PDA

Zobacz pełną wersję : KOCIOŁ STĄPORKÓW - pomocy



Inheak
10-12-2018, 11:00
Mam 14 letni piec ze Stąporków i stary sterownik st37 tech. Działa to wszystko na interwale
Teść zmarł w marcu i staram się okiełznać to monstrum i licho mi to wychodzi.
Teść bardzo często ustawienia miał takie:
czas podawania 20s
czas przerwy w podawaniu 40s
dmuchawa na 6

ja troszkę to zmieniłem bo i węgiel inny. Nie wiem czy dobrze to robię ale zaczął kopcić (deflektor jest czarny...). Nie mam klapy żeby zajrzeć od góry.
wszystkie zdjęcia:
https://drive.google.com/drive/folders/16Y786XofWR6hLSQGZA0xyVjlOsuMz__A?usp=sharing

jasiek11
10-12-2018, 11:28
Masz ustawioną sporą moc ale niektórzy wolą by kocioł szybko dochodził do temp. zadanej. Wg mnie trochę za mocno ustawiony wentylator. Jak masz bardzo gorący czopuch to sporo ciepla idzie w komin.
Co ja bym zrobił: na początek zmniejszył podawanie i moc wentylatora, tak by czopuch w czasie pracy był gorący ale nie tak by nie można było dotknąć. Jeśli węgiel teraz kopci to przy zmniejszeniu mocy może kopcic bardziej, niestety. Sam walcze z tym problemem u siebie. Podaj na tym poprzednim forum linka do tego miejsca to może jeszcze ktoś kumaty coś podpowie. Informuj co się dzieje po zmianach, to będziemy reagować.

czp01
10-12-2018, 12:11
Też miałem kiedyś sterownik St37 i bardzo mile go wspominam bo to prosty i skuteczny dwustanowy ster o chodziłem na początku na takich ustawieniach http://www.czp.pl/kociol/kielar/st37.html

Później doszedłem do wniosku, że podawania ma być jak najkrótsze (bo wtedy częściej złoże się wzrusza i jest mniej spieków) i miałem ustawione podawanie na 5 sekund a do niego dopasowałem przerwę i nadmuch.

Z tego co widać na Twojej fotce na palniku to masz strasznie dużą moc ustawioną może dużo ciepła zwiewać Ci w komin.

Na początek zmniejszył bym podawanie i nadmuch i obserwował co się dzieje i dopiero po jakimś czasie ( co najmniej 15 minut) podejmował jakieś dalsze działania.

Co do czystości wymiennika to ja go czyszczę co zasypy czyli co 7 czy też co 15 dni w zależności od pogody i od tego jak szybko się spali. Mój wymiennik żeliwny to wszystko łapie i musi być czyszczony bo inaczej traci na sprawności. :)

================================================== =================

Możesz też ustawienia spalania w tym trybie dwustanowym zacząć od początku czyli:

- ustaw sobie 5 sekund podawanie ( i tego już nigdy nie ruszaj) to zostanie Ci do ustawienia tylko siła nadmuchu i przerwa,

- siłę nadmuchu dopasuj tak ( u Ciebie zjedź niżej) aby płomień nie był zbyt mocny i w kolorze żółtym, nie może być też zbyt czerwony bo wtedy jest to oznaka, że ma za mało tlenu i zaraz zakopci kocioł na czarno,

- przerwę podawania ustaw tak ( może na początek 25 sekund) aby kopczyk Ci się nie zapadał i aby nie był za wysoki bo wtedy będą niedopałki i będzie przesypywał ekogroszek,

Jak już czas podawania i przerwy będzie dobrany to tylko delikatne regulacje możesz robić siłą nadmuchu ale to po 1 stopniu dmuchawy. Obniżysz 1 stopień na dół i poczekasz i zobaczysz jaki jest płomień i co jest na wymienniku jak nie robi się czarno to będziesz mógł jeszcze obniżyć a jak będzie ciemno to podnieść o 1 oczko do góry i już będziesz w domu.

Kocioł do zadanej w trybie dwustanowym może dochodzić wolno a nawet bardzo wolno bo to niczemu nie przeszkadza a jak się dobrze palnik ustawi to przy stałym odbiorze ciepła w trybie dwustanowym można nawet osiągnąć pracę ciągłą palnika a to byłoby najbardziej pożądane :)

Inheak
10-12-2018, 13:40
Też miałem kiedyś sterownik St37 i bardzo mile go wspominam bo to prosty i skuteczny dwustanowy ster o chodziłem na początku na takich ustawieniach http://www.czp.pl/kociol/kielar/st37.html

Później doszedłem do wniosku, że podawania ma być jak najkrótsze (bo wtedy częściej złoże się wzrusza i jest mniej spieków) i miałem ustawione podawanie na 5 sekund a do niego dopasowałem przerwę i nadmuch.

