PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant ecoTEC VC 206/5-5 + multiMATIC VRC 700 jak sterować wieloma strefami?



aszmyd
05-12-2018, 09:27
Witam.

Posiadam ogrzewanie podłogowe w całym domu. Dom dwu piętrowy.
Na instalację składa się:
- Piec Vaillant ecoTEC VC 206/5-5
- Sterownik multiMATIC VRC 700 zamontowany w centralnym punkcie salonu na parterze
- Dwa rozdzielacze do podłogówki - jeden na parterze, drugi na piętrze
- 6 termostatów pokojowych sterujących elektrozaworami w rozdzielaczach

Mam problem z "dogrzaniem" pokoi z termostatami przy jednoczesnym nie przegrzaniu głównego obwodu (korytarz + salon na parterze). Problem w tym, że piec wyłącza się jak tylko ten główny sterownik ma odpowiednią temperaturę. Więc te termostaty pokojowe jedyne co mogą zrobić to obniżyć temperaturę zamykając zawór w rozdzielaczu ale nie mogą w żaden sposób wymusić na piecu żeby grzał.

W innym wątku przeczytałem że najprościej przestawić sterownik z "Korekta/Termostat" na "Brak" ale wtedy piec cały czas by grzał i ten główny obwód by się przegrzewał.

Instalacja jest przewodowa ale zakładam możliwość doinwestowania i zmiany na elementy radiowe jeśli mogłoby to pomóc.

Niestety nie jestem instalatorem z zawodu ale programistą i z technicznego punktu widzenia wydaje mi się że sterownik powinien mieć jakąś możliwość obsługi wielu stref i jeśli którakolwiek z nich zgłasza zapotrzebowanie na energię to załącza piec. Zdaję sobie sprawę że przy obecnie posiadanym sprzęcie nie jest to do zrealizowania bo te "strefy" jedynie sterują elektrozaworami.

Przymuję też opcję całkowitej zmiany sterownika jeśli byłaby taka potrzeba. Piec wolałbym jednak zostawić :)

Kontaktowałem się z działem technicznym Vaillanta ale tam poradzili mi żebym poeksperymentował z krzywą grzewczą tylko a na głowicach w dolnym rozdzielaczu zredukować temperaturę żeby nie doszło do przegrzania - jednak wydaje mi się to mało uniwersalne rozwiązanie bo jeśli na dole dojdzie do zadanej temperatury to tak czy siak piec się wyłączy więc nawet krzywa np 2 czy 4 nic nie zmieni - czy coś mi umyka?

Tak jak pisałem nie jestem stricte instalatorem ale jako użytkownik chciałbym zrozumieć co mogę zrobić w tej sytuacji i ewentualnie wymusić na instalatorze przeróbki w instalacji zgodnie z zaleceniami.

Z góry dziękuję za pomoc.

Mareks77
05-12-2018, 18:09
Sterownik ma możliwość sterowania wielu stref ale problem w tym że Ty uważasz że STREFA to oznacza 1 POMIESZCZENIE i dlatego też posiadasz prawdopodobnie regulatory pokojowe które sterują elektrozaworami ogrzewania podłogowego.
Każdy z nich robi to osobno w swoim obwodzie ogrzewania i pomieszczeniu za które odpowiada.
Regulatory te nie są fabrycznym wyposażeniem firmy Vaillant i nie współpracują z głównym regulatorem VRC700 który umieściłeś w salonie.

Wybór jest zatem następujący:
1. albo wybierasz regulację temperatury strefowej w której za osobne strefy uważana są w Twoim przypadku parter i poddasze.
2. albo zależy C|i na osobnej regulacji temperatury każdego pomieszczenia i wtedy regulator fabryczny VRC 700 nie może pilnować temperatury w salonie.

Jeżeli pokoje w których są regulatory mieszczą się na poddaszu i są zasilane z jednego osobnego rozdzielacza to mozliwa jest przeróbka polegająca na rozdzieleniu obwodów ogrzewania za pomocą mieszacza i dodatkowego modułu Vaillant VR70 lub VR71.
W ten sposób na regulatorze pojawią się dwie osobne krzywe grzewcze którymi będzie można ustawiać charakterystykę parteru i poddasza lub piętra osobno i wtedy regulator VRC700 będzie w trybie TERMOSTAT odpowiadał za temperaturę parteru zaś regulatory w pokojach na piętrze będą odpowiadały za temperaturę tam.
Kocioł będzie osobno miał mozliwość zasilania tylko poddasza( piętra ) lub obu obwodów naraz.

aszmyd
06-12-2018, 11:38
Dziękuję za odpowiedź.

1. Jeśli dobrze rozumiem to opis rozwiązania z użyciem mieszacza i VR70/71 dotyczy opcji 1 i wtedy na poddaszu trzeba by było dodatkowo zamontować jakiś sterownik (VR91?)
2. W jaki sposób połączyć VR70/71 do VRC700 jeśli mam sterownik w wersji przewodowej?
3. Jeśli chciałbym jednak uzyskać opcję 2 (osobna regulacja pomieszczeń) to co musiałbym zrobić? Wyłączyć funkcję termostatu w VRC700 tak żeby regulatory pokojowe odcinały pętle gdy tempertatura dojdzie do zadanej? Jak wtedy ustalić temperaturę w salonie? Dodatkowy termostat na salon? Jakie będą konsekwencje ustawienia sterownika na BRAK - piec będzie cały czas grzał wodę?

Mareks77
06-12-2018, 13:11
1. Nie..... na poddaszu w konfiguracji tej STREFY ustawiasz tryb BRAK i dalej regulujesz temperaturę pomieszczeń według swoich regulatorów pokojowych i elektrozaworów.

2. VR70 łączysz za pomocą tych samych przewodów eBUS które idą do VR700.

3. Bez jakiejkolwiek pzreróbki teraz ustawiasz tryb na BRAK natomiast po przeróbce instalacji i dołożeniu VR70 ustawiasz tryb TERMOSTAT i cieszysz się możliwością regulacji temperatury w salonie ( poprzez VR700 ) jak i w pomieszczeniach ( poprzez swoją automatykę pokojową )

aszmyd
06-12-2018, 13:36
Ok ale kiedy piec będzie dostał informację że nie ma już potrzeby grzania? Jeśli po przeróbce strefa dolna będzie TERMOSTAT a górna BRAK to ten BRAK na górze będzie wygnałem dla pieca że trzeba cały czas grzać wodę tak?

Próbuję zrozumieć czy te zmiany spowodują ciągłe grzanie wody przez piec i jedynie "odcinanie" jej przez elektrozawory czy nie. Jeśli piec miałby ciągle grzać to wydaje się to mało ekonomiczne.

Mareks77
06-12-2018, 16:03
Ok ale kiedy piec będzie dostał informację że nie ma już potrzeby grzania? Jeśli po przeróbce strefa dolna będzie TERMOSTAT a górna BRAK to ten BRAK na górze będzie wygnałem dla pieca że trzeba cały czas grzać wodę tak?

Próbuję zrozumieć czy te zmiany spowodują ciągłe grzanie wody przez piec i jedynie "odcinanie" jej przez elektrozawory czy nie. Jeśli piec miałby ciągle grzać to wydaje się to mało ekonomiczne.

Nie wspominaj o ekonomice podczas gdy posiadasz system w którym np. wśród wielu regulatorów pokojowych tylko w jednym pokoju spada temperatura i on daje znać do centrali a ta uruchamia ogrzewanie tylko dla tego jednego pokoju.

W Trybie który ja proponuje jest prawie to samo.
Piec utrzymuje wodę w obiegu na tym samym poziomie temperaturowym ze stałą deltą czyli +-5 - 7*C czyli pracując z przerwami.
Po drugie to akurat Vaillant jako jeden z niewielu posiada czujnik temperatury powrotu więc nie ma obawy o taktowanie,

Zamykanie kolejnych zaworów spowoduje zmianę pojemności instalacji.
Z racji tego kocioł posiadając do ogrzania tylko niewielką część instalacji będzie pracował krótko.
Długość jego pracy będzie proporcjonalna do ilości obwodów pokojowych które są otwarte.
Poza tym pomiędzy kolejnymi sesjami grzania wykonuje on rozruch samej pompy w celu przemieszania wody w instalacji i zbadania czy jej temperatura spadła do poziomu w którym należy już załączyć ogrzewanie.
Jeśli więc przyjmiemy że z racji otwarcia tylko jednego elektrozaworu tylko jeden pokój wymaga ogrzewania kocioł załączy się i uzupełni temperaturę do wymaganej wartości tylko w tym pokoju.

Czyż sytuacja nie jest podobna.

Poza tym utrzymanie wody w obiegu z różnicą 5 - 7 *C jest kosztowo na tym samym poziomie co ogrzewanie według regulatora gdzie pomieszczenie utrzymuje temperaturę dość długo natomiast temperatura czynnika spada z np 35*C do do poziomu temperatury pokojowej 21*C a następnie kocioł musi ją uzupełnić w całej instalacji.

aszmyd
07-12-2018, 04:51
Wielkie dzięki za szczegółowe rozwiązanie i cierpliwe tłumaczenie. Podejdę do tematu na początku przyszłego roku i rezultat postaram się opisać dla innych tutaj.