PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie dwóch ciepłomierzy czy takie rozwiązanie będzie działać



marian51980
15-12-2018, 20:23
Witam

Mam pytanie odnośnie podłączenie ciepłomierzy DN 15 o przepływie 0,6 m3/h

Mam jeden ciepłomierz główny obok wymienników, ciepło miejskie z elektrociepłowni, jako że parter i piętro mam zamiar rozliczać osobno chciałem podłączyć dodatkowo jeden ciepłomierz obsługujący parter i jeden ciepłomierz obsługujący piętro.

Posiadam pompę cyrkulacyjną :

Pompa obiegowa do c.o. 25POr40C

LFP Leszno

Dane techniczne:

Wydajność do 3 m3/h
Wys. podnoszenia do 4 m
Max. ciśnienie robocze 1,0 MPa (10 bar)
Temperatura czynnika - praca stała od 2 °C do 110 °C
Średnica przyłączy 25 mm

Charakterystyka pompy też jako załącznik

Pojemność wody na piętrze to około 52 litry i 5 grzejników a na parterze około 56 litrów i też 5 grzejników.

Do rozdzielacza na parterze dochodzą rury PP 32mm Stabi a od rozdzielacze do grzejników Pex 16 tak samo piętro PP 32mm do rozdzielacza i od rozdzielacza na grzejniki Pex 16

Pytanie jest następujące czy mogę wpiąć ciepłomierze w rurę która ma 32mm czyli będą gwinty 1" zmniejszając średnicę na śrubunki ciepłomierza 1/2 " (ciepłomierze DN 15) ?

Czy te ciepłomierze nie będą miały za małego przepływu 0,6 m3/h do takiej instalacji i czy nie spowodują zbyt dużego obniżenia ciśnienia ? bo przejście z 1" na 1/2" i później z powrotem na 1" i dalej do rozdzielaczy raczej takie spadki spowoduje

Pytam dlatego bo mogę mieć je w dobrej cenie za 50 zł sztuka a w tym momencie nie stać mnie na nowe .

W załączniku również schemat który w razie "w" ewentualnie jeśli ciepłomierze nie działały by prawidłowo bądź zbyt niskie ciśnienie po prostu je odłączę.

Czy nie kombinować i jak w końcu nazbieram kasę szukać ciepłomierza o przepływie 1,5 m3/h DN 20 czyli z gwintem 3/4 cala (nie wiem czy może być z 1/2 cala bo są bardziej popularne)

pozdrawiam i proszę o opinię

marian51980
16-12-2018, 09:35
Bardzo proszę o odpowiedź, we wtorek będzie montaż i nie wiem co mam robić. Koledzy macie o wiele większe doświadczenie w przepływach i ciśnieniach zatem chciałbym się zdać na Waszą opinię.

pozdrawiam

Pratchawiec
16-12-2018, 13:52
Witam

Tak prosto to się nie da. Brakuje trochę danych.

Po pierwsze; spróbuj odczytać z istniejącego ciepłomierza jaki masz aktualnie przepływ w l/min lub m3/h. Czy przepływ jest rozdzielony równo na obie kondygnacje?
Po drugie; dla Twoich celów powinien wystarczyć tylko jeden. Jego wskazania odejmiesz od tych z głównego i otrzymasz wynik dla drugiej gałęzi. Identycznie jak z dwoma wodomierzami dom/ogród.
Po trzecie; jaki jest opór hydrauliczny ciepłomierzy, które chcesz instalować. Charakterystykę i spadki ciśnień znajdziesz zapewne na stronie producenta.
Po czwarte; na którym biegu pracuje aktualnie ta pompa.
Po piąte; jaka jest obecnie temp. wody zasilającej i czy można ją w razie potrzeby (ograniczenia przepływu) zwiększyć

Jak określisz te dane to można będzie coś gdybać. Pompa nie jest zbyt mocna, ale daje zapewne w obecnych warunkach radę. Zwężenia na przyłączach są zapewne uwzględnione w charakterystyce ciepłomierza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

marian51980
17-12-2018, 00:01
Właśnie w tym jest problem, że teraz nie ogrzewam domu rury są odcięte, przepływ na c.o. zamknięty i nie mam jak odczytać aktualnego przepływu.

Podejrzewam że nie muszę instalować 2 ciepłomierzy ale pomyślałem po prostu że jak dam na parter i na piętro to straty ciśnienia będą podobne i nie będzie np więcej szło na parter a na piętro mniej medium... nie wiem niestety czy dobrze myślę ale raczej to spowoduje większe straty ciśnienia na całości instalacji

Odnośnie temperatury to zwiększyć jej nie mogę bo odgórnie idzie z elektrociepłowni np dzisiaj jest to 72 stopnie (mogę odczytać bo idzie też na C.W.U.)

Do niedawna był układ otwarty i pompa pracowała na I biegu na parterze i na piętrze łącznie

Nie do końca wiem jak odczytać te dane techniczne i nie wiem czy dobrze to robię ale moim zdaniem symbole

Qp to jest przepływ nominalny i wynosi on właśnie 0,6 m3/h
Qs jest to przepływ maksymalny i wynosi 1,2 m3/h

I tu taki mały komentarz , że chyba niemożliwym jest to żeby np piętro zużywało więcej niż 1,2 m3/h ?

Nie wiem czy dobrze odczytuję charakterystykę strat ciśnienia ale przy maksymalnym przepływie jest to 1 bar ale już przy około np 0,8 m3/h to 0,5 bara

Nie mam pojęcia jaki może być średni przepływ przy 5 grzejnikach ale nie wydaje mi się żeby przekroczył 0,7 może 0,8 m3/h więc nie wiem czy dobrze wnioskuję ale jeśli chodzi o pracę to powinien działać.

Największą rzeczą która mnie trapi to przejście z rury zasilającej czyli 32mm czyli ten 1" na 1/2" czy i później z powrotem na 1" , czy to będzie poprawnie ?

pozdrawiam

marian51980
17-12-2018, 00:02
Charakterystyka ciepłomierza

Pratchawiec
17-12-2018, 23:55
Witam

Spadek ciśnienia o 0,5 bara to 5 m podnoszenia pompy. Twoja ma w porywach tylko 3.
Na wykresie na osi pionowej masz spadek ciśnienia. 1 Bar to 10 m
Jeśli dotychczas temp. zasilania była wysoka, to przepływ łączny był zapewne znacznie niższy niż 1 m3, a podejrzewam, że na każdą z kondygnacji mniej niż 0,3. Zaznaczam jednak, że to tylko gdybanie. Z wykresu który załączyłeś wynika, że przy takim przepływie opór - wysokość podnoszenia pompy musi ulec zwiększeniu o ok. 0,1 b czyli 1 m podnoszenia pompy. Z wykresy charakterystyki pompy wynika że po zmianie biegu na III, powinna dać radę. Dla przepływu 0,4 na każdą kondygnację może już nie dać rady.

Odpowiedz sobie na pytania ile poprzednio zużywałeś energii, i jaka była chociażby w przybliżeniu przeciętna temp. zasilania. No i jaka jest powierzchnia ogrzewanych kondygnacji, bo to może dać przybliżony obraz zapotrzebowania na ciepło, a w rezultacie wymagany przepływ wody o określonej temp..

Pozdrawiam

Pratchawiec

marian51980
19-12-2018, 20:34
Witam,

Odnośnie temperatury zasilania to na pewno średnia to około 70 stopni, jeśli jest zimniej niż obecnie to temperatura wzrasta, wszystko to zależy od elektrociepłowni, im niższa temperatura tym wyższą podają do węzła..

Odnośnie powierzchnia ogrzewania to piętro 57 m2, a parter to 87 m2.

Tak się zastanawiam czy zmiana pompy na taką samą z tym że wysokość podnoszenia to max 6 metrów też by się przydała do tej sytuacji

pozdrawiam Marian

Pratchawiec
19-12-2018, 22:15
Witam

Przy 70* grzejniki przy dotknięciu mogą powodować oparzenia skóry.
Przy zbliżonej temp. zasilania przepływ nie był zapewne wyższy niż domniemane 0,3 średnio na piętro.
Spróbuj na dotychczasowej. Jak nie da rady bez problemu możesz wymienić na analogiczną 60-kę.
Ta z pewnością da radę jeśli poprzednia była wystarczająca.

Pozdrawiam

Pratchawiec

marian51980
20-12-2018, 00:08
Super, dużo mi pomogłeś, czyli reasumując cały temat mogę spokojnie taki ciepłomierz zamontować tak żeby móc w miarę rozsądnie rozliczać ciepło piętro - parter taki jak mam i o którym pisałem, jednocześnie mając na uwadze że jeśli coś będzie nie tak (chodzi o pompę cyrkulacyjną i jej wydajność), podmienię pompę na tą o większej wydajności i jakoś to wszystko będzie działać .