PDA

Zobacz pełną wersję : Najtańsza energia dla domu - zestawienie



RafalJab
11-12-2018, 19:17
Spróbowałem zestawić koszty różnych typów pozyskiwania energii dla domu pasywnego, nowobudowanego.
Dom pasywny 300 m2 - koszty przy eksploatacji 25 lat. Dom pasywny wymaga rekuperacji, chyba, że używamy ogrzewania gazowego, które wymaga grawitacyjnej wentylacji.

Trzy elementy koniecznej energii używanej w domu:

1. ogrzewanie 40 kWh/m2/rok x 300 = 12000 kWh/rok
2 Cwo - 200 l dziennie x300 dni = 60 tys litrów, dla podgrzania 1 litr wody do 60 c trzeba 46,5 kWh = 2800 kWh/rok
3 Prąd 4 osoby 4500 kWh/rok

Razem 19 300 kWh/rok x 25 lat = 492 000 kWh

Oszczędności przy różnych urządzeniach:
- rekuperacja 600 kw - 6000 kWh/rok czyli 50% odzyskanej energii x 25 lat = 150 000 kWh
- Kolektor słoneczny - 70% zapotrzebowania na wodę = 1960 kWh/rok x 25 lat = 49 000 kWh

Wariant 1: Prąd + rekuperacja
Panele ok 12 tys + prąd 19300 kWh - 6000 kWh = 13300 kWh x 0,60 x25 lat = 199 tys kosz prądu + rekuperator 7 tys + koszt działania rekuperatora 400 zł/rok x25 lat =10 tys zi = 230 tys zł

Wariant 2: Gaz ( bez rekuperatora, musi być grawitacja - to już nie jest dom pasywny, mniejsza szczelność - mniejsze koszty izolacji, ale większa ilość energii potrzebna dla domu)
Przyłącze gazowe 15 tys + piec 5 tys + rury 5 tys + kaloryfery 120 W/m2 x 300 m2 = 36000 W (kaloryfer 1 tys W = 200 zł), 36x200 zł = 7 tys + komin 5 tys + grzanie 0,25 zł/ 1 kWh x 14800 kWh x 25 lat= 100 tys zł + prąd 4500 kWh x 0,60 zł x 25 lat = 67 tys zł = 200 tys zl

Warian 3: Fotowoltaika + panele podczerwień + kolektor solarny + rekuperacja
Fotowoltaika 10 kw (19300 kWh - 6000 kWh (reku) - 1960 kWh (solar) = 11340 kWh) = 33 tys zł - 40% dotacja = 19 tys zł + 4,5 tys zł kolektor solarny + 12 tys zł panele podczerwień + rekuperacja 7 tys + 1 przewody elekt = 35 tys
(Niewiele wiem o ogrzewaniu podczerwonej, z informacji wynika, że wymaga uzyskania niższej temperatury, a wiec daje niższy koszt)

Wariant 4: Fotowoltaika + pompa ciepła + rekuperacja
Prąd 4500 kWh + pompa ciepła 3 000 kWh = 7500 kWh = panel fotowoltaiczny 6 kW = 22 tys zł - 40% dotacji = 13300 zł + podlogowa 30 tys+ rekuperacja 7 tys + dodatkowy koszt paneli na podłogę 5000 zł + pompa ciepła 10 kw - 20000 zł + kolektor płaski w gruncie 10000 zł = 30000 zł - 40% dotacji = 18 000 zł = 73 tys zł

Wariant 5: Fotowoltaika + rekuperacja 600 kw z nagrzewnicą wtórną + panele na podczerwień + solar
19 tys fotowoltaika + rekuperacja 7 tys + solar 4,5 tys + nagrzewnica wtórna 200 zł x 5 = 1000 zł + przewody do ziemi 500 zł = 32 tys.
(Ten system jest ciekawy, z założeniem, że nagrzewnice w przewodach nawiewnych wystarczą do nagrzania powietrza. Jeśli z pokojów wychodzi powietrze o temp 20c, a z rekuperatora do pokojów. 16, to wystarczy dogrzać nagrzewńicami do 20 c, aby zbilansować temparaturę.