Z tego co widać na Twojej fotce na palniku to masz strasznie dużą moc ustawioną może dużo ciepła zwiewać Ci w komin.

Na początek zmniejszył bym podawanie i nadmuch i obserwował co się dzieje i dopiero po jakimś czasie ( co najmniej 15 minut) podejmował jakieś dalsze działania.

Co do czystości wymiennika to ja go czyszczę co zasypy czyli co 7 czy też co 15 dni w zależności od pogody i od tego jak szybko się spali. Mój wymiennik żeliwny to wszystko łapie i musi być czyszczony bo inaczej traci na sprawności. :)

================================================== =================

Możesz też ustawienia spalania w tym trybie dwustanowym zacząć od początku czyli:

- ustaw sobie 5 sekund podawanie ( i tego już nigdy nie ruszaj) to zostanie Ci do ustawienia tylko siła nadmuchu i przerwa,

- siłę nadmuchu dopasuj tak ( u Ciebie zjedź niżej) aby płomień nie był zbyt mocny i w kolorze żółtym, nie może być też zbyt czerwony bo wtedy jest to oznaka, że ma za mało tlenu i zaraz zakopci kocioł na czarno,

- przerwę podawania ustaw tak ( może na początek 25 sekund) aby kopczyk Ci się nie zapadał i aby nie był za wysoki bo wtedy będą niedopałki i będzie przesypywał ekogroszek,

Jak już czas podawania i przerwy będzie dobrany to tylko delikatne regulacje możesz robić siłą nadmuchu ale to po 1 stopniu dmuchawy. Obniżysz 1 stopień na dół i poczekasz i zobaczysz jaki jest płomień i co jest na wymienniku jak nie robi się czarno to będziesz mógł jeszcze obniżyć a jak będzie ciemno to podnieść o 1 oczko do góry i już będziesz w domu.

Kocioł do zadanej w trybie dwustanowym może dochodzić wolno a nawet bardzo wolno bo to niczemu nie przeszkadza a jak się dobrze palnik ustawi to przy stałym odbiorze ciepła w trybie dwustanowym można nawet osiągnąć pracę ciągłą palnika a to byłoby najbardziej pożądane :)

Czy w tym piec mogę zamontować inny sterownik z pid i jaki byłby najlepszy.
Jak będę mieć trochę czasu pobawię się z czasem podawania 5s ale boje się ile mi groszku zje.. strach się bac.
jak ustawić pokrętło 3 drogowe. Jak mam tak jak na zdjęciu kocioł dłużej trzyma ciepło, pompka pcha zimną wodę z kaloryferów a cwu jest wyłączona (mimo to woda jest gorąca)

- jak wejść w ustawienia serwisowe?

czp01
10-12-2018, 14:06
Serwisowe https://forum.muratordom.pl/showthread.php?76346-Nastawy-serwisowe-w-sterowniku-ST-37&p=2129728&viewfull=1#post2129728

Możesz zamontować prawie każdy inny sterownik - tak w skrócie to wystarczy postawić go na kotle i podpiąć parę przewodów i już :)

Sterowników jest cała masa tak, że ciężko wybrać. Na pewno sterowniki z pidem itp. modulacjami mają wiele ciekawych funkcji i innych użyteczności w tym bramki internetowe, apki na smartfona itd. jednak najbardziej ekonomicznie spali Ci dobrze ustawiony sterownik dwustanowy. Owszem sterowniki np. z pidem czy adaptacyjne mogą być prostsze w ustawieniu podstawowych parametrów spalania czyli łatwiejsze do ustawienia jednak z zasady będą (mogą) więcej spalać.

Zmieniam sterowniki nawet często ( w poszukiwaniu wśród nich złotego grala) ale jeszcze takiego nie znalazłem. Ujął mnie ST37 bo był trwały i prosty. Spodobał mi się bruli bo to sterownik z podłączeniem do internetu - super zrobiony - no i dwa systemy spalania dwustanowy i grupowy.

