PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie solary na płaskim dachu



mario9
01-12-2018, 21:02
Zamierzam zainwestować w solary, z tym że mam dość płaski dach... nachylenie około 7 stopni.

Instalacja docelowo dla rodziny 2+2, obecnie (2+1) posiadam boiler 150 litrów i jest jak narazie wystarczający.
Instalacja CO to kocioł zasypowy, także w zimie nie zależy mi na ogrzewaniu wody, natomiast w lecie jak najbardziej.

Poczytałem kilka artykułów i raczej skłaniałbym się do ekonomicznego rozwiązania czyli kolektory płaskie.
Widziałem też kilka wykresów odnośnie efektywności instalacji pod względem kąta nachylenia i jeżeli jest to ekonomicznie uzasadnione mógłbym zrobić/dokupić stelaż i w słoneczne dni nachylić je do odpowiedniego kąta, ewentualnie na stałe zostawić je nachylone do kąta powiedzmy 30 stopni.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Gregory67
29-03-2019, 10:37
Powinieneś solary nachylić w kierunku południowym.

marcinbbb
29-03-2019, 11:56
Mam 4 płaskie hewalexy zapięte pod 400l bufor kombinowany, ustawione na pd-zach kąt około 210* ustawione na dachu o nachyleniu około 35*.
Pracują już chyba 6 rok jeśli chodzi o uzyski z 2018r:
428601

Mogę z czystym sumieniem polecić praktycznie od kwietnia do października kocioł wygaszony.
Oczywiście można je ustawić płasko na dachu a i tak będą grzały wodę,ale lepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich pod kątem około 30-40* będzie lepsza efektywność.
W słoneczny dzień u mnie solary potrafią zagrzać 400l wody do 85*C.

Józeffo
15-09-2019, 15:13
Popieram przedmówców, zdecydowanie nachylić - na stałe.