PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zaworem temperaturowym 3 drogowym na powrocie



kesudnik
12-12-2018, 06:48
Dzień dobry,

Latem kupiłem sobie piec Artel Subtile Thermo L16 montował fachowiec wiadomo, z racji temperatur i zaufania do ludzi nie sprawdziłem wszystkiego a teraz wyszedł problem. Na powrocie mam zamontowany zawór temperaturowy 3 drogowy ATV 555, DN32, Rp1 1/4", 55°C, Kvs 12 m3/h, który ma dogrzewać wracającą wodę, żeby przedłużyć żywotność kotła. Nie znam się cytuje hydraulika, w instrukcji od piecyka nie znalazłem żadnej informacji, żeby taki zawór był wymagany.

Problem jest taki, że ten zawór mi nie puszcza powrotu nawet po kilku h grzania. Na stronie producenta jest informacja, że zawór otwiera się przy temp o 10 stopni wyższej niż nominalna. Po wyjęciu wkładki wszystko śmiga(mam zawór, którym ręcznie puszczam trochę ciepłej wody na powrót na starcie).

Czy rzeczywiście taki zawór jest konieczny?
Czy wymiana wkładki na 45 stopni powinna rozwiązać problem?
Jakieś inne sugestie, rozwiązania?

Schemat instalacji poniżej:

423093

Z góry dziękuję za rady,
PB

Puławiak
12-12-2018, 09:34
Dzień dobry,

Latem kupiłem sobie piec Artel Subtile Thermo L16 montował fachowiec wiadomo, z racji temperatur i zaufania do ludzi nie sprawdziłem wszystkiego a teraz wyszedł problem. Na powrocie mam zamontowany zawór temperaturowy 3 drogowy ATV 555, DN32, Rp1 1/4", 55°C, Kvs 12 m3/h, który ma dogrzewać wracającą wodę, żeby przedłużyć żywotność kotła. Nie znam się cytuje hydraulika, w instrukcji od piecyka nie znalazłem żadnej informacji, żeby taki zawór był wymagany.

Problem jest taki, że ten zawór mi nie puszcza powrotu nawet po kilku h grzania. Na stronie producenta jest informacja, że zawór otwiera się przy temp o 10 stopni wyższej niż nominalna. Po wyjęciu wkładki wszystko śmiga(mam zawór, którym ręcznie puszczam trochę ciepłej wody na powrót na starcie).

Czy rzeczywiście taki zawór jest konieczny?
Czy wymiana wkładki na 45 stopni powinna rozwiązać problem?
Jakieś inne sugestie, rozwiązania?

Schemat instalacji poniżej:

423093

Z góry dziękuję za rady,
PB
Sprawdz w gwarancji bo czesto taki zawór jest wymogiem gwarancyjnym. I musi być na 55 st Ale te zawory z afriso czesto mają problem z ciśnieniem różnicowy i dlatego może się nie otwierać wymień sobie na zawór esbe nigdy nie miałem z nimi problemów.A zaraz po co Ci ta pompa dodatkowa na grzejniki ? Ta w kotle wystarczy na wszystko. To ta pompa zakłuca pracę zaworu.

kesudnik
12-12-2018, 17:19
A zaraz po co Ci ta pompa dodatkowa na grzejniki ? Ta w kotle wystarczy na wszystko. To ta pompa zakłuca pracę zaworu.
Zakłuca, całkiem możliwe ale przed dołożeniem pompy było to samo. Bez tej dodatkowej pompy piec nie daje rady, nawet jak wyjmę środek zaworu i zamknę ręcznie dopływ z zasilania do powrotu.


wymień sobie na zawór esbe
Proszę jakiś link.

eliks
12-12-2018, 19:35
Tu masz przykład akurat 1'' https://allegro.pl/zawor-temperaturowy-esbe-vtc312-1-gz-55-stopni-i7123715495.html?fromVariant=7280284974

kesudnik
12-12-2018, 20:19
Eksperymentuje pale i wyglada na to, że kocioł puszcza mi wode jak osiągnie 57 stopni nie ważne jaka temperatura jest ustawiona. Jeśli dobrze rozumiem te zawory otwierają się jak mają 55 na powrocie?

RadoRado
13-12-2018, 09:27
Eksperymentuje pale i wyglada na to, że kocioł puszcza mi wode jak osiągnie 57 stopni nie ważne jaka temperatura jest ustawiona. Jeśli dobrze rozumiem te zawory otwierają się jak mają 55 na powrocie?

Zawór dopiero zaczyna otwierać się przy 55 a pełny przepływ jest przy 65.
Ustaw kocioł na 70 stopni i będzie gitara. Też miałem tak na początku dopóki nie zrozumiałem o co biega. Dasz 70 na zadaną, powrót będzie w granicach 65 i będzie hulało jak złoto a tak po prostu zawór jest przymknięty i nie ma przepływu.
Najlepiej wymień go na esbe jak kolega radzi i jak nie ma błędu w instalacji, to nie ma siły musi to grzać...

Pello
13-12-2018, 13:26
Jak ta dodatkowa pompa będzie pracować poniżej temperatury otwarcia zaworu mieszającego ochronnego, to szybko padnie, chyba że jest elektroniczna i sama się zatrzyma. Jak ma wspomagać pompę w kotle, to jest zamontowana w złym miejscu - powinna być przed trójnikiem na bypass i instalację.

Utrzymuj temperaturę zadaną nie mniej niż 65 st.
Ciśnienie w instalacji nie mniej niż 1,5 bara.

Pzdr




Zakłuca, całkiem możliwe ale przed dołożeniem pompy było to samo. Bez tej dodatkowej pompy piec nie daje rady, nawet jak wyjmę środek zaworu i zamknę ręcznie dopływ z zasilania do powrotu.


Proszę jakiś link.

kesudnik
13-12-2018, 15:28
Utrzymuj temperaturę zadaną nie mniej niż 65 st.

Nie ważne jaką ustawię temp piec uruchamia pompę zawsze jak woda ma 56 stopni.