PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana smieciucha na nowy kocioł eko



Krych19
05-12-2018, 13:51
Witam przymierzam się do wymiany pieca i instalacji c.o w domu stare budownictwo ok 180mkw do ogrzania grzejnikami obecnie palę miałem w piecu 18kw Faustman pięć ustawiony na 45 stopni w domu jest ciepło i przyjemnie ale czasem piec potrafi odciągnąć do 65 stopni wtedy robi się sauna. Chce zmienić piec i instalacje c.o na ekogroszek żeby żyło się łatwiej ale czytam że ustawienie takiego pieca żeby wypalal dobrze to kupa roboty ile w tym wszystkim jest prawdy? Mam dom 2 kondygnacje i chce żeby temperatura była sterowana termostatem to czy na parterze i piętrze muszą być odzielene termostaty? Jakiej firmy piec polecacie ? Ja mam doczynienia z kotłami faustman gielniak i DM stal pleszew i wiem że są dobre

mtdeusz
05-12-2018, 13:57
Chcesz kocioł eko czy na ekogroszek?

Krych19
05-12-2018, 14:26
Chcesz kocioł eko czy na ekogroszek?
Na ekogroszek, teraz chyba juz wszystkie są eko 5 klasy

kryzys
05-12-2018, 14:33
Większość nowy jest w piątce ale dalej sprzedają jeszcze zapasy 3 oraz 4 klasy .

mtdeusz
05-12-2018, 14:34
Albo na eksport albo jako korpus wodny.
http://cieplowlasciwie.pl/ wypełnij

karoka65
05-12-2018, 16:42
Większość nowy jest w piątce ale dalej sprzedają jeszcze zapasy 3 oraz 4 klasy .
Zapasy to można było sprzedawać do końca czerwca.

toommm
05-12-2018, 17:14
Wiesz , że dalej będziesz się brudził...

Krych19
05-12-2018, 17:24
Wiesz , że dalej będziesz się brudził...
tak wiem to nie jest dla mnie problem, mam gdzie zmagazynowac groszek. Chodzi o to żebym mógł ustawić sobie temperaturę w domu na taka jaka chce i w lato podgrzewać wodę piecem teraz bojler jest na prąd w okresie lata. Największy problem jak ustawić ten pięć żeby dobrze palił. Obecnie w okresie grzewczym spalam ok 4t miału polskiego dobrej jakości, nie ruskiego żużlu.

mtdeusz
05-12-2018, 17:28
W lecie opłaca się grzać wodę prądem nie kotłem.
Co za idioty wymyślili kocioł za 10k,którego trzeba jeszcze ustawiać.:lol2:
Jaką masz powierzchnie.
Masz gaz w pobliżu?

toommm
05-12-2018, 17:33
W lecie opłaca się grzać wodę prądem nie kotłem.
Co za idioty wymyślili kocioł za 10k,którego trzeba jeszcze ustawiać.:lol2:
Jaką masz powierzchnie.
Masz gaz w pobliżu?

Może najpierw warto zapytać jaką ma izolacje domu , a nie czy ma gaz

Krych19
05-12-2018, 17:35
Gdybym miał gaz to nie myślał bym o groszku , ściany styropian 12cm , poddasze będę wycieplal wełna 25cm

mtdeusz
05-12-2018, 17:35
Mówiłem by wypełnił http://cieplowlasciwie.pl/ ale nie jest chyba zainteresowany.

kryzys
05-12-2018, 17:38
Zapasy to można było sprzedawać do końca czerwca.

No niby tak miało być ale wejdź na portal i wpisz a zobaczysz kilka tysięcy kotłów nie 5 klasy.

mtdeusz
05-12-2018, 17:48
A niedługo będą kotły kolekcjonerskie.

karoka65
05-12-2018, 22:14
No niby tak miało być ale wejdź na portal i wpisz a zobaczysz kilka tysięcy kotłów nie 5 klasy.
Ustawę powoli uszczelniają i może w końcu skończy się kombinowanie i dobiorą im się do piór.

