PDA

Zobacz pełną wersję : rozliczenie ciepła na podstawie wodomierza



marian51980
13-12-2018, 21:33
Witam,

Mam takie pytanie odnośnie rozliczenia ciepła w jednym domu gdzie znajdują się dwa niezależne i oddzielone od siebie mieszkania.

Ze względów finansowych (remont całkowity instalacji) nie stać mnie na ten sezon aby kupić nowy ciepłomierz o średnicy DN 20 .

Mam do dyspozycji używany DN 15 ale nie mogę go zainstalować bo moje rury zasilania i powrotu do rozdzielaczy to 1 cal 32mm PP Stabi i taki DN 15 dałby za duży opór jak sądzę i jak czytałem.

Mam główny ciepłomierz na C.O. i tam jest funkcja odczytu przepływu.

Czy zamiast ciepłomierza mogę zastosować wodomierz do ciepłej wody na zasilaniu do jednego rozdzielacza i zasilaniu do drugiego rozdzielaczai i za ich pomocą rozliczać osobno dwa mieszkania (np przepływ 100 m3 jedno mieszkania, 120 m3 drugie mieszkanie i procentowo rozliczyć koszty z rachunku) ?

Wiem że to raczej niemiarodajne obliczenia ale czy ktoś może wypowie się na ten temat i może wie jak to się ma do rzeczywistości

pozdrawiam

kaju
13-12-2018, 22:23
Witam,

Mam takie pytanie odnośnie rozliczenia ciepła w jednym domu gdzie znajdują się dwa niezależne i oddzielone od siebie mieszkania.

Ze względów finansowych (remont całkowity instalacji) nie stać mnie na ten sezon aby kupić nowy ciepłomierz o średnicy DN 20 .

Mam do dyspozycji używany DN 15 ale nie mogę go zainstalować bo moje rury zasilania i powrotu do rozdzielaczy to 1 cal 32mm PP Stabi i taki DN 15 dałby za duży opór jak sądzę i jak czytałem.

Mam główny ciepłomierz na C.O. i tam jest funkcja odczytu przepływu.

Czy zamiast ciepłomierza mogę zastosować wodomierz do ciepłej wody na zasilaniu do jednego rozdzielacza i zasilaniu do drugiego rozdzielaczai i za ich pomocą rozliczać osobno dwa mieszkania (np przepływ 100 m3 jedno mieszkania, 120 m3 drugie mieszkanie i procentowo rozliczyć koszty z rachunku) ?

Wiem że to raczej niemiarodajne obliczenia ale czy ktoś może wypowie się na ten temat i może wie jak to się ma do rzeczywistości

pozdrawiam

Ciepłomierze tak jak wodomierze maja rożne przepływy fi 15 z 1,5
i fi 20 z 1,5
A najważniejsze dogadać się z wynajmującymi.

marian51980
13-12-2018, 23:27
Niestety ten mój ciepłomierz ma przepływ 0,6 m3 / h, a 5 grzejników na górze i raczej tego nie obsłuży.
Stąd ten pomysł z wodomierzami ciepłej wody.

Kaizen
13-12-2018, 23:48
Będzie to nieuczciwe. Bo musiałaby być cały czas dla obydwu mieszkań ta sama dT między zasilaniem a powrotem żeby wskazanie było miarodajne, a to niemożliwe.

marian51980
14-12-2018, 07:44
Ok, dziękuję za informacje , też tak myślałem ale wolałem jeszcze zapytać

pozdrawiam