Nie jestem fachowcem, ale spróbowałem zestawić te dane według dostępnych informacji w internecie. Prosiłbym o ich weryfikację i ewentualne potwierdzenie tych obliczeń.

kerad85
11-12-2018, 19:37
Najpierw piszesz "Dom pasywny", po czym dajesz 40 kWh/m2/rok?! Toż to ledwo jest dom energooszczędny.

RafalJab
11-12-2018, 19:39
Takie wyliczenia dla domu pasywnego znalazłem. Jeśli potrzeba mnie) energii to jeszcze lepie koszty będą jeszcze mniejsze.

asolt
11-12-2018, 20:05
.. Dom pasywny wymaga rekuperacji, chyba, że używamy ogrzewania gazowego, które wymaga grawitacyjnej wentylacji.

....
Nie jestem fachowcem....

I dlatego wypisujesz takie głupoty. Podaj zródło tych informacji

RafalJab
11-12-2018, 22:04
Typowe dla forumowiczów z problemami osobowości. Nie odnosi się do meritum postu tylko znajduje błąd, który jest pretekstem do obraźliwego epitetu. Nie jestem na tym forum, aby czytać, że jestem głupcem. Jak masz problemy z własną frustracją to idź do psychologa. Ze mną na pewno nie naprawisz swoich kompleksów.
https://m.budujemydom.pl/domy-pasywne/18677-ile-energii-zuzywa-dom-standardowy-a-ile-energooszczedny
Danę ściągnąłem z tej strony, ale mowa była o domie energooszczędnym. Skojarzyłem to określenie z pasywnym. Być może to błąd. Jak pisałem, nie jestem fachowcem, ale nie pozwolę nazywać się głupcem.

Kaizen
11-12-2018, 22:50
1. ogrzewanie 40 kWh/m2/rok x 300 = 12000 kWh/rok

To jest dom dosyć daleki od pasywności. Przeciętny na dzisiejsze czasy.


Oszczędności przy różnych urządzeniach:
- rekuperacja 600 kw - 6000 kWh/rok czyli 50% odzyskanej energii x 25 lat = 150 000 kWh

To chcesz powiedzieć, że te 40kWh/m2/rok to było przy wentylacji grawitacyjnej?
Nie odzyskasz połowy całej energii na ogrzewanie, bo możesz odzyskać tylko to, co było stratą przez wentylację grawitacyjną. Zmniejsz o rząd wielkości. To powoduje, że dalsze wyliczenia są zupełnie bez sensu.



- Kolektor słoneczny - 70% zapotrzebowania na wodę = 1960 kWh/rok x 25 lat = 49 000 kWh

Żeby 70% rocznie uzyskać, to w letnie upały będziesz miał spory problem z nadmiarem ciepła. Komplikacja układu z jakimiś chłodnicami czy ogromnym buforem.



Wariant 2: Gaz ( bez rekuperatora, musi być grawitacja

Oczywiście, że nie musi być grawitacyjna.


Warian 3: Fotowoltaika + panele podczerwień + kolektor solarny + rekuperacja
Fotowoltaika 10 kw (19300 kWh - 6000 kWh (reku) - 1960 kWh (solar) = 11340 kWh) = 33 tys zł - 40% dotacja

Daj namiary na tych instalatorów co robią po 3,3K zł/kW. Co to za dotacja? Lokalna jakaś? Bo "czyste powietrze" nie dotuje PV. A z kolei lokalne to zazwyczaj umowy gminy z instalatorami i ceny ponad 2x wyższe, niż podałeś.



12 tys zł panele podczerwień + rekuperacja 7 tys + 1 przewody elekt = 35 tys

Skąd Ty bierzesz te ceny? Mnie kable z ułożeniem i sterowaniem wychodzą jakieś 65zł/m2. x300m2 byłoby prawie 20K zł. A panele na podczerwień to cena x2 czy x3.
Rekuperator sam do 300m2 będzie kosztował więcej, niż przyjąłeś na całą rekuperację. A do tego montaż, skrzynki rozdzielcze itd.


Wariant 4: Fotowoltaika + pompa ciepła + rekuperacja
Prąd 4500 kWh + pompa ciepła 3 000 kWh = 7500 kWh

Czyli że COP średnioroczny 1,66? Skąd Ty bierzesz te dane?

Kaizen
11-12-2018, 22:55
https://m.budujemydom.pl/domy-pasywne/18677-ile-energii-zuzywa-dom-standardowy-a-ile-energooszczedny
Danę ściągnąłem z tej strony, ale mowa była o domie energooszczędnym. Skojarzyłem to określenie z pasywnym. Być może to błąd. Jak pisałem, nie jestem fachowcem, ale nie pozwolę nazywać się głupcem.

To artykuł nawiązujący do WT 2014 (czyli limity nieaktualne dawno - a jak jeszcze nie masz projektu to jest szansa, że załapiesz się na kolejne zaostrzenie limitów). I amatorski. Bardzo.

Zapomina licząc limity np. przemnożyć przez sprawność kotła z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

Już pomijając że pomylił kolumny ceny z ilością, to cena energii elektrycznej 60gr/kWh jest zbytnim uproszczeniem. Większość grzejących grzeje prądem po ok. 30gr a wprowadzona w tym roku taryfa G12as pozwala grzać poniżej 20gr/kWh.

RafalJab
12-12-2018, 01:03
Jeśli zrobiłem tyle błędów, to może ktoś przeliczy te dane profesjonalnie. Zrobiłem te wyliczenia tylko dlatego, źe nie znalazłem nigdzie w internecie takiego zestawienia. Istniejące wykresy opłacalności są niekompletne. Nie uwzględniają np kosztów urządzeń, konieczności wykorzystania droższych materiałów itp.
Jestem w sytuacji inwestora domu, który ma dylemat jaki typ energii wykorzystać w nowopowstającym domu. Na pewno w mojej sytuacji jest wiele osób, które nie wiedzą co mają robić, jaki wariant byłby najbardziej ekonomiczny.
Być może warto te wyliczenia zrobić dla domu pasywnego ponieważ jest to najbardziej ekonomiczne ze względów energetycznych. Być może nie. Tego nie wiem. To tez warto by wyliczyć. Czy dołożenie odpowiedniego % w ocieplenie budynku zwróci się w uzysku energetycznym.

RafalJab
12-12-2018, 01:26
Jeśli chodzi o błędy: Gdzieś znalazłem informację, źe kolektor solarny może uzyskać 70% zapotrzebowania na wodę. Te 30 % to zima, a nadmiar ciepła to ukrop w zasobniku. Jakoś sobie ludzie z tym radzą, być może: naczynko wyrównawcze, zawór ciśnieniowy?
Jeśli chodzi o wykorzystanie gazu wiem, że musi być dobra wentylacja do pieca z kominem z kwasówkii. Nie da się tego przecież podpiąć pod rekuperację. Chyba, ze wydzieli się kotłownie od reszty domu.
Kolektory 10 kw za 33 tys z montażem. Tak przyznaje tu popełniłem błąd. Na Allegro zestaw chyba dobrego producenta Qcells to 46 tys.

RafalJab
12-12-2018, 01:38
Dotacje są różne. Na wsiach nawet bywa 80%. Ja przyjąłem dla Warszawy 40%, bo o takich wiem i to mnie interesuje. Każdy musi sobie to przeliczyć sam dla swojej sytuacji. Do tego dochodzą dotacje na termomodernizację oraz pożyczki na niski procent. To tez jest ciekawe i dodatkowy atut przy dużych jednorazowych inwestycjach, jak przy źródłach odnawialnych.

RafalJab
12-12-2018, 02:14
Zapomina licząc limity np. przemnożyć przez sprawność kotła z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.[/QUOTE]

Możesz to doprecyzowac. Niewiele z tego rozumiem.

Już pomijając że pomylił kolumny ceny z ilością, to cena energii elektrycznej 60gr/kWh jest zbytnim uproszczeniem. Większość grzejących grzeje prądem po ok. 30gr a wprowadzona w tym roku taryfa G12as pozwala grzać poniżej 20gr/kWh.[/QUOTE]

Ale nie da się chyba grzać jedynie w nocy? Podaj jak to wyliczyć, jaki byłby koszt grzania przy 2 taryfach, jakby to wyglądało %?

RafalJab
12-12-2018, 02:29
A jeszcze jedno. Prosiłbym bardzo o podawanie poprawnych według was danych lub poprawnych wyliczeń. Co z tego, źe wytkniecie mi błąd, jeśli nie daje to pozytywnej konkluzji. Będę na bierząco korygował wyliczenia.

Kaizen
12-12-2018, 04:34
Jeśli chodzi o wykorzystanie gazu wiem, że musi być dobra wentylacja do pieca z kominem z kwasówkii. Nie da się tego przecież podpiąć pod rekuperację. Chyba, ze wydzieli się kotłownie od reszty domu.


Kotła oczywiście nie podpinasz do rekuperacji. Zasady urządzania kotłowni są ściśle określone. I są różne możliwości. Nie wpływa to na wentylację w reszcie domu.


Dotacje są różne. Na wsiach nawet bywa 80%. Ja przyjąłem dla Warszawy 40%, bo o takich wiem i to mnie interesuje.

Dasz linka do tych dotacji? Tam, gdzie buduję nie ma żadnych. Od dawna. No, poza ogólnokrajowymi programami jak Czyste Powietrze - ale tu nie ma dopłat do PV (tylko preferencyjna pożyczka która przy dzisiejszych stopach procentowych niewiele daje).

Zazwyczaj jak gmina się zajmuje dotacjami, to ona wybiera dostawcę i ceny są tak kosmiczne, że po uwzględnieniu dotacji korzyści są nie tak różowe, jakby wynikało z %.




Możesz to doprecyzowac. Niewiele z tego rozumiem.


Klik w sygnaturce na EP, EU....



Ale nie da się chyba grzać jedynie w nocy? Podaj jak to wyliczyć, jaki byłby koszt grzania przy 2 taryfach, jakby to wyglądało %?

Tutaj masz dane wielu osób (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-z-COP-1-WYSTĄP-!!!&p=7752607). Większość ma symboliczne zużycie w drogiej strefie.


A jeszcze jedno. Prosiłbym bardzo o podawanie poprawnych według was danych lub poprawnych wyliczeń. Co z tego, źe wytkniecie mi błąd, jeśli nie daje to pozytywnej konkluzji. Będę na bierząco korygował wyliczenia.

Klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!)
Klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie)


BTW. Masz możliwość edycji postów.
BTW2. Naprawdę nie odkrywasz Ameryki. Wszelkie koszty i sposoby grzania były wielokrotnie wałkowane. Użyj szukajki. Masz mega wątki miłośników grzejących prądem z COP=1, miłośników pomp ciepła, miłośników gazu a nawet tępionego na FM węgla. Każdy ma swoje argumenty i wyliczenia - zazwyczaj naginając warunki. Wszystko należy policzyć całościowo dla każdego przypadku indywidualnie uwzględniając żywotność urządzeń, koszty przeglądów, serwisu, inwestycji i kWh. Większość skupia się na kWh - a to droga na manowce.

JanWerbinski
12-12-2018, 05:24
Najlepsze rozwiązanie dla domu zeroenergetycznego 300m2.
HVAC oparty o klimatyzatory kanałowe o łącznej mocy 10-12kW. Mogą być dwa lub jeden w zależności co taniej lub korzystniej. Np osobny na sypialnie na piętrze i utrzymanie nieco niższej temperatury piętra i wyższej parteru.
Rekuperacja.
PV do pokrycia zużycia w I taryfie z możliwością rozbudowy do pokrycia całego zużycia (obecnie nieopłacalne i nie ma sensu).

Do ogrzewania potrzebujesz 12MWh ciepłą co uzyskasz z 4 MWh energii elektrycznej. Do tego np. 1MWh na chłodzenie itp.
Klima kanałowa x2 12000 + kanały 3000 + praca i montaż klimy.
Rekuperacja 15000+praca.
PV 5kW 20000.

Kompletny system ogrzewania i chłodzenia 30 000 zł + praca przy klimie i rekuperacji. Jak wyżej ale darmowe ogrzewanie i chłodzenie 50 000.

Koszt eksploatacji przez 15 lat 50 000. Nie wiadomo co po 15 latach z PV.

CWU 200 litrów wody zmieszanej dziennie to podgrzanie o 30 stopni. 210kWh/miesiąc. 2,5MWh rocznie w II taryfie to 675 zł co przez 25 lat daje 17 000 zł + 2000 na trzy bojlery wymieniane co osiem lat. Razem 19 000.

Alternatywnie PC CWU Ariston 110l za 3500 + montaż 1500 zagrzeje tą wodę np za 300 zł rocznie i mamy: 7500 za energię, 2x5000 za dwie pompy przez 25 lat. Razem 17 500 zł.

Można też liczyć koszt ogrzania CWU z PV off grid ale to nie ma sensu bo najpierw należało by pokryć całkowicie zużycie I taryfy a dopiero potem inne rzeczy. Nawet wtedy lepiej jest grzać w II taryfie lub nadwyżkami PV a nie wchodzić w off grid.

Mocarny
12-12-2018, 07:04
A na koniec brakowało Pana z klimatyzatorem i jest! I wszystko w temacie. Ciekawe czy klimatyzator się do czegoś NIE nadaje?!

brencik
12-12-2018, 07:26
To jest dom dosyć daleki od pasywności. Przeciętny na dzisiejsze czasy.





Kurde, tu
Dom zuzywajacy 40kwh/m2 to juz drastyczne rozwiazania. Sciany z 40cm styropainu, najlepszej klasy okna 3-4 szybowe itd itp.( koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
To jak w końcu jest?
A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.

asolt
12-12-2018, 11:28
Kurde, tu koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
To jak w końcu jest?
A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.

40 kWh/m2 to nie są kosmiczne rozwiazania, ale tak to jest jak sie pisze o tym na czym mało sie zna.

asolt
12-12-2018, 11:29
A na koniec brakowało Pana z klimatyzatorem i jest! I wszystko w temacie. Ciekawe czy klimatyzator się do czegoś NIE nadaje?!

Nie przygotuje cwu

Kaizen
12-12-2018, 11:32
Kurde, tu koles piszę że uzyskanie 40kWh to już praktycznie kosmiczne rozwiązania a ty że 40kWh to przecietna chałupa.
To jak w końcu jest?
A co dopiero wybudowac dom psywny 15kWh.
Tu naprawdę można pierdolca dostać czytając to forum.

No przecież sam sobie odpowiedziałeś. Limit EUco dla NF40 to 40kWh. Czyli tyle, co w omawianej sytuacji. To nazwali domem energooszczędnym, ale to było dawno.
Teraz mamy WT2017 gdzie mamy limit na EP=95kWh/m2/r a niebawem będzie 70. To zawiera też CWU - dodajmy powyższe 2800kWh/300m2=9,33kWh/m2. Mamy 49,33kWh/m2/r. Żeby uzyskać EP trzeba przemnożyć przez tabele z rozporządzenia i wynik zależy od źródła ciepła. Dla przykładu kocioł gazowy z otwartą komorą mnożymy przez 1,1 i dzielimy przez 0,86 wychodzi EP=63,1kWh/m2/r. Czyli lepiej od minimum obecnego a nawet przyszłego. Ale do pasywnego daleko.

Od czasu programu NF40 i NF15 WT tak się zmieniły, że różnica pomiędzy NF40 a minimalnymi wymogami jest mała. A będzie żadna przynajmniej pod względem kWh. Bo pozostają bezsensowne wymagania szczegółowe - np. sprawność rekuperatora które zarżnęły ten program skutecznie do niego zniechęcając.

JanWerbinski
12-12-2018, 12:50
Nie przygotuje cwu

CWU najtaniej jest grzać w II taryfie lub PC do CWU.

brencik
12-12-2018, 13:27
40 kWh/m2 to nie są kosmiczne rozwiazania, ale tak to jest jak sie pisze o tym na czym mało sie zna.

No wiem, możesz się nie znać na domach z zapotrzebowaniem poniżej 40kWh/m2 bo większość które liczysz to pewnie jakieś wynalazki co mają 70-80kWh byle tylko się w programie zgadzało.

asolt
12-12-2018, 13:58
No wiem, możesz się nie znać na domach z zapotrzebowaniem poniżej 40kWh/m2 bo większość które liczysz to pewnie jakieś wynalazki co mają 70-80kWh byle tylko się w programie zgadzało.

Skąd wiesz na czym sie znam?, sadze a nawet jestem pewien ze wiem duzo lepiej od Ciebie na czym sie znam a naczym sie nie znam. Fakt ze wiekszosc domów ktore liczę ma wskaznik Eu > 40, ale liczyłem sporo domów ponizej 25 kWh, ale skoro Ty wiecej ode mnie wiesz na temat moich mozliwosci to pogratulowac takich informacji.
Jeszcze jakbys wyjasnił okreslenie "byle tylko sie w programie zgadzało"? Nie jestem na tyle kumaty i nie rozumiem co to ma oznaczac.

