PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego



Adka_
18-12-2018, 15:41
Witam, przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej, mam kilka wycen( dachówka, 25stopni, dach nasłoneczniony na pld-wsch oraz pld-zach, zużycie ok 3500kwh rocznie, małopolska)
1.panele Seronik Mono 350 13szt
Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
Cena 19700
2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
Solaredge Se4K
Cena 26000
3.panele longi Mono 300 14szt
Fronius
Cena 20300

Ktoś coś może droadzic? A może sZukac innego zestawu?

Andre_SW
22-12-2018, 11:56
Witam,
Ja również szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli. Chcę mieć jak największy uzysk energii i dlatego chcę mieć panele monokrystaliczne. Mam oferty w kwotach 4400-4500 PLN/kWh pod klucz. Z tego co mi wiadomo, można mieć lepsze oferty, ale jak na razie w moim województwie nie znalazłem takich wykonawców. Unikają też podawania kosztorysów.

marcinbbb
25-12-2018, 22:39
1.panele Seronik Mono 350 13szt
Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
Cena 19700
2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
Solaredge Se4K
Cena 26000
3.panele longi Mono 300 14szt
Fronius
Cena 20300



Pozwolicie że odniosę się tylko do cen:
ad1) 4,5kW za 19000 PLN = 4,2k PLN/kWp... dużo ale panele drogie 350W.

Ad2) Sprzedawanie komukolwiek Solaredge w dowolnej cenie to liczenie gruszek ze śliwkami jedną miarą jeśli ktoś potrzebuje Solaredge to wie co to jest i dlaczego jest mu to potrzebne.

ad3) 4,2kWp Z fronkiem do kolekcji 4,8k PLN/kWp

O ile pierwsza oferta wydaje się być "w miarę" w cenie około 4300PLN/kWp kolejne to jakaś abstrakcja. Skąd te oferty z targowego straganu?
Są o wiele lepsze oferty na panelach 330W z inwerterami froniusa za 3900PLN/kWp a nawet za 3700 PLN/kWp ale trzeba poszukać.

Dokładnie kosztorys zawsze trzymaj w kieszeni i przy negocjacjach odsłaniaj wszystkie karty. Jeden powie Ci że Fronius kosztuje 4000 a inny że 6000, zawsze też należy pytać o zabezpieczenia jakie dają bo pod klucz to ja Ci zrobię z jednym rozłącznikiem AC i różniczką.

d7d
25-12-2018, 23:05
1.panele Seronik Mono 350 13szt

Co to za panel i jakie ma wymiary?

andrzeej
26-12-2018, 18:27
Myślę że powinno być saronic. https://saronic.pl/produkt/m72pcs-290w-full-black-mono-5bb-40mm/

jacek.1971
08-01-2019, 17:02
Poszukuję firmy do zainstalowania zestawu 6-6,9 kw z terenu Śląska proszę o info

d7d
20-01-2019, 13:36
Myślę że powinno być saronic. https://saronic.pl/produkt/m72pcs-290w-full-black-mono-5bb-40mm/

To jest panel o wymiarach 1956mm x 992mm x 40mm czyli większy niż standardowe 1700mm.

profesorrtigan
28-01-2019, 12:49
A wiecie jak wielkie oszczędności generuje fotowoltaika? Zobaczcie tutaj (http://www.kominy.biz/artykuly,82663,1,Panele_fotowoltaiczne_czyli_jak_e nergia_sloneczna_zamienia_sie_w_prad)

miecio 301
28-01-2019, 13:26
I jak są wielkie te oszczędności? w tym artykule to typowe masło maślane

Jarosław Laskowski
17-02-2019, 09:37
Witam, przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej, mam kilka wycen( dachówka, 25stopni, dach nasłoneczniony na pld-wsch oraz pld-zach, zużycie ok 3500kwh rocznie, małopolska)
1.panele Seronik Mono 350 13szt
Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
Cena 19700
2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
Solaredge Se4K
Cena 26000
3.panele longi Mono 300 14szt
Fronius
Cena 20300

Ktoś coś może droadzic? A może sZukac innego zestawu?

