PDA

Zobacz pełną wersję : czyszczenie instalacji/grzejników C.O



przemke
09-12-2018, 22:08
Mam taką sytuację: na wynajmowanym mieszkaniu 60m2 został zamontowany junkers ZW24-2DV-KEP23 ustawiony przez serwisanta na pracę do 15kw.
....i nie jest w stanie dogrzać mieszkania do ponad 20stopni zużywając nawet 8m3 dziennie przy jeszcze lekkiej zimie (razem z jakimś tam myciem itp.), z temp. grzania podkręcaną nawet do 90st. więc coś ewidentnie nie gra (jak on stwierdził "tu powinna być sauna"). Okna uszczelnione, sąsiad na dole sprawdziłem grzeje, kaloryfery odpowietrzone i odkręcone na max a sąsiad obok zużywa z 7m3/dzien ale do ogrzania dwupoziomowych 90m (gdzie jeszcze ma słabo grzejącego sąsiada pod sobą)

Serwisant posprawdzał i twierdzi, że urządzenia pracuje prawidłowo tylko pompa nie jest w stanie oddać tego ciepła prawdopodobnie przez zasyfienie instalacji , która nadaje się w tym momencie do profesjonalnego czyszczenia a być może wymiany. Potwierdza to niby wahanie ciśnienia w momencie jak pompa pracuje: faktycznie manomentr pieca pokazuje spadek do ok.1 z 1.5 w tych momentach. 2 grzejniki w pobliżu junkersa nagrzewają się dość mocno ale pozostałe te ważniejsze (pokoje i kuchnia) już wyraźnie słabiej.

Czy ktoś może coś potwierdzić z powyższego? Zetknęliście się z taką sytuacją ? Jakiej firmie zaufać ? Ile powinno trwać i kosztować takie czyszczenie instalacji oraz jaki sprzęt powinien być użyty ?

boguslaw
10-12-2018, 08:04
Kocioł jest o wiele za duży... Kto Ci taki wcisnął i jak argumentował taką właśnie potężną moc grzewczą? Kocioł z całą pewnością taktuje. Jakiego typu masz grzejniki?

Co do czyszczenia instalacji. Wystarczy założyć na powrocie przed kotłem filtr mechaniczny i w początkowym okresie grzania czyścić go regularnie..

Pozdrawiam
Bogusław

przemke
14-12-2018, 18:27
Wydawało mi się, że odpowiadałem już, widać coś nie zagrało. w każdym razie kotły takie junkersa z tego co się zorientowałem to najmniejsze sa właśnie takie: działanie w przedziale 8kw-20kw (ten ma ustawione do 15kw przez montera,teraz zwiększył moc pompy jeszcze). Ja tu zresztą nie miałem decydującego zdania tylko właścicielka.
A grzejniki są stalowe płytowe (5 na 60m2, miejscami w łazience i kuchni jest podłogówka)

A co do czyszczenia sugerowany przez Ciebie filtr już na logikę laika to wyłapie to co krąży w instalacji a jeśli gdzieś się zrobił zator z osadu/kamienia/szlamu no to już chyba nie pomoże.
W tej chwili czekam na wycenę jednej firmy. Inna zaoferowała mi 3-etapowe działanie z zastosowaniem jakichś polimerów w koszcie 700zł (najpierw pierwszy przyjazd ocena instalacji i jakiś środek wpuszczany na dobę,potem środek wpuszczany do obiegu na ok.miesiąc i ostatecznie jeszcze spuszczanie wody z obiegu i czyszczenie/ płukanie instalacji). Gość brzmiał dość profesjonalnie. https://wroclaw.lento.pl/czyszczenie-instalacji-c-o-metoda,4204593.html
Co o tym myślicie ?

boguslaw
14-12-2018, 18:50
Skoro właścicielka taka sprytna, to niech zapłaci... W końcu to jej grzejniki i jej kocioł.
Zakręć te grzejniki, które grzeją i zobacz czy te pozostałe zaczną odpowiednio grzać...
W instalacji zamkniętej c.o. krąży określona ilość tej samej wody...

Sprawdź czy od kotła nie idzie jakiś "tajny" obieg, o którym nie wiesz. Za ścianę. Kocioł 10kW grzejący na 90 oC a mieszkanie ma 60 m2??? To gdzie jest to ciepło? Grzejnik 90 oC parzy !!!

przemke
08-01-2019, 20:25
dzięki bardzo za rady! Pomogło mi to w odetkaniu jednego grzejnika - zamknąłem pozostałe obiegi kaloryferów i pod ciśnieniem pompy pieca (rada kolegi z innego forum) w końcu! wyszło sporo powietrza i zimny całkowicie grzejnik zaczał pracować.

No i zaczeło wyglądać na to, że ogólny problem z grzaniem wynika bardziej z zapowietrzenia niż z zanieczyszczenia. Kiedy powtórzyłem operację na pozostałych grzejnikach to z kolei dwa inne przestały pracować :( Gdzieś na piecu albo na instalacji włazi to powietrze cały czas, słychać też jak się rozbijają te "bąble" na rurkach przy piecu kiedy pompa zaczyna pracować
Przy okazji właścicielka przycisnęła instalatora pieca i ten przyznał, że pompa na tym Junkersie jest słabsza niż na tym starym więc problemy tu sie może nakładają.
Kogo tu wezwać żeby to ogarnął ? Instalator będzie się bronił to naturalne a nie mamy pewności że przyczyna jest w piecu

kaju
08-01-2019, 21:28
Witam
Przed wymianą kotła instalacja pracowała prawidłowo ? jeśli tak - to ewidentna wina tego niby instalatora.
Spuścił wodę z instalacji wymienił kocioł - niby dopełnił ciśnienie wody ale nie odpowietrzył kotła i instalacji.
Pozdrawiam

przemke
09-01-2019, 16:55
No z nim juz na razie nie dyskutujemy bo prawdopodbne, że będzie kręcił, no ale po uruchomieniu odpowietrzenie powinien byl jakieś standardowe zrobić. Podejrzenie jest na kocioł bo ponoć (my wprowadzilismy sie latem) wcześniej było ok. Inna sprawa, że latem jak ogrzewanie nie jest używane to w tym podłogowym powrocie przy niskiej temp. rzekomo moga się w sumie rozwijac te organiczne osady. No i te odpowietrzniki stare..

Jak się odpowietrza sam kocioł ?

JacekS
03-03-2021, 16:44
.

Jak się odpowietrza sam kocioł ?

Kotła się nie odpowietrza tylko system w którym on jest wpięty