PDA

Zobacz pełną wersję : Panel foto do suszenia piwnicy



dfg
02-12-2018, 16:31
Witajcie szanowni Forumowicze. Czy jest możliwe/ma sens wykorzystanie niewielkiego panelu foto 250-300W do permanentnego podsuszania pomieszczenia? Panel na dachu > kabel > farelka samochodowa na 12 lub 24v ok. 250W. Co ogrzeje "to moje" ;-) To w ogóle zadziała, czy bujam w oblokach? I jeśli to zadziala, to czy wystarczy jakiś używany panel z internetu, czy jakiś dodatkowy osprzęt? (Przecież stałe parametry zasilania nie są wymagane, to tylko grzalka i wiatraczek). Pozdrawiam !

Kaizen
02-12-2018, 17:05
Tak nie osuszysz. Żeby osuszyć, trzeba wilgoć zabrać. Tak tylko ogrzejesz powietrze i pozwolisz odparować większej ilości wody - efekt żaden.
Klimę zamontuj. Do tego zadania może być nawet przenośna mieląca powietrze wewnątrz (nie wyrzucająca nic na zewnątrz).

dfg
02-12-2018, 17:13
Dziekuję za szybką odpowiedź. Może niedokladnie napisałem: tam nie ma grzyba, wody itd. Tam sytuacja jest dobra, ale delikatnie czuć wiekszą wilgotność. Czy na taki nie ekstrmalny przypadek ten mój system zadziała? Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam.

P.S. pomieszczenie bardzo małe- 8-10m2.

marcinbbb
03-12-2018, 11:04
W lato myślę że to się sprawdzi w okresie listopad - marzec nie będzie to miało większego sensu panel da minimalną moc około 25-40W co wu ogrzewać. Wilgoć po podgrzaniu pomieszczenia trzeba będzie odparować np. otwierając okno, drzwi.

kulibob
03-12-2018, 11:50
Nie lepiej zbudować kolektor powietrzny? może służyć jako nawiew powietrza i ogrzewanie
Najprosciej jakaś skrzynia z czarną szmatą, szybą i dwie dziury wentylator i proste sterowanie
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1776791.html
https://www.google.com/search?q=kolektor+powietrzny&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiqsYLRzIPfAhVO3qQKHRzWBwAQsAR6BAgEEAE&biw=1920&bih=925

marcinbbb
03-12-2018, 19:51
Owszem kiedy jest słońce kanał powietrzny z odpowiednio spreparowanych puszek po piwie daje radę zrobiłem kiedyś taki 1,9x1m dawało radę puki świeciło słońce później należało zamontować jakiś mechanizm aby wyłączył wieczorem wiatrak.

kulibob
04-12-2018, 08:46
Ja ma zwykły termostat z Chin za parę złotych i używany wentylator DC(ok 200m3/h) Podłączony pod aku robi się samo. Zwykłą skrzynka z czarną szmatą koło 3m2 mam tego przy -7 na zewnątrz pobierało z garażu +10 oddawało +30-40*C.
Jak ma robić przy okazji za wentylacje to powietrze musi pobierać z zewnatrz

dfg
04-12-2018, 09:56
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, zwłaszcza za pomysł z kolektorem powietrznym. Pozdrawiam.