PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc w ustawieniu ogrzewania podłogowego na Beretta, Wilo Yonos Pico, ESBE



LukasBB
12-12-2018, 21:53
Witam wszystkich, na początku się przywitam, to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość. Kupiliśmy dom w zabudowie bliźniaczej od dewelopera i na dole mamy ogrzewanie podłogowe, Na gorze jedynie łazienka ma podłogówkę, a reszta pomieszczeń na gorze ma grzejniki na ścianie z termostatami.
Piec to Beretta CIAO AT bodajże, do tego mamy podłączony sterownik SALUS. Reszta układu oparta jest o zawór mieszalnika ESBE i pompę WILO.. na tym moja wiedza się kończy. Cały układ wygląda tak:
423139 423140
423141

Nie wiem jak tam poustawiać te temperatury, wyczytałem już, ze pompa powinna działać w trybie zmiennej różnicy ciśnień, ponieważ na grzejnikach naściennych są termostaty i tak tutaj kreci ta pompa mniej więcej w połowie swojej mocy. Zawór mieszalnika jest tak ustawiony, aby na termometrze powyżej wskazania wynosiły 45 stopni. A zabezpieczenie pompy, bo tak rozumiem ten element na kablu, ustawione jest na 60 stopni. Na piecu mamy ustawione 60 stopni czyli przedział trybu auto.

Mimo to podłogówka słabo grzeje, długo się nagrzewa.. nie wiem czy coś jest nie tak.. w październiku płaciliśmy 130 zł za gaz przy 100 m2 domku, a listopad zakończył się z wynikiem 270.. szukam przyczyn tak słabego grzania, bo piec pracuje, a efektów nie ma..

Na pewno jest tu ktoś, kto temat zna, ja nie znam kompletnie, na chwile obecną nie potrzebuje informacji typu, ale Ci to zrobili, tak się nie robi - przyjmijmy stan rzeczy - tak mam, teraz muszę to poprawnie ustawić, żeby to grzało, zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki na ścianie, z góry dziękuję.

LukasBB
12-12-2018, 21:55
Nie mam pojęcia dlaczego zdjęcia są do góry nogami, mam je na komputerze prawidłowe, z góry przepraszam za to.. :(

Mareks77
12-12-2018, 22:17
Witam wszystkich, na początku się przywitam, to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość. Kupiliśmy dom w zabudowie bliźniaczej od dewelopera i na dole mamy ogrzewanie podłogowe, Na gorze jedynie łazienka ma podłogówkę, a reszta pomieszczeń na gorze ma grzejniki na ścianie z termostatami.
Piec to Beretta CIAO AT bodajże, do tego mamy podłączony sterownik SALUS. Reszta układu oparta jest o zawór mieszalnika ESBE i pompę WILO.. na tym moja wiedza się kończy. Cały układ wygląda tak:
423139 423140
423141

Nie wiem jak tam poustawiać te temperatury, wyczytałem już, ze pompa powinna działać w trybie zmiennej różnicy ciśnień, ponieważ na grzejnikach naściennych są termostaty i tak tutaj kreci ta pompa mniej więcej w połowie swojej mocy. Zawór mieszalnika jest tak ustawiony, aby na termometrze powyżej wskazania wynosiły 45 stopni. A zabezpieczenie pompy, bo tak rozumiem ten element na kablu, ustawione jest na 60 stopni. Na piecu mamy ustawione 60 stopni czyli przedział trybu auto.

Mimo to podłogówka słabo grzeje, długo się nagrzewa.. nie wiem czy coś jest nie tak.. w październiku płaciliśmy 130 zł za gaz przy 100 m2 domku, a listopad zakończył się z wynikiem 270.. szukam przyczyn tak słabego grzania, bo piec pracuje, a efektów nie ma..

Na pewno jest tu ktoś, kto temat zna, ja nie znam kompletnie, na chwile obecną nie potrzebuje informacji typu, ale Ci to zrobili, tak się nie robi - przyjmijmy stan rzeczy - tak mam, teraz muszę to poprawnie ustawić, żeby to grzało, zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki na ścianie, z góry dziękuję.

zawór trójdrogowy masz na 45^C czyli tyle idzie w podłogę więc jeżeli słabo grzeje to pomyłka może tkwić w ustawieniu lub podłączeniu termostatu od pompy.
Sprawdźcie czy pompa mieszacza w ogólę pracuje tzn przestawcie jej zabezpieczenie na chwilę na 20 - 30*C.
Po przestawieniu obserwujcie rotametry czyli przepływomierze i ich wskaźniki czy podskoczą lub też opadną. Reszta po podaniu zadanych informacji.

LukasBB
12-12-2018, 22:24
zawór trójdrogowy masz na 45^C czyli tyle idzie w podłogę więc jeżeli słabo grzeje to pomyłka może tkwić w ustawieniu lub podłączeniu termostatu od pompy.
Sprawdźcie czy pompa mieszacza w ogólę pracuje tzn przestawcie jej zabezpieczenie na chwilę na 20 - 30*C.
Po przestawieniu obserwujcie rotametry czyli przepływomierze i ich wskaźniki czy podskoczą lub też opadną. Reszta po podaniu zadanych informacji.

Tak, pompa pracuje, sprawdzałem ją tak właśnie, stąd odkryłem, że ten element na przewodzie jest jej zabezpieczeniem i ustawiłem tam temp większą od tej zadanej na zaworze.

Pompa ma tez tryb odpowietrzania (na środku), zrobiłem to, wtedy pompa uruchamia się i wyłącza, a wskaźniki w tych menzurkach podskakują.

Mareks77
13-12-2018, 08:41
Tan salus steruje tylko kotłem ?
Czy pompą od mieszacza pracuje cały czas i nie jest niczym wyłączana?
Gdzie znajduje się SALUS w pokoju czy kotłowni lub jeśli jest bezprzewodowy to czy termostat jest w pokoju?

LukasBB
13-12-2018, 09:43
Tan salus steruje tylko kotłem ?
Czy pompą od mieszacza pracuje cały czas i nie jest niczym wyłączana?
Gdzie znajduje się SALUS w pokoju czy kotłowni lub jeśli jest bezprzewodowy to czy termostat jest w pokoju?

Salus steruje pracą kotła, włącza i wyłącza jego zasilanie, dokładnie to coś takiego https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-bezprzewodowe/091flrf-bezprzewodowy-elektroniczny-regulator-temperatury-tygodn

Pompa pracuje cały czas. Salus znajduje się w centralnym miejscu domu, przy schodach na piętro.

dawzim
13-12-2018, 11:14
Salus steruje pracą kotła, włącza i wyłącza jego zasilanie, dokładnie to coś takiego https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-bezprzewodowe/091flrf-bezprzewodowy-elektroniczny-regulator-temperatury-tygodn

Pompa pracuje cały czas. Salus znajduje się w centralnym miejscu domu, przy schodach na piętro.

Przestaw zawór ESBE na wyższą temperaturę, nie napisałeś jak jest teraz ustawiony.

LukasBB
13-12-2018, 11:22
Przestaw zawór ESBE na wyższą temperaturę, nie napisałeś jak jest teraz ustawiony.

Pisałem w pierwszym poście, że podczas pracy pieca miesza do 45 stopni. Podnieść ją wyżej? Do ilu?

Rozumiem, że po zmianie ustawienia na ESBE termometr, który jest powyżej pompy, podczas pracy kotła pokaże mi jaką temperaturę ustawiłem.

Mareks77
13-12-2018, 11:53
Moim zdaniem obniż temperaturę na kotle do 50*C wtedy kocioł będzie pracował dłuższymi okresami na niższej temperaturze i to pozwoli rozgrzać podłogówkę tak aby komfort wzrósł.
Prawdopodobnie tylko dlatego że praca kotła odbywa się krótkimi odcinkami czasowymi podłogówka ze swoją bezwładnością nie dostaje tego co musi. Te 45*C dla podłogi powinno spokojnie wystarczyć nawet w największe mrozy.

Poza tym to jeśli SALUS znajduje się w pomieszczeniach z podłogówką to oznacza ze temperatura w pokojach jest utrzymywana. Według was podłogówka słabo grzeje i długo się nagrzewa ale niestety taki jest jej urok i nic tego nie zmieni dopuki kocioł nie będzie sterowany przez odpowiedni regulator np. pogodowy. Można oczywiście trochę zniwelować te negatywne cechy poprzez obniżenie temperatury na kotle.

LukasBB
13-12-2018, 12:01
Moim zdaniem obniż temperaturę na kotle do 50*C wtedy kocioł będzie pracował dłuższymi okresami na niższej temperaturze i to pozwoli rozgrzać podłogówkę tak aby komfort wzrósł.
Prawdopodobnie tylko dlatego że praca kotła odbywa się krótkimi odcinkami czasowymi podłogówka ze swoją bezwładnością nie dostaje tego co musi. Te 45*C dla podłogi powinno spokojnie wystarczyć nawet w największe mrozy

Chyba, że gdzieś podłoga jest wychładzana zbytnio, np przez nieszczelne drzwi frontowe w przedsionku, to może mieć pływ na temperaturę całego układu?

Mareks77
13-12-2018, 12:08
Jeśli rury podłogówki są układane prawidłowo to będzie miało wpływ tylko na ten odcinek przedsionka lub jego części. Takie rzeczy powinien przewidzieć instalator zagęszczając rury podłogówki w strefach przy drzwiach balkonowych itp. Osobną rzeczą jest regulacja przepływów na rotametrach znajdujących się na listwie rozdzielacza. Jeśli posiadają one możliwość regulacji to można zniwelować rozbieżności pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami lub częściami w której znajdują się osobne pętle.