1 zestaw taniocha
Moge podesłać rozwiązanie na Mikroinwerterach Hoymiles, pełna kontrola pojedyńczego panelu, niższe prądy stałe, rozwiązane wszystkie problemy z połaciami,zacjienieniami, możliwość dowolnej rozbudowy w każdej chwili,cena podobna jak pana 3 zestaw

duke-R
21-08-2019, 23:43
Mój dom to ok. 140 m2, dach praktycznie południowy, zużycie roczne ok. 3700 kWh. Maks jaki wejdzie na mój dach to ok. 10 kWp ale nie chce tyle zakładać tylko mam plan,żeby założyć ok. 7kWp z falownikiem 8-ką ,zeby można było rozbudować do tych 10-ciu jeśli po rocznym teście się okaże,że mam większe potrzeby.
Ja już mam kilka konkretnych ofert.
1)
Longi Solar 310 23 panele 32400pln (maks 31 paneli wychodzi 9.6 kWp i 41800pln)
ExeSolar Black 330 22 panele 33900 (maks 30 paneli , 99kWp, 44 000)
Bruk Bet 310 23 panele 33962 (maks 31 paneli, 9.6 kWp, 44 000)
do każdego rodzaju paneli w zestawie jest falowniki Fronius Symo 8.2-3-M w cenie
Gdybym chciał falownik Sofar 8.8 to od każdej ceny trzeba odliczyć 2390 pln ale z teg oco czytam wszyscy polecacie Froniusa.

2) Longi 320 W (7kWp) + Fronius 8.2 31 000 a przy 9.9 kWp 40000 brutto

3)Panele Saronic 360 W-28 paneli (10 kWp)+ falownik Sofar za 45 tys


Czy mi się wydaję ze ExeSolar chyba wychodzą optymalnie?
Co wg Was jest najlepszą ofertą?
Czy jeśli teraz wezmę 7kWp i za rok rozbuduję do 10 kWp to ten dodatek też odliczę od podatku?

ferrit
02-09-2019, 07:29
Mam dom jednorodzinny. Moje zużycie za okres 23.01..24.07.2019 (6 miesięcy) wynosi 2668 kWh. Mam G12 i pompę ciepła. Mam dach, na którym zmieszczę max 16 paneli co daje 4..4,8 kW. Dach jest skierowany prawie na południe - o 11:00 mam słońce pod kątem prostym na dach. Nachylenie dachu 35'.
Co myślicie o tych warunkach ?

mitch
02-09-2019, 09:24
Mam dom jednorodzinny. Moje zużycie za okres 23.01..24.07.2019 (6 miesięcy) wynosi 2668 kWh. Mam G12 i pompę ciepła. Mam dach, na którym zmieszczę max 16 paneli co daje 4..4,8 kW. Dach jest skierowany prawie na południe - o 11:00 mam słońce pod kątem prostym na dach. Nachylenie dachu 35'.
Co myślicie o tych warunkach ?
Żeby instalować 16 paneli, celować najlepiej w jakieś 320W. I tak instalacja nie pokryje Ci całości zapotrzebowania, ale na pewno znacznie ograniczy rachunki. Poszukaj instalacji w dobrej cenie i zakładaj.

Maciej Loret
02-09-2019, 11:00
Witam,

zużycie energii za ostatni rok (G12W), wszystko tylko i wyłącznie zasilane energią elektr. (w tym hydrofor, grzanie wody c.w.u., podajnik ekogroszku, płyta indukcyjna):
I - 1550kWh
II - 3980 kWh

Niedługo prawdopodobnie zainstaluję pompę ciepła PW więc zużycie sporo wzrośnie i chyba nawet 10kWp nie pokryje całości.
Natomiast w celach rozpoznawczo-finansowych zastanawiam się nad minimalną instalację w okolicach 2kWp z falownikiem 2kWp. Gdyby udało się skorzystać z "Mojego Prądu" i odliczenia z powodu ustawy termomodernizacyjnej (II próg) za 1kWp zapłaciłbym poniżej 2kPLN. Dodatkowo wiedziałbym na jaki uzysk mogę liczyć w warunkach rzeczywistych i rozpoznałbym temat sposobu rozliczania energii w ENEA (na forum widziałem informacje dotyczące innych dystrybutorów - może warto zebrać w jednym wątku takie informacje od wszystkich 5 firm na rynku?).
Ma to sens? A może od razu dać falownik 8-9kW (o ile większy byłby koszt w porównaniu do małego falownika? Na sprawności wiele bym nie stracił (10% ?)
Docelowo i tak mam zamiar w ciągu 2-3 lat zrobić instalację pełnej mocy...

marcinbbb
02-09-2019, 12:44
Na początek zajrzyj do portfela i zdecyduj czy do wydania masz 10000 czy 40000PLN, i wtedy będzie można porozmawiać o szczegółach.

Maciej Loret
02-09-2019, 13:12
Na początek zajrzyj do portfela i zdecyduj czy do wydania masz 10000 czy 40000PLN, i wtedy będzie można porozmawiać o szczegółach.

Nie mam ani tego ani tego. Ale 10k, to 850zł miesięcznie, więc nie jest to większy problem, szczególnie, że ca. połowa zaraz wróci z rozliczeniem podatkowym i/lub wypłatą z "Mojego Prądu".

mitch
02-09-2019, 13:27
Natomiast w celach rozpoznawczo-finansowych zastanawiam się nad minimalną instalację w okolicach 2kWp z falownikiem 2kWp. Gdyby udało się skorzystać z "Mojego Prądu" i odliczenia z powodu ustawy termomodernizacyjnej (II próg) za 1kWp zapłaciłbym poniżej 2kPLN. Dodatkowo wiedziałbym na jaki uzysk mogę liczyć w warunkach rzeczywistych i rozpoznałbym temat sposobu rozliczania energii w ENEA (na forum widziałem informacje dotyczące innych dystrybutorów - może warto zebrać w jednym wątku takie informacje od wszystkich 5 firm na rynku?).
Ma to sens? A może od razu dać falownik 8-9kW (o ile większy byłby koszt w porównaniu do małego falownika? Na sprawności wiele bym nie stracił (10% ?)
Docelowo i tak mam zamiar w ciągu 2-3 lat zrobić instalację pełnej mocy...
Nie ma żadnego sensu (przynajmniej dla mnie). Jeśli naprawdę zamierzasz rozbudować instalację, to jedyne co osiągniesz, to utrudnienie sobie życia. Na jaki uzysk możesz liczyć, możesz sprawdzić na na kalkulatorach lub patrząc na rzeczywiste dane w pvmonitor. Jeśli chcesz to zrobić sam, to przynajmniej odpadnie Ci koszt robocizny, ale jeśli wszystko ma wykonać firma, to zapłacisz podwójnie za montaż (bo za każdym razem będą musieli wykonać te same czynności), w dodatku zapłacisz dwa razy za falownik.

Takie kombinowanie powinno się robić tylko przy montażu własnymi rękoma, na używanym, tanim sprzęcie - ale wtedy nici z ulgi i Mojego Prądu.

Maciej Loret
02-09-2019, 13:43
Nie ma żadnego sensu (przynajmniej dla mnie). Jeśli naprawdę zamierzasz rozbudować instalację, to jedyne co osiągniesz, to utrudnienie sobie życia. Na jaki uzysk możesz liczyć, możesz sprawdzić na na kalkulatorach lub patrząc na rzeczywiste dane w pvmonitor. Jeśli chcesz to zrobić sam, to przynajmniej odpadnie Ci koszt robocizny, ale jeśli wszystko ma wykonać firma, to zapłacisz podwójnie za montaż (bo za każdym razem będą musieli wykonać te same czynności), w dodatku zapłacisz dwa razy za falownik.

Takie kombinowanie powinno się robić tylko przy montażu własnymi rękoma, na używanym, tanim sprzęcie - ale wtedy nici z ulgi i Mojego Prądu.

Wszystko musi zrobić firma, ja mogę pokazać palcem dach. Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...

d7d
02-09-2019, 13:47
Czy z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przy kolejnych rozbudowach systemu PV ?

mitch
02-09-2019, 13:56
Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...
Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji". Jeśli masz gdzieś na dachu w lato cień w godzinach 9:00-16:00 przez dłuższy czas, to nie ma sensu kłaść tam paneli.

mitch
02-09-2019, 14:00
Czy z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przy kolejnych rozbudowach systemu PV ?

Tak. Oczywiście zakładając, że nie przekroczysz limitu 53 kpln, traktujesz rozbudowę jako kontynuację projektu termomodernizacji ;) oraz zrobisz to w ciągu 3 lat (proszę poprawić, jeśli się pomyliłem).

Maciej Loret
02-09-2019, 14:05
Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji".

Uważam dokładnie odwrotnie.


Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji".
Jeśli masz gdzieś na dachu w lato cień w godzinach 9:00-16:00 przez dłuższy czas, to nie ma sensu kłaść tam paneli.[/QUOTE]

Żaden kalkulator nie policzy rzeczywistego zacienienia dachu, bo ciężko o odpowiednie dane wejściowe.
Chyba, że będę prowadził codzienne (cotygodniowe obserwacje)...
Nie wiem czy mam. Musiałbym się przypatrzeć - kilka procent straty może być...


Tak. Oczywiście zakładając, że nie przekroczysz limitu 53 kpln, traktujesz rozbudowę jako kontynuację projektu termomodernizacji ;) oraz zrobisz to w ciągu 3 lat (proszę poprawić, jeśli się pomyliłem).

Z limitu nie może skorzystać oboje małżonków osobno?

mitch
02-09-2019, 14:33
Uważam dokładnie odwrotnie.
Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.


Żaden kalkulator nie policzy rzeczywistego zacienienia dachu, bo ciężko o odpowiednie dane wejściowe.
Chyba, że będę prowadził codzienne (cotygodniowe obserwacje)...
Nie wiem czy mam. Musiałbym się przypatrzeć - kilka procent straty może być...

Nie trzeba liczyć. Wystarczy zaobserwować. Jeśli w miesiącach o największej produkcji, w godzinach największej produkcji masz zacienione miejsca, to dawanie tam paneli jest wyrzucaniem pieniędzy.


Z limitu nie może skorzystać oboje małżonków osobno?
Może, ale tylko jeśli jest to współwłasność łączna.

Maciej Loret
02-09-2019, 14:54
Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.

Nie zawsze. A już wtedy gdy i tak to masz zamiar zrobić...
Powiedz jak chcesz coś liczyć gdy nie ma wiarygodnych danych wejściowych.
Jak chcesz oceniać przez jaki czas coś przesłania jaką powierzchnię? Nawet gdy to jest fragment budynku błąd będzie pewnie kilkuprocentowy, o bardziej zmiennych warunkach nie wspominając...


Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.
Może, ale tylko jeśli jest to współwłasność łączna.

Dzięki, do sprawdzenia...

duke-R
03-09-2019, 09:21
Wszystko musi zrobić firma, ja mogę pokazać palcem dach. Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...

Za falownik zapłacisz dwa razy bo z tego co wiem nie ma takiego, który obsłuży Ci 2 kWp paneli i potem rozbudowany system do 10 kWp.

Maciej Loret
03-09-2019, 11:44
Za falownik zapłacisz dwa razy bo z tego co wiem nie ma takiego, który obsłuży Ci 2 kWp paneli i potem rozbudowany system do 10 kWp.

Nie wiem, nie szukałem (widziałem wykresy sprawności jakiegoś falownika i krzywa schodziła nawet poniżej 2kW), więc niech będzie 3kW.
Zastanawiam się nad wydaniem w tym roku większej gotówki bo w przyszłym roku będę mniej mógł odliczyć w PITcie, dlatego myślę o większym falowniku by nie musieć dawać w tym roku jednego a w przyszłym kolejnego.

kimus
27-09-2019, 15:05
Witam forumowiczów, mam pytanko. Planuje założyć na mój 80 metrowy dom + garaż fotowoltaikę, jakie polecacie firmy z kujawsko-pomorskiego i jakie ewentualne koszty mogą być. Rodzina 2+1.

kimus
08-10-2019, 08:22
Dzięki za pomoc:cool::bash: