PDA

Zobacz pełną wersję : Zapotrzebowanie na ciepło



asterixx
25-11-2018, 23:53
Witam,

W moim domu spalam w zimie 12 worków peleltu drzewnego na tydzien.
Praktycznie bez różnicy czy jest -5 czy -15 stopni. Peleltu idzie tyle samo.
To jest około 180kg pelletu.
Pellet ma energetycznośc na poziomie 18MJ/kg - czyli mozemy z kilograma uzyskać 5kWh energii.

A to daje 900 kWh ennergi tygodniowo na ogrzanie domu i wody.

Jeżeli podzielimy 900/7(dni)/24(godziny) to dostajemy 5,3 kW mocy ciągłej.
Ale to jest moc w paliwie, kozioł ma swoją sprawność, wymieniki ciepła tez troche zabierają..... wiec moc dostarczana do domu jest pewnie sporo niższa.
Kocioł ma sprawnosc cos na poziomie 80%, wymienniki ciepła i bufor niech razem mają 10% strat, to z uzytecznej mocy 5,3kW zostaje 3,7kW mocy ciągłej.


Jeżeli chciałbym wymienić kocioł na pompę ciepła, to jakiej mocy PC powinienem dobrać?
4kW? Troche dziwnie to brzmi, bo budujac dom dobierano mi PC o mocach 12-13kW mocy grzewczej.


Jeszcze jedna obserwacja. Jak dom był wykańczany, to pierwsza zima była grzana elektrycznie. Miałem włączone dwie grzałki po 2500W każda.... i jak termostat się zablokoał, to w domu było naprawdę bardzo ciepło, choć na dworze było zimno.


Nie szukam argumentów za tym aby PC byla malutka, ale zastanawia mnie to. Czy przy takich obserwacjach, obliczeniach jakie poczyniłem można pokusic sie o dobranie PC i jakie parametru ona powinna mieć.