Arturo72
05-12-2018, 22:29
Witam przymierzam się do wymiany pieca i instalacji c.o w domu stare budownictwo ok 180mkw do ogrzania grzejnikami obecnie palę miałem w piecu 18kw Faustman pięć ustawiony na 45 stopni w domu jest ciepło i przyjemnie ale czasem piec potrafi odciągnąć do 65 stopni wtedy robi się sauna. Chce zmienić piec i instalacje c.o na ekogroszek żeby żyło się łatwiej ale czytam że ustawienie takiego pieca żeby wypalal dobrze to kupa roboty ile w tym wszystkim jest prawdy? Mam dom 2 kondygnacje i chce żeby temperatura była sterowana termostatem to czy na parterze i piętrze muszą być odzielene termostaty? Jakiej firmy piec polecacie ? Ja mam doczynienia z kotłami faustman gielniak i DM stal pleszew i wiem że są dobre
A gaz ziemny ?
Ok,doczytałem,że brak..
Zatem trzeba usiąść i pomyśleć w jaki sposób nie truć siebie i innych.
Siebie możesz ale inni są wazniejsi.

kulibob
06-12-2018, 07:17
....
Siebie możesz ale inni są wazniejsi.

Chyba priorytety Ci się powaliły:) Gdyby wszyscy mający śmierdziele palili ekogrochem nie byłoby takiego problemu jak teraz.



Powiedz coś o domu ocieplenie dach, ściana, podłoga po spalaniu wnioskuję że marne. Może warto by ukierunkować się gdzie indziej niż węgiel. Pomęczyć sie ze śmierdziuchem i pomału modernizować dom ocieplenie i rekuperacja. Później coś na prąd, butle lub malutki kocioł na groch.

Co do CWU latem to najlepiej zostać przy prądzie a kocioł wygasić chba że lejecie wode do bólu.

toommm
06-12-2018, 07:28
Gdybym miał gaz to nie myślał bym o groszku , ściany styropian 12cm , poddasze będę wycieplal wełna 25cm

Co byś nie wybrał , izoluj na maxa

mtdeusz
06-12-2018, 08:39
Niekoniecznie przy paliwie stałym nadmierna izolacja chaty może być szkodliwa bo się okaże,że każdy nawet najmniejszy kocioł na groch będzie się kisić i kopcić w podtrzymywaniu.

Jarecki79
06-12-2018, 12:02
A niedługo będą kotły kolekcjonerskie.

Juz jedna większa debilna firma udająca markową zrobiła "na wymianę" i głupa rżną,że kotła bez badan nie sprzedają, tylko części zamienne (sam wymiennik)

mtdeusz
06-12-2018, 12:14
A korpus wodny kotła bez kotła :lol2: :lol2:

Jarecki79
06-12-2018, 12:42
Mnie to nie bawi, tylko wkurza
Teoretycznie od 1lipca trupów poniżej 5ej klasy być nie powinno a betoniarki oraz inne sprzedają albo kotły na export albo podgrzewacze cwu a tu kolejny mądry-debil wydumał sam wymiennik wodny bez izolacji na wymianę.

i na ciooool te przepisy, 5te klasy, ecodesigny, Ci co chcieli być fair i tylko tak robić jak ustawa i rozporządzenie każe są teraz w d... bici przez bandy oszustów i kombinatorów, także tych tzw markowych

Krych19
06-12-2018, 13:01
Dom będzie wycieplony tak jak pisałem , a czy piec latem do pobrania wody będzie droższy w utrzymaniu niż podgrzewanie prądem? 2 dzieci i 3 dorosłe osoby korzystają

Jarecki79
06-12-2018, 15:33
Zalezy m.in. od jakości bojlera i jego izolacji, od tego jaka grzałka, czy instalacja grzewcza dobrze zrobiona
od taryfy prądu (podwyżki w tv zapowiadane...), od tego, czy będziesz się trzymać ze zmywaniem tanich godzin.....

kocioł podobnie wyjdzie, ale bez zabawy w godziny, możesz dodać strefy cwu, jak Ci się będzie chciało pilnować zużycia wody to można widełki 2-3kg/24h, jak Ci sie nie będzie chciało to 3-5kg na dobę przy braku byków w instalacji i dobrym bojlerze....

wg mnie dla kotła lepiej, jak latem pyka (niwelujemy korozje postojową)

mtdeusz
06-12-2018, 15:41
Otwierasz kocioł (drzwiczki) i nie ma korozji.
Ja tam grzeje prądem.

kryzys
06-12-2018, 16:06
Zalezy m.in. od jakości bojlera i jego izolacji, od tego jaka grzałka, czy instalacja grzewcza dobrze zrobiona
od taryfy prądu (podwyżki w tv zapowiadane...), od tego, czy będziesz się trzymać ze zmywaniem tanich godzin.....

kocioł podobnie wyjdzie, ale bez zabawy w godziny, możesz dodać strefy cwu, jak Ci się będzie chciało pilnować zużycia wody to można widełki 2-3kg/24h, jak Ci sie nie będzie chciało to 3-5kg na dobę przy braku byków w instalacji i dobrym bojlerze....

wg mnie dla kotła lepiej, jak latem pyka (niwelujemy korozje postojową)

No włąśnie mnie tez spalanie na bojler wychodziło ok 2,8kg/doba , no i kociołek nie dostaje wilgoci a to ważne .

mtdeusz
06-12-2018, 16:10
Otwierasz drzwiczki i nie dostaje wilgoci.
Mi się nie chciało przerabiać wszystkiego na lato by zrobić palenisko 10x10cm to grzeje prądem.

Jarecki79
06-12-2018, 16:17
Otwierasz kocioł (drzwiczki) i nie ma korozji.
Ja tam grzeje prądem.

Rzadko kiedy jest to stwierdzenie prawdziwe
Kominy do kotłów na paliwa stałe sa podciśnieniowe, czyli generują tym większy ciąg, im większa róznica temp. (ciepłe spaliny, zimno na zewnątrz, chłodne powietrze zasysane do kotłowni do procesu palenia...)
latem ciąg kominowy w kominie jest bliski 0 Pa więc generalnie nici z tego o czym piszesz

Inaczej mówiąc mniejszym złem powinno być szczelne zamknięcie drzwiczek, owinięcie dmuchawy np reklamówką a otwarcie dolnej wyczystki kominowej, to bardziej logiczne z zasadami fizyki.....

u mnie od ok maja po wrzesień od wielu lat idzie solar, więc głównie kocioł zgaszony i korozja postojowa jest, ale wiem,że nie ma się czym przejmowac, przychodzi sezon i grzanie i jest normalnie. Nie mniej kocioł po letnim postoju wygląda tak:
422869 to powierzchowne naloty, więc nie ma się czym stresować

mtdeusz
06-12-2018, 16:23
U mnie jak zamknięte drzwiczki to mokro (woda z rdzą) a jak otwarte to sucho w wymienniku.

Jarecki79
06-12-2018, 18:55
Tak jak mówisz częściej było w kotłach zasypowych miałowych (tzw całodobowe odpalane od góry), tam często na postój letni pomagało uchylanie furtek.
W podajnikach z jakiegoś powodu częściej lepiej sie wyjdzie zamykając wrota, uszczelniając dmuchawę, ale istotnym jest otwarcie dolnej wyczystki kominowej, wówczas taka wilgoć się w wymienniku nie zbiera, komin sobie pracuje na tym odcinku wyczystka- góra

Swego czasu na info były takie grubsze dyskusje w tym temacie, myślę,że kwestia bardziej złożona, tu chyba każdy musi sobie spróbowac co w jego kotłowni, na jego kominie i konstrukcji wymiennika lepiej się sprawdza. U mnie przy podajniku wychodzi,że lepiej zamknąć, tyle,że ja latem tak raz na 3-4tygodnie nieco papierami przepalam, aby w kotle pozostawało sucho i ewentualnie odparowały jakieś kropelki.

Jedno co jest pewne, to jak latem podajnik pyka na bojler nie ma takiego dylematu, jest mu ciepło.... :-)