PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie wybrać ogrzewanie - wątpliwości w ekonomicznym wyborze.



zzy78
05-12-2018, 11:23
Witam, mieszkam w mieszkaniu 40m2 na 1 piętrze gdzie aktualnie posiadam kominek wolnostojący 5kW (koza) oraz elektryczny podgrzewacz wody 50L.
Mieszkanie umieszczone jest na poddaszu. Z dwóch stron posiada sufit ze skosami a z dwóch stron ściany zewnętrzne z pustaków w których są łącznie 4 okna.
Dach i sufit jest ocieplony wełną mineralną 10cm.

W zeszłym roku zostało spalone ok 8 metrow szesciennych drzewa (bylo dosc wilgotne i pewnie dlatego az tyle).
Zawsze miałem problem taki że w chłodne dni przez noc temperatura potrafiła spaść do 18 stopni. Posiadam wentylacje grawitacyjną i dodatkowo nawiew w kuchni z anemostatem.(pomieszczenie z kominkiem jest połączone z kuchnią). Z tym nawiewem też jest problem bo w kuchni najszybciej temperatura spada w mroźne dni. Mam wrażenie że gdy skończę palić to rozgrzany komin wyciąga powietrze a w kuchni nawiewa zimne i dlatego przez całą noc mieszkanie się ochładza.
A wiadomo że tego anemostatu zamknąć nie mogę bo kominek potrzebuje powietrza i jakaś wentylacja musi być...
Kaloryfery miałem stare żeliwne zakamienione i zostały zdemontowane...

Tego roku zamontowałem sobie klimatyzator 3,5kW i problem został częściowo rozwiązany. Gdy temperatura nie spada poniżej 0 stopni dogrzewam się klimatyzatorem. Włącza się co jakiś czas i w domu jest cały czas jednakowa temperatura. Co prawda w tym roku jest w miarę ciepło. Jak na razie drzewa spaliłem tyle co nic a pobrane koło 80kWh przy temperaturze w domu cały czas 20-21 stopni.
Myślę że takie wachania temperatur w zeszłym roku spowodowane były tym że ściany były wychłodzone i nawet jak nagrzałem kominkiem to powietrze było ciepłe a ściany zimne i z wymianą powietrza poprzez wentylacje szybko się wszystko wychładzało.

I teraz najważniejsze.

Założyłem ten temat bo chciałbym się dowiedzieć czy opłacalne byłoby założenie kotła dwufunkcyjnego na gaz w moim przypadku?
Bojler 50l ma grzałke 1600W. Jeśli pracuje przez 3h dziennie ( a podejrzewam że pracuje, włączam go tylko wtedy kiedy jest to potrzebne gdzejąc wodę do jakichś 50 stopni) to muszę wydać na prąd ~80zł miesięcznie. Podgrzewacz wody przepływowy elektryczny odpada - chociaż instalację w większości mam nową to posiadam tylko jedną fazę a z tego za dużo nie wyciągnę...
Instalacji CO również w tej chwili nie posiadam ale mam zgrzewarkę do rurek PE i myślę że to nie byłoby dużym problemem. Komina też nie mam wolnego.
Wyczytałem jednak że mógłbym zamontować kocioł gazowy dwufunkcyjny z modulacją mocy od 3kW do 20kW z wyrzutem koncentrycznym przez ścianę do tego instalacja CO. Do 0 stopni mógłbym grzać klimą. Ma SCOP 4 a poniżej odpalać gaz.

I teraz najważniejsze pytanie, czy to się opłaca? Potrafi mi ktoś doradzić? Kominka chciałbym się pozbyć

Konsultant marki Junkers
05-02-2019, 08:03
Witam,

wybór dwufunkcyjnego kotła gazowego będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy posiada Pan możliwość podłączenia się do istniejącej instalacji gazowej w budynku. Jak już Pan wspomniał kocioł gazowy może mieć odprowadzenie spalin przez przewód koncentryczny przez elewację budynku jeżeli jego moc jest niższa jak 21kW. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoki komfort użytkowania oraz brak potrzeby wykonywania jakiejkolwiek pracy związanej z obsługą kotła. Gaz spala się czysto, a kocioł posiada zamkniętą komorę spalania, więc nie będzie problemu z czyszczeniem pomieszczenia z kotłem. Kocioł posiada kompaktowe wymiary, co pozwoli na jego montaż w dowolnym miejscu spełniającym wymagania związane z minimalną kubaturą pomieszczenia 6,5 m3.
W sprawie doboru odpowiedniego kotła kondensacyjnego zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem Junkers - Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch