PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ogrzewaniem - Junkers KBR 160-3, MM100, CW400



qcu
25-11-2018, 16:06
Szanowni Eksperci,

Jestem laikiem w temacie instalacji grzewczych i liczę na waszą pomoc w wyjaśnieniu co dolega mojej instalacji.
Sprawa dotyczy budynku wielorodzinnego (gdzie jestem w zarządzie wspólnoty) – 4 piętra, na każdym 4 mieszkania około 60m2, w każdy mieszkaniu po 3-4 grzejniki stalowe.
Budynek/instlacja z roku 2011.
Całość jest ogrzewana z pieca gazowego Junkers KBR 160-3 (zamontowanego na 5 piętrze budynku), do tego dochodzą dwa moduły sterujące MM100 (jeden do CO, drugi do CWU) i panel sterujący CW400 (piec i sterowanie zamontowane w lutym 2018 z racji na awarię starego pieca). Na wyjściu z kotła (1m za kotłem) jest pompa Grundfos Magan 32-100 (pracuje w trybie stałego ciśnienia i wydajności 7/10), 1.5 metra dalej obieg zamknięty jest przez płytowy wymiennik ciepła Sondex o mocy 220kW. Z drugiej strony wymiennika mamy odejście na zasilanie CO i CWU oraz powrót. Dalej zasilanie rozdziela się na 2 obiegi:

1. CO – tu mamy automatyczny zawór trójdrożny (spinający obie zasilania CO z powrotem CO), a zanim pompę Grundfos Magan 32-100 (pracuje w trybie AutoAdapt i wydajności 6/10).

2. CWU – tu jest pompa Grundfos Alpha2 32-80 (pracuje w trybie stałego ciśnienia z wydajnością 3/3), jakieś 4 metry dalej (licząc po długości rur) jest zasobnik ciepłej wody 800L i powrót do wymiennika ciepła.

Całość wygląda jak na załączniku kotlowania1.jpg
https://www.sendspace.com/file/krjiti

Wymiennik ciepła został zainstalowany razem z kotłem (w lutym), żeby odizolować kocioł od reszty instalacji – z racji na warunki gwarancji kotła, bo w instalacji była woda o zbyt dużej przewodności (chyba powyżej 1000mS, dopuszczalne 300mS), pomimo że przed montażem pieca cała instalacja była 2 razy chemicznie płukana pod ciśnieniem.

Zasadniczo gdy system pracuje „dobrze” sytuacja wygląda jak na załączniku kotlownia4.jpg: https://www.sendspace.com/file/gpbh3m
Ale zdarzają się przypadki takie jak na obrazku kotlownia5.jpeg:https://www.sendspace.com/file/dahk76 – tzn. temperatura w trzech punktach pomiarowych oznaczonych jako 7 jest wyższa niż w punkcie 5. Wygląd na to jakby zawór trójdrożny wymuszał obieg wody z obiegu zasilania CO do powrotu CO (z punktu 2 do punktu 7, zamiast do 5) – czym to może być spowodowane, dlaczego się tak dzieje? Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest rola zaworu trójdrożnego w tym miejscu i jak prawidłowo powinien ustawiać przepływy, ale to zachowanie wydaje mi się podejrzane.
Dodam, że niezależnie od sytuacji (kotlownia4.jpg, czy kotlowania5.jpg) ustawienie zaworu pozostaje bez zmian 10/10. W tym przypadku chyba ciepła woda z obiegu zasilania w całości zaczyna pracować w obiegu CWU, ale nie mam ustawionego priorytetu na grzanie ciepłej wody. Ponadto w obiegu zasilania CO temperatura wody wynosi wtedy ~40C, zaś zadana temperatura dla tego obiegu w tym czasie wynosi 65C (lub więcej), czyli układ grzewczy powinien dążyć do podgrzania wody w układzie zasilania CO, czego jak widać nie robi.
Ponadto zauważyłem, że zmiana trybu pracy pompy CO z AutoAdapt i wydajności 6/10, na stałe ciśnienie 10/10 „naprawia sytuację” – wymusza obieg wody w całej instalacji CO, z budynku do kotłowni wraca chłodna woda, temperatura wody w całym układzie (powrót i zasilanie) spada, ale system zaczyna dążyć do „właściwego” stanu, tj. na obrazku kotlownia4.jpg (ale zawór trójdrożny nie zmienia nastawu). Niestety po powrocie pompy do trybu AutoAdapt 6/10 po jakimś czasie problem powraca. Pompy nie mogę zostawić w ustawieniu stałe ciśnienie 10/10, bo podbiera zasoby pompie CWU której wydajność spada z 2.5m3 na 1.6m3 co będzie powodować niedogrzanie ciepłej wody.

Serdeczna prośba o rady/sugestie mogące pomóc w wyjaśnienie wyżej opisanego problemu. Z góry bardzo dziękuję.

Ps. wstawiłem linki do zdjęć, bo nie mogłem dodać ich jako załączniki.

Konsultant marki Junkers
11-12-2018, 13:30
Witam,

Może być bardzo dużo przyczyn powodujących tego typu pracę, od problemów z armaturą po źle ustawione nastawy wstępne na kotle lub automatyce. W celu rozwiązania tego problemu zachęcam Pana do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Serwisantów. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka serwisantów w zależności od adresu ich siedziby. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch