PDA

Zobacz pełną wersję : Brak wentylacji dachu - jakie ocieplenie?



szymek008
13-12-2018, 10:29
Witam,
Mój dom jest aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Dach jest na pełnym deskowaniu z płyty OSB, pokryty papą membranowa SBS o grubości 0,2 mm, na to łaty i panele blachowe rukki. Problemem dla mnie jest brak wentylacji który powstanie pomiędzy ociepleniem a płytą. Niestety nie widzę możliwości naprawienia tego błędu. Kierownik budowy, dekarz oraz 2 innych znajomych inżynierów budownictwa twierdzą że nie powinno się nic dziać, tym bardziej że mam wentylacje mechaniczna. Jednak po lekturze kilku tematów na forum nie jestem taki pewien.
Stąd też zastanawiam się jak zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemow w przyszlosci.
Jaki materiał najlepiej użyć do ocieplenia. Pianka OK, pianka ZK, wełna mineralna, skalna a może celuloza? Zostawić 2 cm luzu pomiędzy ociepleniem a płyta OSB skoro i tak nie będzie tam ruchu powietrza?

Pozdrawiam,
Szymek

Mocarny
13-12-2018, 12:07
SSZ .. jeżeli jeszcze nie masz ocieplenia/elewacji zewnętrznej zrobionej to nie widzę problemu ze zrobienie wentylacji ... Chociaż wiele zależy od kształtu dachu. Masz kopertę, dwuspadowy, ... ?

szymek008
13-12-2018, 12:26
SSZ .. jeżeli jeszcze nie masz ocieplenia/elewacji zewnętrznej zrobionej to nie widzę problemu ze zrobienie wentylacji ... Chociaż wiele zależy od kształtu dachu. Masz kopertę, dwuspadowy, ... ?

Użyłem jednak złego sformułowania. Dom jest już ocieplony, a w środku są tynki. Brakuje wylewek. Dach jest bardzo prosty, dwuspadowy 40 stopni. Bez-okapowy (rynny w systemie bezokapowym galeco).
Dodam może jeszcze ze nie będzie strychu - pomieszczenia na poddaszu będą do wysokości kalenicy, czyli będą miały w najwyższym punkcie jakieś 4 metry.

mariober
13-12-2018, 18:50
Masakra XXI wiek wszędzie mówi się by robić wentylacje dachu szczególnie przy pełnym deskowani ! :bash: za to masz najdroższy system rynnowy :yes:
gdzie był projektant lub kierownik nikt nic nie podpowiedział ? :no: postaraj się zrobić wentylację lub jeżeli nie ma na to szans ! nie dawaj paroizolacji pod więźbą , wtedy wentylacja domu wyciągnie nadwyżki wilgoci .

szymek008
13-12-2018, 20:02
Kierownik, dekarz oraz paru znajomych nie widzą problemu. Ja go widzę, ale dopiero teraz... i nie ma możliwości zrobienia wlotu i wylotu powietrza bez rozbierania dachu. Pierwszy dom dla wroga, drugi dla sąsiada, trzeci może dopiero dla siebie....

Myślałem żeby do ocieplenia użyć celulozę i zrezygnować z pustki pomiędzy płytą OSB a ociepleniem. Celuloza podobno dobrze radzi sobie z wilgocią. Liczę na to ze wentylacja mechaniczna też pomoże.

Czy ktoś ma ewentualnie jeszcze jakieś inne porady?

gambit565
14-12-2018, 05:35
Myślałem żeby do ocieplenia użyć celulozę i zrezygnować z pustki pomiędzy płytą OSB a ociepleniem. Celuloza podobno dobrze radzi sobie z wilgocią. Liczę na to ze wentylacja mechaniczna też pomoże.


uzyj celulozy albo izolacji na bazie wlokien drewnianych np. Steico Zell i do tego jakiejs sensownej folii o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Podpowiem, ze ja folie i tasmy ProClima zamawialem w niemczech bo byly duzo tansze niz u Polsce.

Mocarny
14-12-2018, 13:21
Ciężko coś doradzić skoro coś powinno być, a nie ma. Proponuję pozostawić szczelinę pomiędzy płytą, a ociepleniem. Celuloza niby ok z wilgocią sobie poradzi ale ta wilgoć musi gdzieś udziec odparować ... w płytę, krokwie? Zrób chociaż wentylację w szycie budynku z 2 stron.
Kierownika to musisz mieć strasznie słabego.

Andrzej Wilhelmi
16-12-2018, 09:58
Pokutuje jeszcze niestety brak pełnej wiedzy w tym zakresie. Do tego brak wiedzy u wykonawców a szczególnie u części kolegów dekarzy jak poprawnie tą wentylację wykonać. W tej konkretnej sytuacji radziłbym izolację cieplną montować po wykonaniu wylewek i wykonaniu wszystkich niezbędnych prac mokrych. Skoro nie ma możliwości wykonania wlotów i wylotów powietrza pozostawienie szczeliny "wentylacyjnej" nie ma sensu. Radziłbym zastosować pianę zamknięto komórkową. W trakcie prowadzenia dalszych prac mokrych ( gipsownie, malowanie) radzę intensywnie wietrzyć i zastosować osuszacze powietrza. W normalnie funkcjonującym domu przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej nie powinno wystąpić zagrożenie dla konstrukcji drewnianej. Pozdrawiam.

Gontowy
21-12-2018, 13:05
Witam,
Mój dom jest aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Dach jest na pełnym deskowaniu z płyty OSB, pokryty papą membranowa SBS o grubości 0,2 mm, na to łaty i panele blachowe rukki. Problemem dla mnie jest brak wentylacji który powstanie pomiędzy ociepleniem a płytą. Niestety nie widzę możliwości naprawienia tego błędu. Kierownik budowy, dekarz oraz 2 innych znajomych inżynierów budownictwa twierdzą że nie powinno się nic dziać, tym bardziej że mam wentylacje mechaniczna. Jednak po lekturze kilku tematów na forum nie jestem taki pewien.
Stąd też zastanawiam się jak zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemow w przyszlosci.
Jaki materiał najlepiej użyć do ocieplenia. Pianka OK, pianka ZK, wełna mineralna, skalna a może celuloza? Zostawić 2 cm luzu pomiędzy ociepleniem a płyta OSB skoro i tak nie będzie tam ruchu powietrza?

Pozdrawiam,
Szymek

Logika jest tu taka: twój dom z racji praw natury 'oddaje' na zewnątrz ciepło oraz wilgoć. To pokrycie z papy 'memnbranowej' zatrzymuje parę wodną, ale nie stanowi przeszkody dla chłodzenia tej wody. Normalnie wentylacja zapewnia wyciągnięcie tej pary przez wentylacji na 'resztkach' ciepła, które wynoszą ją do góry.
Bez wentylacji masz tylko ograniczanie dostępu pary wodnej (lotnego gazu) do schłądzanych klimatycznie wewnętrznych konstrukcji dachu. No to musisz czytać wątki NASA ws stacji orbitalnej, tam też takiego poziomu zadania... :-(

A tak a propos, papa membranowa SBS 0,2 mm to co to? Nie sposób technicznie zrobić warstwę papową poniżej 0,5 mm, no to masz przełomową technologię na dachu.