PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy wyborze kotła



faltra
25-11-2018, 19:13
Witam,
Z góry przepraszam jeśli chaotycznie będę pisać, ale nie posiadam daru pisania.
Aktualnie stoję przed wyborem kupna pieca. Buduje nowy dom według projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-noelia-bis-WOK1053. Część garażowa została poszerzona o 1,2 m. Powierzchnia użytkowa około 140 m2. Liczba mieszkańców: 2 dorosłych i dwoje małych dzieci.
Typy ogrzewania:
- ogrzewanie podłogowe: cały dól (bez garażu i kotłowni), górna łazienka i pokój nad garażem.
- grzejniki (doprowadzone tylko rurki nie zainstalowane jeszcze): jest ich łącznie 9: 3 w pokojach u góry, salon, wiatrołap garaż i kotłownia, 2 drabinki w łazienkach. Niektóre zrobione na zapas i być może nie będą w ogóle instalowane.
Komin systemowy przystosowany na paliwo stałe.
Od samego początku budowy byłem nastawiony na piec pelletowy. Jednak popatrzyłem na ceny tych kotłów i zacząłem się zastanawiać czy to dobry wybór. W związku z tym zacząłem brać pod uwagę także eko-groszek. Całe życie paliłem węglem więc nie miałem styczności ani z jednym ani z drugim opałem. Dlatego też szukam tutaj na forum dobrym porad który pomoże mi podjąć dobrą decyzję. Chciałbym aby piec był jak najmniej obsługowy, jak najmniej się kurzył i cena opału była rozsądna. Mam bardzo złe doświadczenia z piecem na węgiel.

Brałem pod uwagę także gaz ale na podłączenie muszę czekać około 2 lat, przez ten czas musiałbym jakoś grzać.

kulibob
25-11-2018, 19:38
Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.

mtdeusz
25-11-2018, 19:41
Dym smród i tony sadzy murowane masz wywrotke na wywuz sadzy???

kulibob
25-11-2018, 19:56
Dym smród i tony sadzy murowane masz wywrotke na wywuz sadzy???

Co ty znowu za głupoty opowiadasz??

Najlepiej wsadzi gorzałę do mini bufora + dwa splity i tyle

faltra
25-11-2018, 19:58
Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.

Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.

mtdeusz
25-11-2018, 21:37
U mnie na wsi już wsadzili podajnikowca na ekogroszek do nowego domu i sadza i się nie mieści i dymi.

faltra
25-11-2018, 21:57
Nie napisałeś jakie ocieplenie i jaka wentylacja.
Przykro mi to mówić ale spaprałeś trochę dom nie robiąc wszędzie podłogówki i decydując się na paliwo stałe.

Policz tutaj ile potrzebuje twój dom. http://cieplowlasciwie.pl/ Może jeszcze zmienisz zdanie.
Jeśli chodzi o moc kotła to potrzebujesz najmniejszy jaki jest na rynku a it ak będzie za duży jeśli dom budowany zgodnie z normami.

Dane z ciepło właściwe:
Maksymalna moc grzewcza: 8,9kW
Niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU): 14kW
Kocioł podajnikowy: 12kW

kulibob
26-11-2018, 07:16
10kW wystarczy 1kW na CWU. Wystarczy że wodę dogrzewa się powoli bojler masz od magazynowania i nie dziął to tak że na hura potrzebujesz nagle 200l wody. właśnie zaczynam trzeci sezon grochu i teraz bym go nie wstawił. Dałbym tylko grzałkę do podłogówki i jeden dwa klimatyzatory.
Jako że wstawiłeś grzejniki to sprawa jest trudniejsza dąłbym bufor 500l i grzał prądem w taniej taryfie a w dzień podciągał klimatyzatorem.Za jakiś czas pomyślał o PV i grzał prawie za darmo

Poczytaj
http://czysteogrzewanie.pl/

Głownie starsze tematy bo teraz głównie to już tam ekologia leci

toommm
26-11-2018, 10:28
Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.

A to coś szkodzi ?

eliks
26-11-2018, 13:04
Wentylacja grawitacyjna, ocieplenie 20 cm styropianu. To był nasz świadomy wybór aby nie mieć podłogówki w pokojach gdzie śpimy.

A propos Twojego świadomego wyboru. Radzę posłuchać https://youtu.be/dPGGbYILkl8

Już nie mówię o tym że instalacją mieszaną generujesz większe koszty kotłowni i blokujesz szansę nowoczesnych rozwiązań w przyszłości.

mtdeusz
26-11-2018, 16:11
Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
I gdzie mieszkasz?

faltra
26-11-2018, 17:34
Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
I gdzie mieszkasz?

Dom buduje w woj, łódzkim. Jeśli chodzi o gaz to mogą mi podłączyć gdzieś za 2 lata, w tym czasie muszę mieć jakąś alternatywę.

toommm
26-11-2018, 18:15
to już wolałbym wynająć zbiornik na ciekły gaz ..... wybudujesz komin na spaliny z kotła i co ... kasa wydana bo jak kiedyś zamontujesz gazowiec to rurka przez ściane bo to do 20 kw i po problemie , a systemowy komin pewnie ze 3 koła .... w całym domu ogrzewanie podłogowe i jechać na niskim parametrze jakimś kondensatem , ale coś mi się wydaje , że za późno na rady ... wybudowane..

eliks
26-11-2018, 18:25
Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
I gdzie mieszkasz?
Mając pelleciaka nie musi grzać w podtrzymaniu. A kaloryfery to już przeżytek.

toommm
26-11-2018, 18:26
bez WM w nowym szczelnym domu, nie idź tą drogą

już lepsza luna za 1 k niż grawitacja... skropliny na drzwiach i oknach pewne , zobaczysz

kryzys
26-11-2018, 18:35
Grzanie podłogowe to niska temperatura pracy i duża bezwładność (grzejesz pół dnia by nagrzać a potem kocioł chodzi w podtrzymywaniu i kopci sadzą bo nie ma gdzie ciepłą wepchać).
Węgiel zdrożeje i wyjdzie ci w cenie gazu a gaz jak wiemy jest bardzie komfortowy.
I gdzie mieszkasz?

Opanuj się trochę , widziałes ty aby kiedyś kociołek nowoczesny na eko ? ja grzeję podłogówkę i kociołek idzie w PID czyli pali się nonstop na mocy ok 2kw teraz i nie ma opcji aby jakies sadze czy inne dymy się wydobyały , jest czyściutko ,

toommm
26-11-2018, 18:43
Opanuj się trochę , widziałes ty aby kiedyś kociołek nowoczesny na eko ? ja grzeję podłogówkę i kociołek idzie w PID czyli pali się nonstop na mocy ok 2kw teraz i nie ma opcji aby jakies sadze czy inne dymy się wydobyały , jest czyściutko ,


To fakt , mój teściu ma i nawet idzie , ale w okresach przejściowych .... nie jest kolorowo a raczej eko i tanio

mtdeusz
26-11-2018, 19:45
Widziałem na ocznie taki kopcący kocioł na ekogroszek w nowym domu z podłogówką bo jest u mnie na wsi.
Sam się opanuj.
A sadzy tam było hurtowo.

kryzys
26-11-2018, 19:53
Co najmniej dziwnie sie to czyta , jakos nie potrafie sobie wyobrazić kociołka na podajnik kopcącego , nie wiem co by trzeba zrobic aby on kopcił , przynajmniej w moim nie ma takiej opcji być może że ja kupiłem 10 kw na 160m2 a nie 35kw jak kupują inni , przeciez praca w PID to wszystkie parametry schodzą podawanie mikroskopijne powietrze takie jakie ma byc i przerwa w podawaniu się wydłuża kilkukrotnie na małej mocy i nie ma opcji aby to zakopciło .

mtdeusz
26-11-2018, 20:07
To dlaczego z komina widać czarny dymek (nawet nie taki mały)???
Nawet są dwa takie domy z kopcącymi podajnikowcami co prawda drugi kopci dużo mnie jak na podjanikowca bo aż czarna dymek (strużka).

