PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc z podłogówką, nie grzeje ostatni obieg



AkitaInu
29-11-2018, 14:50
Witam.

Drodzy Państwo, chciałem poprosić o pomoc z moim nieszczęsnym ogrzewaniem podłogowym..

Mianowicie, posiadam podłogówkę Sigma-Li. 7 obiegów U góry rotametry wraz ze skalą, sterowaną jednym sterownikiem (takie bezprzewodowe urządzonko które tak naprawde daje sygnał do grzania lub piec wyłącza.

Piec wraz z regulacja obiegów jest na piętrze. 6 obiegów znajduje się na dole, 7 ostatni to łazienka u góry. Ten obieg u góry jest dość krótki bo znajduje się dosłownie 2 metry od łazienki, reszta obiegów jest znacznie dłuższa. Nie mam przy sobie projektu ale o ile pamiętam to 4 są w okolicach 80-90m, pozostałe dwa są krótsze.

Problem mam taki że nie jestem w stanie ustawić podłogówki tak żeby podłoga w łazience się grzała. Wydaje mi się że przez ten obieg woda po prostu nie krąży. Wiem też że jest drożny bo raz w ciągu ostatniego tygodnia udało mi się ustawić tak że podłoga w łazience grzała. Potem coś zmieniłem, niepotrzebnie niestety, i klops.

Mam w związku z tym kilka pytań, jeśli ktoś miałby chwilkę żeby odpowiedzieć będe bardzo wdzięczny :) Przepraszam że pytam o rzeczy podstawowe ale niestety nie znam się na tym

1. Czy woda w obiegu powinna krążyć jak najszybciej czy jak najwolniej?
2. Jeśli gorąca woda będzie szybko krążyć w obiegu to czy taki obieg nagrzeje podłogę?
3. jak powinno się regulować przepływ wody? O ile wiem to na rotametrach tak?
4. jaka powinna być pozycja dolnych zaworów? Jakie one mają znaczenie
5. Mam pompę która pompuje wodę, ma ona 3 biegi. na którym biegu powinna być ustawiona taka pompa? (ma to pewnie związek z pytaniem pierwszym)
6. rotametr oraz skala w przezroczystej tubie. Czy każdy obieg powinien mieć wodę "u samej góry"? czy jeśli woda jest na poziomie 3 to oznacza że płynie wolniej niż na poziomie 1 czy na odwrót?
7. jako że jest to krótki obieg to (wydaje mi się) powinien mieć mały opór. Czy ustawienie innych zaworów może mieć wpływ na oprór tego ostatniego?

Obecnie ustawiony mam 2 bieg, większość rotametrów skręconych, ten od 7 obiegu jest odkręcony bardziej. Odkręciłbym go bardziej ale wtedy poziom wody w tej tubce spada, niestety nie wiem czy to dobrze czy nie. Niestety poziom 3 bądź 1 pompy nic nie zmienia. Próbowałem już kilku wariantów ustawienia rotametrów ale nie bardzo wiem jak powinien to robić żeby było dobrze.

Jeśli zaś chodzi o instalatora to czekam aż przyjedzie ale zajmuje mu to troche za duzo czasu .... takze tu będe musiał wejść na drogę oficjalną, w międzyczasie hcciałbym po prostu mieć ciepło w łazience :)

Oczywiście wiem że trudno powiedzieć co jest spieprzone i jak to ustawić, ale może ktoś ma jakiś pomysł bądź ma jakieś doświadczenia w tym zakresie. Może pompa jest za słaba? Ale tak jak pisałem, grzało się już. Może jest układ zapowietrzony? Jest automatyczny odpowietrzacz ale on podobno średnio działa.


Może jednak powinienem poszukać innego instalatora i zlecić sprawdzenie układu?


Z góry bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi :)

Pozdrawiam.

kryzys
29-11-2018, 16:56
1-ka to mniejszy przepływ niż 2-ka to oczywiste , a jak sprawdzić tą nieszczęsną łazienke ? zakręcić pozostałe i wiesz więcej.

AkitaInu
29-11-2018, 17:32
1-ka to mniejszy przepływ niż 2-ka to oczywiste , a jak sprawdzić tą nieszczęsną łazienke ? zakręcić pozostałe i wiesz więcej.

Tak też zakładałem ale wolałem się upewnić, a to dlatego że przy sytuacji kiedy każdy obieg na rotametrze jest przykręcony tak żeby miał duży oprór to odkręcenie na maxa rotametru dla podłogi powoduje że spiralka w środku leci do połowy w dół i nie jestem pewien co to oznacza.

Jeśli chodzi o zakręcenie reszty to tak pewnie zrobie.

Zauważyłem też że przy odkręconym rotametrze na maxa powrót z nieszczęsnej łazienki jest ciepły więc przepły pewnie jest. Tylko dlaczego się to nie grzeje,nie mam pojęcia.

CityMatic
29-11-2018, 17:37
Cały czas się zastanawiam - dlaczego ogrzewanie podłogowe ma być ciepłe? Kurcze u mnie tylko w kotłowni podłoga jest wyczuwalnie ciepła :(

Ale to dobrze bo tak ją projektowałem w domu ma być ciepło, a nie podłoga.

AkitaInu
29-11-2018, 17:53
Cały czas się zastanawiam - dlaczego ogrzewanie podłogowe ma być ciepłe? Kurcze u mnie tylko w kotłowni podłoga jest wyczuwalnie ciepła :(

Ale to dobrze bo tak ją projektowałem w domu ma być ciepło, a nie podłoga.

Ja nie umiem niestety projektować takich rzeczy, znam się na czymś innym ;-) Ale wiesz że chodzi mi o to żeby w łazience po prostu było ciepło.

CityMatic
29-11-2018, 18:03
Mnie również projektował "internet"
Ale najprościej: zwiększ przepływ na pompie "zdław" przepływ na wcześniejszych obwodach - ale nieznacznie. Pamiętaj, że lepiej jak w podłogówce ogranicza się przepływ na wyjściu obwodu nie na wejściu. Ale to moje doświadczenie.
Po tej zmianie odczekaj ok 2 godzin i sprawdź czy Ci wystarczy.
Najprawdopodobniej któryś z obwodów jest zbyt odkręcony i cały strumień pochłania nie pozwalając prawidłowo działać problematycznemu obwodowi, albo po prostu jest on zapowietrzony. Gdy zwiększysz przepływ ograniczając pozostałe obwody powinien się odpowietrzyć wszak odpowietrznik masz najbliżej tego właśnie obwodu.( nie zapomnij również jego odkręcić, a wcześniej sprawdzić czy w ogóle działa?- odpowietrznik)

kryzys
29-11-2018, 18:30
Podokręcaj tymi zaworami na dolnej belce tak aby wszystkie przepływy były takie same a jutro w razie potrzeby-temperatura gdzieś dokręcisz czy odkręcisz na np 2 lub 1,5 , ta skala czyli kreski to przepływ w litrach .