PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż siłowników w rozdzielni



mistique
14-12-2018, 08:53
Witam serdecznie,
Chcę sobie samemu założyć siłowniki na zawory w rozdzielni (narazie na 1 pokój - zobaczymy jak się to sprawdzi) - tak, żeby mieć możliwość kontrolowania termostatem temperatury w konkretnym pokoju. Samą elektronikę - czyli sterowanie czy siłownik ma być w danej chwili otwarty czy zamknięty + termostat ścienny mam już ogarnięty, ale padłem na samym montażu siłowników. Rozdzielnia wygląda jak w załączonym pliku - naniosłem tam (dość nieczytelne ale widać) numerki 1,2,3,4. Z tego co rozumiem to 1 i 2 to wejścia (grzejników i podłogówki) - nie wiem teraz które są które ale jak policzę grzejniki to będzie wiadomo - w każdym razie siłowniki chciałem też montować na obwodach grzejnikowych. 3 i 4 to pewnie powroty. Siłownik to Prandelli M30x1.5 i jedyne miejsce gdzie on teraz pasuje to sekcja nr 4, ale to powrót a pewnie montuje się to na wejściu... Pozatym bardzo ciężko byłoby go tam wcisnąć przez te czerwone rurki a instalacja napewno była szykowana pod te siłowniki. Podpowiedzcie mi w które miejsce to muszę instalować i czy poprostu muszę dokupić jakieś konwertery/przejścówki ?

grv
14-12-2018, 12:35
Po prawej stronie masz rotametry, więc na 99% jest to rozdzielacz na podłogówkę (czyli siłowniki na sekcję nr 4). Miejsca jest dość, a zawsze możesz usunąć kawałek izolacji w razie problemów.

Kemotxb
14-12-2018, 18:02
Tak jak wyżej napisał grv, sekcja nr 4 to powrót z pętli podłogówki i na tych zaworach montuje się siłowniki/głowice termostatyczne oraz tzn obejście tak by minimalny przepływ wody był zapewniony w razie gdyby wszystkie zawory się zamknęły.

tomraider
14-12-2018, 19:53
jedyne miejsce gdzie on teraz pasuje to sekcja nr 4, ale to powrót a pewnie montuje się to na wejściu...
Sekcja 4 to powrót i tam właśnie mają być siłowniki a nie na wejściu- zasilaniu.


Poza tym bardzo ciężko byłoby go tam wcisnąć przez te czerwone rurki a instalacja na pewno była szykowana pod te siłowniki

Odkręć oba mocowania belek rozdzielaczy i poodsuwaj rurki wejścia-zasilania i wyjścia-powrotu od siebie by zmieścić siłowniki(górę dociśnij do tylnej ściany obudowy, dół odsuń w stronę drzwiczek ale tak by dały się zamknąć .może trzeba będzie zmienić śruby albo dołożyć nakrętki czy podkładki albo coś podobnego. Da się bez większego problemu.
Pozdrawiam Tomraider.

mistique
15-12-2018, 23:37
Dzięki wielkie ale jeszcze 2 pytania:
1. Kolega wyżej pisze o instalacji "obejścia" - czyli poza założeniem siłowników muszę coś jeszcze tutaj wkładać ?
2. Co z grzejnikami ? Też montuje siłownik na wyjściu ?

KAN-therm
16-12-2018, 14:20
Siłowniki musza być zamocowane na dolnej belce rozdzielacza prawego - sekcja 4.
Ważne aby nakrętka siłownika miała zgodny rozmiar gwintu z gwintem na zaworze rozdzielacza.
Jeśli w pomieszczeniu poza podłogówką sa jeszcze grzejnik wówczas siłowniki można też zamontowac na rozdzielaczu grzejnikowym - lewy.
Siłowniki od OP i grzejników znajdujących się w tym samym pomieszczeniu muszą być podpięte pod termostat zamocowany w tym pomieszczeniu.
Do spięcia siłowników i termostatu można też zastosować listwę elektryczną która często jest elementem kompletnego sterowania temperaturą.
Listwa elektryczna często posiada też moduł pompowy który zatrzymuje pompę w chwili gdy wszystkie podłączone do systemu siłowniki zamkną przepływy w pętlach.

Ktoś pisał o jakimś zabezpieczeniu w razie zamkniecie wszystkich pętli - w tym konkretnym przypadku chyba dą się żyć bez tego, wszystko zależy jak wygląda instalacja wcześniej tj. gdzieś w kotłowni, jak wygląda kwestia wpięcia pomp (sprzęgło czy bez).

mistique
20-12-2018, 11:50
Moje ostatnie pytanko to jak nazywa się element, który daje na sekcję nr 3 (zamiast tych plastików) tak, żebym mógł podłączyć siłownik o gwincie M30x1.5. Na sekcję 4 siłownik pasuje i tak są jakieś miedziane elementy do których to się przykręca. Na sekcji 3 mam plasikowe pokrętła.