Pewnie za duże kotły bo musi być 30 kw bo Panie zamarźniesz jak przymrozi.

kryzys
26-11-2018, 20:10
Może ma stary i nowy kocioł i spala opny czy tam inne pozostałości bo w tych nowych nie spali już nic wiecej poza ekogrochem.

mtdeusz
26-11-2018, 20:24
Nie ma starego bo byłem w kotłowni i widziałem ma tylko na ekogroszek.
I opony nie kopcą.

kulibob
26-11-2018, 20:54
Widziałem na ocznie taki kopcący kocioł na ekogroszek w nowym domu z podłogówką bo jest u mnie na wsi.
Sam się opanuj.
A sadzy tam było hurtowo.

Sam mam podajnikowca i jakoś nie widzę problemu kopcenia. A kocioł aż 10kW a dom przeciętny dzień zimy potrzebuję 2kW. Kopci to jak się coś na ruszt dorzuci :).
Kocioł naładuję podłogę i połowę dnia stoi. I co się stanie ? Temperaturę przebiję nadwyżkę wciągnie bojler a 12h samego podtrzymania to 400-500gram.

@faltra
Radzę Ci 100x zastanów się nad paliwem stałym.
Mały bufor grzałka do tego dwie klimy za całość dasz tyle co za nowy kocioł a koszt eksploatacji wyjdzie podobny lub niższy od gazu bo klima zbije poprzez COP+.
Za kilka lat z dotacji zrobisz PV i grzejesz free.

mtdeusz
26-11-2018, 21:00
Kopci kopci i one są bez rusztów.
Te kotły się jeden 3 letni drugi chyba 4-5letni.

mtdeusz
26-11-2018, 21:02
A jak się wrzuci trocin,zrembki wiór, butelki do zasopnika to nie ,,spali,,
Panie to je Polska tu wszystko wymyślą w zakresie kombinowania.

kulibob
26-11-2018, 21:22
W sumie racja olej z kosiarki też poszedł :))

eliks
26-11-2018, 21:23
Rodzice mają Defro Sigmę 16KW, opalają 224m2. Tam nawet dobrze dymka nie widać, nie mówiąc już o kopceniu. Coś bredzisz chłopie, ciężko się czyta to co piszesz i jeszcze deprecjonujesz zalety ogrzewania podłogowego...

mtdeusz
26-11-2018, 21:35
Zdjęcia ci zrobić by ci gała odpadła?
Tam jest chyba 20kw jak nie więce, podajnik na 100m2 termos to jak ma nie kopcić?

eliks
26-11-2018, 21:40
A no źle dobrany kocioł to już inna sprawa.

Barliniak
27-11-2018, 08:25
Mając pelleciaka nie musi grzać w podtrzymaniu. A kaloryfery to już przeżytek.Grzejników jeszcze bym nie uśmiercał.No bo co polecisz kiedy mam na podłodze pianomat z wykładziną czy deskę a nie lubię płytek oraz te dylematy w okresach przejściowych palić nie palić bo za dwa dni ma być cieplej na zewnątrz.Pomijam tegrzejnikowe instalacje zrobione gdzie pracują z temperaturami powyżej 55 bo sam bym takiej nie chciał.Teraz można naprawdę kupić estetyczne grzejniki np.Purmo Ramo Compact.

mtdeusz
27-11-2018, 08:37
U mnie grzejniki sa na 70/80-90.
I dobrze grzeją.

kryzys
27-11-2018, 09:51
A u mnie na grzejnik dolny idzie 30 stopni mimo ze kocioł ma 60 i też dobrze idzie , na powrocie mam 53 i da się żyć .:D

mtdeusz
27-11-2018, 10:46
Przy tylu to bym zamarzł.

kryzys
27-11-2018, 10:57
Przy tylu to bym zamarzł.

