PDA

Zobacz pełną wersję : 100% ogrzewanie podłogowe a pompa pieca (2 poziomy)



Mikooh
09-12-2018, 00:17
Witam,
niedawno zakończyłem budowę domu z poddaszem użytkowym.
Całość ogrzewana podłogówką: około 950 m rury Tece, 10 sekcji plus 2 drabinki osobno na rozdzielaczu, 2 rozdzielacze: parter i piętro, kocioł Junkers Cerapur Compact 14kw plus zasobnik 100l (woda nie jest obecnie podgrzewana), czujnik pogodowy. Ustawiona temperatura wody: 40 oC. Ciśnienie w normie.

Czy jest szansa, że instalacja będzie działała na samej pompie z pieca (załączam charakterystykę)?

Obecnie jest tak: ciepła woda w ogóle nie dostaje się na piętro, na dole działają maksymalnie 4 sekcje i do tego słabo, temperatura w domu to około 11 stopnie (głównie dzięki dodatniej temp. zewn.). Rotametry mimo podobnego "skręcenia" pokazują różne przepływy. Kiedy zakręcę zawory w dolnym rozdzielaczu listwa w rozdzielaczu na piętrze robi się ciepła ale rotametry są "martwe". Na parterze listwa zasilająca jest ciepła, rurki w rozdzielaczu także, jedna (najdalsza sekcja na rozdzielaczu) lodowata na powrocie inne letnie.

Czy wg Was jedynym rozwiązaniem jest pompa + sprzęgło? Czy problem może leżeć gdzieś indziej? Po uruchomieniu kotła instancja nie została sprawdzona przez instalatora, nie wiem czy jest odpowietrzona właściwie? Czy możliwe jest zatkanie jakiegoś filtra powodujące zwiększenie oporów?

422949

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Arturo72
09-12-2018, 00:35
Instalacja powinna i MUSI działać na jednej pompce obiegowej producenta.
Jak nie działa to wina po stronie instalacji.

Kondensat
09-12-2018, 09:43
To tak jest jak robi się bez projektu.Nie wiadomo jaki jest przepływ w instalacji i opory tym samym nie można określić czy pompa kotłowa wydoli.Nie wiem o jakiej dodatkowej pompie mówisz,tam nie ma prawa być innej pompy niż kotłowa jeżeli nie ma sprzęgła.

Oczywiście przyczyną może być też zapowietrzenie niegrzejących pętli.Ważne też są średnice rur do rozdzielaczy oraz rozsądnej długości pętle.Jeżeli instalacja nie jest zapowietrzona i nie można uzyskać wymaganych przepływów to potrzebne sprzęgło i mocniejsza pompa za nim.
Powinien być też moduł MM100

Kemotxb
09-12-2018, 10:54
Po pierwsze to masz za wysoką temperaturę wody zasilającej. Obieg podłogówki należy włączyć i wymieszać wodę w pętlach tak by temperatury się wyrównały i dopiero później uruchomić kociołek i podnosić temperaturę wody zasilającej. Inaczej mogą popękać Ci wylewki, zwłaszcza jak podnosisz je z niskich temperatur. Narysuj schemat odręcznie i daj go tutaj jako załącznik albo zrób zdjęcia. Trudno nam powiedzieć co jest źle jak nie widzimy instalacji a uwierz mi różne kwiatki już bywały ... w końcu robią to fachowcy więc wszystkiego można się spodziewać.

teres
09-12-2018, 11:16
Instalacja powinna i MUSI działać na jednej pompce obiegowej producenta.
Jak nie działa to wina po stronie instalacji.
Nie pisz takich bzdur, bo jeszcze ktoś w to uwierzy :cool:


Witam,
Czy jest szansa, że instalacja będzie działała na samej pompie z pieca (załączam charakterystykę)?(...)
Czy wg Was jedynym rozwiązaniem jest pompa + sprzęgło? Czy problem może leżeć gdzieś indziej? Po uruchomieniu kotła instancja nie została sprawdzona przez instalatora, nie wiem czy jest odpowietrzona właściwie? Czy możliwe jest zatkanie jakiegoś filtra powodujące zwiększenie oporów?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!
Powinna działać, coś zostało źle wykonane, najprawdopodobniej za małe średnice rur do rozdzielaczy. Jeśli robione z rur PP, to bardzo możliwe, że któryś zgrzew będzie przewężony. Filtry (te, które są) wyczyść. Sprzęgło naprawi Twoją instalację, ale to ostateczność.

Mareks77
09-12-2018, 22:00
Jakie sprzęgło? Przecież to tylko 10 sekcji.
Jeśli masz o tym pojęcie to albo doczytaj i sam spróbuj odpowietrzyć instalację a jeśli nie to wołaj fachowca który to jakoś ogarnie.

Mogą oczywiście wystąpić problemy z fachowcami bo nie każdy ma czas i ochotę poprawiać po jakimś "papudroku" no ale.
Radzę uzbroić się w cierpliwość bo już prawdopodobnie wtopiłeś kasę a jeszcze zapłacisz za naprawę tego niedokończonego dzieła.

xiz
10-12-2018, 13:15
Witam, pytanie laika. Piec jest na pogodówce. Jeśli zakręcę te dwa zaworki, to jak będzie zachowywała się pompka (mieszacz) czy jeśli się załączy to będzie chodziła non stop czy po chwili się wyłączy bo piec stwierdzi, że już nagrzane?
423023
Wiem oczywiście, że mogę wyłączyć to w sterowniku pieca ale nie wiem w tej chwili, w którym miejscu i chcę to zrobić na szybko a z części ogrzewania, do którego odnoszą się te zawory nie korzystam.

Mikooh
10-12-2018, 18:10
Aktualizacja.
Podłogówka na parterze odżyła po 3 godzinnym odpowietrzaniu. Do listwy zasilającej podłączyłem wąż z wodą z instalacji a do dolnej wąż spustowy (i na zewnątrz, w zbiornik). I tak przelewałem wodę przez sekcje. Na początku spływała woda jakby gazowana, biała, ale po chwili robiła się bezbarwna. Mnóstwo pęcherzy powietrza.

Po całej operacji załączyłem kocioł i zaczął grzać w sposób ciągły (wcześniej 5 sekund grzania, 5 minut czekania), rotametry złapały jakikolwiek poziom, instalacja / kocioł nie wydawały prawie żadnego dźwięku (wcześniej dość szumiało).

Dziś rano, czyli po około 12 h, parter domu odczuwanie cieplejszy. W środę mam wizytę "instalatora", który to wszystko montował i ma dla mnie 10 minut (!!!), na sprawdzenie czy nie jest instalacja zapowietrzona (nie wie, że już parter zrobiłem, piętra jeszcze nie zacząłem).

Załączam zdjęcia, na piętrze rozdzielacz taki sam.
423034423035423036

teres
10-12-2018, 23:02
Szkoda tylko, że pozbyłeś się "dobrej" wody kotłowej, a zamiast niej zalałeś świeżej prosto z wodociągu. Ani kocioł, ani Twoja instalacja tego nie lubią.

Mikooh
10-12-2018, 23:32
Czyli można to było inaczej rozwiązać? Ta metoda wydawała mi się skuteczna i prosta. To jak lepiej odpowietrzyć piętro? Zakładam, że będzie tam gorzej niż na parterze.

Arturo72
11-12-2018, 01:40
Nie pisz takich bzdur, bo jeszcze ktoś w to uwierzy :cool:

A czemuż to wg Ciebie bzdury ? Ja mam jedną i JEDYNĄ pompkę obiegową na 11 sekcji,zamontowaną w urządzeniu grzewczym i działa od 5 lat bez problemów.
Cud wg Ciebie ? Czy sam jesteś "dziwny" dzban ?

nass
11-12-2018, 12:37
Szkoda tylko, że pozbyłeś się "dobrej" wody kotłowej, a zamiast niej zalałeś świeżej prosto z wodociągu. Ani kocioł, ani Twoja instalacja tego nie lubią.

A skąd się bierze "dobrą" wodę na pierwsze zalanie i odpowietrzenie?

Mikooh
12-12-2018, 12:58
Aktualizacja 2.

Przyczyną dysfunkcji instalacji było:
- zapowietrzenie (na piętrze podobnie jak na parterze),
- zatkanie filtra.

Całość żyje, zostają do regulacji rotametry oraz podłączenie elektrozaworów.
Temperatur na kotle to obecnie 30oC.

Dzięki za rozjaśnienie tematu.

nass
12-12-2018, 13:13
a był pan instalator?

Mikooh
16-12-2018, 08:29
Był i odpowietrzył instalację na piętrze, oczyścić też filtr wody. Temat pompy i sprzęgła upadł, nie byliśmy jednak skorzy do dyskutowania :-)

xiz
15-01-2019, 12:23
Nikt nie może pomóc w poniższym, albo powiedzieć jak wyłączyć jeden z obiegów elektronicznie - piec Viessmann Vitotronic 200, bo ja nie mogę tego znaleźć w instrukcji.


Witam, pytanie laika. Piec jest na pogodówce. Jeśli zakręcę te dwa zaworki, to jak będzie zachowywała się pompka (mieszacz) czy jeśli się załączy to będzie chodziła non stop czy po chwili się wyłączy bo piec stwierdzi, że już nagrzane?
423023
Wiem oczywiście, że mogę wyłączyć to w sterowniku pieca ale nie wiem w tej chwili, w którym miejscu i chcę to zrobić na szybko a z części ogrzewania, do którego odnoszą się te zawory nie korzystam.

Mareks77
15-01-2019, 12:52
Nikt nie może pomóc w poniższym, albo powiedzieć jak wyłączyć jeden z obiegów elektronicznie - piec Viessmann Vitotronic 200, bo ja nie mogę tego znaleźć w instrukcji.

Nie wiadomo jak wygląda instalacja. Grupa pompowa pokazana na fotce posiada jeszcze zawór trójdrogowy z siłownikiem bo na fotce go nie widzę a Ty wspominasz o mieszaczu.

Jeśli tak jak piszesz piec jest na podłogówce to podejżewam ze 100% podłogówki jest zasilana przez mieszacz, dlatego też zakręcenie zaworu spowoduje wyłączenie całości obiegu a nie tylko jednego obwodu. Jeśli dodatkowo pompa mieszacza się załączy to przez zakręcony zawór będzie bardzo obciążona co może spowodować jej uszkodzenie lub zadziałanie jakiegoś zabezpieczenia w pompie.

Napisz coś więcej lub wstaw więcej fotek kotłowni i rozdzielaczy to uzyskasz miarodajne informacje.

xiz
15-01-2019, 14:47
Nie wiadomo jak wygląda instalacja. Grupa pompowa pokazana na fotce posiada jeszcze zawór trójdrogowy z siłownikiem bo na fotce go nie widzę a Ty wspominasz o mieszaczu.

Jeśli tak jak piszesz piec jest na podłogówce to podejżewam ze 100% podłogówki jest zasilana przez mieszacz, dlatego też zakręcenie zaworu spowoduje wyłączenie całości obiegu a nie tylko jednego obwodu. Jeśli dodatkowo pompa mieszacza się załączy to przez zakręcony zawór będzie bardzo obciążona co może spowodować jej uszkodzenie lub zadziałanie jakiegoś zabezpieczenia w pompie.

Napisz coś więcej lub wstaw więcej fotek kotłowni i rozdzielaczy to uzyskasz miarodajne informacje.

Na pewno zakręcenie tych zaworków odcina tylko podłogówkę, tyle wiem. Na sterowniku są ustawione właśnie dwa obiegi 1 i 2, tylko nie wiem właśnie jak wyłączyć elektronicznie jeden z nich.