RafalJab
12-12-2018, 16:00
Nic z tego nie rozumien. Limit na EP wyszedł mi w goglach związany z muzyką. A może by tal wyjść z kręgu swych politechnicznych terminologii i przypomnieć sobie o zwykłych zjadaczami chleba?
Powracam do prośby o wyliczenia. Czy ktoś mógłby wyliczyć choć jedną opcję. Jak będzie złe to można się spierać.

Kaizen
12-12-2018, 16:18
A może by tal wyjść z kręgu swych politechnicznych terminologii i przypomnieć sobie o zwykłych zjadaczami chleba?

Zrobiłem to, ale mnie olałeś.



Klik w sygnaturce na EP, EU....

Arturo72
12-12-2018, 16:28
Nic z tego nie rozumien. Limit na EP wyszedł mi w goglach związany z muzyką. A może by tal wyjść z kręgu swych politechnicznych terminologii i przypomnieć sobie o zwykłych zjadaczami chleba?
Powracam do prośby o wyliczenia. Czy ktoś mógłby wyliczyć choć jedną opcję. Jak będzie złe to można się spierać.
A samemu ciężko użyć kalkulatora i trochę poczytać lub policzyć jaki jest koszt energii z różnych źródeł ciepła ?
Myślę,że na forum setki razy pojawial się ten temat.

Kaizen
08-12-2019, 20:53
-tylko 0,33 zł za kWh energii

Regularna cena PGE w okolicach Warszawy (tu oferta (https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Regionalna/cena-energii-elektrycznej-stawka-za-tani-prad-oferta-pge)) to 0,2989 zł/kWh. A w Warszawie 33gr/kWh ma być super ofertą?

kryzys
09-12-2019, 08:05
To jakieś nagięcie z tą energia po 0,28 czy 0,33 grosza skoro płacimy po prawie 70 groszy .

Kaizen
09-12-2019, 08:47
To jakieś nagięcie z tą energia po 0,28 czy 0,33 grosza skoro płacimy po prawie 70 groszy .

Za energię tyle płacisz. Sprzedawcę prądu sobie (prawie) swobodnie wybierasz. Oczywiście musisz doliczyć opłaty za dystrybucję (na dystrybutora jesteś skazany, bo tylko jeden ma kable w Twojej okolicy).

cuuube
09-12-2019, 09:12
To jakieś nagięcie z tą energia po 0,28 czy 0,33 grosza skoro płacimy po prawie 70 groszy .

bo około połowa tej kwoty to opłaty dodatkowe im więcej kWh zużywasz tym więcej opłat dodatkowych . np prosumenci przy zerowym bilansie produkcja/zużycie płacili do zeszłego roku około 250zł opłat stałych , a od zeszłego reku niecałe 150zł/rok . Ja np w czerwcu dostałem rachunek za 13 m-cy na niespełna 147zł za pobrane 3,8 MWh , ogólnie przez ten czas zużyłem 5MWh

Tuż przed przejściem na prosumenta goła kWh w G11 Eneii wynosiła 0,2424 , ze wszystkimi opłatami (rachunek/kWh) wychodziło 0,57zł :lol2:

imrahil
09-12-2019, 11:16
u mnie ze wszystkimi opłatami (rachunek/kWh) wychodzi średniorocznie mniej niż 35 gr

kryzys
09-12-2019, 15:01
Ale mnie nie interesują jakieś odliczenia czy pompa ciepła przetworzyła z energi na ciepło czy ktoś odlicza watt , interesuje mnie cena całkowita taka jaką płacę i 90 procent ludzi , był tu taki co grzał PC i liczył że węgiel to koszt Y jakiś kosmicznie duży a jemu wychodziło 12 groszy masakra myślowa .

kulibob
09-12-2019, 15:08
Ale mnie nie interesują jakieś odliczenia czy pompa ciepła przetworzyła z energi na ciepło czy ktoś odlicza watt , interesuje mnie cena całkowita taka jaką płacę i 90 procent ludzi , był tu taki co grzał PC i liczył że węgiel to koszt Y jakiś kosmicznie duży a jemu wychodziło 12 groszy masakra myślowa .


Średni koszt energi pobrany przez klime z dużym przybliżeniem szacuję na 39gr/kwh a koszt wytworzonej kwh na 15gr. więc nieco taniej niz z ekogrochu.

kryzys
09-12-2019, 16:12
Ale to robienie wody z kapusty , mówcie po ludzku że za prąd płacicie 67 groszy i tyle , co mnie obchodzi że jakieś przesyły i inne waty .

imrahil
09-12-2019, 16:18
Ale mnie nie interesują jakieś odliczenia czy pompa ciepła przetworzyła z energi na ciepło czy ktoś odlicza watt , interesuje mnie cena całkowita taka jaką płacę i 90 procent ludzi , był tu taki co grzał PC i liczył że węgiel to koszt Y jakiś kosmicznie duży a jemu wychodziło 12 groszy masakra myślowa .

Przecież piszę. Mam na rocznej fakturze około 8000 kWh. Kosztuje mnie to 2700 zł. To jest cena całkowita. Nie mam żadnej pompy ciepła czy fotowoltaiki.

cuuube
09-12-2019, 16:30
Robienie wody , chyba raczej z mózgu to stwierdzenie że ja np teraz płacę ZE za kWh tyle 0,0386842105263 zl ze wszystkimi oplatami .
Bo dostałem fv na 147zl przy zużyciu 3800kWh .

imrahil
09-12-2019, 16:35
Robienie wody , chyba raczej z mózgu to stwierdzenie że ja np teraz płacę ZE za kWh tyle 0,0386842105263 zl ze wszystkimi oplatami .
Bo dostałem fv na 147zl przy zużyciu 3800kWh .

Nie bardzo rozumiem. Mam faktury wg realnego zużycia, nie mam żadnych bajerów, tylko licznik i kwotę do przelania. Nie mam żadnej promocji. Jaka to woda z mózgu?

kulibob
10-12-2019, 05:55
Ale to robienie wody z kapusty , mówcie po ludzku że za prąd płacicie 67 groszy i tyle , co mnie obchodzi że jakieś przesyły i inne waty .


Składowe rachunku
Opłaty stałe ok 200-300zł rok
Prąd z przesyłem i pierdołami tani 27gr
Prąd z przesyłem i pierdołami drogi 67 gr

BezProblemu
10-12-2019, 08:06
Hej,

Ja ogrzewam dom na gaz i nawet w zimę wychodzi mi wiele taniej niż jak paliłem ekogroszkiem.

Piec na ekogroszek został na gorsze dni, ale ogólnie zakochałem się w ogrzewaniu gazowym :)

kulibob
10-12-2019, 08:14
Hej,

Ja ogrzewam dom na gaz i nawet w zimę wychodzi mi wiele taniej niż jak paliłem ekogroszkiem.

Piec na ekogroszek został na gorsze dni, ale ogólnie zakochałem się w ogrzewaniu gazowym :)

Kupowany drogi ekogroszek lub/i błędnie spalany

vr5
10-12-2019, 18:38
Kupowany drogi ekogroszek lub/i błędnie spalany

Moja kotłownia była w piwnicy (24m2). Dom jest stary, więc okienka są poniżej poziomu gruntu. By zapewnić prawidłową wentylację jedno z okienek musiało być otwarte co powodowało napływ zimnego powietrza. Jak duże były straty - nie wiadomo, ale na pewno były.
Na szczęście kiedyś węgiel był znacznie tańszy i lepszy. Górnicy dostawali deputat węglowy (talony na węgiel) i sprzedawali nie górnikom.

kulibob
11-12-2019, 09:36
Moja kotłownia była w piwnicy (24m2). Dom jest stary, więc okienka są poniżej poziomu gruntu. By zapewnić prawidłową wentylację jedno z okienek musiało być otwarte co powodowało napływ zimnego powietrza. Jak duże były straty - nie wiadomo, ale na pewno były.
Na szczęście kiedyś węgiel był znacznie tańszy i lepszy. Górnicy dostawali deputat węglowy (talony na węgiel) i sprzedawali nie górnikom.

CO do powietrza to zetka z anomestatem na końcu a węgiel to tylko ruski