No nie wiem czy przy temp w domu 24 stopnie da sie marznąć :lol2::lol2::lol2::lol2: , ja powiedziałem że dolne źrudło zasilane 30-toma stopniami , dolna miałem na myśli podłogówkę :yes:, jak bym dał 35 to w domu mam 28 .

mtdeusz
27-11-2018, 11:01
Q u mnie jak na grzejniku jest poniżej 70 to zimno..

Jarecki79
27-11-2018, 12:37
Dane z ciepło właściwe:
Maksymalna moc grzewcza: 8,9kW
Niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU): 14kW
Kocioł podajnikowy: 12kW
Pomijając dziwne treści na tym wątku

Kocioł to nie jest osobne urządzenie, "cały produkt" to kocioł danej mocy, komin odpowiedniej średnicy, kotłownia z odpowiednią wentylacją oraz paliwo.

Za duży kocioł- problem, zby mały ciąg- problem, za duży ciąg- problem, złe paliwo- problem

pomijając dyskusje
wg mnie z kotła z podajnikiem widze coś uszytego na potrzeby tego domu, tak jak sam wymiennik może być ciut większy, tak palnik powinno się dobrac na granicy mocy, czyli max 10kW może z lekkim hakiem, nawet kosztem tego,że w mrozy będzie więcxej popiołu i mała ilośc niedopału, ale przez 90% dni w roku będzie pracował w swoim optimum.

Ja widzę tutaj np. Skamp-PV 13kW, ale z palnikiem sewrii SV o mniejszej mocy pod kotły 10kW, być może z minimalnie pomniejszonym wymiennikiem.
Na CWU coś w granicy 1 do max.2kW max., 4kw to przesada. (0,25kW na osobe przy prysznicu lub 0,5kW przy wannie)

Sam kocioł jak podłączysz najlepiej ocieplic odcinek kocioł-komin(tj nie sama goła rura, tylko obłożyc ja wełną lub kupić droższą rurę juz z izolacją) i zadbac o gurę komina, czyli nieogrzewane poddasz- nie zostawiac gołego komina, tym bardziej ceglanego, tylko docieplić wełną i zadbać także o to, aby odcinek nad dach tez był ocieplony, wówczas problemu nie będzie z ciągiem, kopceniem itd.

dlaczego te uwagi o kominie? Nowe kotły to wyższe sprawności, szerszy zakres modulacji i chłodniejsze spaliny, kominy pracuja na podciśnieniu, aby je wytworzyć musi być róznica in-out , tutaj temp. jest mniejsza, wiec większe przewymiarowanie kotła czy palnika będzie generowało problemy z ciągiem, kopceniem, cofkami itd. Tutaj jest walka o każdy stopien cieplejszych spalin, stąd izolacja rury czy zadbanie o górny odcinek komina.

Tyle mojego zdania do dyskusji

mtdeusz
27-11-2018, 13:07
Za duży ciąg to nie jest aż taki problem.
Ja bym brał palnik 8kw styknie,najwyżej będzie żużlować w mocne mrozy.
A tak wogule to nurtuje mnie po co do kotła z podajnikiem ciąg,przecierź tam dmucha dmuchawa to i tak wydmucha na dwór?
Komin ja mam z cegły nieocieplony i nic się z nim nie dzieje.

Jarecki79
27-11-2018, 16:58
Tak, za duży ciąg i wypalanie złoża można uratowac montując RCK (regulator Ciągu kominowego i ustawiając go np. na 15Pa)

Większy kłopot to zbyt mały ciąg, bo przy starych kotłach czy zasypowych, gdzie spaliny łatwo wychodzą >200st.C podniesienie komina o 2metry podnosi ciąg o 2Pa (czyli mało) kosztem obniżenia temp. spalin.

Tyle,że w nowoczesnych, spełniających Vklase czy Ecodesign spaliny są niskie i taki zabieg bardziej zaszkodzi jak pomoże (bo sprawnośc, bo emisje, bo ekologia, bo NOxy).
Poczytaj sobie o kominach, ciągu, kiedy powstaje, to może cos zrozumiesz (albo nie, co mnie tez nie zdziwi)
W tych nowych, gdzie na niższych mocach w granicy 30% mamy spaliny 60-70st.C istotnym dla generowania ciągu w granicy 4Pa (tyle na mikro moce i małą objętość strumienia masy spalin- ok 3-4kW wystarczy) jest walka o każdy 1st.C cieplejszych spalin, stąd ważny prawidłowo ocielony komin, stąd ważne izolowanie odcinka kocioł-komin...

Też mam komin z cegły, wewnątrz budynku, jednakowo ocieplony na całej wysokości i wszystko funkcjonuje, sprawa jest bardziej złożona jak kojarzę bodajże dla węgla kamiennego punkt rosy spalin zmierzony przez kominiarzy wynosi ok 47st.C, więc nisko, ale zalezy jeszcze od wielu czynników, zmierzony w pewnej elektrowni opalany czyms gorszym z większa zawartością siarki był na poziomie 137st.C.... inaczej mówiąc wyższych spalin wymaga choćby ekogroszek z węgla brunatnego a niższy pod warunkiem dobrego paliwa, parametrów spalania będzie dla kamiennego itd....

faltra
27-11-2018, 18:17
Pomijając dziwne treści na tym wątku

Kocioł to nie jest osobne urządzenie, "cały produkt" to kocioł danej mocy, komin odpowiedniej średnicy, kotłownia z odpowiednią wentylacją oraz paliwo.

Za duży kocioł- problem, zby mały ciąg- problem, za duży ciąg- problem, złe paliwo- problem

pomijając dyskusje
wg mnie z kotła z podajnikiem widze coś uszytego na potrzeby tego domu, tak jak sam wymiennik może być ciut większy, tak palnik powinno się dobrac na granicy mocy, czyli max 10kW może z lekkim hakiem, nawet kosztem tego,że w mrozy będzie więcxej popiołu i mała ilośc niedopału, ale przez 90% dni w roku będzie pracował w swoim optimum.

Ja widzę tutaj np. Skamp-PV 13kW, ale z palnikiem sewrii SV o mniejszej mocy pod kotły 10kW, być może z minimalnie pomniejszonym wymiennikiem.
Na CWU coś w granicy 1 do max.2kW max., 4kw to przesada. (0,25kW na osobe przy prysznicu lub 0,5kW przy wannie)

Sam kocioł jak podłączysz najlepiej ocieplic odcinek kocioł-komin(tj nie sama goła rura, tylko obłożyc ja wełną lub kupić droższą rurę juz z izolacją) i zadbac o gurę komina, czyli nieogrzewane poddasz- nie zostawiac gołego komina, tym bardziej ceglanego, tylko docieplić wełną i zadbać także o to, aby odcinek nad dach tez był ocieplony, wówczas problemu nie będzie z ciągiem, kopceniem itd.

dlaczego te uwagi o kominie? Nowe kotły to wyższe sprawności, szerszy zakres modulacji i chłodniejsze spaliny, kominy pracuja na podciśnieniu, aby je wytworzyć musi być róznica in-out , tutaj temp. jest mniejsza, wiec większe przewymiarowanie kotła czy palnika będzie generowało problemy z ciągiem, kopceniem, cofkami itd. Tutaj jest walka o każdy stopien cieplejszych spalin, stąd izolacja rury czy zadbanie o górny odcinek komina.

Tyle mojego zdania do dyskusji

Dzięki za cenne uwagi. Akurat komin mam systemowy więc ocieplony jest wełną po całej długości. Mam rozumieć że zaproponowany piec jest na ekogroszek?
Czy znasz się na piecach na pellet, jeśli tak to który byś polecał.

kryzys
27-11-2018, 18:21
No ja co prawda komin ceglany mam w domu a na poddaszu jest sporo wełny ale spaliny też pewnie nie są większe jak 60-80 stopni , ale bardziej martwi mnie przekrój mojego komina bo ma on 30x30cm i prawie pewnośc że zima będzie niewesoło , chyba by trzeba pomyśleć o wkładzie ceramicznym a potem od góry zawalić to maltą z wapna i szkłem wodnym ,

Barliniak
27-11-2018, 22:29
U mnie grzejniki sa na 70/80-90.
I dobrze grzeją.

Gdybym tyle u siebie zapodał to bym musiał chyba skórę ściągnąć.Coś mi się zdaje ,że masz żeliwiaki albo jakieś małe panelowe w dużych pomieszczeniach dlatego takie temperatury.

Jarecki79
28-11-2018, 14:15
Dzięki za cenne uwagi. Akurat piec mam systemowy więc ocieplony jest wełną po całej długości. Mam rozumieć że zaproponowany piec jest na ekogroszek?
Czy znasz się na piecach na pellet, jeśli tak to który byś polecał.

Szukaj podobnie ok. 12kW
kocioł o tej mocy powinien mieć palnik 15kW
przy palniku zwrócic uwagę oprócz samego wyglądu (co laika ma przyciągnąć) na to co ważne, tj jak sie go czyści, rozbiera do serwisu i czy wymiana zapalarki jest prosta (to z czasem będzie do wymiany), jak jest jakiś ruchomy mechanizm czyszczący, to kiedyś będzie trzeba to rozebrać i zastanowić się co prostsze.
ogólnie laikowi polecam palniki bez udziwnień, nie patrz na tani pellet, tylko kup solidny i będziesz miał spokój. Jak się nauczysz, to dopiero wówczas zacznij rzeźbić z pelletem no-name.

Jarecki79
28-11-2018, 14:18
No ja co prawda komin ceglany mam w domu a na poddaszu jest sporo wełny ale spaliny też pewnie nie są większe jak 60-80 stopni , ale bardziej martwi mnie przekrój mojego komina bo ma on 30x30cm i prawie pewnośc że zima będzie niewesoło , chyba by trzeba pomyśleć o wkładzie ceramicznym a potem od góry zawalić to maltą z wapna i szkłem wodnym ,

Kocioł masz jaki? Jakiej mocy?
Kominflex ma ofertę kominów izolowanych typu slim eko podciśnieniowe dla kotłów 5klasy, jak komin ma 30x30cm, to coś sensownego się do niego wsadzi

mtdeusz
28-11-2018, 16:06
Zabetonujesz wymiennik---->gorące spaliny---------> nie trzeba nowego komina.
Jak masz mieć gaz za 2 lata to po co nowy komin???????

kryzys
28-11-2018, 17:19
Kocioł masz jaki? Jakiej mocy?
Kominflex ma ofertę kominów izolowanych typu slim eko podciśnieniowe dla kotłów 5klasy, jak komin ma 30x30cm, to coś sensownego się do niego wsadzi

Kociołek Zębca, saturn 10 kw prototyp robiony pod 5 klasę i spaliny takie że rurę odprowadzającą spaliny ręką można trzymać bez obaw o oparzenie , ogrzewam stale 120m2 a czasem 160m2 choć rzadko jak są goście .

faltra
12-01-2019, 20:26
Witam po dłuższej przerwie. Jeśli chodzi o piec na pellet to generalnie biorę pod uwagę Lazar Smartfire i l Edilkamin Laguna. Ostatnio byłem w dwóch sklepach. Jedni polecali mi HR-EVO 250 firmy Ravelli. Czy ktoś zna tą firmę i ten piec? Cenowo wychodzi podobnie jak lazar i laguna. W drugmi polecali BioWIN Lite, no ale tu cena trochę duża.
Dostałem też wycenę na pompę ciepła powietrzne, wyszło około 36000 netto za system NIBE SPLIT w skład której wchodzi jednostka zewnętrzna NIBE AMS 10 -16. Szczerze jak dla mnie drogo.
Pojawiła się nowa opcja. Jest możliwość że podłączą mi gaz ziemny za 2-4 lata. Jest to dosyć kusząca opcja. Musiałbym znaleźć jakaś alternatywę na ten czas. Myślałem o butli zewnętrznej na gaz. Tylko nie wiem czy to nie wyjdzie za drogo. Czy ktoś jest w stanie mi określić jakie są to mniej więcej koszta? Więcej czy mniej niż za piec na pellet?

kryzys
12-01-2019, 20:34
To jak ma być gaz kiedyś to kupno pompy bez sensu oczywiście za 36 tys zł , ja bym brał jakiegoś peleciaka ale nie za drogiego 7-8 tys i aż zdechnie go męczyć a potem skok na gaz , mam nadzieję że masz juz podłogówkę co ? bo jeśli nie to trzymaj sie tego peleciaka , polukaj sobie Zębiec agat peleciak .

cuuube
12-01-2019, 21:16
Witam po dłuższej przerwie. Jeśli chodzi o piec na pellet to generalnie biorę pod uwagę Lazar Smartfire i Edilkamin Laguna......

...Myślałem o butli zewnętrznej na gaz. Tylko nie wiem czy to nie wyjdzie za drogo. Czy ktoś jest w stanie mi określić jakie są to mniej więcej koszta?

O Lagune popytaj tego użytkownika https://forum.muratordom.pl/showthread.php?338025-kotły-na-pellet-Edilkamin&p=7769469&viewfull=1#post7769469
O gaz możesz popytać tego użytkownika https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350663-Pompa-ciepła-a-gaz&p=7766562&viewfull=1#post7766562

Puławiak
13-01-2019, 07:24
Oskarowy tekst " za 2 lata będę miał gaz" takie teksty u klientów czasem padają i nic z tego nie wychodzi ale życzę szczęścia może zrobią jeśli obiecali.

faltra
13-01-2019, 08:51
Oskarowy tekst " za 2 lata będę miał gaz" takie teksty u klientów czasem padają i nic z tego nie wychodzi ale życzę szczęścia może zrobią jeśli obiecali.

Gaz na pewno będzie, ponieważ sąsiad ma już podpisaną umowę z gazownią. No ale kiedy dokładnie to już niestety niewiadomo ....

faltra
13-01-2019, 08:52
To jak ma być gaz kiedyś to kupno pompy bez sensu oczywiście za 36 tys zł , ja bym brał jakiegoś peleciaka ale nie za drogiego 7-8 tys i aż zdechnie go męczyć a potem skok na gaz , mam nadzieję że masz juz podłogówkę co ? bo jeśli nie to trzymaj sie tego peleciaka , polukaj sobie Zębiec agat peleciak .

Mam mix-a większość podłogówka, 3 lub 4 kaloryfery.

Puławiak
13-01-2019, 09:36
w wiekszość podłogówka znaczy 1/4 bo 3/4 to kaloryfery ?

eliks
13-01-2019, 09:56
Mam mix-a większość podłogówka, 3/4 kaloryfery.
Ja lubiąc ciepło, z racji mixa brał bym peleciaka. Gaz czy PC najoszczedniej wychodzi na zasilaniu niskotemperatutowym. Przy dobrze ocieplonym domu, pelet naprawdę wychodzi niedrogo, no i podkręcenie temperatury na termostacie tak nie boli jak przy gazie. Najciekawsze jest to, że ludzie trzymający w domu 23*, przechodzą na gaz i nagle przy 21* jest komfortowo.

jasiek11
13-01-2019, 10:34
Oskarowy tekst " za 2 lata będę miał gaz" takie teksty u klientów czasem padają i nic z tego nie wychodzi ale życzę szczęścia może zrobią jeśli obiecali.

Z tym są rzeczywiście jaja, mam nową nitkę 100 m od siebie, na moje zapytanie odpisali, że nie ma technicznych możliwości podłączenia. Nie jest to samotny dom, otoczenie kilkunastu innych. Tak wyglada ta gazyfikacja i walka ze smogiem.

faltra
13-01-2019, 12:12
w wiekszość podłogówka znaczy 1/4 bo 3/4 to kaloryfery ?

Chodziło o 3 lub 4 kaloryfery, poprawiłem mój poprzedni post.