PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant ectoec plus Calormatic 470 plus sterowanie podłogówką



michaelpikul
26-11-2018, 15:00
Witam, taki temat:
Dom parter z poddaszem zamieszkałym, w całym domu podłogówka. Na parterze kominek ogrzewający 90% poziomu. Na parterze też calormatic sterujący ogrzewaniem całego domu.
W kominku często palimy, skutkiem czego calormatic "odłącza" piec gdy temp przekroczy zadaną, efektem czego jest znacznie zimniejsze poddasze gdzie znajduje się też łazienka - podziękowania dla instalatora, który odradził niezależne sterowanie poziomami wprowadzając siłowniki na pętlach pogodówki na jednym sterowniku, tym na parterze.

Teraz:
Pomysł to zainstalowanie zestawu od techsterowniki.pl, czyli listwę sterującą pogodówką L-7 z czujnikiem w każdym pomieszczeniu, ale, żeby kominek nie powodował odłączenia pieca, trzeba "wywalić" czujnik temperatury wewnętrznej w calormaticu. Chodzi mi o to, żeby piec nadaj działał wg krzywej grzewczej.
Czy ktoś wie jak ten temat ogarnąć?
Zdaje się, że odłączenie calormatica całkowicie od pieca wyłączy też pogodówkę?

Z góry dziękuję za podpowiedź
Michał

CafeDelTom27
26-11-2018, 17:51
wystarczy w Calormaticu 470 zmienic na BRAK zamiast KOREKTA/TERMOSTAT.Wtedy piec bedzie chodził ciagle

Mareks77
26-11-2018, 21:48
Przestawienie regulatora na BRAK to najprostszy sposób powodujący jednak pewne niedogodności związane z przegrzewaniem czyli sauną na parterze.
Proszę o zamieszczenie większej ilości szczegółów związanych z instalacją typu ilość rozdzielaczy, mieszacz lub mieszacze, siłowniki lub fotki z kotłowni.
Możliwe że nadal nadal istnieje opcja podziału obiegów na osobne i montaż zdalnego sterowania VR81/2 na poddaszu.

michaelpikul
27-11-2018, 15:27
Czy przestawienie regulatora na BRAK wyłączy sterowanie pogodowe?
@Mareks77 oba poziomy zasilane są na jednym obiegu, z jedną pompą obiegową w kotłowni za sprzęgłem. poniżej krótki opis tego co jest i jaki jest pomysł na usprawnienie, jednak wszelkie sugestie są mile widziane:

1. Piec kondensacyjny Vaillant VC ecotec plus 206/5,5 ,sterownik Calormatic 470 z pogodówką (sterownik ma uszkodzone podtrzymywanie zegara)
2. Jedna pompa obiegowa Vilo YONOS-PICO 25/1-8 w piwnicy za sprzęgłem na włączniku przylgowym
3. Dwa poziomy budynku zasilane jedną pompą obiegową:

a) u góry osobny rozdzielacz na 4 pomieszczenia:(3 pokoje x 2 pętle, łazienka na pojedyńczej pętli) założone na wszystkie pętle siłowniki termiczne herz 1771111 - bezprądowo otwarty na 230v. W każdym pomieszczeniu są obecnie sterowniki przewodowe, czyli jest komunikacja 2 żyłowa z każdego pomieszczenia do rozdzielacza.

b) na dole osobny rozdzielacz na 4 pomieszczenia: (1 pokój x 4 pętle, 1 pokój x 2 pętle, łazienka 1 pętla, pralnia 1 pętla) Takie same siłowniki jak u góry założone na pokoju z 2 pętlami oraz łazience. Czyli na 8 pętli założone 3 siłowniki (2 z 4 pomieszczeń). Tutaj wypadałoby dołożyć dodatkowy czujnik do pokoju na którym są cztery pętle i cztery siłowniki zamykające te pętle. Pralnia może pozostać bez sterowania, gdyż jest tam założona zwykła głowica termostatyczna.

4. Od kotłowni do parteru biegnie jeden przewód zasilający siłowniki (2 żyły) 230V
5. Od kotłowni do poddasza biegną 2 przewody (2x 2żyły), jeden przewód zasila siłowniki, drugi jest wolny, rezerwowy)

Chciałbym założyć system sterujący (znalazłem techsterowniki.pl - liswa, dodatkowe siłowniki na zawory na rozdzielaczu, czujniki w pokojach oraz moduł wifi do obsługi). aby móc:

1. sterować temperaturą każdego pomieszczenia osobno
2. zostawić sterowanie pogodowe
3. wywalić sterowanie temp poprzez główny sterownik pieca calormatic - żeby nie rozłączał pieca gdy np pali się w kominku i temperatura na parterze wzrośnie.
4. chciałbym, aby system wyłączał piec w ,momencie wyłączenia wszystkich pętli - sterowanie z listwy L-7 techsterowniki.pl


Co myślicie?

Mareks77
28-11-2018, 07:47
Nie wyłączy sterowania pogodowego tylko wyłączy czujnik temperatury pokojowej w regulatorze CM470, czego efektem będzie uniezależnienie się od palenia w kominku.

Po pierwsze to sterowanie zewnętrzne musi być przystosowane do ogrzewania podłogowego.
Regulator który prawdopodobnie wybrałeś czyli inaczej to Panel kontrolny M7 do listwy L7 . Druga sprawa to regulator fabryczny CM470 w takim wypadku umieścić w kotle. W jego ustawieniach zapodać uniezależnienie i tryby BRAK dla obu obwodów.
Rozumiem że sterowanie które chcesz założyć będzie się odbywało poprzez zwieranie styków na kotle więc od centralki czyli listwy L7 sterownika do kotłowni musi iść dwużyłowy przewód.
Nie wspominasz nic o posiadaniu mieszacza no ale jeśli w całym domu jest podłogówka to krzywa grzewcza w takim układzie nie może przekraczać poziomu 0.6
Rozdzielacze jeśli są dwa to obydwa oprócz zaworów i siłowników muszą być wyposażone w układ obejściowy tzw " bypass" tak aby w przypadku zamknięcia zaworów zapewniał kompensację ciśnienia w układzie.

Odnośnie komentarza to układ który budujesz o ile zapewni ci komfort wedle Twoich "zachciewajek" no i co chyba najważniejsze ogrzewanie poddasza podczas palenia w kominku to z ekonomiką działania i oszczędnościami za bardzo nie ma nic wspólnego.
Zamiast układu sterowania zainwestował bym w moduł mieszacza VR61/4, dwa zawory trójdrogowe z siłownikami, pompy obiegowe oraz dodatkowy regulator zdalnego sterowania VR81/2 na poddasze i cieszył się możliwością osobnego niezależnego sterowania i kształtowania temperatury zarówno na poddaszu jak i parterze, oraz uniezależnił od kominka.

michaelpikul
28-11-2018, 09:55
Sterowanie zewnetrzny systemem miałoby się odbywać nie za pośrednictwem m7 lecz poprzez moduł wifi przez aplikacje na np smartfonie. Z tego co wyczytałem to listwa sterująca jest właśnie dedykowana do ogrzewania podłogowego.
Wydaje mi się że nie mam bypassow na rozdzielaczach, zrobię fote w weekend.
Przeprowadzenie dodatkowych przewodów elektrycznych nie powinno być problemem.

Interesujące co piszesz o mieszasz i i dwóch osobnych sterowaniach poziomami, tylko że oba poziomy(rozdzielacze) są zasilane z jednego obiegu. Ktoś mi kiedyś powiedział że w takim wypadku niezależne sterowanie poziomami nie jest możliwe.
Czy wysłał byś nr tel, zadzwoniłbym do Ciebie bo nie do końca kumam idei tego mieszacza o którym piszesz?
Dzieki

Mareks77
28-11-2018, 12:12
Czy to jest WiFi i smartfon czy też moduł M7 to obojętne.
Bypassy na rozdzielaczach wyposażonych w elektrozawory są raczej koniecznością dla zabezpieczenia pompy obiegowej.

Jeśli masz u siebie dwa osobne rozdzielacze na parterze i na poddaszu to rozdzielenia dokonuje się poprzez montaż na jednym z nich lub na wejściu do niego w kotłowni zaworu trójdrogowego z siłownikiem i pompą. W ten sposób realizuje się mieszacz czyli obniżenie temperatury obiegu ale także uniezależnienie jednego od drugiego. Montując więc mieszacz na podłogówce w parterze wraz z modułem VR70 lub 71 oraz sterowaniem VR91 , w regulatorze Multimatic 700 pojawiają Ci się dwa osobne obwody grzewcze do których możesz dostosować oddzielne krzywe grzewcze, osobno kształtować temperatury pokojowe dzienne i nocne w tych strefach . Regulator Multimatic 700 znajduje się w salonie z kominkiem natomiast regulator VR91 jest na poddaszu. poprzez odpowiednie przyporządkowanie obu regulatorów do swoich stref grzejnych lub inaczej obiegów spowodujemy że po rozpaleniu kominka kocioł zamknie obieg podłogówki w salonie natomiast nadal będzie dogrzewał poddasze według ustawień na VR91.

michaelpikul
12-12-2018, 13:35
Wybacz jeśli troche głupie pytania zadaję, ale nie jestem ekspertem, jednak czy nie muszę mieć osobnych pionów do każdego rozdzielacza? problem u mnie polega na tym, że rozdzielacz na parterze zasilany jest tym samym pionem (rurą) co ten na piętrze. jak więc mam podłączyc zawór trójdrogowy żeby stworzyć dwa niezależne obiegi?

Nie ma bypassów na rozdzielaczach co rozumiem jako kolejny błąd firmy instalatorskiej.

THX

Mareks77
12-12-2018, 23:00
Jeśli zainstalujesz opcję z regulatorami pokojowymi i elektrozaworami to bypasy są pewną koniecznością natomiast jeśli chcecie zrobić układ według moich wskazówek to bypassy nie są konieczne a nawet zbędne natomiast podłączenie pionu parteru z poddaszem gdziześ się łączy więc zawsze jakoś idzie rozdzielić.
Zawsze jednak możesz zrealizować mieszacz dobudowując go w szafce rozdzielacza na parterze

kwarti
15-12-2018, 12:28
Witam - podepnę się pod temat
Zamierzam przerobić moją kotłownię węglową na gaz w domu jednorodzinnym . Zdecydowałem się na zakup pieca jednofunkcyjnego Vaillant ecotec 206/5-5. Mam dwa obiegi podłogówka dół i grzejniki góra. Instalator zaproponował mi zestaw z sterownikami przewodowymi VRC 700/5 na dół a na górę VR 91 oraz moduł mieszający VR70. Niestety bezprzewodowe odpowiedniki Vaillanta mi odradził. Poszukuję bezprzewodowych zamienników które mógłbym bezproblemowo podłączyć do tego pieca. Proszę o radę.
pozdr.

Mareks77
15-12-2018, 13:52
Nie ma takich zamienników . Dlaczego odradził Ci bezprzewodowe....podał jakiś sensowny powód.

kwarti
15-12-2018, 14:21
Nie ma takich zamienników . Dlaczego odradził Ci bezprzewodowe....podał jakiś sensowny powód.

Problemy z komunikacją (nadajnik lewa góra dom, odbiornik prawy dół domu) tak w skrócie.

Mareks77
15-12-2018, 20:28
Tak skrajne położenie regulatora musi z czegoś wynikać. Nie znam sytuacji rozkładu pomieszczeń więc ufam instynktowi Twojego instalatora.

Odbiornik nie musi być przy samym kotle ale musi być do niego podciągnięta magistrala e-BUS. Jest ona dwuprzewodowa więc w miarę możliwości aby nie ryć całego domu musisz raczej zrobić coś w tym stylu umieszczając odbiornik bliżej regulatora tak jak pozwoli na to sytuacja.
Poza tym. Niestety niefabryczne regulatory nie obsługują tego protokołu więc regulują pracą kotła za pośrednictwem ON/OFF a więc zwierania i rozwierania odpowiednich styków ale to jest przy takim kotle raczej porażka

kwarti
18-12-2018, 08:19
Dzięki za info. Rozwiązałem problem - wiem już jak pociągnąć regulatory przewodowe.

Kondensat
18-12-2018, 10:31
Czy to jest WiFi i smartfon czy też moduł M7 to obojętne.
Bypassy na rozdzielaczach wyposażonych w elektrozawory są raczej koniecznością dla zabezpieczenia pompy obiegowej.

Jeśli masz u siebie dwa osobne rozdzielacze na parterze i na poddaszu to rozdzielenia dokonuje się poprzez montaż na jednym z nich lub na wejściu do niego w kotłowni zaworu trójdrogowego z siłownikiem i pompą. W ten sposób realizuje się mieszacz czyli obniżenie temperatury obiegu ale także uniezależnienie jednego od drugiego. Montując więc mieszacz na podłogówce w parterze wraz z modułem VR70 lub 71 oraz sterowaniem VR91 , w regulatorze Multimatic 700 pojawiają Ci się dwa osobne obwody grzewcze do których możesz dostosować oddzielne krzywe grzewcze, osobno kształtować temperatury pokojowe dzienne i nocne w tych strefach . Regulator Multimatic 700 znajduje się w salonie z kominkiem natomiast regulator VR91 jest na poddaszu. poprzez odpowiednie przyporządkowanie obu regulatorów do swoich stref grzejnych lub inaczej obiegów spowodujemy że po rozpaleniu kominka kocioł zamknie obieg podłogówki w salonie natomiast nadal będzie dogrzewał poddasze według ustawień na VR91.

A przy okazji wraz z salonem odetnie też grzanie wszystkich obiegów w pozostałych pomieszczeniach na parterze(podłączonych pod dolny rozdzielacz) :)

Mareks77
18-12-2018, 13:09
A przy okazji wraz z salonem odetnie też grzanie wszystkich obiegów w pozostałych pomieszczeniach na parterze(podłączonych pod dolny rozdzielacz) :)

Zamknie lub też odetnie jak wolisz
Jeśli stanie się to poprzez palenie w kominku to wybacz ale równie dobrze mogło słońce zaświecić, nie oznacza to jednak że przez otwarte drzwi kominek nie ogrzeje np. kuchni itp
Nie wiem do czego dążysz swoją wypowiedzią ...... mozliwe że dobijasz do 200 punktów łapiąc kogoś za słówka ale ze specyfikacji elementów widać jak na dłoni co planuje jego instalator.
Reasumując nie ma ideałów i jeszcze się taki nie narodził.........itp. itd.

Kondensat
18-12-2018, 14:02
Do niczego nie dobijam bo akurat na jakichś tam punktach zależy mi jak na przysłowiowym zeszłorocznym śniegu)I nikogo nie chciałem urazić ani za nic łapać tym bardziej że czytałem kilkanaście twoich wypowiedzi Marku i doceniam twoją wiedzę.
Stwierdziłem tylko fakt co by inwestor był świadomy że takie "zjawisko" zapewne wystąpi)coś za coś jak to zwykle w życiu bywa)