PDA

Zobacz pełną wersję : zakrywanie rur PEX Al PEX w podłodze i dobór osłony kolejność warstw



marian51980
30-11-2018, 22:46
Witam,

Mam pytanie odnośnie tego jak zakryć czyli przykryć betonem rury PEX Al PEX znajdujące się w podłodze, które odchodzą od rozdzielacza do poszczególnych grzejników.

Mam porobione bruzdy - usunięta została stara wylewka do płyt stropowych kanałowych (nad piwnicą) czy właściwe będzie postępowanie:


1.. Rury 16mm PEX w otulinie czerwonej zasilanie , niebieskiej powrót o rozmiarze 18 średnica wewnętrzna i 6mm ścianki czyli oznaczenie otuliny 18/6
bezpośrednio na stropie (czyli otulina standardowa)

nie wiem czy lepsza otulina w odcinkach łączona specjalną taśmą czy może otulina w kręgach (w kręgach słyszałem że ciężej się umieszcza rurę PEX niż w otulinach odcinkowych, no i czy standardowa średnica 18/6 będzie ok czy może dać coś więcej np 22/6 ?)

2.. Na to wszystko podsypka między i na te rury PEX

z czego ma być ta podsypka ?

3. Przykrycie cienkim styropianem 1 cm tego wszystkiego

4. Folia paraizolacyjna

5. Na to dopiero beton

Rury PEX będę prowadził takim lekkim wężykiem w bruzdach żeby mieć kompensację rozszerzalności cieplnej tychże rur

pozdrawiam i proszę o informacje Marian

marian51980
08-12-2018, 19:33
Czy naprawdę nikt nie ma doświadczenia w tym o co pytam ?

fachman19
09-12-2018, 09:41
Zazwyczaj zależy nam aby ciepło pozostało w budynku.
Ja bym położył rury na styropianie.A otulinę jak nagrubszą
Folia paroszczelna ? raczej zwykła folia ,żeby woda a wylewki nie poleciała w dół .

teres
09-12-2018, 11:18
Wszystko zależy od tego ile robisz wylewki i czy masz miejsce na grubszą otulinę rur. Jak możesz to daj otulinę 18/13 - będzie wystarczająco.

fachman19
09-12-2018, 11:54
Wszystko zależy od tego ile robisz wylewki i czy masz miejsce na grubszą otulinę rur. Jak możesz to daj otulinę 18/13 - będzie wystarczająco.

Co znaczy wystarczająco . Jeżeli piwnica i strop maja 10 *C i dasz 13 mm izolacji na goracą rurę to będzie wystarczajaco ???

KAN-therm
09-12-2018, 16:32
Minimalne grubości izolacji cieplnych na rurociągach instalacji grzewczych, chłodniczych oraz wody użytkowej podaje tabela ze strony 141, Poradnika Projektanta i Wykonawcy KAN-therm:

http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html

Rury najczęściej układane są w warstwie styropianu.