest to chyba jej jedyna bezdyskusyjna zaleta. Styropian jest tylko samogasnący co w przypadku pożaru nie na wiele się przydaje. Tzw. oddychania ścian to pic na wodę. Ja się zdecyduję na styropian bo jest tańszy i dostępny w wersji z frezem co zapobiega mini-mostkom termicznym.

MARAL
19-09-2006, 09:08
jak budowałem z porothermu 44 P+W to murarze mówili aby tylko tynk
ponieważ jest to pustak "ciepły" .natomiast obawiam się czy nie będzie
przenikać przez ścianę zimno bo pomiedzy nimi nie ma zaprawy bo sa na wpust.

Maggi
19-09-2006, 10:41
ocieplenie i tynki zewnetrzne to kolejny etap na ktorym sie znajduje :)

rozmawialam z fachowcami i z kierownikiem i kazdy z nich doradza mi styropian. Dom mam zbudowany z Porothermu 25. Podobno wlasciwosci "ocieplajace " welny i styropianu sa takie same, ale jest spora roznica w cenie.

wiec my zdecydujemy sie raczej na styropian