PDA

Zobacz pełną wersję : DGP - nad lekkim stropem czy pod?



lukaszu
18-12-2018, 11:23
Witam,

w domu mam lekki stron na płytach będzie 15cm wełny, nad nią około 40cm strefa neutralna (pusta) na kable i wentylacje mechaniczną, nad tym 20cm wełny między legarami i być może jeszcze 5cm pomiędzy łatami do OSB.

423349

1)
Turbinę z DGB umieszczę na nieogrzewanym strychu na płytach OSB nad kominkiem. Moje pytanie jest takie - czy kanaly z gorącym powietrzem chować w tą strefę neutralną czyli wchodzi spowrotem pod legary, czy też rozprowadzać to po nieogrzewanym strychu po tych płytach? Wiadomo w strefie neutralnej mniejsze straty ciepła, wszystko schowane. Tylko czy to jakoś ie będzie kolidować z kanałami wentylacji mechanicznej, kablami no i szum?

2) Dom jest parterowy, ogrzewany PC. czy wyloty z DGP mogą być anemostatami z sufitu czy też trzeba ciągnąć kanały w rogach i wylot z podłogi?

3) Czytałem, że opcja na strychu niesie ryzyku skraplania wilgoci:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?210875-Prosz%C4%99-o-pomoc!!!Zamokni%C4%99te-rury-od-DGP-na-strychu!!!

Więc chyba najlepiej w strefie neutralnej?

Mareks77
19-12-2018, 09:46
Jeśli nad strychem jest dach który pomiędzy krokwiami ma wełnę to nie będzie z tym problemów.
Jeśli nieizolowaną turbinę umieszczasz na nieogrzewanym strychu i jest to według Ciebie optymalne to tym bardziej położenie izolowanych rur DGP.
Jeśli zamiast izolowanych rur planujesz nieizolowane kanały to przejście do strefy neutralnej stwarza pewne niebezpieczeństwo dla instalacji elektrycznej oraz wzmaga odgłosy pracującego układu

Anemostaty w suficie będą OK. Prąd ogrzanego powietrza będzie powodował mieszanie

lukaszu
19-12-2018, 13:41
Strop z legarami będzie izolowany tak jak napisałem. Nad płytami OSB będzie strych nieogrzewany i nieizolowany. Na ten czas nie przewiduję ocieplania między krokwiami. latem tam będzie pewnie z 50stC a zimą prawie tyle co na zewnątrz. Więc jak to optymalnie zrobić?

Mareks77
19-12-2018, 20:29
Zamiast kanałów o przekroju prostokąta zastosuj rury ocieplone i puść wewnątrz strefy neutralnej. Dodatkowo wentylator znajdujący się w nieogrzewanym strychu opatul grubo wełną stawiając go na twardej wełnie do izolowania ceramicznych rur spalinowych w kominach lub o podobnych właściwościach. To zapewni ciszę ze względu na drgania podczas pracy wentylatora .

lukaszu
20-12-2018, 07:18
Czyli rura z kominka na strych, tam do turbiny i wyjście z turbiny z powrotem pod górną część ocieplenia, rozprowadzić i tyle. Nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu, bo później zarówno od góry jak i od dołu ciężki dostęp do strefy neutralnej. Wilgoć nie będzie się zbierać w kanałach ani samej turbinie?

Rozumiem, że sterowanie turbiną miałbym na strychu. Tam w sumie raz po ustawieniu nic nie będę musiał więcej robić?

Mareks77
20-12-2018, 07:44
Sterowanie masz chyba na obudowie wentylatora bo tam znajduje się termostat no chyba że to inna wersja. Nie wiem jak masz rozwiązany dół kominka i czy jest dystrybutor?
Na strych musisz poprowadzić grubą rurę lub kilka . Wentylator najlepiej aby znajdował się nad komikiem tak aby ciepłe powietrze wędrujące kanałami ogrzewało czujnik który załącza wentylator.
Samo sterowanie możesz także pominąć montując dodatkowy regulator do DGP np. firmy Tatarek który załącza się powyżej 40*C i płynnie reguluje obroty co wpływa na ciszę poniżej strychu.
Ponadto może najpierw napisz jaki masz wentylator bo wersja np z bypassem wymaga zamontowania dodatkowych kolanek i zaworu.
Na obudowie kominka zbiera się zawsze kurz więc jeśli DGP to przydał by się filtr umieszczony na kanale wylotowym z turbiny..
Jeśli ocieplisz sam wentylator i dodatkowo części rur znajdujących się na strychu a rurami wrócisz do części neutralnej to punkt rosy powinien się przesunąć i skraplanie nie będzie występowało. Dodatkowo jeśli w przyszłości ocieplisz przestrzeń pomiędzy krokwiami to powinno dopełnić sprawę.
Musisz zrozumieć że powodem gromadzenia się wilgoci jest umieszczenie elementów w nieogrzewanym i nieocieplonym pomieszczeniu. Natychmiastowe wychładzanie gorącego powietrza które jest pochłaniane z pomieszczeń pod kominkiem a więc niesie z sobą także pary wilgoci musi się tak skończyć, dlatego obłożenie wełną najlepiej skalną ( twardymi płytami min 10 cm ) spowoduje zahamowanie wychładzania i jednocześnie mniejsze straty w cieple powietrza które wędruje do pokoi.

lukaszu
20-12-2018, 08:40
Mareks77 wielkie dzięki za konkretną odpowiedź, ostatnimi czasy to rzadkość. Aktualnie jestem na etapie zakupów, jeszcze nic nie mam. Planuje. Znajomy od PC mówi, żebym darował sobie DGP bo pompa ciepła da radę i nie po to mam drogi system ogrzewania, żeby jeszcze w DGP ładować. Ale z drugiej strony koszt tego nie jest taki duży, a ciepłe suche powietrze to coś innego, przyjemnego. Dom jest parterowy więc przepchanie tego ma jakiś sens.

Mareks77
20-12-2018, 10:51
Na to musisz sobie sam odpowiedzieć bo nie wiem na jakim poziomie jest Twoja fascynacja kominkiem. Oczywiście widok i klimat są ok ale nie wszystko wygląda tak różowo więc zakładając że sprawa zakończy się przepalaniem raz lub dwa razy w tygodniu i to tylko i wyłącznie w okresach póżnej jesieni i wczesnej wiosny jesteś w ten sposób zaoszczędzić kwotę dwóch miesięcy opłat za ogrzewanie.
Koszt budżetowego kominka wraz z całym systemem np: wkład Zibi prawy bez szprosa tak jak u mnie wyniesie w granicach 5 - 6 tyś zł.
Montażu i obudowy nie liczę bo robiłem to sam.
Jak widzisz zyski nie są współmierne i zwrócą się raczej po okresie od kilku do kilkunastu latach., natomiast fascynacja z biegiem czasu mija lecz gdy go nie będziesz miał to zal pozostanie na zawsze.

lukaszu
20-12-2018, 12:46
Tzn kominek być musi bo mam miejsce, komin. Jedynie rozważam czy robić DGP czy po prostu dogrzewać tylko salon. Za domem mam 60 arów lasu (modrzew, dęby, sosna) więc mam w cholery opału.

Mareks77
20-12-2018, 14:00
Jeśli pierwsze jest obowiązkowe to albo DGP lub kominek z płaszczem wodnym i wymiennik.

lukaszu
21-12-2018, 07:29
Będę miał też rekuperację. A sama rekuperacja nie rozprowadzi ciepła? Wiadomo nie takie gorące powietrze, ale ruch powietrza w domu przez to będzie wymuszony a sama temperatura wymiany też będzie większa.

Mareks77
21-12-2018, 07:53
Rekuperacja nie jest do rozprowadzania i mieszania powietrza tylko do jego wymiany z odzyskaniem energii cieplnej. Powietrze usuwane z pomieszczeń zwykle poprzez normalne kanały wentylacyjne w tym przypadku jest prowadzone specjalnymi kanałami które doprowadzone do głównej centrali które nagrzewa poprzez wymiennik powietrze napływające z zewnątrz .
Ponadto usuwane jest nadmiar wilgoci.
Jakieś tam wymieszanie może zachodzić w przypadku gdy kanał wywiewny znajduje się w kuchni natomiast nawiew w salonie, wtedy ciepłe powietrze nagrzane poprzez kominek będzie wypierane przez te zimniejsze napływające więc wywędruje do pomieszczenia z podciśnieniem czyli do kuchni i tym sposobem zostanie usunięte nagrzewając te świeże z zewnątrz które napływa.

lukaszu
21-12-2018, 12:08
Mareks to ja wiem i rozumiem co napisałeś natomiast z logiki myślę wynika, że jeśli kominek dźwignie temperaturę w salonie to do wymiennika popłynie cieplejsze powietrze zużyte niż z innych pomieszczeń i to ciepło zostanie oddane ze świeżym powietrzem na cały dom? Wiadomo nie jest to ta sama wartość co DGP.