Nie polecę Ci jednak któregoś no bo dalej szukam :)

animuss
10-12-2018, 19:33
Zmieniam sterowniki nawet często ( w poszukiwaniu wśród nich złotego grala) ale jeszcze takiego nie znalazłem. Ujął mnie ST37 bo był trwały i prosty. Spodobał mi się bruli bo to sterownik z podłączeniem do internetu - super zrobiony - no i dwa systemy spalania dwustanowy i grupowy.
Nie polecę Ci jednak któregoś no bo dalej szukam :)
Może powinien wymienić ster z kotłem, 14 lat to już czas by dać mu odpocząć. :D
Ja ST37 też miło wspominam, bo to był mój pierwszy, misiek z Pidem faktycznie potrafi więcej spalić, ale więcej to określenie dla nas, dla większości palących w dwustanie, misiek spali mniej.:cool:
Mnie multifun rozleniwił teraz nie kręcę.:p

kryzys
10-12-2018, 20:04
Dobry i tani to elster expert pid , wszystko co się che to ma .

czp01
10-12-2018, 20:07
Pewnie i tak za parę lat zgodnie z przepisami będziemy musieli wszyscy wymienić kotły na V klasę :)

animuss
10-12-2018, 20:38
Teraz można na dotację, ale ja się nie łapię.

Akrimka
12-12-2018, 10:00
Pale w dwustanie. U mnie płomień jest malutki w porównaniu do opisane w tym wątku. Palnik Brucer duzy zaślepiony od strony podajnika 3cm szamotką. Ustawienia mam takie podawanie 5s Przerwa 60s. Dmuchawa 3 z 24 i przesłona ze szczelniną 1cm. Czopuch/rura jest gorąca ale tak że mogę utrzymać rękę. W piecu osad szary. Na ruszcie wodnym położone dwie cegły szamotowe. Pompa podłogówki i grzejnków chodzi non stop tak samo jak pompa pieca na wymiennik ciepła. W domu 21-22 st.

Inheak
12-12-2018, 18:42
Chyba jednak poszukam fachowca. Jak zrzucę czas podawania to kocioł nie chce się dogrzać i cały czas pracuje jak szalony. Poza tym nie mogę go dokładnie wyczyścić bo nad paleniskiem nie mam drzwiczek. Czopuch nie parzy przy podawaniu 17 i przerwie 47.

timon120777
12-12-2018, 20:09
a kiedy ostatnio palnik i wentylator były czyszczone??? może jest nagar, zatkane otwory napowietrzające, po 14 latach wypalony sznur uszczelniający palnik???
proponuję zacząć od czynności serwisowych a potem zastanawiać sie czy warto zmieniać sterownik wywalając kasę i znaleźć sie w tym samym miejscu jesli się okaże że problem lezy nie po stronie sterowania???
ten sterownik jest jak na dwustan dość przyjazny i łatwy w obsłudze. Palnik masz bezproblemowy - moim zdaniem kwestia przeglądu osprzętu i korekty ustawień i temat powinien sie rozwiązać

Inheak
14-12-2018, 04:56
Jak Panowie ustawiać mechanizm 3 drożny? Jeśli skręcam go na 10 to przestaje grzać na kaloryfery i obieg zostaje w kotle. Nigdy nie ustawiałem go bardziej jak 8, wynika z tego że gdybym ustawił go na 1 to woda z kaloryferów będzie wtłaczana na bieżąco? (Pompka pcha chłodną wodę)
Nie bardzo wiem jak najlepiej to ustawiać

timon120777
14-12-2018, 17:23
tak żebyś miał komfort cieplny w domu. jeśli wystarczy ustawienie na 8 to tak ustaw, a jak przy takim ustawieniu zimno to odkręcaj mocniej lub podnoś temperaturę na kotle. ważne żeby nie zalewać go zupełnie zimną wodą

animuss
14-12-2018, 19:46
Jak Panowie ustawiać mechanizm 3 drożny? Jeśli skręcam go na 10 to przestaje grzać na kaloryfery i obieg zostaje w kotle

To oznacza, że masz odwrotnie założoną pokrywkę ze skalą nastaw, trzeba zdjąć pokrętło i odwrócić ją na drugą stronę, tą blaszkę przykręconą na dwie śrubki.
Jeżeli skalę masz na pokrętle, jak w Afriso, to powinna być druga odwrotna skala w pudelku.
Na zdjęciu po lewej, dwie skale, lewa i prawa.
http://gamainstal.pl/images/80a5ea198c87eaf2a0ae38b969385c25.jpg

Inheak
15-12-2018, 05:31
To oznacza, że masz odwrotnie założoną pokrywkę ze skalą nastaw, trzeba zdjąć pokrętło i odwrócić ją na drugą stronę, tą blaszkę przykręconą na dwie śrubki.
Jeżeli skalę masz na pokrętle, jak w Afriso, to powinna być druga odwrotna skala w pudelku.
Na zdjęciu po lewej, dwie skale, lewa i prawa.
http://gamainstal.pl/images/80a5ea198c87eaf2a0ae38b969385c25.jpg

Mam taki https://drive.google.com/file/d/1eDe0w_4y4sUjGLeahlFRmL1HyiLoBuBZ/view?usp=drivesdk

jasiek11
15-12-2018, 06:48
http://products.danfoss.pl/productrange/documents/heatingsolutions/zakres-zaworow-regulacyjnych/zawory-obrotowe-/zawory-mieszajace/hre-3-4/#/

Po przejrzeniu instrukcji wydaje się, że animass może mieć rację. Druga rzecz, że patrząc na schematy Danfossa, pompa powinna ( u ciebie obiegowa c.o. i chyba z ładowania c.w.u.) być za zaworem trójdrogowym (u ciebie mieszający). Ale być może nie jest to istotne. U siebie mam układ z wymiennikiem.

jasiek11
15-12-2018, 07:08
Patrząc na konstrukcje i kształt zawieradła, pomimo, że obecnie pompy masz przed zaworem, woda raczej nie powinna płynąć bocznikiem w odwrotną stronę czyli od powrotu do zasilania. Na razie wydrukuj sobie instrukcję z rysunkiem i sprawdz czy pokrywa zaworu mieszającego HRE jest zamontowana zgodnie ze schematem.

Akrimka
08-01-2019, 08:04
I co kocił grzeje? Doszedłeś do konkretnych ustawień....

Jarecki79
09-01-2019, 13:07
Czy w tym piec mogę zamontować inny sterownik z pid i jaki byłby najlepszy.
Jak będę mieć trochę czasu pobawię się z czasem podawania 5s ale boje się ile mi groszku zje.. strach się bac.
jak ustawić pokrętło 3 drogowe. Jak mam tak jak na zdjęciu kocioł dłużej trzyma ciepło, pompka pcha zimną wodę z kaloryferów a cwu jest wyłączona (mimo to woda jest gorąca)

- jak wejść w ustawienia serwisowe?

Sterowniki to temat rzeka, różnych się szuka i cenowo tez od ok 400zł za pid-a po prawie 1500zł jak zaszalejesz z wodotryskami, netami i innymi czarami

Jak ma być prosto, ma byc pid, coś obsługowo tak łatwego jak st-37, to np argos pid (3pompy,dmuchawa,podajnik, wyście na panel firmowy, dodatkowe moduły) Sam sterownik w podstawowym uzbrojeniu to 400zł, jak Ci się zachce za czas jakiś coś dodawać, to panel domowy 200zł, moduł zaworu mieszajacego dorzucić idzie albo moduł internetowy Safe IT WiFi....
Tu majątku nie wydasz a zawsze możesz pid-a wyłączyć i pracowac jak na st-37, różnica jest taka,że dmuchawa sterowana grupowo, z tą, co widac na zdjęciu będzie działać dobrze.

Dalej masz różne od experta, przez irydy pid, cobra2, bruli, sppv2, skzp02 itd. od jakiś 600zł po coś w granicy 1200zł



Pewnie i tak za parę lat zgodnie z przepisami będziemy musieli wszyscy wymienić kotły na V klasę :)

U nas chodzi straż miejska i kontroluje jaki kocioł, jaki opał, czym palone. Chcą papierów o jakości węgla zakupionego (wymóg dla sprzedawców opału od początku tego roku)
Jak kocioł nie ma 5ej klasy, to naklejeczka idzie
424558

mtdeusz
09-01-2019, 17:11
A jak ktoś zerwie XD.

jasiek11
09-01-2019, 19:35
"U nas chodzi straż miejska i kontroluje jaki kocioł, jaki opał, czym palone. Chcą papierów o jakości węgla zakupionego (wymóg dla sprzedawców opału od początku tego roku)
Jak kocioł nie ma 5ej klasy, to naklejeczka idzie."

I każdy ich tak wpuszcza i pozwala na naklejanie? Ciekawe czy ma to wszystko jakieś umocowanie prawne?