PDA

Zobacz pełną wersję : Ekogroszek CWU grawitacyjnie?



tomasznowak29
15-12-2018, 15:11
Witam mam w całym domu podlogowke kocioł na ekogroszek. Na raz tylko dół ogrzewać, Góra nie wykończona. Wodę w bojlerze podgrzewam cały czas grawitacyjnie. Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy spala się przez to więcej groszku? Ogrzewabym przy pomocy pompki ale ona nie ma zaworu zwrotnego i nawet jak jest wyłączona to ciepła woda przez nią przepływa.

kryzys
15-12-2018, 17:48
Ja mam pompkę na bojlerze która chodzi nonstop bo robi za ochronę powrotu , mam nadzieję że ty masz jakąś ochronę powrotu typu zawór 3 drogowy lub coś w tym stylu , jak nie to szykuj kasę na nowy kociołek to kwestia 2-3 lat .

tomasznowak29
15-12-2018, 19:25
Ale we wszystkich starych instalacjach woda na powrocie ma niska temperature i kotły wytrzymują normalnie.

kryzys
15-12-2018, 19:41
No wytrzymywały , zwłaszcza żeliwne , jak liczysz na długą trwałość to pozbądź się lepiej złudzeń , zakładaj tą pompkę to tylko parę Watt bierze .

toommm
15-12-2018, 19:47
Ale we wszystkich starych instalacjach woda na powrocie ma niska temperature i kotły wytrzymują normalnie.

Normalnie w sensie ile? połowę co można ! Koło rurki na powrocie punkt rosy i życie uzależnione od grubości blachy w tym miejscu!!
Ty nie musisz się martwić , no chyba że masz tak zrobione , że ile na piecu tyle w podłogę , ...musisz mieć jakieś podmieszanie , kocioł - OP - inaczej nie do pomyślenia.

Jeśli masz zrobione tak jak myślę czyli podmieszanie i w podłogę a przed zaworem 3-4 drogowym rurka bezpośrednio do zbiornika to ok , i najlepiej jak będziesz miał wielkie pobory tej ciepłej wody bo kotła ekogroszkowego nie zmodulujesz za nisko a instalacje masz niskotemperaturową . To moje zdanie bo kotłownie już zrobiłeś i musisz to jakoś teraz ogarnąć ,

tomasznowak29
16-12-2018, 06:58
Mam zrobione tak: z kotła pompa zasila rozdzielacz podlogowki. Następnie woda przechodzi przez zawór trojdrozny i później do pompy mieszkającej. Wraca zimna woda do kotła :(. Pytałem się hydraulika czy to nie jest niebezpieczne dla kotła a on nie to wszystko w porządku tak u wszystkich robię. Teraz jestem załamany. Mam CWU powrót osobny. CWU powrót i powrót z podlogowki są koło siebie. Czy to trochę zniweluje ten straszny problem powrotu zimnej wody? Nie wiem z jaką temperatura wraca CWU ale zapewne sporo wyższa niż podłogowka.

kryzys
16-12-2018, 10:18
Mówiłem ci już że ja mam zabezpieczony powrót też poprzez bojler tylko pompka z bojlera chodzi non stop , też mam podłogówkę w całym domu na mieszaczu , koniec końców jak zadana kotła ma 70 stopni zasilanie podłogówki 30 stopni (obecnie) to powrót ma 63 stopnie i to wg mnie jest idealnie , strat na tym żadnych nie ma , spalam ok 7,5-10 kg groszku na dobę a grzeję 120m2 oraz otwarte drzwi od strychu a tam dodatkowe 40m2 , co prawda izolowane ale jednak , a tego ciula od instalacji wywal z domu albo każ mu to zrobić za flaszkę bo tak być nie może jak masz to pewne .

tomasznowak29
16-12-2018, 13:03
Czyli jak teraz pompka od CWU będzie chodziła cały czas to uchroni kocioł? Drugim powrotem wraca woda z podlogowki może mieć około 20 stopni Celsjusza. Jakaś modyfikacje w instalacji trzeba zrobić czy wystarczy jak ta pompka od CWU będzie ciągle chodziła?

kryzys
16-12-2018, 13:28
No to wystarczy sprawdzić , podlącz tą pompkę na stałe to nawet w sterowniku powinno dac siś zrobić a jak nie to wepnij ją we wtyk z cyrkulacji a w menu zrób cyrkulację na stałe potem tylko sprawdzić jaką mniej wiecej ma całość powrotu do kotła , u mnie jak mówiłem z podłogówki też wraca prawie zimna ale z bojlera przepływ stały powoduje to że jako całośc powrotu jest ok 10 stopni niecałe mniejsze niż zadana kotła .

ale jedna mała sztuczka aby kocioł bardziej stabilniej chodził i bojler robił za swego rodzaju bufor to proponuje wyciągnąć czujnik temp bojlera i załozyć go na rusze powrotu zasilania bojlera , wtedy jest gładzitko .