PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat instalacji CO i CWU - prosze o opinie



Pawel.n
14-12-2018, 18:46
Witam wszystkich forumowiczow

Na poczatku chcilem powiedziec ze jest to moj pierwszy post w zyciu wiec prosze o wyrozumialosc i cierpliwosc

Zamierzam zmodernizowac instalacje Co w domu z lat 80-tych. obecnie jest tam piec zasypowy i zamierzam do wymienic na pellet

Dom jest dwu kondyncyjny , na parterze planuje zrobic podlogowke ( 70m2 ) a na pietrze kaloryfery ( 90m2 ).

Wszystkie okna beda wymieniane i dom bedzie docieplany

Zalozenie jest takie ze planuje zamontowac na dole w salonie kominek z plaszczem wodnym i kociol na pellet.

w okresie jesienno zimowym planuje w glownej mierze wykorzystywac kominek, jak bedzie juz bardzo zimno dodatkowo kociol na pellet

Kociol i kominek w systemie otwartym polaczone wszystko do bufora 1000l i pozniej sterowanie na podlogowke i kaloryfery

Dodatkowo solary na dachu na lato

Prosilbym o szczera opinie i fachowe porady. dodam na rysunku jest tylko ogolny zarys i idea i nie ma na nim zaznaczonych zaworow bezpieczenstwa, zbiornikow wyrownaczych itp

423205

Czekam na fochowe porady

Dziekuje

PS: przepaszam za ortografie i skladnie , nie jestem mistrzem jezyka polskiego

Kaizen
14-12-2018, 21:23
6 pomp na 160m2 powierzchni ogrzewanej. Nieźle.
Który obieg ma iść przez wężownicę, bo nie mogę zrozumieć z tego schematu. Ile wężownic?

Solar ma grzać jednocześnie zasobnik CWU i bufor? Czy to solar ma być grzany ciepłą wodą, sądząc po kierunku pompy?

Skomplikowanie układu godne bloku, a nie średniej wielkości domu.

Pawel.n
14-12-2018, 21:59
Witam Kaizen

dzikuje z twoje spostrzeznia

schemat juz poprawilem i postaram sie troche jepiej to wytlumaczyc , a wiec:

zalozmy ze nie potrzebuje ogrzewac calego domu przez 24h, rozpalam kominek i na nagrzewa mi sie bufor i zasobnik wody uzytkowej. przyznam sie ze musze jeszcze dorobic obejscie pompy 5 tak aby nie musialy dzialac dwie pompu na jednej petli

jezeli temp w pomieszczeniach jest za niska od zadanych na termostatach pokojowych to zawory 4D puszcza obieg na podlogowke i kaloryfery

w chwili gdy zapotrzebowanie na cieplo bedzie wieksze do pracy wkracza piec na pellet i pracuje razem z kominkiem podbrewajac bufor , zasobnik CWU i pomieszczenia

co do solarow to bufor jest forma zabezpieczenia , np jest gorace lato, wyjezdzam z domu w piatek rano i wracam w niedziele wieczorem. solar dziala i podgrzewa zasobnik do 80st C. zapotrzebowanie na garaca wode jest zerowe, dalsze podgrzewanie moze narobic duzo klopotow wiec postanowilem wykorzystac bufor jako zabezpieczenie. , zawor 3D przelaczy obieg na bufor w celu unikniecia przegzania zasobnika CWU

w letnie pochmurne dni do zagrzania wody potrzeba wykozystac piec na pellet , nagrzac bufor i zasobnik wody. piec sie wylaczy a woda w zasobniku bedzie dalej podgrzewana z bufora za pomoca pompy 5

423209

cezary.pl
14-12-2018, 22:02
Ja bym dodał od siebie, że jak wyrzucisz ze schematu (koncepcji): bufor, kocioł, kominek i solary, to będzie Cię stać z ich kasę na pompę ciepła.
Odejdzie sporo roboczogodzin za nienoszenie węgla, rąbania drewna i wyrzucania popiołu.

Pozdrawiam
Cezary

Pawel.n
14-12-2018, 22:12
powim szczerze że rozważałem taką opcje ale bardzo lubie klimat kominka i mam duży dostęp drewna do pomyślałem ze można to wszystko pogodzić

kaju
14-12-2018, 22:14
cezary.pl ma rację za taką kasę to możesz i gruntówkę zamontować i komórką sterować
Ale co sąsiedzi będą widzieć solarny - i całe życie zajecie będziesz miał .
A kominek normalny wystarczy i to jest klimat.

Kaizen
14-12-2018, 22:20
A jakiś pomysł na sterowanie tego całego systemu masz? Kiedy pompy będą wyłączane? Czy cały czas będą mieliły ciągnąc z pół kW?
Szukałbym uproszczeń. Jaki sens ma bufor i zasobnik? Wywal zasobnik - grzej CWU przepływowo buforem.
Na kaloryfery jesteś skazany? To bym zrezygnował też z podłogówki. Podłogówka jest lepsza od kaloryferów, ale mix kaloryferów i podłogówki to największe pole do problemów i koszty.

cezary.pl
14-12-2018, 23:09
powim szczerze że rozważałem taką opcje ale bardzo lubie klimat kominka i mam duży dostęp drewna do pomyślałem ze można to wszystko pogodzić

Sprzedaż drewno i kupisz prąd do PC
Ja w tym roku tak zrobiłem, bo też mam swoje drewno, a i drzewa, bo jeszcze rośną.

PS. Też lubię klimaty ogniska. Na trójnogu w kociołku warzę zupy, w kotle myśliwskim bigos. W grilowędzarni piekę kurczaki, mięsiwa i warzywa. Wędzę. Praktycznie cały sezon, bo kto lubi zapach kapuchy w domu:no:

kulibob
15-12-2018, 04:58
Ja bym dodał od siebie, że jak wyrzucisz ze schematu (koncepcji): bufor, kocioł, kominek i solary, to będzie Cię stać z ich kasę na pompę ciepła.
Odejdzie sporo roboczogodzin za nienoszenie węgla, rąbania drewna i wyrzucania popiołu.

Pozdrawiam
Cezary

Zgodzę się.
Od siebie kominek zmanił bym na kozę bez płaszcza dużo niższy koszt.
Jest możliwość dania podłogówki po całości i założenia rekuperacji?

cezary.pl
15-12-2018, 15:42
@Pawel.n
Planujesz spory zakres zmian. Może powinieneś zlecić audyt OZC i na jego podstawie dobrać odpowiednie komponenty instalacji grzewczych.
Mamy tu na forum audytora znanego z rejonu.:)

Parter 70m2, kominek z płaszczem o mocy nominalnej 14kW (najwyższa efektywność), połowę ciepła wyemituje przez szybę do salonu.
Wiem że są podwójne szyby niwelujące zjawisko tylko cena takich kominków wysoka.
Przegrzejesz salon, bo na cały parter planujesz moc 100W/m2 z kominka, a dochodzi jeszcze podłogówka i jej bezwładność.
Efektem będą wahania temperatury i jej trudne sterowanie.

Też miałem zapędy na kominek z płaszczem, ale jak doszło do montażu instalacji grzewczych zrezygnowałem nawet z rury powrotu kominek/bufor pod podłogą.
Kominek miał iść na t/z grawitacji jako zabezpieczenie przed zagotowaniem wody po zaniku napięcia.

Pozdrawiam
Cezary

Pawel.n
16-12-2018, 13:12
Witam wszystkich ponownie

przepraszam za dłuższą nieobecność ale coś mi wypadło po drodze

przeczytałem wszystkie posty i wziołem je pod uwage w zmianach mojej koncepcji

Na początek postanowiłem zrezygnować z kominką

Na parterze mam parkiet na podłodze którego troche szkoda mi by\lo rozwalac ale mysle ze to zrobie i w to miejsce położe podłogówke, eventualnie dodam 2 kaloryfery drabinkowe w lazienkach

wszystkie zawory 3D i 4D maja być wyposażone w siłowniki, sterownik i kontrolery temp w każdym pokoju

co do przepływowego ogrzewania wody CWU jakos nie mam przekonania, troszke sie obawiam ze to moze nie wystarczyc

Pompa 2 miala by działac tylko wtety gdy nie bede używal pieca a solar byłby w stanie nagrzać zbiornik CWU i bufor, i pówniej wykorzystywać wode z bufora do podgrzewania wody użytkowej

novy schemat dolączony

dziekuje za wszystkie opinie i spostrzeżenia

423246

Kondensat
16-12-2018, 18:28
Raczej coś takiego jak w załączniku

romano78
16-12-2018, 20:05
Raczej coś takiego jak w załączniku

Tu też parę byków pompka przy buforze w złym miejscu pompki szeregowo to może akurat nie taki problem.

Kondensat
16-12-2018, 21:14
Tu też parę byków pompka przy buforze w złym miejscu pompki szeregowo to może akurat nie taki problem.

Tak pomyliłem sie z pompą kotłową,coś mnie zaślepiło)doskonale wiem gdzie ona powinna być przecież w pierwszej fazie rozgrzewania kotła króciec zaworu VTC od strony powrotu z bufora jest zamknięty=pompa nie miałaby gdzie tłoczyć.Innych byków nie widzę)

Pawel.n
19-12-2018, 18:08
witam ponownie
mam 2 pytania
czy lepiej jest zrobic jedna pompe na 2 poziomy tzn parter i pietro czy lepiej jest zrobic dwie niezalezne oraz
czy lepiej jest zamontowac zawor VTC czy zawor 4D za kotlem z silownikiem i sterownikiem
dziekuje

Kondensat
19-12-2018, 21:35
Żeby dla 5ciu pętli podłogówki robić oddzielny obieg?wg.mnie to tzw.formy nad treścią.Zrobiłbym całość na jednym 3D.Zawór VTC to standardowe rozwiązanie przy buforze.4D jest tu bez sensu

Kondensat
19-12-2018, 21:36
Żeby dla 5ciu pętli podłogówki robić oddzielny obieg?wg.mnie to tzw.przerost formy nad treścią.Zrobiłbym całość na jednym 3D.Zawór VTC to standardowe rozwiązanie przy buforze.4D jest tu bez sensu.
Nie lepiej przy kotle na pellet zrezygnować z bufora?i zastąpić go sprzęgłem hydraulicznym.
Pasuje jakiś projekt dla tej podłogówki a ten z kolei robi się na podstawie projektu OZC co będzie utrudnione dla starego budynku.
Podłogówka zwłaszcza na gruncie powinna mieć grubą warstwę ocieplenia