PDA

Zobacz pełną wersję : Piec 25 KW - problem z dyżym spalaniem i ustawieniem



karambek
29-11-2018, 06:04
Witajcie Forumowicze.

Z racji tego, że jestem tutaj nowy muszę się przywitać.
Piszę do Was ponieważ mam problem z piecem. Może wszystko od początku.
Od marca tego roku jestem szczęśliwym posiadaczem pieca 25 KW z podajnikiem na ekogroszek wyposażonym w sterownik firmy NEGROS. Od listopada rozpocząłem sezon grzewczy w moim domu oraz porządne użytkowanie kotła. No i tu pojawił się problem. Mija miesiąc, a ja nie mogę wyregulować właściwie swojego pieca tak aby dziennie nie zjadał 50 kg ekogroszku. W tej kondycji piec pochłonie tyle pieniędzy, że nawet nie chce o tym myśleć. Przeczytałem wszystkie fora odnośnie ustawień oraz obejrzałem wszystkie filmy na youtube i dalej nic jak bierze dwa worki tak bierze. Po konsultacji z serwisem tego urządzenia doradzono mi, że mam przestawić całość ustawień na:
Tz 50 stopni,
Czas podawania 15 sekund,
Czas przestoju 60 sekundy,
Moc dmuchawy 40%.

Zauważyłem, że przy normalnym grzaniu piec potrzebował 25 minut aby dojść do zadanej temperatury, spadła ona o dwa stopnie (tak ustawiona histereza) w ciągu 8 minut. A i tak dalej pochłania dwa worki dziennie.
Na tę chwilę mam poniższe ustawienia:
Tz 48
Czas podawania 8 sekund,
Czas przestoju 32 sekundy,
Moc dmuchawy 20%.

Nie wiem co mam dalej robić. Serwis twierdzi, że mam słaby ekogroszek mimo, że próbuje już dwóch rodzajów najwyższej kaloryczności w graniach 26-28KJ. Dom ocieplony piętrowy z ocielonym dachem i połową ścian (budownictwo z lat 80tych), grzejniki wymienione na nowe w zeszłym roku. Temperatura w domu w granicach 20-21 stopni z tym, że spalanie ogromne. Zawuażyłem, że szybko spada tempaeratura na piecu.
Doradźcie proszę co w takiej sytuacji bo powoli moja cierpliwość się kończy. Miało być tanio i eko. Póki co jest drogo i wkurw.

brencik
29-11-2018, 06:11
A dom pewnie 100m2 i ocieplony.

karambek
29-11-2018, 06:14
Przepraszam. Nie dodałem informacji o tym, że dom ma ponad 200 m kw.

kryzys
29-11-2018, 07:27
Nie piszesz czy masz jakieś niedopały czy przesypuje ci opał , ale zasada zawsze ta sama aby było oszczędnie to nie może być za dużo powietrza , ma spalac spokojnie na granicy kopcenia plus leciutko dodanie powietrza , palnik nie może palić jak acetylenowy , na dzień dobry zmniejsz nadmuch oraz wydłuż czas przerwy w podawaniu .

karambek
29-11-2018, 13:41
Po konsultacji z serwisem doradzono mi, że mam zwiększyć ilość ekogroszku w retorcie ponieważ spala się ona w niej i jest trochę za nisko.
Poniżej zdjęcie w trakcie nadzoru:
https://zapodaj.net/05e3e58c99737.jpg.html

Oraz w trakcie rozpalania:
https://zapodaj.net/2c793aa9db77b.jpg.html

kryzys
29-11-2018, 16:53
Tak wysokiego kotła u mnie w kotle jeszcze nie widziałem , wg za duuużo powietrza i większa częśc opału-ciepła pluje wprost do komina .

mtdeusz
29-11-2018, 17:15
Kryzys przecież gadałeś,że kocioł na ekogroszek nie kopci????:lol2::lol2:


I wyszyść popiół bo jest tam tona sadzy+popiół to jak ma grzać?

kryzys
29-11-2018, 17:50
Kryzys przecież gadałeś,że kocioł na ekogroszek nie kopci????:lol2::lol2:


I wyszyść popiół bo jest tam tona sadzy+popiół to jak ma grzać?

Z czym ty zaś wyskoczyłeś ? gdzie tu mowa o dymie była ? pomyliłeś jakies wątki czy co ?

mtdeusz
29-11-2018, 17:52
Na zdjęciach widać dym i sam gadasz o kopceniu.

kryzys
29-11-2018, 18:08
Na zdjęciach widać dym i sam gadasz o kopceniu.

Tu nie dym chodzi tylko o duże spalanie , czytaj zanim napiszesz , w podajnikowcach nie może być za dużo powietrza bo ciepło wydmuchiwane jest kominem i tyle i aż tyle , nic o dymie tu nie było ani sadzy a zdjęcia są dobre i sadzy ani dymu tam nie ma tylko spalony opał i to wszystko tylko sęk w tym że tam za bardzo się pali i zwiększanie dawki paliwa jeszcze zwiększy spalanie , fajne doradce z tego serwisu qwa mać .

mtdeusz
29-11-2018, 18:14
Na ściankach są tony sadzy.

mtdeusz
29-11-2018, 18:31
Jak ciepło wywala kominem to znaczy,że wymiennik jest h+jowy.

radzio_zg
01-12-2018, 10:26
O, widzę że wyliczenia były dla sprawności kotła z 80% (przecież serwis tak mówił) a tu ledwo 50% wychodzi. Nie ty pierwszy i nie ostatni. Według mnie mtdeusz może pomóc bo ja wiem,że on wie ale... :no:. Ty w swoim kotle możesz raczej tylko wyregulować sterownik ja w swoim będę dalej walczył z przeróbkami i jestem blisko żeby wychodziło więcej niż 50%. Oczywiście wzór to PIEC z Kirgistanu.:yes:

karambek
05-12-2018, 14:09
Jestem w trakcie oczekiwania na serwis czyli tych, którzy ten piec wyprodukowali. Podobno będę sprawdzali czy wszystko jest w porządku.
Mam duże obawy, że stwierdzą, że piec jest zbyt mały do mojego metrażu dlatego nie mogę go wyregulować, a co za tym idzie spalanie jest ogromne.
Na ten moment nie udało mi się nic wskórać ponieważ testuje już 3 rodzaj opału (ekogroszku).
Ustawienia pieca 10 sek/40 sek przestój i dmuchawa na 25%/TZ 47 st.
Może ma ktoś jakiś pomysł co może być nie tak? <bezradny>

Jarecki79
05-12-2018, 14:37
Zakłądając,że kocioł to prawdziwe 25kW.... i jakiś atest choćby stary posiada....
(wątpię,że kupiłeś 5klasę, pewnie uparłeś sie na ruszt )

W skrócie w starszych kociołkach, gdzie sprawności najczęściej niższe, emisje wyższe, spaliny też wyższe...
25kW w III klasie oznacza spalanie na 1h ok 4kg ekogroszku 26-28MJ, czyli cos w granicy 100kg/24h jeżeli 25kW jest stale wymagane przez budynek

Dobra izolacja budynku, to mniejsze spalanie i mniej odczuwalne różnice w spalaniu przy zmianie temp. na zewnątrz, chata wiatrem podszyta >200mkw może Ci wciągac pod 50kg/24h. Kocioł to wyjątkowo tempe bydle i jedyne jego zadanie to uzupełnianie strat ciepła generowanych przez instalację oraz dany budynek.
Kotły 25kW ustawia się najczęściej 1:3, czyli 10/30sek czy 8/24-25sekund....
Ty masz 1:4, czyli nieco poniżej mocy znamionowej wg nastaw

Granice 50kg/24h to generowanie jakiś pi razy oko 13kW......

mtdeusz
05-12-2018, 14:42
Jam ma totalnie nieocieplonego kloca i grzeje tylko 100m2 i ~10kw starcza.

Jarecki79
05-12-2018, 14:47
Tu nie dym chodzi tylko o duże spalanie , czytaj zanim napiszesz , w podajnikowcach nie może być za dużo powietrza bo ciepło wydmuchiwane jest kominem i tyle i aż tyle , nic o dymie tu nie było ani sadzy a zdjęcia są dobre i sadzy ani dymu tam nie ma tylko spalony opał i to wszystko tylko sęk w tym że tam za bardzo się pali i zwiększanie dawki paliwa jeszcze zwiększy spalanie , fajne doradce z tego serwisu qwa mać .

to kocioł 25kW, coś generuje takie a nie inne zapotrzebowanie (13kW to juz intensywne palenie), palenisko to jest raczej płaskie a nie wypukłe, więc dla 25kw paradoksalnie podniesienie kopca ma szansę obniżyć spalanie, rada serwisu na podstawie takich zdjęć jest słuszna. Z powietrzem ze względu na sterownik dwustanowy powalczyć można i obserwując schodzić z nim niżej

Żyłowanie palnika i palenie na płasko lub lekko wklęsło zniszczy ślimak i może uszkodzić żeliwo paleniska, ale jak kto lubi, kto bogatemu zabroni.
Blisko płaskiego to tylko całe żeliwne retorty pokroju brucerowatych, klasyczne, normalne fajeczki to palenisko lekko wypukłe.

Jarecki79
05-12-2018, 14:57
Jam ma totalnie nieocieplonego kloca i grzeje tylko 100m2 i ~10kw starcza.

U mnie klocuszek plus garażo-magazyn nieco wyższy to łącznie jakieś 260-280m2, ocieplony mam dach, a tak to jak było budowane jakaś wata między ściany, garaż swoje generuje jak tylko temp. zewn spada. U mnie teraz na dobe (lekkie mrozy w nocy i nad ranem po zerowe okolice za dnia) idzie jakieś 35-40kg Karlika z PGG (26-28MJ), jak było cieplej stykało 17-25kg w duże mrozy pod -20 max. zapotrzebowanie to jakieś 75kg/24h

Ogólnie jednak teraz mam podobnie jak Ty, tj wystarcza ok 10kW przy 260/280m2 ale domy sa różne, więc 50kg/24h w chacie z lat 80-ych przy lekkich mrozach w nocy mnie jakoś nie dziwi

radzio_zg
05-12-2018, 18:30
Dobrze gadają. Kocioł pewnie przewymiarowany i to ze 2 razy.

karambek
06-12-2018, 05:59
Dom ponad 200 m, piętrowy. Dach cały ocieplony i 1/3 ścian. Nie wiem gdzie może być problem. Zastosowałem ustawienia 1:3 i tak na nic się zdało. Duże spalanie jak było tak jest. Nie chce nawet myśleć o tym, że piec może być ponad wymiar albo za mały. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

karambek
06-12-2018, 06:04
Zakłądając,że kocioł to prawdziwe 25kW.... i jakiś atest choćby stary posiada....
(wątpię,że kupiłeś 5klasę, pewnie uparłeś sie na ruszt )

W skrócie w starszych kociołkach, gdzie sprawności najczęściej niższe, emisje wyższe, spaliny też wyższe...
25kW w III klasie oznacza spalanie na 1h ok 4kg ekogroszku 26-28MJ, czyli cos w granicy 100kg/24h jeżeli 25kW jest stale wymagane przez budynek

Dobra izolacja budynku, to mniejsze spalanie i mniej odczuwalne różnice w spalaniu przy zmianie temp. na zewnątrz, chata wiatrem podszyta >200mkw może Ci wciągac pod 50kg/24h. Kocioł to wyjątkowo tempe bydle i jedyne jego zadanie to uzupełnianie strat ciepła generowanych przez instalację oraz dany budynek.
Kotły 25kW ustawia się najczęściej 1:3, czyli 10/30sek czy 8/24-25sekund....
Ty masz 1:4, czyli nieco poniżej mocy znamionowej wg nastaw

Granice 50kg/24h to generowanie jakiś pi razy oko 13kW......

Jarecki.
Mój piec to 25kw 4 klasy. Nie zdecydowałem się na zakup piątek bo to był nieco wyższy koszt.
Dziś po raz kolejny ustawiam piec na 10s:30s. Zobaczymy jaki będzie efekt.
A hydraulik i sprzedawca zapewniła, że więcej jak 25kg na dobę ten pod nie będzie palił. Czuje się oszukany. Gdybym wiedział że spalanie będzie takie duże zastanowilabym się nad piecem gazowym :/

Jarecki79
06-12-2018, 11:33
W ocieplonym budynku generalnie tak powinno być, czyli na uzupełnianie strat ciepła coś do tego worka max.
wg starszych publikacji pewnego instytutu większość kotłów przez ok. 80%dni sezonu grzewczego pracuje w okolicy i poniżej 30%mocy na uzupełnianie strat ciepła a tylko 20%dni sezonu wymaga mocy pod 60%mocy i bardzo bardzo rzadko bliżej znamionowej wg dobrze robionych wyliczeń doboru kotła.

Jak masz jednak starą chatę >200m2, to ciężko oczekiwac cudów przy lichym czy prawie żadnym ociepleniu, jak węgla Ci schodzi pod 50kg, to gaz zjadłby Cię razem z butami..... To już jednak nie komuna i spalanie dużych ilości węgla tanie nie jest, tu trzeba izolować.

Kocioł może byc dobrze dobrany, bo mrozów pod -20 czy -25st.C jeszcze nie było, wówczas Twój budynek pokaże, czy kocioł musi spalac pod 90-100kg (25kW = ok. 4kg/h pracy) a okolice 30%mocy kotła 25kW to jakieś 0,8 pod 0,85kg/h, co na dobę wychodzi w granicy 20kg........

Aby było taniej szukac musisz:
1. Błędów w wykonaniu instalacji grzewczej
2. Zrób drobne sprawy tj wełna ociepl sobie odcinek czopucha (łączenie kotła z kominem, wszystkie rurki w piwnicy daj w otuline ocieplejącą (jak wydasz na otuline na całą kotłownię 100zł to już będzie hooook a urwać coć urwiesz
3. Zobacz, czy możesz w danych pomieszczeniach obniżyć temp. (termostatami na grzejnikach czy chociaż manualnym przydławieniem danych grzejników)
4. Jak nie masz termostatów na grzejnikach, to pomyśl chociaż o termostatcie pokojowym, on odetnie pompkę jak będzie osiągnięta t.zadana powietrza w pomieszczeniu referencyjnym i tak tez cos urwac możesz
5. Przy tak dużym zapotrzebowaniu pal dobrymi paliwami np. skarbek z Piekar lub bobrka, Pieklorz z Chwałowic czy Karlik z PGG i oby zakup takiego był szczęśliwy i nie trafiła się partia o wyższym RI, bo będzie kłopot ze spaleniem i będzie koksować.

mtdeusz
06-12-2018, 11:55
Coś mi tu nie pasuje.
Żeby było 25kw to trza spalić 100kg węgla?

Jarecki79
06-12-2018, 12:47
Coś mi tu nie pasuje.
Żeby było 25kw to trza spalić 100kg węgla?

25kW na paliwie 26MJ to dla 3-4klasy średnio 4kg/h w procesie spalania 4 x 24godziny w dobie = 96kg

mistrzu123456789
15-12-2018, 15:57
Witajcie Forumowicze.

Z racji tego, że jestem tutaj nowy muszę się przywitać.
Piszę do Was ponieważ mam problem z piecem. Może wszystko od początku.
Od marca tego roku jestem szczęśliwym posiadaczem pieca 25 KW z podajnikiem na ekogroszek wyposażonym w sterownik firmy NEGROS. Od listopada rozpocząłem sezon grzewczy w moim domu oraz porządne użytkowanie kotła. No i tu pojawił się problem. Mija miesiąc, a ja nie mogę wyregulować właściwie swojego pieca tak aby dziennie nie zjadał 50 kg ekogroszku. W tej kondycji piec pochłonie tyle pieniędzy, że nawet nie chce o tym myśleć. Przeczytałem wszystkie fora odnośnie ustawień oraz obejrzałem wszystkie filmy na youtube i dalej nic jak bierze dwa worki tak bierze. Po konsultacji z serwisem tego urządzenia doradzono mi, że mam przestawić całość ustawień na:
Tz 50 stopni,
Czas podawania 15 sekund,
Czas przestoju 60 sekundy,
Moc dmuchawy 40%.

Zauważyłem, że przy normalnym grzaniu piec potrzebował 25 minut aby dojść do zadanej temperatury, spadła ona o dwa stopnie (tak ustawiona histereza) w ciągu 8 minut. A i tak dalej pochłania dwa worki dziennie.
Na tę chwilę mam poniższe ustawienia:
Tz 48
Czas podawania 8 sekund,
Czas przestoju 32 sekundy,
Moc dmuchawy 20%.

Nie wiem co mam dalej robić. Serwis twierdzi, że mam słaby ekogroszek mimo, że próbuje już dwóch rodzajów najwyższej kaloryczności w graniach 26-28KJ. Dom ocieplony piętrowy z ocielonym dachem i połową ścian (budownictwo z lat 80tych), grzejniki wymienione na nowe w zeszłym roku. Temperatura w domu w granicach 20-21 stopni z tym, że spalanie ogromne. Zawuażyłem, że szybko spada tempaeratura na piecu.
Doradźcie proszę co w takiej sytuacji bo powoli moja cierpliwość się kończy. Miało być tanio i eko. Póki co jest drogo i wkurw.
Sproboj przymknąć klapkę na wentylarorze na jakieś 1,5-1 cm możesz też przymknąć klapkę na czopuchu jeśli posiadasz ale z wyczuciem nie na maxa możesz wstawić zawirowywacze spalin do pieca zwiększ tez temp zd na 55 i nie podajesz jakie masz ustawienia na podczymaniu a to też ważne

karambek
22-12-2018, 05:14
Sproboj przymknąć klapkę na wentylarorze na jakieś 1,5-1 cm możesz też przymknąć klapkę na czopuchu jeśli posiadasz ale z wyczuciem nie na maxa możesz wstawić zawirowywacze spalin do pieca zwiększ tez temp zd na 55 i nie podajesz jakie masz ustawienia na podczymaniu a to też ważne

Panowie,

Testuje już 5 rodzaj ekogroszku i dalej jak spalanie oscyluje na poziomie ponad 50 kg na dobę tak dalej oscyluje.
Chciałem dodać, że był u mnie serwis z własnym ekogroszkiem bo stwierdzono, że mój opał jest do niczego. Co się okazało po wklepaniu swoich ustawień serwisant stwierdził, że teraz będzie ok. I co? Dalej jak spalanie jest wysokie tak jest. Wysłał mi większe palenisko oraz termostat pokojowy póki co testuje palenisko choć już widzę, że tak i tak na nic się zda i nie przyniesie niższego spalania.

Klapka na wentylatorze przymknięta tak jak piszesz, czopuch zamknięty całkowicie, temperatura zadana to 50 st. Następnie na podtrzymaniu co 4 min przedmuch, krotność podawania 2, oraz obroty dmuchamy 35 %.

Proszę pomóżcie mi z tym piecem bo mnie naprawdę już szlag trafia.

jasiek11
22-12-2018, 07:07
200m2 słabo docieplonego domu, bo 2/3 ścian niedocieplona, nie wiadomo czy jest podpiwniczenie, jeśli tak, to piwnice pewnie niegrzewane a strop parter-piwnica pewnie słabo docieplone. Przy braku piwnic, też pytanie jak wygląda izolacja posadzki. Co z oknami? Może i wymienione na nowe dobrych kilka lat temu, też nie wiadomo jak ze wspólczynnikiem przenikania ciepła, uszczelki i przedmuchy szczególnie przy wietrze. Kawał sporego domu, wiele nie urwiesz z tych 50 kg. Próbować trzeba ale przy obecnych temp. zewn. 25 kg na dobę to chyba nierealne.

karambek
22-12-2018, 07:32
200m2 słabo docieplonego domu, bo 2/3 ścian niedocieplona, nie wiadomo czy jest podpiwniczenie, jeśli tak, to piwnice pewnie niegrzewane a strop parter-piwnica pewnie słabo docieplone. Przy braku piwnic, też pytanie jak wygląda izolacja posadzki. Co z oknami? Może i wymienione na nowe dobrych kilka lat temu, też nie wiadomo jak ze wspólczynnikiem przenikania ciepła, uszczelki i przedmuchy szczególnie przy wietrze. Kawał sporego domu, wiele nie urwiesz z tych 50 kg. Próbować trzeba ale przy obecnych temp. zewn. 25 kg na dobę to chyba nierealne.

Do ocieplony jest w 2/3 łącznie z dachem. Okna wymienione na plastikowe. Co zauważyłem i mnie niepokoi to to, że w domu jest ciepło i temperatura rośnie, a w piecu się wychładza i nie trzyma tej temperatury. Dziwne zjawisko.

jasiek11
22-12-2018, 10:58
Dużo z tego nie urwiesz, za słabo docieplony a metraż spory. Może jeszcze piwnica niegrzana a izolacja podłogi kiepska? Wysokość pomieszczeń standardowo 2,5m czy wyższa?

mistrzu123456789
02-01-2019, 10:19
Panowie,

Testuje już 5 rodzaj ekogroszku i dalej jak spalanie oscyluje na poziomie ponad 50 kg na dobę tak dalej oscyluje.
Chciałem dodać, że był u mnie serwis z własnym ekogroszkiem bo stwierdzono, że mój opał jest do niczego. Co się okazało po wklepaniu swoich ustawień serwisant stwierdził, że teraz będzie ok. I co? Dalej jak spalanie jest wysokie tak jest. Wysłał mi większe palenisko oraz termostat pokojowy póki co testuje palenisko choć już widzę, że tak i tak na nic się zda i nie przyniesie niższego spalania.

Klapka na wentylatorze przymknięta tak jak piszesz, czopuch zamknięty całkowicie, temperatura zadana to 50 st. Następnie na podtrzymaniu co 4 min przedmuch, krotność podawania 2, oraz obroty dmuchamy 35 %.

Proszę pomóżcie mi z tym piecem bo mnie naprawdę już szlag trafia.

Sproboj tego może pomoże https://youtu.be/3M-9Y_J8b2M