PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 100-W



Marcin1.
15-12-2018, 19:40
Witam,
od miesiąca posiadam piec Vitodens 100-W , B1HC. i jako ze to mój pierwszy piec - mam kilka pytań.
w domu mam grzejniki, zasobnik 300L - połączony z solarami. i niby wszystko dobrze, ale irytuje mnie to ze często zamiast grzać dom, grzeje wodę, rozumiem ze ma priorytet CWU ale to jakaś lipa.
mam sterownik pokojowy eurostar i tu mogę ustawić co i jak chce.

1. jaka jest ustawiona w piecu różnica temperatury na zasobniku CWU?? czy da się ja zmienić ??
2. czy da się dokupić jakiś sterownik żeby regulować godziny kiedy ma grzać wodę ?? bo nie znalazłem na piecu.

Konsultant Viessmann
02-01-2019, 11:21
ciepła woda jest priorytetem zatem za każdym razem jak dojdzie do wychłodzenia zasobnika kocioł przerwie prace na centralne by dogrzać wodę. Woda dogrzewana jest na tyle szybko, że wpływ tych przerw w pracy na temperaturę pomieszczenia jest pomijalny
1. na kotle ustawia się wymaganą temperaturę c.w.u. nie wiem jaką różnicę chce Pan ustawiać.
2. tak, takim sterownikiem jest Vitotrol 100 UTDB-RF2

antoni01
02-01-2019, 17:24
Witam
Ja rowniez od miesiaca jestem posiadaczem kotla Vitodens 100-W B1HC noi tez mam kilka pytan.

Ogrzewam dom pietrowy suterena,parter ,pietro okolo 220m grzejniki czesc nowe aluminiowe czesc starsze alu ,dom ocieplony okna wymienione ostatni strop docieplony 30cm welna.Temperatura na kotle CO 50 C Woda 40 polaczona ze zbiornikiem solar 300l ,Sterownik Tech ST-292v2 bezprzewodowy i pytanie

1.Czy czujnik bezprzewodowy zewnetrzny jest sens montowac ...czy zalozenie tego czujnika pogodowego da jakies oszczednosci na zuzyciu gazu?
na razie zuzywam srednio 8-10 m3 doba temp. w pokoju gdzie jest sterownik 20.5 dzien --noc 19.5 histereza 0.4 na zewnatrz temperatury 0 +5 czasem -4.

2.Jesli bedzie ten czujnik zewnetrzny to czy on steruje wtedy piecem ... ?

3. Co jak bedzie temp.na zewnatrz -20 ..to wtedy piec bedzie grzal 60-70 stopni co wtedy z kondensacją...podobno najbardziej ekonomiczna temperatura grzania to 40-50.

Bardzo prosze o porady .
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
04-01-2019, 12:12
1. nie dysponujemy bezprzewodowym czujnikiem temperatury zewnętrznej do kotłów
2. zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej powoduje aktywację w kotle sterowania pogodowego, tzn, przy -20C i standardowych nastawach kocioł podaje 75C na grzejniki. Im robi się cieplej na zewnątrz tym automatyka sama obniża temperaturę wody w instalacji.
3 temperatura punktu rosy dla gazu ziemnego wynosi ok 55-57C, zatem aby kocioł pracował najbardziej ekonomicznie nie powinna być przekraczana w/w temperatura. Oczywiście zastosowanie automatyki pogodowej spowoduje, że mimo dobrania relatywnie małych grzejników zasilanych wysokim parametrem, w miarę jak się będzie robiło cieplej na zewnątrz automatyka będzie obniżała parametr powodując, że kocioł będzie pracował w obszarze kondensacji - czyli z najwyższą sprawnością.

antoni01
04-01-2019, 16:48
Witam
Dziekuje za odpowiedz, ale mam jeszcze pewne watpliwosci
Mianowicie ,mieszkam w slonecznym miejscu i slonce nawet teraz w zimie potrafi ogrzac pokoje przez dzien temperatura 21-22 w pokojach .
Obecnie piecem steruje sterownik w pomieszczeniu i jest ok .temperatura zadana 20.5 piec nie pracuje.
Jesli bedzie czujnik zewnetrzny od polnocnej strony budynku tam .slonca wogole niema temperatura wtym miejscu gdzie czujnik zewnetrzny 0 stopni to piec bedzie pracowal ? ....na sterowniku temp. w pokoju 22 a zadana 20.5 .

Bardzo prosze o wyjasnienie jeszcze tej sprawy.
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
08-01-2019, 07:47
w przypadku kotła Vitodens z serii 1xx jeżeli będzie tylko czujnik temperatury zewnętrznej to kocioł będzie cały czas utrzymywał wyliczoną temperaturę na instalacji, brak informacji z pomieszczenia więc jak miałby reagować. W przypadku podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej i dodatkowo sterownika typu 0/1 w pomieszczeniu kocioł będzie pracował zgodnie z wyliczoną temperaturą ale tylko wtedy gdy "będzie zgoda" regulatora w pomieszczeniu. Czyli po osiągnięciu wymaganej temperatury pomieszczenia palnik zostanie wyłączony.

Rafał Maximus
19-03-2019, 07:28
Witam Serdecznie. Posiadam ten sam kocioł od miesiąca . Nie podoba mi się zasada działania. Mój viessmann funkcjonuje na zasadzie utrzymania zadanej temperatury. Czujniki zostały dołączone ze względu na ogrzewanie podłogowe.
Zadana temperatura wody 40 stopni. Utrzymuje ją na poziomie 32 do. 47.
Dodatkowo po miesiącu wzrosły rachunki o 70 zł.
Nie wiem czy to wina pieca, może jest niesprawny. Obecnie nie jestem zadowolony. Stary piec z otwartą komorą spalania był oszczędniejszy. Dom 120 m2 koszt miesięczny 350 zł przy starym kotle, obecnie 420 zł . Temperatura zewnętrzna w obu przypadkach była podobna. W pierwszym nawet trafiły się dobowe temperatury poniżej zera. Po zamontowaniu viessmann nie było takiego okresu.

Konsultant Viessmann
21-03-2019, 09:05
kocioł Vitodens 100-W wyposażony jest w regulator stałotemperaturowy co oznacza, że będzie się on starał utrzymać jedną zadaną temperaturę. Można do kotła dokupić czujnik temperatury zewnętrznej, aktywuje się wtedy sterowanie pogodowe, ale ze względu na zastosowana pompę kocioł dedykowany jest do ogrzewań grzejnikowych, zatem dostępne jest tylko jedna krzywa grzewcza o wsp. = 1.4.
Oczywiście, kocioł może współpracować z ogrzewaniem podłogowym, należy wtedy zastosować pakiet zestawu uzupełniającego do sterowania jednym obiegiem bezpośrednim i jednym obiegiem mieszaczowym i wykorzystać tylko ten pierwszy.

Na odchyłki od temperatury zadanej ma oczywiście wpływ histereza pracy urządzenia jak również przepływ wody instalacyjnej przez kocioł (nic nie wiem nt. instalacji więc ciężko mi się jednoznacznie wypowiedzieć).

Chemik21
22-03-2019, 17:57
Może Pan napisać coś więcej o takim zestawie do kotła? Mam ten sam kocioł i zauważyłem pewien problem na piętrze ustawiam ogrzewanie np od 16-20 a na parterze tak samo tylko z godzinna przerwa od 18-19. Zauważyłem że gdy wyłączam grzanie na parterze to kocioł zaczyna traktować, nawet po włączeniu grzania na parterze po tej godzinnej przerwie kocioł taktuje. Dopiero jak na kotle podniósł temp. Zadaną o 1 st. To kocioł zaczyna normalnie pracować. Wszędzie podłogówką plus 4 grzejniki drabinki

Konsultant Viessmann
27-03-2019, 08:29
kocioł taktuje gdy ma ograniczony przepływ, tzn przepływ jest tak mały, że nie jest odbierana cala moc kotła. Wtedy temperatura na nim przyrasta bardzo szybko i przekracza górną histerezę.
428511
zestaw umożliwia wysterowanie instalacji zgodnie z powyższym schematem, czyli jednego obiegu bezpośredniego i jednego obiegu mieszaczowego (można zrobić oba obiegi a można zrobić tylko jeden z nich, dowolnie który). Przy tym zestawie jest możliwość ustawienia dowolnej krzywej grzewczej, oddzielnej dla każdego z obiegów.

Albert23
08-12-2020, 22:24
Mój znajomy ma piece Viessmann Vitodens 100, który zakpił
w USA napisał mi ostatnio, że w jego kotle gazowym normalnie można modulować
krzywą grzewczą od 0,2 do 3,4 przesłał mi również film jak to można zrobić w Vitodensie 100.
Wszystko znajduje się w Menu 15 w konfiguracji pieca. Link poniżej to przedstawia:

https://www.youtube.com/watch?v=chelwjUyMWw

Moje pytanie do Viessmann Polska, kiedy możemy liczyć na update softu do tego pieca
jak podaje Viessmann North America na oficjalnym filmie nowy soft do Vitodensa 100 został już napisany 20 miesięcy temu tj. w styczniu 2019r.
Moje pytanie, kiedy ta informacja dojdzie oficjalnie do Polski i przeciętny Kowalski będzie w stanie wgrać ten
update do swojego pieca ?