PDA

Zobacz pełną wersję : jaki kocioł na pellet polecacie? oraz pomoc z rozwiązaniu kotłowni



longlay1
03-12-2018, 07:50
Witam,

jako nowy użytkownik miło mi powitać wszystkich serdecznie. Sporo ostatnio czytałem tutaj na forum, ale jako, że mam sporo pytań, postanowiłem się zarejestrować. Mam nadzieję, że otrzymam pomoc, za co z góry dziękuję.

Jak w temacie - czyli poszukuję pieca na pellet.
Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec
Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.
Poszukuję pieca o mocy 15KW. Czytałem już, że najlepsze włoskie i duńskie, zatem wstępnie kieruję się w stronę biawara (ale nie wiem jaki), reda (tu też mam dylemat), lub laguna p18. Wstępnie za piec z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

I teraz pytania:
- który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
- obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
- posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
- czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
- czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników :)

dziękuję za wszelkie porady

Puławiak
03-12-2018, 08:00
Witam,

jako nowy użytkownik miło mi powitać wszystkich serdecznie. Sporo ostatnio czytałem tutaj na forum, ale jako, że mam sporo pytań, postanowiłem się zarejestrować. Mam nadzieję, że otrzymam pomoc, za co z góry dziękuję.

Jak w temacie - czyli poszukuję pieca na pellet.
Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec
Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.
Poszukuję pieca o mocy 15KW. Czytałem już, że najlepsze włoskie i duńskie, zatem wstępnie kieruję się w stronę biawara (ale nie wiem jaki), reda (tu też mam dylemat), lub laguna p18. Wstępnie za piec z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

I teraz pytania:
- który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
- obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
- posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
- czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
- czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników :)

dziękuję za wszelkie porady

A od kiedy biawar jest duński ? Biawar jest tak skandynawski jak polski fiat 125p z końca produkcji był włoski

longlay1
03-12-2018, 08:03
A to jednak jeszcze dużo muszę się nauczyć

radik81
03-12-2018, 08:19
Polecam Lagunę Edilkamina.

longlay1
03-12-2018, 11:42
Chyba muszę zmodyfikować poszukiwania, ponieważ widzę że ceny tych kotłów znacznie poszybowały z górę (laguna p18 - powyżej 16,500) więc myślę, że nie zmieszczę się z kosztami z przeróbkami?

Może jakiś inny kocioł godny polecenia, który współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym? No i jeszcze prośba aby odnieść się do moich wcześniejszych pytań?
- który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
- obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
- posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
- czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
- czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

Nowe piece:
Smartfire Compact 15
Slimpel Automat 15+
Czy może jeszcze jakieś porady? Albo jak te się zachowują?
Chodzi mi o coś automatycznego w miarę

eliks
03-12-2018, 16:12
Bierz Lagune. Na pewno kupisz ją u Pulawiaka za 14500zł. Czasami jest tak że trzeba zaktualizować stronę z promocjami. Kocioł moduluje 3-16,5KW, bufora nie potrzebujesz. Kocioł mam, używam, mocno go testowałem. Cichy, bezobslugowy, radzi sobie z gorszym pelletem.

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FVFR3zh RCPRg)

A tak rozbija coś gorszego.
https://drive.google.com/file/d/12rIIV_H1XDv7oPfmEGhMMsHYLjyPCoty/view?usp=drivesdk (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Ffile%2Fd%2F12rIIV_H1XDv7oPfmEGhMMsHYLjyPCoty%2Fv iew%3Fusp%3Ddrivesdk)

longlay1
03-12-2018, 16:56
Dzięki - oglądałem już te filmiki.
Ogólnie piec bardzo mi się podoba.
Teraz muszę jeszcze znaleźć jakiegoś dobrego magika, który będzie umiał go zamontować, bo u mnie instalacja nieźle spieprzona niestety.
Do tego czy będzie umiał połączyć z kominkiem z płaszczem wodnym?

