PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy kotła - "kostka" 140m2



wg90
18-12-2018, 19:58
Witam

Proszę o poradę w następującej kwestii:
Przymierzam się do wymiany kotła w domu jednorodzinnym z zasypowego na podajnikowy na ekogroszek. Dom to "kostka" z lat 70-tych, 140m2 do ogrzania: parter + piętro; piwnica nieogrzewana. Standardowa technologia z tamtych lat: ściany pustak żużlobetonowy + pustka powietrzna + cegła, bez ocieplenia; dach płaski "izolowany" żużlem, podłoga parteru bez izolacji. Okna wymienione na PCV, dwuszybowe.
Na cieplowlasciwie.pl wynik wygląda tak: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4w67 Wychodzi na to, że należałoby wybrać kocioł 23kW, ale mam wątpliwości. Rzeczywiste zużycie miału w działającym kotle jest dużo niższe niż to wyliczone w kalkulatorze, więc zastanawiam się, czy proponowana moc kotła podajnikowego nie jest przeszacowana. CWU nie będzie ogrzewane przez kocioł, a dom nie będzie dogrzewany do wysokich temperatur. Z drugiej strony chciałbym opalać nowy kocioł miałem - jak rozumiem mniej kaloryczne paliwo byłoby argumentem na rzecz wyższej mocy kotła.

Niestety doświadczeń z użytkowania kotła podajnikowego nie mam żadnych, więc sam już nie wiem co robić.
Jakiej mocy kocioł powinienem wybrać w tej sytuacji?

cuuube
18-12-2018, 21:16
Poprawka na wyniki z tej strony to z 5-6 kW , a jak ocieplisz dom to odejmij kolejne 5-6kW . Nie idź w węgiel (nawet ekomiał), daruj naszym płucom tego syfu .

vghm
18-12-2018, 23:38
Węgiel to syf. Jak już zmieniasz to cokolwiek innego.

kulibob
19-12-2018, 05:50
@ wg90
W pierwszej kolejności ociepl chałupę bo spalanie 8tonto tragedia.Jak ocieplisz jak należy to kupisz kocioł 10kw i będziesz spalał przyzwoitą ilość opału.
Ten wynik który podaje w twoim przypadku ciepłowwłaściwy wydaje się zawyżony.


@cuuube
Dlaczego uważasz że ciepowłaściwe kłąmie.
Jesterownik zakłąda sprawność 65%( i jest ona poprawna?) to wynik z tego kalkulatora jest tylko minimalnie zawyżony bo CWU wychodzi w gratisie.

cuuube
19-12-2018, 06:26
Ponieważ to jest to tylko i aż kalkulator i nie wyliczył jeszcze nikomu tu z forum poprawnie , bo nie uwzględnia wszystkich parametrów.
Sam podałeś 10kW ,to moc którą i ja sugeruję , choć oboje wiemy , że wystarczy mu na większość sezonu połowa tej mocy - warunek to ocieplenie.

kulibob
19-12-2018, 06:35
Ponieważ to jest to tylko i aż kalkulator i nie wyliczył jeszcze nikomu tu z forum poprawnie , bo nie uwzględnia wszystkich parametrów.
Sam podałeś 10kW ,to moc którą i ja sugeruję , choć oboje wiemy , że wystarczy mu na większość sezonu połowa tej mocy - warunek to ocieplenie.

Uważam że mi w mirę porwanie wyliczył te 4,3kW. Mniejsza z tym.
Założyciel tematu niech najpierw myśli o ociepleniu później o ogrzewaniu.

kryzys
19-12-2018, 07:10
Grzeję podobną więlkość powierzchni a kocioł 10kw , opału idzie mniej więcej około 10-12kg dobowo przy takich jak teraz temp , 3 lata temu po kupnie domu instalator namawiał mnie na 23 kw piec ja kupiłem 20 kw i doopa kocioł ledwo co się zażył w środku , trzy lata minęło i kupiłem podajnikowy 10kw i teraz moc na zasilanie podłogówki parteru ok 120m2 to max 4 kw przy , na piętrze nie zawsze ale czasem grzeję dodatkowo ok 40m2 czyli razem 160m2 i moc nie przekracza 8kw , wg mnie ty nie powinieneś brać większego jak 12 kw z tym że bacznie sprawdzaj wielkość komory paleniska bo to wnerwiające jak max co dwa dni trzeba wybierać popiół , ja mam taką małą komorę i wg mnie to wielka wada ,

wg90
19-12-2018, 20:30
@cuuube @vghm
Panowie, skąd ta niechęć do naszego "strategicznego surowca"?

Dom niestety nie będzie ocieplany w najbliższej przyszłości, kocioł muszę dobrać do obecnych warunków. Czy zatem kocioł o mocy 15kW opalany miałem będzie odpowiedni?

vghm
19-12-2018, 21:03
wg90 zruzumiesz skąd ta niechęc jak ubierzesz maluszka na mroz, wsadzisz do gondoli, wyjdziesz na dwór (pole) zaciagniesz się tym cudownym powietrzem i stwierdzisz że już mu lepiej będzie w tym domu z WG bez nawiewnikow w plastikowych oknach.
Nie da się wyjść na podwórko, nie da się iść chodnikiem. Dopóki nie miałem dzieci nie zwracałem na to większej uwagi.
Inna rzecz że w te zasypówki idzie zapewne nie tylko węgiel.
To mój ostatni sezon w tym miejscu. Będzie lepiej.
Ale powinien być zakaz na nowe piece weglowe.
Sam nie jestem wzorem. Pellet. Ale max temp spalin to 88 stopni. Na nominalnej mocy (rzadko) lekki szary dymek który niczego nikomu nie zasyfi. To powinno być minimum.

mtdeusz
19-12-2018, 21:30
Dobrze gada powinień być zakaz nawet 5 klasy na węgiel,gaz prąd,pelet a nie wungiel.

kulibob
20-12-2018, 06:54
wg90 zruzumiesz skąd ta niechęc jak ubierzesz maluszka na mroz, wsadzisz do gondoli, wyjdziesz na dwór (pole) zaciagniesz się tym cudownym powietrzem i stwierdzisz że już mu lepiej będzie w tym domu z WG bez nawiewnikow w plastikowych oknach.
Nie da się wyjść na podwórko, nie da się iść chodnikiem. Dopóki nie miałem dzieci nie zwracałem na to większej uwagi.
Inna rzecz że w te zasypówki idzie zapewne nie tylko węgiel.
To mój ostatni sezon w tym miejscu. Będzie lepiej.
Ale powinien być zakaz na nowe piece weglowe.
Sam nie jestem wzorem. Pellet. Ale max temp spalin to 88 stopni. Na nominalnej mocy (rzadko) lekki szary dymek który niczego nikomu nie zasyfi. To powinno być minimum.

To skad ty masz leki szary dymek? jak ja na bezklasowym OEP10kW nie mam.


@WG nie wiem co Ci poradzić jak nie ocieplisz to naprawdę będzie dupa i tak będziesz latał z worami a groch droższy od maiłu.

cuuube
20-12-2018, 07:13
@cuuube @vghm
Panowie, skąd ta niechęć do naszego "strategicznego surowca"?

Dom niestety nie będzie ocieplany w najbliższej przyszłości, kocioł muszę dobrać do obecnych warunków. Czy zatem kocioł o mocy 15kW opalany miałem będzie odpowiedni?

Mamy XXI wiek , idźmy do przodu.
Potwierdzam to co napisał vghm , od czasu gdy mam dzieciaki zwracam uwagę na jakosc powietrza , mam kocioł na pellet i jak wyjdę na dwór od razu czuję kto czym pali.

Masz dwie ręce ? Umiesz nimi coś zrobić - wyremontować wymienić ? Jeśli tak to dasz radę ocieplić , ja zrobiłem swój dom bez rusztowania , trwało to 3 sezony ale mam tymi ręcami. Różnica w ilości opału to chyba z 50 % , to czego nie wydasz na opał zainwestujesz w styropian . Za materiały z własną robocizną do etapu siatka z klejem na styropian wydasz ok 40% tego co woła ekipa (tak może być długo). Strzelam że na całość swego domu wydasz na materiały niewiecej niż 10 tyś. Zrób połowę np parter lub jedną czy dwie ściany jednego sezonu , a resztę później. Zobaczysz , że warto.

cuuube
20-12-2018, 07:34
To skad ty masz leki szary dymek? jak ja na bezklasowym OEP10kW niie mam ... ja mam bezklasowego peleciaka i też mam gdy temperatura spalin jest niska , lub gdy kociołek się rozkręca . Normalnie mam spaliny wyżej niż vghm.

O dymie z peleciaka
"
Pellety z trociny drewnianej spalają się w sposób bardzo czysty.
W trakcie ustabilizowanej pracy kotła dym z komina jest praktycznie niewidoczny dla oka ludzkiego.
Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 0 stopni Celsjusza widoczna jest jedynie para wodna - biały, czysty dymek.
Jedynym momentem kiedy pojawia się dym z komina jest faza zapłonu palnika. Wówczas przez okres 1-5 minut widoczny jest biały lub jasno szary dym.
Czarny dym jest oznaką złej pracy palnika i wymaga natychmiastowej interwencji serwisu kotła."

cuuube
20-12-2018, 07:38
@cuuube @vghm
Panowie, skąd ta niechęć do naszego "strategicznego surowca"?

Dom niestety nie będzie ocieplany w najbliższej przyszłości, kocioł muszę dobrać do obecnych warunków. Czy zatem kocioł o mocy 15kW opalany miałem będzie odpowiedni?

Pomyśl o ociepleniu ...może coś z tego programu https://forum.muratordom.pl/showthread.php?349827-Dofinansowanie-program-priorytetowy-quot-Czyste-Powietrze-quot skubniesz na kocioł i ocieplenie .

mtdeusz
20-12-2018, 10:12
10-12kw powinno starczyć a nie 23kw ten kalkultor to gówno liczy.

Konsultant marki Junkers
11-01-2019, 10:29
Witam

Proszę o poradę w następującej kwestii:
Przymierzam się do wymiany kotła w domu jednorodzinnym z zasypowego na podajnikowy na ekogroszek. Dom to "kostka" z lat 70-tych, 140m2 do ogrzania: parter + piętro; piwnica nieogrzewana. Standardowa technologia z tamtych lat: ściany pustak żużlobetonowy + pustka powietrzna + cegła, bez ocieplenia; dach płaski "izolowany" żużlem, podłoga parteru bez izolacji. Okna wymienione na PCV, dwuszybowe.
Na cieplowlasciwie.pl wynik wygląda tak: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4w67 Wychodzi na to, że należałoby wybrać kocioł 23kW, ale mam wątpliwości. Rzeczywiste zużycie miału w działającym kotle jest dużo niższe niż to wyliczone w kalkulatorze, więc zastanawiam się, czy proponowana moc kotła podajnikowego nie jest przeszacowana. CWU nie będzie ogrzewane przez kocioł, a dom nie będzie dogrzewany do wysokich temperatur. Z drugiej strony chciałbym opalać nowy kocioł miałem - jak rozumiem mniej kaloryczne paliwo byłoby argumentem na rzecz wyższej mocy kotła.

Niestety doświadczeń z użytkowania kotła podajnikowego nie mam żadnych, więc sam już nie wiem co robić.
Jakiej mocy kocioł powinienem wybrać w tej sytuacji?

Witam,

A nie zastanawiał się Pan nad zastosowaniem bardziej ekologicznego źródła ciepła od kotła na paliwo stałe? Emisja zanieczyszczeń ze spalania paliwa węglowego bezpośrednio oddziaływuje na jakość powietrza w otoczeniu budynku. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ tym powietrzem oddycha Pan oraz Pańska rodzina. Znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem ogrzewania jest pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny. Obydwa rozwiązania są całkowicie bezobsługowe, dzięki czemu nie będzie musiał Pan wykonywać żadnych czynności z obsługą kotła. Przed wymianą ogrzewania warto wykonać wcześniej termoizolację budynku, co pozwoli to na znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię budynku co bezpośrednio wpłynie na niższe koszty ogrzewania. Warto również wspomnieć, że dzięki programowi „Czyste Powietrze” oferowanego przez NFOŚiGW można uzyskać dofinansowanie lub niskooprocentowaną pożyczkę na zakup i montaż pompy ciepła lub kotła gazowego oraz na wykonanie termomodernizacji budynku. Pozwoli to na dodatkowe oszczędności co pozytywnie wpłynie na opłacalność inwestycji.
W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu urządzenia grzewczego polecam skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych oraz pompach ciepła znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch