PDA

Zobacz pełną wersję : Blizniak - dylatacja



m1979
25-11-2018, 19:45
Czesc,

mam pytanie - budynek z konca lat 50tych, wpisany wszedzie jako 'budnek mieszkalny' a nie 'lokal w budynku' - styka sie sciana z sasiadem, projekt jest troche stary i ciezko mi wyczytac. Widze, ze kazdy ma swoja sciane, ale nie widze oznaczenia dylatacji.
Projekt na stronie glownej ma oba budynki (ale oba oznaczone jako BUDYNEK MIESZKALNY) a pozniej rozrysowane sa juz tylko dla jednej osoby.
Widze, ze ja mam fizycznie swoje fundamenty na projekcie w kwadracie ale tej dylatacji nie widze :(

Pytanie:
1. Czy budynek przylegajacy bezposrednio swoja sciana do innego to juz wielorodzinny?
2. Czy na projektach z lat 50tych tez to bylo oznaczane?
3. Jak moge to poza wierceniem sprawdzic?
4. Czy wpis 'budynek mieszkalny' oznacza jednorodzinny?

Dzieki!

jajmar
25-11-2018, 19:57
Pytanie do czego Ci ta wiedza potrzebna.

Jak zmierzyć bez wiercenia, ech. Mierzysz od szpletu okna do ściany w środku, mierzysz między oknami, i mierzysz u sąsiada od szpaletu do ściany. Wyliczasz grubość ściany dla pojedynczej wyjdzie Ci coś w okolicach 25-28cm dla podwójnej 50-56 cm. (jakby dylatacja była większa więcej)

m1979
25-11-2018, 20:04
Dzieki, potrzebuje wiedziec bo roznica miedzy domem jednorodzinnym a lokalem w dwurodzinnym to przepasc.
Na projekcie sciana ma 23cm / 38m, nie wiem czemu takie dwa, jeden jakby troche w srodku byl wymiar, i sasiada rowniez. Bede mierzyl.

Teoretycznie... czy brak dylatacji nadal oznacza, ze sa to dwa domy jednorodzinne?

jajmar
25-11-2018, 20:10
Dom jednorodzinny może być w zabudowie wolno-stojącej, bliźniaczej i szeregowej. Zawsze taki budynek czy fragment budynku stoi na swojej działce z osobnym wejściem wjazdem itd. To czy masz 2 ściany między bliźniakami nie na to wplywu do czasu aż oba budynki stoją. Powinny być dwie ściany ale nie sadze aby pojedyncza ściana zmieniała rodzaj zabudowy.

Wydzialony lokal z budynku wielorodzinnego to raczej tu jest wpólna dzialka pod calem budynkiem.

m1979
25-11-2018, 20:18
Dzieki za odpowiedz Jajmar.

Mialem na mysli cos innego. Dom jednorodzinny moze miec dwa lokale, wowczas ja kupujac jeden, kupuje mieszkanie, niczym to w praktyce nie rozni sie mieszkania w bloku poza tym, ze nie mamy czesci wspolnych a nadal pelna wlasnosc (czyli np. nie obowiazuje mnie prawo do zrobienia na zgloszenie przebudowy, musze razem z sasiadem robic przeglad techniczny co 5 lat bo mam lokal w budynku jednorodzinnym dwulokalowym).

Pojedyncza sciana zawsze oznacza obiekt wielorodzinny bo nie jest samodzielna konstrukcja, wiec jak mamy blizniaka i wspolna sciane z sasiadem - mamy lokal a nie dom - tak mnie poinfromowano :)

Jesli jest to dom jednorodzinny to wowczas mam pelna swobode. Dlatego draze temat.

Pnawiam zatem pytanie: czy sklejenie dwoch domow jednorodzinnych scianami bez dylatacji (zakladam najgorszy sceniariusz ze jej nie ma), zmienia status tych budynkow? Logika podpowiada, ze nie ale...