PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięcie wzdłuż ściany



keube
09-12-2018, 10:30
Cześć.

Mam taki problem. Mieszkam w bloku (blok ma około 5 lat ) , Rok temu na ścianie pokazało się pęknięcie idące pod skosem od sufitu po podłogę. Pęknięcie to jest z dwóch stron ściany (ściana dzieląca pokoje) . Nie jest to szerokie pęknięcie - grubość paznokcia . Drażni mnie strasznie to pęknięcie (estetyka) więc postanowiłem je usunąć. Rozdrapałem po linii żeby szczelina była większa i kupiłem masę do pęknięć (znalazłem polecaną w tubce już nie pamiętam nazwy) zaszpachlowałem, zamalowałem i cieszyłem się z efektu pracy :). Po dwóch miesiącach patrze - pęknięcie - to samo miejsce . Co mogę zrobić ? Zmienić metodę naprawy ?? jakaś siatka? inny preparat ? wkurza też mnie to bo to są kolejne pieniądze i kolejny zmarnowany czas na pieprzenie się z tym. Czy mogę gdzieś to zgłosić deweloper? zarządca? - czy coś to pomoże? Nie zależy mi na jakimś odzyskaniu pieniędzy już za poniesione koszty ( i tak rachunków nie mam ponieważ myślałem ,że to zadziała) ale na myśl o robieniu tego drugi raz już mnie nosi :). Pozdrawiam i dziękuję za rady.

d7d
09-12-2018, 11:34
Ściana nośna czy działowa?
Z jakiego materiału jest wykonana ta ściana.
Zrób zdjęcie tak aby widać całą ścianę.

keube
09-12-2018, 13:44
Ściana działowa (dzieli salon z drugim pokojem) nie jest gruba jakieś 10cm podejrzewam że to jakaś silka - wiertło łatwo wchodzi . Nie mogę zrobić zdjęcie całej ściany ponieważ wtedy nie widać rysy. Ale mam fragmenty z bliska

d7d
09-12-2018, 14:15
Ściana działowa jest pełna czyli z murowana a nie typu gipso-karton i szczelina jest na wylot?
W Silkę wiertło łatwo nie wchodzi. Może masz na myśli ścianę z bloczków gazobetonowych lub gipsowych?
Pęknięcie idzie dołem od końców ściany i górą kończy się w środku ściany działowej.
Jest tylko z jednego końca czy z obu?
Może sąsiad na dole usunął analogiczną ścianę między pokojami ?

cuuube
09-12-2018, 14:31
Pęknięcie dziwne - pod dziwnym kątem , często idzie raczej fugą między cegłami(pionowo jak cegły nie były murowane na zakładkę) , a tutaj widać ,że poszło na szagę , czyli popękały cegły ( jeśli tam są ). Coś jest postawione na tej ścianie w górnej części ? Dach , jakiś słup ?

Musiałbyś wydrapać tynk do 'dna' i zobaczyć co tam jest ? Z czego ta ściana i czy cegła pękła ?



Metody naprawy

http://www.ldstatica.pl/index.php?op...14&Itemid=1694

https://helifix.pl/satandardy-napraw/mury-pelne/

d7d
09-12-2018, 15:22
Tak, zwykle pęka też po fugach.
Ten pierwszy link to chyba taki powinien być
http://www.ldstatica.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=114&Itemid=1694

Metody dobre ale do poważniejszych napraw (tutaj też pewnie mogą być).

keube
09-12-2018, 15:54
Pęknięcie idzie pod skosem jak "piorun" od samego sufitu po sama podłogę, to jest parter, pode mną już tylko piwnica blok 2 piętrowy. Szczelina jest naprawdę cieńka, dziwne że powstała znowu po masie do pęknięć. Sam nie wiem czy bawić się z tym czy już olać to...

keube
09-12-2018, 16:03
Z tego co pamiętam jak wydrapałem srubokretem warstwę tynku na około 4mm głębokości żeby wprowadzić masę, to nie widziałem idącego głębiej w ścianie pęknięcia, tak jak by to było z zewnątrz ściany a środek nie naruszony. No chyba że nie chciałem zauważyć i mogę się mylić l.

cuuube
09-12-2018, 18:23
Przy skrobaniu zasypałeś zapewne rysę , trzeba było wziąć odkurzacz i wciągnąć kurz z tego miejsca . Przy nowych tynkach gipsowych trudniej co prawda okreslić gdzie się kończą gdy cegła pod spodem biała , przy starych domach łatwo bo tynk CW odkuwasz po bokach rysy - z 1 do 2 cm od niej i na czerwonej cegle masz jak na dłoni...

Może to pęknięcie to granica , do której tynkarze dojechali bo na tyle starczyło im towaru i dalszą część robil kilka dni pózniej towarem innej marki i zaprawy inaczej pracują , choć to słabe tłumaczenie .

d7d
09-12-2018, 19:27
Jeżeli rysa pojawia się w tym samym miejscu to najprawdopodobniej nie ustała przyczyna.

keube
09-12-2018, 20:37
Ok, czyli jakie rady? od czego zacząć? czy gdzieś to zgłosić?

d7d
09-12-2018, 21:12
Miałeś dokuć się do materiału ściennego - skuć tynk, i zobaczyć czy "cegły" tez pękają.

keube
09-12-2018, 21:23
Ok jutro to zrobię i dam znać jak to wygląda

d7d
09-12-2018, 22:05
WITAJ, czytaj i pytaj... :)
Nie ma "komentuj bez sensu" :)

Adaxis
13-01-2019, 14:14
Podłąćze się -dom z poddaszem użytkowym wybudowany w 2016r, w 2017r. otynkowany tynkiem gipsowym KNAUF MP 75 i po pierwszym malowaniu. Obecnie przymierzamy się do wiosennego malowania końcowego, ale na piętrze na ścianach działowych mamy 3 pęknięcia ze szczeliną około 1 mm. Szczeliny rozchodzą się na 3 ściany które się schodzą. Na dole jest duży salon z 2 podciągami (belkami betonowymi) i naprawdopodobniej trochę to osiadło.

Proszę o radę, wystarczy akryl czy rozkuwać i spoinować to jakoś?

Ivonex
20-01-2019, 14:40
U nas podobnie po 2 latach mamy pęknięcia o szerokości 1mm, przy zejściu ścian działowych w środku domu na poddaszu. Mąż uważa, że to wytłumaczalne i że zbije lekko tynk, położy siatkę i gips. Czy to wystarczy?.

Pytajnick
20-01-2019, 19:11
Czy coś na coś wystarczy, tego nie wie nikt, chyba że ma pewność co do przyczyny i jej zapobiegnie.
Mieszkałem w ponad stuletniej kamienicy w której nic nie pękało, mimo ciężarówek jeżdżących za oknem. Wystarczyło prowadzenie kanalizacji po drugiej stronie drogi i duża zagęszczarka gruntu by tynk na ścianach pękał a płytki w rogu łazienki rozeszły prawie centymetr z powodu przesunięcia działówki.
U mnie na pęknięcia wystarczył twardy gips, taki jaki stosuje się na łączenia płyt GK.

cuuube
20-01-2019, 19:26
Czasem trzeba z grubej rury , o czym pisałem wcześniej ...idstatica czy helifix.

Ivonex
21-01-2019, 16:07
Teraz skojarzyłam, że stolarz-wariat walił młotem bo drzwi mu się nie chciały zmieścić, ufff!