Czyli bufor nie jest potrzebny? TO jakie jest zużycie pelletu na powierzchnię mojego domu - mniej więcej?
Czy ten bufor nie miał oszczędzać ilości spalania?

Sorki za pytania, ale dopiero rozpoznaję temat, a wiedzę o pellecie mam słabą.

radik81
03-12-2018, 17:03
Bierz Lagunę a napewno będziesz zadowolony. Puławiak ogarnie Ci instalację i napewno nie będziesz żałował. Użytkuje Lagunę P 12 od października i do kotla nie zaglądam, jedynie dosypuje pellet. Nic nie ustawiam, nie w wprowadzam żadnych parametrów, kocioł sam sobie wszystko dobiera w zależności od zapotrzebowania. Także polecam.

Kroitz
03-12-2018, 18:18
Slimpel niestety nie ma ecodesigne, więc się nie łapie na dotacje, ale Blackstar +16 już tak, no i z 3miasta nie mamy daleko do Torunia :)

eliks
03-12-2018, 18:18
Dzięki - oglądałem już te filmiki.
Jak filmiki widziałeś to pod pierwszym masz numer i nazwisko, dzwoń i się wszystkiego dowiesz. Ten kocioł ma być zainstalowany zgodnie ze sztuką a Ty masz zostać przeszkolony z obsługi.

Mówisz o oszczędnościach z bufora, tutaj ciężko mi mówić o procentach, ale na pewno nie zwróci Ci się nigdy, jeśli policzysz koszt zakupu, instancji i przeliczysz to na pellet.

Generalnie ludzie montuja bufory żeby nie zajechać kotłów na niskiej mocy, ale akurat ten na mocy minimalnej ma sprawność większą niż na maksymalnej, taka ciekawostka.


Co do spalania to wróżenie z fusów, ale więcej niż 3-3,5t nie spalisz.

longlay1
03-12-2018, 19:12
Slimpel niestety nie ma ecodesigne, więc się nie łapie na dotacje, ale Blackstar +16 już tak, no i z 3miasta nie mamy daleko do Torunia :)

Witam i dziękuję za radę, napisałem PW z prośbą o kontakt, gdyż mam parę pytań

longlay1
03-12-2018, 19:14
Co do spalania to wróżenie z fusów, ale więcej niż 3-3,5t nie spalisz.[/QUOTE]

Ja ekogroszku spalam 5 ton - więc wszystko możliwe :)
Ale wie też, że moja instalacja jest raczej wadliwa więc teraz chcę to poprawić.
Rozmawiałem już wstępnie z Puławiakiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

eliks
03-12-2018, 19:32
Tyle to nie spalają moi rodzice. Mają 224m2 w niekorzystnych warunkach. Dom półtora pustaka, w środku 5cm styro. Ewidentnie masz coś nie tak z instalają. Pozdrawiam.

longlay1
04-12-2018, 16:57
Dziękuję za rozmowy z Puławiakiem i Kroitz.
Bardzo rzeczowi Panowie.
Czekam na wyceny :)

Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
Sytuacja jest taka, że mam projekt, plany, wyceny, jednak właścicielka drogi nie wyraziła zgody na przejście mediów, ponieważ życzy sobie sporo za to, żeby gmina kupiła od niej drogę. Ale to inna historia, jednak pewnie skończy się w sądzie i nie wiadomo jak długo to potrwa (pewnie ze dwa lata najkrócej).
I teraz patrząc na to, że moja kotłownia ma już 10 lat i kocioł już ledwo zipie stwierdziłem, że jeśli nie ma gazu to warto iść w pellet. I dlatego zacząłem szukać informacji, i jak już wymienić, to na dłużej i nie przejmować się gazem. Mi nie przeszkadza dokładanie paliwa do kotła. Skoro są takie modele, że są prawie automatyczne to dlaczego nie?
Jednak w głowie mam namieszane teraz i nie wiem co lepsze gaz czy pellet? Ogrzewanie pelletem też jest tańsze... No i jaki kocioł gazowy współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym...

A co do spalania - to mam skichaną instalację i dlatego takie zużycie jest.

Puławiak
04-12-2018, 17:05
Dziękuję za rozmowy z Puławiakiem i Kroitz.
Bardzo rzeczowi Panowie.
Czekam na wyceny :)

Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
Sytuacja jest taka, że mam projekt, plany, wyceny, jednak właścicielka drogi nie wyraziła zgody na przejście mediów, ponieważ życzy sobie sporo za to, żeby gmina kupiła od niej drogę. Ale to inna historia, jednak pewnie skończy się w sądzie i nie wiadomo jak długo to potrwa (pewnie ze dwa lata najkrócej).
I teraz patrząc na to, że moja kotłownia ma już 10 lat i kocioł już ledwo zipie stwierdziłem, że jeśli nie ma gazu to warto iść w pellet. I dlatego zacząłem szukać informacji, i jak już wymienić, to na dłużej i nie przejmować się gazem. Mi nie przeszkadza dokładanie paliwa do kotła. Skoro są takie modele, że są prawie automatyczne to dlaczego nie?
Jednak w głowie mam namieszane teraz i nie wiem co lepsze gaz czy pellet? Ogrzewanie pelletem też jest tańsze... No i jaki kocioł gazowy współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym...

A co do spalania - to mam skichaną instalację i dlatego takie zużycie jest.

To co na wierzchu to sie poprawi to nie problem gorzej jeśli skopane jest w betonie to już trudniej.

longlay1
04-12-2018, 17:12
W betonie raczej wszystko jest ok.
Najbardziej skopane jest w kotłowni - wszystko na wierzchu.
Mam zdjęcia, widziałem jak robili - wyglądało wszystko super.
A że nie znam się na połączeniach w kotłowni to zrobili jak zrobili i myślałem że wszystko ok.
Niestety wyszło zupełnie inaczej.

eliks
04-12-2018, 17:13
Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
Bo są uczciwi...

longlay1
04-12-2018, 17:25
dokładnie - nie namawiali mnie, ale konkretnie poinformowali :)
Uczciwi jak najbardziej.

longlay1
17-12-2018, 20:32
Witam ponownie.

Po kilku kolejnych rozmowach dowiedziałem się, że mojego domu jednak najlepiej będzie pasował pellet.
Zatem powoli sytuacja się krystalizuje.
Pytania:
- czy jest szansa, aby w kotłowni na pellet zrobić pralnię?
- jak myślicie czy cena pelletu może mocno pójść w górę? Co bardziej stabilne cenowo na przyszłość? - prąd to chyba największe ryzyko

cuuube
17-12-2018, 21:02
Ja mam w piwnicy kocioł , bufor , magazyn peletu , pralkę i suszarki do prania obok kotła to wszystko na beżowej posadzce (czysta , a nie jak przy węglu przypominająca chodnik w kopalni ).

Ceny peletu od 2011 roku ( od kiedy palę) były stabilne , ja w tym roku musiałem zapłacić 50zł wiecej za tonę - zamiast 650 to 700 , ceny markowego u co bardziej pazernych też trochę poszły w górę , ale można dostać w stałych cenach czyli 900-1000zł/t .

longlay1
17-12-2018, 22:26
@cuuube a jaki Ty masz piec? Jesteś zadowolony?
I pytanie do użytkowników laguny: czy zasobnik 60 l to nie za mało? Co ile dosypujecie pellet?
Ja mam teraz w moim piecu na ekogroszek 150l i jak mam wsypywać 2 x w tygodniu to mnie krew zalewa - ale to ekogroszek i bardziej mnie odrzuca syf

cuuube
18-12-2018, 06:10
Granpal 15kW . Jest ok , ale nie obyło się bez problemów - szwankował sterownik a producentowi się nie paliło do wymiany ( w środku zimy).

Nie pamiętam ile ma zasobnik litrów , ale do pustego wchodzi 135kg , zasypuję w chwili obecnej co 9 dni 125kg na 160m² (jakieś 500m³ kubatury) starego domu po generalnym remoncie. Co 4 dni przy ciężkich mrozach.

W tym jest CWU na 5 osób.

radik81
18-12-2018, 07:27
I pytanie do użytkowników laguny: czy zasobnik 60 l to nie za mało? Co ile dosypujecie pellet?
Przy obecnych temperaturach zasypywałem raz na trzy dni ( 100 m2 średnio ocieplonego domu + CWU dla 2+2 ). Jak przyjdą mrozy napewno będę częściej. Dla mnie wsypanie czterech woreczków pelletu raz na trzy dni nie stanowi problemu, zajmuje to raptem 5 minut. Włosi zastosowali fajny "patent" niby taki drobiazg ale fajna sprawa, na górze zbiornika jest taki "ala" koszyk, rozcinasz worek wstawiasz worek w ten koszyk i pellet sobie powoli spada do zbiornik a Ty w tym czasie przygotowujesz kolejny worek z pelletem. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że praktycznie nic się nie kurzy cały pył zostaje w worku odwróconym do góry dnem. Jak chcesz to mogę zrobić fotę jak to wygląda.
Jeśli chodzi o sam zbiornik to jest możliwość dostawienia dodatkowego zasobnika.

longlay1
18-12-2018, 08:24
@radik81 bardzo chętnie obejrzę zdjecia
Właśnie też szukałem jakichś info odnośnie tego zasobnika ale nic nie mogłem znaleźć i nie wiem jakie to są koszty.
Ale to z tym koszykiem to super rozwiązanie jeśli faktycznie się nie pyli. Można by w końcu pomyśleć poważnie o pralni ;)
Czekam na więcej info

radik81
18-12-2018, 10:48
Pylić się pyli ale nie jakoś strasznie, koszyk to minimalizuje. Sypiąc mąkę podczas pieczenia też się pyli ;) .Wrzucę foty wieczorem jak będę zasypywał, teraz jestem w pracy. Jeśli chodzi o koszty to pytaj Puławiaka.

longlay1
20-12-2018, 12:43
Dzięki za wszelką pomoc szczególnie dla radik81 za zdjęcia i opis zachowania kotłowni. Niestety ciągle się waham. Wiem już jaki palnik ma Laguna i że jest w pełni automatyczna, ale czy blackstar tego nie ma? Trzeba ręcznie dobierać ustawienia nadmuchu i czas podawania pellet? Niby dużo przemawia za Laguna i wszystko mi pasi ale zasobnik troszkę mały i obawiam się że jak wyjedziemy gdzieś na kilka dni to zabraknąć pelletu.
To jedyne co mnie martwi. Za dodatkowy zasobnik do laguny 4500 zł to trochę dużo. Nawet za podrobke 2500zl bo sam kociol nie jest tani.
Dlatego interesuje mnie jeszcze jak jest z blackstar em jeśli chodzi o sterowanie? Bardzo mało jest w sieci info o tych kotlach ogólnie...

eliks
20-12-2018, 13:43
Tak. Blackstara trzeba ustawiać do peletu. Nie rozumiem tylko skąd cena zasobnika. Dokupujesz tylko mechanizm podający a pojemnik zbijasz z OSBy albo pakujesz go chamsko w big baga. To że się nie zostawia kotła na kilka dni to już inna sprawa, a jeśli musisz to ustawiasz termostat na 18 stopni i zasobnik starcza na parę ładnych dni.

longlay1
20-12-2018, 14:34
No i dzięki to już mi dużo dało
A orientujesz się czy można taki mechanizm dokupić z laguny bo pewnie innych producentów będzie się zapychal

eliks
20-12-2018, 15:20
Można. Pisz albo dzwoń do Puławiaka to Ci powie dokładnie.

eliks
20-12-2018, 15:21
A jak masz kasę to jest również system pneumatyki i pelet np. zrzucasz prosto z cysterny ☺

longlay1
20-12-2018, 16:01
No cysterny nie potrzebuję - jeszcze ;)
Puławiaka już dużo męczę - od niego mam te ceny. Jeszcze się nie dogadaliśmy co do kotłowni a za chwilę mnie będzie miał dosyć:)

Co do pozostawiania kotła - mam obecnie na ekogroszek już ponad 10 lat i zawsze jak gdzieś jechaliśmy to zostawiałem włączony, więc mam nadzieję, że z pelletem będzie podobnie.

Puławiak
20-12-2018, 16:32
Na paskudny okres trafiłeś - strasznie dużo telefonów jeszcze wiecej roboty i brak czasu na wszstko. A tak od połowy stycznia to człowiek za każdy telefon będzie wdzieczny.

longlay1
20-12-2018, 17:10
Spoko rozumiem, dzisiaj kotłowni nie montuje
Pytanie tylko czy ceny się utrzymają na lagune bo jeszcze dotacje muszę ogarnąć a tam się też trochę na kasę czeka.

Puławiak
20-12-2018, 17:28
jeszcze nic nie wiem na temat podwyżek

Kroitz
22-12-2018, 08:00
Blackstar i Laguna to trochę odmienne koncepcje :) Zależy kto co lubi :).

Tak w Blackstarze trzeba policzyć wydajność ślimaka ze względu na jego długość. Wklepujesz do sterownika a później kocioł sam przelicza. Dzięki temu możemy ustawić precyzyjną dawkę i kocioł wtedy pracuje bardzo dobrze. No i zasobnik 150kg, nie musisz dokupywać większego. :)

longlay1
23-12-2018, 05:56
@kroitz odmienne? W sumie obydwie mają dogrzać dom :) W miarę jak najmniej obsługowo. A to przeliczanie trzeba robić za każdym razem, jak kupuję inny pellet?

P.S. czekam na wycenę ;)

tomylee
27-01-2019, 09:28
Witam wszystkich,
mam dylemat w doborze pieca na pellet zastanawiam się między BlackStar, Laguna lub Lazar. Firma lazar jest często pomijana zastanawiam się dlaczego.
Dom piętrowy około 200m2, ściana 50cm (pustak-pustka powietrzna-cegłą-styropian 8cm) strop i poddasze docieplone. W domu stara instalacja na śmieciucha. Planuję zmianę instalacji i dobudowę kotłowni (parter podłogówka piętro grzejniki). Proszę o poradę.

karoka65
27-01-2019, 11:14
To jedyne co mnie martwi. Za dodatkowy zasobnik do laguny 4500 zł to trochę dużo. Nawet za podrobke 2500zl bo sam kociol nie jest tani.
.
Co raz "lepiej" to zaczyna wyglądać :) 4500 pln za większy zasobnik? to z czego on jest zrobiony, ze złotych blach?
Do polskiego kotła można kupić zasobnik ponad 300L z blachy o grubości 2mm malowany proszkiem za 1200 czy 1500 ale to polski :)
kocioł 23 zasobnik 4500, termostat 360 bodajże ktoś pisał, reszta klamotów + robocizna któryś user podawał wycenę podpięcia dwóch rurek do kotła na 10 tysi bo to przecież zagraniczny kocioł to wszystko musi kosztować :)
A ktoś nie dawno pisał że ciepła pompa z zasobnikiem CWU za 17 czy 19 tysi to drożyzna?
Może Ci zadowoleni podadzą ile wyszły im kotłownie ze wszystkim? bez kitowania?
Na jakie kwoty były wystawione faktury i za co?
Ja najwyższą fakturę jaką wystawiłem na peleciaka 13kW w zeszłym roku to było 14850pln ( najwyższa ).
Usunięcie starego kotła, instalacja nowego kotła do komina, zawór 4D z siłownikiem, 2 energooszczędne pompy obiegowe, drugi zawór 3d na dwa nowe obiegi podłogówki które trzeba było podłączyć, podłaczenie sterownika do internetu ( w cenie nowy AP żeby nie ciągnąć przewodu do sterownika ), montaż radiowego czujnika pogodowego i pokojowego, wszystkie rury, kształtki, zawory odcinające, zwrotne, filtry, dosłownie wsio i dojazd około 50km w jedną stronę do klienta.
No pochwalcie się panowie jak wychodzi to przy zagranicznym kotle u forumowych zaufanych instalatorów?

Puławiak
27-01-2019, 13:07
Prosiłem kiedyś wrzuć fotki tych twoich instalacji chętnie sobie zobaczę jak to wygląda

eliks
27-01-2019, 13:54
@Karoka, znów gorszy dzień? Uśmiechnij się. Myślę że jeśli ktoś by został "skrzywdzony" przez Puławiaka to internet by to szybko wychwycil. Co do ceny zbiiornika (nie wiem skąd) to rozwiązanie podałem zaraz post niżej.
Aha, kocioł mi nadal działa i odpala bo wiem że się martwiles jak to będzie w trakcie sezonu. W tym momencie ma przelatane 1400 godzin i 636 odpalen.

karoka65
27-01-2019, 15:41
Prosiłem kiedyś wrzuć fotki tych twoich instalacji chętnie sobie zobaczę jak to wygląda
Wiem, mają jedną wadę dla Ciebie, za tanie :)
Ty robisz u klientów zdjęcia i rozpowszechniasz je na forach?

karoka65
27-01-2019, 15:43
@Karoka, znów gorszy dzień? Uśmiechnij się.
Jaki gorszy dzień> niedziela jest eliks a to bardzo fajny dzień bo nie trzeba nic robić, choć czasami też coś trzeba.
Nie możesz wprost napisać że za wymianę kotła z robotą i materiałem zapłaciłem tyle i tyle?

Puławiak
27-01-2019, 16:57
Wiem, mają jedną wadę dla Ciebie, za tanie :)
Ty robisz u klientów zdjęcia i rozpowszechniasz je na forach?

Nooo. Chcesz zobaczyć ?

eliks
27-01-2019, 17:46
Jaki gorszy dzień> niedziela jest eliks a to bardzo fajny dzień bo nie trzeba nic robić, choć czasami też coś trzeba.
Nie możesz wprost napisać że za wymianę kotła z robotą i materiałem zapłaciłem tyle i tyle?

Nie rozumiem po co Ci to? Ale ok, bo nie zaśniesz. Wywalenie śmieciucha, zawory, złączki, rurki, naczynie, instalacja kotla, odpał z instruktażem 11200zl z kotłem (stalowe rury zaciskane + wszystkie pierdoly mosiężne).
Pulawiak na swojej stronie na Facebooku ma zdjęcie każdej zrobionej instalacji. Się możesz zdziwić co można zrobić na tak biednym kotle.

karoka65
27-01-2019, 18:06
Pulawiak na swojej stronie na Facebooku ma zdjęcie każdej zrobionej instalacji. Się możesz zdziwić co można zrobić na tak biednym kotle.
Cieszę się Twoim szczęściem :) ja myślałem że kocioł służy tylko do grzania poopy a tu słyszę że jeszcze jakieś nadprzyrodzone funkcje posiada :)
Aż boje się zapytać co można jeszcze zrobić z włoskiego kotła pelletowego :)
Widzisz ja zleciłem wykonanie nowej strony internetowej i nie chce mi się jej skończyć.

eliks
27-01-2019, 18:11
Nie rób strony. Zrób ją na Facebooku, prosto i za darmo.

p10tr
27-01-2019, 19:39
Ponieważ jest to mój pierwszy post WITAM wszystkich tu zgromadzonych .

Od pewnego czasu wertuje i czytam to forum szukając informacji na temat kotłów pelletowych .
Mam parę typów kotłów na oku i jest też RBR-B 13kw .
Szukam jakiś opini użytkowników tego kotła i lipa nic nie ma na temat tego kotła , czyżby był tak dobry że nikt nic nie pisze lub po prostu się nie sprzedaje .
Karoka65 pisze o instalacjach tego kotła a tematów i opinii na temat RBR-B brak .
Więc jak to jest z tym kotłem ???

Puławiak
27-01-2019, 20:18
Cieszę się Twoim szczęściem :) ja myślałem że kocioł służy tylko do grzania poopy a tu słyszę że jeszcze jakieś nadprzyrodzone funkcje posiada :)
Aż boje się zapytać co można jeszcze zrobić z włoskiego kotła pelletowego :)
Widzisz ja zleciłem wykonanie nowej strony internetowej i nie chce mi się jej skończyć.

Ale widzę że na starej stronce jest zakładka galeria prac - tylko jakoś tam pusto. Po co robić nową - starą trzeba uzupełnić

karoka65
27-01-2019, 21:27
No to właśnie jest już ta nowa :)

Pitrekkk
28-01-2019, 11:13
Na instalacjach jak i na podłączeniach się nie znam, ale jakbym miał ocenić to co Puławiak ma na fb(aż sobie sprawdziłem), to śmiało można dać 5+. Wszytko jak od linijki, te same odległości miedzy rurami lecącymi równolegle, zachowane kąty - cieszy oko
Niby takie głupoty, ale jednak wiele mówi o instalatorze i jego podejściu do pracy. Jakbym miał zakładać piec na pellet, to śmiało brałbym takiego fachowca, nawet jakby miał zapłacić ciut więcej niż u konkurencji

ps. Nikt mi za to nie płaci, nie znam tego Pana, nie robie mu reklamy w ramach przysługi - nic z tych rzeczy :)
W ramach hobbistycznych wszedłem rzucić okiem.

radik81
28-01-2019, 13:06
Na instalacjach jak i na podłączeniach się nie znam, ale jakbym miał ocenić to co Puławiak ma na fb(aż sobie sprawdziłem), to śmiało można dać 5+. Wszytko jak od linijki, te same odległości miedzy rurami lecącymi równolegle, zachowane kąty - cieszy oko
Niby takie głupoty, ale jednak wiele mówi o instalatorze i jego podejściu do pracy. Jakbym miał zakładać piec na pellet, to śmiało brałbym takiego fachowca, nawet jakby miał zapłacić ciut więcej niż u konkurencji

ps. Nikt mi za to nie płaci, nie znam tego Pana, nie robie mu reklamy w ramach przysługi - nic z tych rzeczy :)
W ramach hobbistycznych wszedłem rzucić okiem.
Ja bym śmiało dał 6-tkę. Każda rurka pod poziomicę. Wiem bo u mnie montował Lagunę. Rurki długości kilku centymetrów montował pod poziomicę. Jego praca warta jest każdej ceny (a wcale nie jest aż tak drogo)

longlay1
22-07-2020, 18:30
Witam ponownie.
Tyle się u mnie zadziało, że mam przyłącze gazowe :D
No i teraz kolejny dylemat - tym razem gazowy:
Jaki kocioł wybrać?
Jeden sąsiad zamontował u siebie Thermet Gold, drugi montuje Viessmann Vitodens 200W, a teść zastosował brotje.
Opis kotłowni się nie zmienił - wszystko w pierwszym poście.
Kompletnie nie znam się na kotłach gazowych, a chciałbym przede wszystkim mieć dobrze zrobioną kotłownię, która będzie działać długo i bezawaryjnie.
Nie wiem czy lepiej kupić droższy kocioł, czy tani?
Co proponujecie?
Za jednym zamachem chciałbym także dom uzbroić w danfoslink.
dzięki za ewentualne odpowiedzi