PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie piecem kondensacyjnym - porady



Trust
07-12-2018, 23:10
Cześć i czołem!
mam pytanie odnośnie prawidłowego użytkowania tego wynalazku. Pierwszy sezon w mieszkaniu z kondensatem. Pytanie jest proste i chciałbym znać opinie użytkowników takich kotłów. Zależy mi na ekonomicznym eksploatowaniu tego kotła tak więc pytanie moje brzmi następująco. Lepiej żeby taki piec działał cały czas czy z przerwami? Nie mam pogodowki jest tylko regulator pokojowy on/off. Temperatura komfortowa to 20.5 od 7 do 21.30. Temp eko to 17.9 w pozostałych godzinach. Temperatura c.o. Aby utrzymać stałe 20. 5 stopnia to 48 stopni. Ustawić np 50 stopni żeby przekroczyć dana temperaturę i piec na chwilę się wyłączył czy lepiej jak działa cały czas na 48C? Na godzinę takiego działania zużywa około 0.3m3. Jakie jest wasze zdanie?

Elfir
08-12-2018, 21:06
Powinien działać cały czas z najniższą mocą - wówczas jest najekonomiczniejszy.

Bertha
08-12-2018, 21:43
W dzień przygrzeje słoneczko i bedziesz miał za gorąco, stała temperatura pieca to nie jest dobry pomysł. Regulator pokojowy musi przewać grzanie. Nie kombinuj zbytnio.

vexi1
13-12-2018, 16:50
Cześć i czołem!
mam pytanie odnośnie prawidłowego użytkowania tego wynalazku. Pierwszy sezon w mieszkaniu z kondensatem. Pytanie jest proste i chciałbym znać opinie użytkowników takich kotłów. Zależy mi na ekonomicznym eksploatowaniu tego kotła tak więc pytanie moje brzmi następująco. Lepiej żeby taki piec działał cały czas czy z przerwami? Nie mam pogodowki jest tylko regulator pokojowy on/off. Temperatura komfortowa to 20.5 od 7 do 21.30. Temp eko to 17.9 w pozostałych godzinach. Temperatura c.o. Aby utrzymać stałe 20. 5 stopnia to 48 stopni. Ustawić np 50 stopni żeby przekroczyć dana temperaturę i piec na chwilę się wyłączył czy lepiej jak działa cały czas na 48C? Na godzinę takiego działania zużywa około 0.3m3. Jakie jest wasze zdanie?

Też dopiero zaczynam przygodę z kondensatem i posilkujac się tym co piszą w sieci masz za duża różnice pomiędzy temperatura eko a komfort. Spróbuj max 1 stopień bo zanim dogrzeje ci do tych 20.5 to trochę czasu pewnie minie. Ja mam nieocieolony blok z piwnica pod sobą i na piecu sztywna temperatura 45 stopni i tak cały dzień. Zaczną się większe mrozy to będzie trzeba kombinować.

Trust
14-12-2018, 16:02
Będę próbował.. A może jakiś użytkownik który nie posiada pogodowki podpowie na własnym przykładzie jakie trzyma temperatury c.o? Będę ogromnie wdzięczny.

Konsultant marki Junkers
11-01-2019, 10:24
Cześć i czołem!
mam pytanie odnośnie prawidłowego użytkowania tego wynalazku. Pierwszy sezon w mieszkaniu z kondensatem. Pytanie jest proste i chciałbym znać opinie użytkowników takich kotłów. Zależy mi na ekonomicznym eksploatowaniu tego kotła tak więc pytanie moje brzmi następująco. Lepiej żeby taki piec działał cały czas czy z przerwami? Nie mam pogodowki jest tylko regulator pokojowy on/off. Temperatura komfortowa to 20.5 od 7 do 21.30. Temp eko to 17.9 w pozostałych godzinach. Temperatura c.o. Aby utrzymać stałe 20. 5 stopnia to 48 stopni. Ustawić np 50 stopni żeby przekroczyć dana temperaturę i piec na chwilę się wyłączył czy lepiej jak działa cały czas na 48C? Na godzinę takiego działania zużywa około 0.3m3. Jakie jest wasze zdanie?

Witam,

Przy pracy kotła kondensacyjnego bardziej ekonomicznie jest, gdy kocioł pracuje cały czas. Kolejnym aspektem wpływającym na ekonomiczną pracę jest temperatura powrotu z instalacji. W kotłach kondensacyjnych im niższa temperatura powrotu, tym lepszy będzie efekt kondensacji. Obniżenie parametrów i wydłużenie czasu pracy kotła powoduje obniżenie zużycia gazu, a co za tym idzie bardziej ekonomiczną pracę. W tym przypadku jest identycznie jak z jadą samochodem. Przy jeździe z punktu A do punktu B np. z prędkością 50 km/h to osiągnę swój cel troszeczkę później , niż w przypadku gdy tą samą trasę pokonam z prędkością np. 100 km/h. Jednak pod kątem zużycia benzyny okaże się, ze spalanie w pierwszym przypadku było zdecydowanie niższe. Podobnie jest z kotłem kondensacyjnym.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

ARexx2
11-01-2019, 12:36
A była by możliwość bardziej łopatologicznego wytłumaczenia skąd ta bardziej ekonomiczna praca przy ciągłej pracy kotła kondensacyjnego. Zakładając że temp wody w obiegu CO mamy 45*C i piec pracuje na minimalnej mocy 3kW to taki piec pali około 0,4m3 gazu na godzinę, co przy 24h daje 9,6m3 na miesiąc ok 280m3. A czytając inny watek na tym forum odnośnie zużycia gazy na poziomach 100m3 w domach 200m to takie wyniki można osiągnąć tylko przez czasowe wyłączenia pieca ?

dave88
11-01-2019, 14:38
Witam,

Przy pracy kotła kondensacyjnego bardziej ekonomicznie jest, gdy kocioł pracuje cały czas. Kolejnym aspektem wpływającym na ekonomiczną pracę jest temperatura powrotu z instalacji. W kotłach kondensacyjnych im niższa temperatura powrotu, tym lepszy będzie efekt kondensacji. Obniżenie parametrów i wydłużenie czasu pracy kotła powoduje obniżenie zużycia gazu, a co za tym idzie bardziej ekonomiczną pracę. W tym przypadku jest identycznie jak z jadą samochodem. Przy jeździe z punktu A do punktu B np. z prędkością 50 km/h to osiągnę swój cel troszeczkę później , niż w przypadku gdy tą samą trasę pokonam z prędkością np. 100 km/h. Jednak pod kątem zużycia benzyny okaże się, ze spalanie w pierwszym przypadku było zdecydowanie niższe. Podobnie jest z kotłem kondensacyjnym.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

to ja mam pytanie. Czy jest może określone jaka powinna być różnica między temperatura który wychodzi na podłogę, a tą z powrotu ?

fachman19
12-01-2019, 20:17
Powinien działać cały czas z najniższą mocą - wówczas jest najekonomiczniejszy.

Ale wtedy jest zimno w domu

fachman19
12-01-2019, 20:21
A była by możliwość bardziej łopatologicznego wytłumaczenia skąd ta bardziej ekonomiczna praca przy ciągłej pracy kotła kondensacyjnego. Zakładając że temp wody w obiegu CO mamy 45*C i piec pracuje na minimalnej mocy 3kW to taki piec pali około 0,4m3 gazu na godzinę, co przy 24h daje 9,6m3 na miesiąc ok 280m3. A czytając inny watek na tym forum odnośnie zużycia gazy na poziomach 100m3 w domach 200m to takie wyniki można osiągnąć tylko przez czasowe wyłączenia pieca ?

Skoro budynek potrzebuję 3 kW a w 0,3 m3 gazu ( Nie 0,4) jest 3 kWh energii to taka jest fizyka .

dolby
12-01-2019, 20:31
Skoro budynek potrzebuję 3 kW a w 0,3 m3 gazu ( Nie 0,4) jest 3 kWh energii to taka jest fizyka .
Wyjaśnij o czym piszesz ? Użytkownik, któremu ślesz odpowiedź, pisał o czym innym.

fachman19
13-01-2019, 08:19
piec pracuje na minimalnej mocy 3kW to taki piec pali około 0,4m3 gazu na godzinę, co przy 24h daje 9,6m3 na miesiąc ok 280m3. A czytając inny watek na tym forum odnośnie zużycia gazy na poziomach 100m3 w domach 200m to takie wyniki można osiągnąć tylko przez czasowe wyłączenia pieca ?

Kolego dolby
Kolega chce osiagnąć spalanie na poziomie 100m3 a teraz ma 280 m3 miesiecznie. i chce to osiągnąć wyłączając okresowo kocioł.

Ja tylko sugeruje ,ze jeżeli budynek potrzebuje 4kWh i spala 0,4 m3 /h to jednak spali te 280m3 ( jak sam wyliczył) i żadne optymalizowanie pracy kotła nic nie zmieni

Mareks77
13-01-2019, 11:27
A była by możliwość bardziej łopatologicznego wytłumaczenia skąd ta bardziej ekonomiczna praca przy ciągłej pracy kotła kondensacyjnego. Zakładając że temp wody w obiegu CO mamy 45*C i piec pracuje na minimalnej mocy 3kW to taki piec pali około 0,4m3 gazu na godzinę, co przy 24h daje 9,6m3 na miesiąc ok 280m3. A czytając inny watek na tym forum odnośnie zużycia gazy na poziomach 100m3 w domach 200m to takie wyniki można osiągnąć tylko przez czasowe wyłączenia pieca ?

Nie zakładaj temperatury wody w obiegu CO bo ona jest taka jąką sobie nastawicz lub jaką ustawisz krzywą grzewczą i wtedy kocioł sam ją reguluje w funkcji temperatury zewnętrznej .
Czasowe wyłączenie kotła może spowodować pewne oszczędności ale nie są to liczby sięgające 50% a jedynie raczej jednocyfrowe do 5%.
Kocioł według instrukcji ma sprawność 109% ale tylko wtedy jeśli temperatura na zasilaniu nie przekracza 50*C, przy wyższych temperaturach sprawność spada do 90% lub nizej.
Oszczędności o których mowa biorą się z poziomu bezwładności domu, bezwładności lub inaczej sprawności wymiennika oraz ze sposobu rozruchu kotłów gazowych przy których wysterowanie palnika podczas startu jest na poziomie wyższym niż 80%.
Taka wartość została przyjęta u niektórych producentów ze względu na zapewnienie 100% - owego startu palnika za 1 razem. Jeśli zatem palnik dla Twoich 45*C zapewnia 3 - 4kW wysterowania czyli ok 20% to 80% wysterowania powoduje ze częśc z tej energii nie zostanie przyswojona przez wodę w wymienniku i bezpowrotnie wyemigruje kominem w kosmos.
Po drugie to jeżeli doszliśmy już do minimalnego zapotrzebowania domu na energię to nie ma siły i musi on dostać tyle ile zużywa gdyż w innym przypadku temperatura zadana spadnie.
Chyba na razie jesteśmy w tej teorii zgodni.
Wątki na forum czytaj uważnie i bierz pod uwagę także ocieplenie domu czyli jego zapotrzebowanie na energię jak i rejon kraju w jakim są położone.
Dzisiaj zima jest praktycznie biorąc tylko na wschodniej połowie Polski a ponadto to ze względu na różną kaloryczność gazu wypada operować raczej nie jednostką "m3" a raczej "kWh"
Zużycie więc 150m3 gazu w jednym rejonie co daje stałą wartość na poziomie powiedzmy 1600 kWh może być równoważne zużyciu 180m3 w innym rejonie o innej kaloryczności która da po przeliczeniu także wartość 1600 kWh


A odnośnie instalacji i regulacji.
Biorąc pod uwagę stałą temperaturę na zasilaniu i instalację bez regulacji pogodowej polegającą tylko i wyłącznie na utrzymaniu stałej temperatury w domu kocioł w mroźną zimę nie biorąc pod uwagę innych strat będzie pracował cały czas utrzymując stałą temperaturę w instalacji na poziomie 45*C która to przy ogrzewaniu podłogowym powinna zapewnić temperaturę np. 21*C
Jeśli zatem tak się dzieje w zimę przy np. (-15*C) to przy +5*C kocioł chcąc nie chcąc nie będzie pracował non stop gdyż zapotrzebowanie domu jest wtedy zupełnie inne. Dlatego też wtedy dla utrzymania temperatury 21*C wystarczyło by na zasilaniu tylko np. 26*C więc kocioł załączy się na15 minut a wyłączy na 5min powodując tym osiągnięcie średniej temperatury zadanej na poziomie owych 26*C.
Przy regulacji pogodowej mamy do dyspozycji modulację wysterowania palnika dlatego też zamiast wyłączać się kocioł jest w stanie zejść do niższej mocy na poziomie fabrycznego minimum które np. dla przykładu wynosi 1,9kW.
Jeżeli natomiast warunki będą jeszcze cieplejsze to kocioł zejść nizej nie może i wyłączy się.

Konsultant marki Junkers
25-01-2019, 10:11
to ja mam pytanie. Czy jest może określone jaka powinna być różnica między temperatura który wychodzi na podłogę, a tą z powrotu ?

Witam,

Dla uzyskania najwyższej sprawności wytwarzania energii cieplnej zaleca się zaprojektować instalację ogrzewania podłogowego w ten sposób, aby różnica temperatur na zasilaniu i powrocie w zależności od typu zastosowanego zasilania obiegu grzewczego wynosiła dla kotłów kondensacyjnych 15K a np. dla pomp ciepła 7K. Drugim aspektem jest temperatura powrotu z instalacji. Dla uzyskania najwyższej wartości kondensacji warto, aby temperatura powrotu była jak najniższa. Dzięki temu sprawność kotła będzie wyższa poprzez dodatkowy odzysk ciepła ze skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch