PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie z fotowoltaiki



RafalJab
30-11-2018, 08:34
Ciekawi mnie koncepcja ogrzania domu przez panele fotowoltaiczne i panele grzejnikowe. Dla domu pasywnego np 200 m2 energia potrzebna do ogrzania to 8000 kWh/ rok, a wiec panele o mocy 8 kw co kosztuje po dotacji 40% ok. 20 tys zł. + panele grzejne ok 8 tys zł. Co daje w sumie 28 tys i zabezpiecza grzanie na cały rok. Jeśli jeszcze pokryjemy cześć dachu panelami zamiast dachówki, a jest to już możliwe, to odzyskujemy jakieś 10 tys zł. Wychodzi 18 tys zł. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty przy każdym innym ogrzewaniu w postaci grzejników, rur, podłogowek itp. Czy podane Tu rozwiązanie nie było by najbardziej ekonomiczne? Nie jestem specem wiec jest to tylko moja laicka propozycja do weryfikacji.

brencik
30-11-2018, 08:47
Dla domu pasywnego np 200 m2 energia potrzebna do ogrzania to 8000 kWh/ rok,

Dom pasywny to poniżej 15kWh/m2*rok czyli dla domu 200m2 zapotrzebowanie jest poniżej 3000kWh.

Bertha
30-11-2018, 10:22
Ile wyciśniecie z fv zimą? Szaroburo = chmury, słońca zero, -7 za oknem to czym ogrzewać? Zeszła zima taka, obecnie podobna pogoda. Lampy uliczne obrócić nad dach?

d7d
30-11-2018, 10:42
Ogrzewać prądem z rocznego rozliczenia.

d7d
30-11-2018, 10:46
Jeśli jeszcze pokryjemy cześć dachu panelami zamiast dachówki, a jest to już możliwe, to odzyskujemy jakieś 10 tys zł. Wychodzi 18 tys zł.
Panel ma zastąpić dachówkę ?
8 KWp to jakieś 25 paneli po 320 Wp o pow. 42,50m2.
Odzyskane 10.000 PLN / 42,50m2 paneli = 235 PLN/m2 - tyle kosztuje 1m2 dachówki z ułożeniem ?
Nawet więcej bo piszesz o części paneli zamiast dachówki.

cuuube
30-11-2018, 11:49
Część produkcji zjesz na bieżąco na prąd bytowy , który warto też uwzględnić w PV . Samego bytowego zużyjesz pewnie rocznie 4 do 5 tyś kWh , plus ogrzewanie 8... plus (tzn minus) opust i instalacja rosnie do ok 15kWp :p

RafalJab
30-11-2018, 15:20
to wychodzi 9800 zł, to bardzo tanio. Ja liczyłem 28 tys. Możesz podać firmę? Chodzi mi bardziej o to co sądzicie o zestawieniu fotowoltaiki z panelami grzewczymi. Firma, którą znalazłem podała koszt urządzeń właśnie 8 tys dla 200 m2. Cz ta koncepcja z panelami, która nie wymaga dodatkowych kosztów instalacji, można to samemu podpiąć do prądu, pieca itp nie wydaje się ok.

Ps.
Nie wiem czy można podawać firmy, widziałem, ze na różnych forach wykreslają?

RafalJab
30-11-2018, 15:27
Ja mówię tylko o panelach dla ogrzewania. Panele dla urządzeń sieciowych i ogrzanie wody to dodatkowa sprawa.
Te 8kw zabezpieczają zapotrzebowanie prądu na co dla domu 200 m2 na cały rok, oczywiście w systemie podpięcia pod sieć energetyczną. A jak kolega twierdzi dla domu pasywnego to jeszcze mniej. Ja znalazłem dla domu pasywnego 30 kWh/ rok. Jeśli było by to 15 to koszt paneli o połowę mniejszy. To już absolutna rewelacja.

Kaizen
30-11-2018, 16:19
Jak grzejesz, to słońca jest mało albo wcale. Do tego możesz kupić prąd w okolicach 30gr/kWh i przy takiej cenie PV bez dopłaty nigdy się nie zwróci.
Za to może mieć sens dla pokrycia zapotrzebowania bytowego czy klimatyzowania w drogiej strefie (chłód trudno zmagazynować produkując go w taniej strefie, bo podłogę lepiej mieć ciepłą i chłodzić powietrze).

8kW do grzania, to sobie odejmij z 18% potrącenia przez ZE - bo prawie całość pociągniesz z sieci.

Owszem, teoretycznie są dachówki PV. Ale gdzie i za ile można je kupić u nas?


BTW. Dom 200m2 co potrzebuje 8MWh/r nie jest pasywny. Jest dosyć daleko od pasywny.

vr5
30-11-2018, 19:06
Ja mówię tylko o panelach dla ogrzewania. Panele dla urządzeń sieciowych i ogrzanie wody to dodatkowa sprawa.
Te 8kw zabezpieczają zapotrzebowanie prądu na co dla domu 200 m2 na cały rok, oczywiście w systemie podpięcia pod sieć energetyczną.

8 kW w panelach jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu jw. jeśli do ogrzewania zastosuje się odpowiednią pompę ciepła.
Na forum jest kilka wątków ekonomicznego ogrzewania.