PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar temperatury



macikiw2
17-12-2018, 18:15
Witam, realizuję projekt automatycznej rolety która będzie chroniła kolektor słoneczny przed przegrzewaniem układu. Mam pewien problem z pomiarem temperatury, mianowicie znalazłem dwa typowe podłączenia czujników w instalacjach
1. http://www.instsani.pl/upload/image/ozekol147.jpg
W tym przypadku zamontowany jest termistor, jako czujnik zanurzeniowy w zbiorniku solarnym
2. https://obrazki.elektroda.pl/6149042400_1495744249.jpg
W tym przypadku zamontowane są dwa termistory w miejscach T1 i T2
Nie mogę jednak użyć tych czujników do pomiaru temperatury ze względu iż to termistory, nie mogę się pod nie dodatkowo podpiąć bez wiedzy w jaki sposób sterownik kolektorów słonecznych odczytuje temperaturę z tych termistorów (pewnie są różne rozwiązania i w każdym rozwiązaniu inaczej należałoby podejść do zagadnienia). Dlatego chciałbym zamocować dodatkowy czujnik na rurze przez jakąś obejmę a następnie to zaizolować żeby temperatura otoczenia nie wpływała za pomiar. Czujnik byłby na rurze przed czujnikiem T2 (patrząc na drugi link). Jaką programowo powinienem według was ustawić temperaturę rozwijania roletki :)? W przypadku pierwszym (link 1) jakbym mógł odczytać temperaturę z tego termistora to ustawiłbym na 60 stopni, a o ile temperatura wykonana w tym miejscu będzie się różniła od temperatury wykonanej według mojego dodatkowego czujnika, jaka może byc różnica w pomiarze? Nadmienie że nieszczególnie mam jak to fizycznie sprawdzić.

CityMatic
17-12-2018, 19:27
Wydaje mi się, że temperatura zadziałania takiej rolety jest o dużo wyższa niż Twoje założenie o ok 100*C
Czyli zasłonięcie kolektora musiało by nastąpić przy osiągnięciu temperatury ok 150-160*C. Niekiedy temperatury na kolektorach próżniowych jak gdzieś wyczytałem osiągają temperatury rzędu 200*C i więcej dlatego stosuje się jak najlepszej jakości płyny oparte na glikolu.
W takim przypadku odczyt musiałby być wg rys 3 z nastawami np 200. Dla niezawodności całego układu , jako niezależnego czujnik tak jak piszesz musiałby być przylgowy na rurce odprowadzenia cieczy z kolektora.Dodatkowo musiał by posiadać drugi czujnik jako sprzężenie zwrotne - czyli po chwili wychłodzenia lub i obniżeniu temperatury na zasłoniętej rolecie sterowałby on jej odsłonięciem czyli - pełna automatyka.W innym przypadku po zasłonięciu/odsłonięciu kolektor nie realizowałby zamierzonego celu.

macikiw2
18-12-2018, 08:51
Wydaje mi się że to przesada, takiej temperatury nie ma nawet na rurze z ciepłą wodą która idzie od kotła C.O. Ponad 120 stopni to już raczej zaczyna się temperatura stagnacji kolektora, on się wtedy grzeje bo nie ma gdzie odprowadzać ciepła bo system odcina dalsze podgrzewanie wody w zbiorniku. W normalnej pracy glikol miesza się w kolektorze, wychodzi ciepły, wchodzi zimy, ciągłe mieszanie powoduje że taka temperatura na tej rurze nigdy nie wystąpi. Prędzej system odetnie obieg żeby nie nagrzewać dalej wody. Raczej myślałem że jak już to podbić temperaturę o kilkanaście/kilkadziesiąt stopni.

marcinbbb
18-12-2018, 11:47
Taki włącznik temperaturowy https://pl.aliexpress.com/item/W1209-DC-12V-LED-Digital-Thermostat-Temperature-Control-Thermometer-Thermo-Controller-Switch-Module-Waterproof-NTC-Sensor/32801327249.html za 1,3 dolara podłączasz sądę do kolektora ustawiasz załącznie na 90*C a przekaźnik w układzie wysteruje Ci zasłonięcie rolety bezpośrednio lub innym mocniejszym przekaźnikiem.

macikiw2
18-12-2018, 12:21
Rozchodzi się o to gdzie można to wpiąć. W kolektorze jest miejsce na czujnik temperatury ale to miejsc jest zajęte przez czujnik z oryginalnej instalacji kolektora. Podobnie w zbiorniku, miejsca są, lecz są zajęte przez czujniki pochodzące z oryginalnej instalacji. Nie mogę ich wypiąć i wpiąć swojego bo to zaburzy sterowanie instalacji kolektora.

marcinbbb
18-12-2018, 12:39
dałem Ci urządzenie które będzie sterowało roletą na podstawie własnego czujnika temperatury a ty na siłę chcesz to wpiąć w sterownik od Hewalexa mam taki sam i wiem że się nie da bo masz zajęte 4 czujniki owszem jest też możliwość zastosowania 5 czujnika ale nim niczego nie wysterujesz. Brak możliwości zastosowania stycznika w 5 czujce temperatury.

macikiw2
18-12-2018, 14:20
Pytam o to gdzie chcesz fizycznie umieścić sondę pomiarową urządzenia które wstawiłeś. Nie chce na siłę wpinać nic w sterownik, dlatego chce umieścić własny czujnik (mam zrobiony własny układ sterowania roletą), tylko nie wiem w którym miejscu miałbym go umieścić.

marcinbbb
18-12-2018, 16:34
W urządzeniu które proponuje Ci jest przekaźnik który zadziała w momencie osiągnięcia temperatury zadanej na urządzeniu tak? To musisz ten przekaźnik zapiąć do swojej rolety aby zadziałała - czyż nie?
A gdzie podłączyć sondę pomiarową cholera jakie trudne pytanie... co Ty właściwie chcesz osiągnąć... aaa może zamknąć roletę jeśli temperatura kolektora osiągnie temperaturę X? Czy może jak temperatura na górze zbiornika osiągnie temperaturę zadaną?
Który schemat masz odpalony na kolektorach i czy masz pompę cyrkulacyjną w instalacji?

macikiw2
18-12-2018, 16:58
Moim celem jest rozwinięcie rolety jeżeli zostanie osiągnięta temperatura po której woda nie jest dalej nagrzewana - czyli sytuacja kiedy nagrzewa się sam kolektor, nie ma odbioru ciepła, występuje stan stagnacji, chce wtedy rozwinąć roletę, zasłonić przed słońcem żeby się dalej nie nagrzewał. Mam zrobiony układ zawierający 2 przekaźniki - do zwijania i rozwijania rolety, przekaźniki wysterowywane są przez Arduino według programu, są też przyciski które pozwalają działać układowi w trybie ręcznym i automatycznym.
No ale do pracy automatycznej potrzebuje pomiaru temperatury, zastanawiam się w którym miejscu układu mierzyć tą temperaturę i jaką temperaturę w tym miejscu ustawić(w programie) żeby roleta się rozwijała.
Schemat wygląda tak:
http://ekofront.pl/img/content/kolektory_s1.jpg

marcinbbb
18-12-2018, 19:16
Jak się bawisz w Arduino to ja już nie pomogę masz układ który działa ręcznie i automatycznie ale nie wiesz gdzie wpiąć czujnik temperatury...
przepraszam ale wyczerpała się moja cierpliwość wiesz że coś chcesz zrobić nie wiesz jak a najśmieszniejsze że nie wiesz jak działa czujnik w kolektorach. podpowiedź może coś z oporem