PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiew "zetka" prosto pod wentylator kotła.



Meon
16-12-2018, 21:47
Witam,

jako że zmieniłem okna w kotłowni na plastikowe, a była to jedyna wentylacja tajże kotłowni, to postanowiłem pod skosem wykonać otwór na zewnątrz do wentylacji. Ma on średnicę 120, jednak kratka i rura to 100. Poprowadziłem ją idealnie pod kociołek i zakończyłem przy wentylatorze, aby niepotrzebnie nie wychładzać całej piwnicy (tam mam kotłownię).

Wygląda to tak jak w załączniku. Nie jest szczelnie, rura jest po prostu nałożona są kilkumilimetrowe szpary.

Z rury naprawdę bardzo czuć powietrze z dworu, nawet jak jest nałożona.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Dodam, że zarówno w kotłowni jak i na korytarzu mam czujniki czadu. Drzwi do kotłowni nie są jakoś specjalnie szczelne.

Naprawdę o brak tlenu jednak nie ma się co martwić, z tego wieje jak szalone ;)

Kociołek to SKAMP PV 13. Ma ktoś też podobne rozwiązanie?
423278
Spalam aktualnie ok 10kg ekogroszku dobowo, dom ok 130mk2.
Dużo? Mało?

856218
03-01-2019, 19:03
Spalanie małe. To u Ciebie wentylator zasysa z góry? W tej rurze to woda się nie pojawia od różnicy temperatur ?

Robinson74
03-01-2019, 19:39
Rozwiązanie prawidłowe i typowe w kotłowniach w piwnicy.
Na jakiej wysokości nad poziomem gruntu masz wlot powietrza? Teoretycznie powinien być dość wysoko, ale jakoś nie wyobrażam sobie zetki o długości 4m. :)

eliks
04-01-2019, 06:43
Ja mam pelleciaka z wentylatorem wyciągowym. Powietrze mi łapie rura do 50mm która bezpośrednio mogę wpiąć pod zetke bo producent przewidział taką opje ale.... czy przewidział co będzie gdy kocioł zassie z dworu -15 stopni?

jasiek11
04-01-2019, 08:48
Rozwiązanie prawidłowe i typowe w kotłowniach w piwnicy.
Na jakiej wysokości nad poziomem gruntu masz wlot powietrza? Teoretycznie powinien być dość wysoko, ale jakoś nie wyobrażam sobie zetki o długości 4m. :)

Na pewno nie jest typowe i nie jest zgodne z normą dot. kotlowni na paliwo stałe, która ma swoje lata i można dyskutować z jej zapisami. Waźne też by była prawidłowa wymiana powietrza w samej kotłowni.

eliks
04-01-2019, 12:15
Dokładnie. Moim zdaniem zdaniem kotłowni musi być powietrze. Zetka kotłowni nie wychlodzi a jeśli Ci mocno wieje, zamontuj kratkę wywiewna z zaworem zwrotnym.