PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła na pelet z dużą modulacją mocy



piotrek-projekt
19-12-2018, 07:26
Witam

Proszę o pomoc w dobraniu kotła na pelet

Opis budynku - w załączniku jego plany.

Parter - 300 m2 magazyn ( wysokość 330 cm)
Parter - 100 m2 pomieszczenia ( socjalne wysokość 295 cm )
Poddasze - 200 m2 pomieszczenie mieszkalne ( 270 cm )
Poddasze - 50 m2 magazyn ( nie dotyczy - nie ogrzewany )

Jak w temacie proszę o pomoc w doborze kotła na pelet. Interesuje mnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie podczas użytkowania.
Cena zakupu kotła nie ma różnicy - aby tylko zwróciła się podczas użytkowania.


Moje użytkowanie budynku.

Część mieszkalna - zawsze ciepło, ogrzewanie z przewagą podłogówki, w salonie stanie dodatkowo kominek.
Poddasza magazyn 50 m2 - nie ogrzewane
Parter - pomieszczenia socjalne - od 5 do 20 stopnie ( z dużą przewagą 5 stopni - nad pomieszczeniami socjalnymi magazyn nie ogrzewany )
Parter 300 m - w projekcje mam 2 dmuchawy powietrza wodne typu Volcano. Pomieszczenie te obecnie jest podzielone kurtyna PCV w stosunku 100/200m2
Na 200 m2 - typowy magazyn materiału. Na 100 metrach co dziennie odbywa się tzw przygotówka - około 2 godziny pracy i wyjazd w teren - rzadko ale czasami pracujemy tu cały dzień. mile widziana temperatura pracy na tych 100m2 to 10 stopni.


Budynek nowy - ocieplony styropian grafit 15 - 0,33 lambda
Poddasze ocieplone wełną 20+10 - 0,32-0,33 lambda
Inwestycja Świętokrzyskie Kielce

W projekcje mam przewidziany piec na paliwo stałe 48 kw , z tym że projektant uwzględnił zawsze stałą temperaturę na pełnym budynku.
Jak jak wspomniałem część magazynową 100 m2 chciałbym dogrzewać sporadycznie - ale zależy mi na szybkim dogrzaniu tego pomieszczenia.
Jeśli ktoś wie jakie nagrzewnice i z jaką mocą zastosować proszę o informacje.

Jeśli chodzi o sam piec to ostatnio widziałem z automatyczną modulacją kw. https://www.youtube.com/watch?v=NGJS3EbinD4
Czy taki piec zaspokoił by moje oczekiwania ? Na piszczcie co polecacie

Dodam że wciągu najbliższych 6 miesięcy będę miał możliwość podpięcia się do gazu. Może lepiej się wstrzymać i wybrać piec gazowy ?


Pozdrawiam

Barliniak
19-12-2018, 07:57
Jak za 6 miesięcy zapinają Ci gaz to po co zawracać sobie gitarę tym kotłem . Promienniki na podczerwień załatwią sprawę tam gdzie potrzebujesz te 10 stopni.

piotrek-projekt
19-12-2018, 08:07
Masz namyśli promiennik gazowy czy elektryczny.

eliks
19-12-2018, 13:39
Tu masz coś lepszego ale w podobnym stylu https://youtu.be/VFR3zhRCPRg
Dla Ciebie w mocy 6-24KW z możliwością odblokowania 6-35KW.

piotrek-projekt
19-12-2018, 17:04
Co znaczy z możliwością odblokowania ?

eliks
19-12-2018, 17:30
Już Ci tłumaczę. Laguna P12 i P18 to te same kotły, różnią się tylko softem. Analogicznie jest z P24 i P35. Te same wymienniki, palniki i zasobniki

piotrek-projekt
19-12-2018, 18:13
A jak jest z gwarancją ? Nie lepiej wybrać w tym przypadku na start p 18 ?
Ps. jakie kw potrzebuje pieca ? - po zapoznaniu się z tematem ?
Piece te mają minimalną moc 30% - czyli p12 będzie oszczędniejszy w cieplejsze dnia, za to w chłodniejsze będzie pracował na maksa - o ile sobie poradzi.

Barliniak
19-12-2018, 20:34
Masz namyśli promiennik gazowy czy elektryczny.

Promienniki na podczerwień w wersjach na lampie lub panelu.Z powodzeniem grzeją duże kubatury tj.obiekty sakralne ,hale,noworodki w szpitalu.Bardzo efektywne źródło kiedy potrzebujemy ciepło natychmiast i nie potrzebujemy grzać całego pomieszczenia.Osobiście nie pchałbym się na jeden sezon w paliwo obsługowe jakim jest pelet.Cenowo założenie wyjdzie podobnie około 15tyś w obu przypadkach.

eliks
19-12-2018, 22:22
To ile tak na prawdę chcesz metrów ogrzewać? Zakładanie że P12 jest oszczędniejsza jest błędne, dlatego też zrezygnowano z jej produkcji. P18 moduluje od tej samej dolnej wartości. Szybciej rozbuja instalacje i zmoduluje np. na 1 bieg (najniższa moc) paląc przy tym tą samą dawkę peletu co P12 czyli 0,8kg/h.

piotrek-projekt
20-12-2018, 04:48
Barliniak = powiedz mi jak rozwiązać sprawę Volcano z piecem gazowym kondensacyjnym ?

Wszędzie czytam że taki piec nie pociągnie - chyba że zastosujemy bufor ciepła - ale ponoć to mało ekonomiczne rozwiązanie.

Barliniak
20-12-2018, 07:40
Rozumiem ,że pytasz o ten system https://www.youtube.com/watch?v=n37Zj9grgGg&vl=pl .To już byś musiał się spytać producenta kotła gazowego jaka jest współpraca z tego typu systemem.Widzę ,że u mnie w sklepie briko mają ten system ale w jaki sposób grzeją wodę to Ci nie powiem.Raczej nie jest to system połączony z piecem na paliwo stałe.Może podjedź gdzieś do sklepu gdzie jest coś takiego i podpytaj.Na filmie gość mówi ,że zasłonięty panel na podczerwień przez przeszkodę nie emituje ciepła dalej.Fakt ale takie panele montuje się wyżej a nie na wysokości tradycyjnych grzejników.Nie wiem co Ty tam robisz na warsztacie ,ale ja sobie nie wyobrażam jeśli mi w twarz bezpośrednio wieje i papiery wraz z kurzem na stole latają.To samo kiedy wchodzę do sklepu i napierdziela huragan .Panelami grzeją u mnie w sklepie budowlanym o wysokości 7-8m i powierzchni 300-400 metrów w briko natomiast system typu vulcano .Jak wychodzi cenowo i który korzystniejszy to nie wiem.Najlepiej pytać u źródła.Przy ogrzewaniu typu vulcano potrzeba jednak trochę czasu aby odczuć ciepło no chyba ,że bije nam prosto w twarz przy panelu masz praktycznie ciepło dostępne od włączenia.

piotrek-projekt
20-12-2018, 09:12
No tak ale volcano nagrzewa całe pomieszczenie + dla podłogówko na górze. Volcano pracuje wydajnie w bardzo wysokich temperaturach.
Przy niskich wieje chłodem , a nie ciepłem ......

piotrek-projekt
20-12-2018, 16:42
ktoś zaproponuje kw pieca i dany model ?

Puławiak
20-12-2018, 16:48
Rtb

Kroitz
22-12-2018, 09:22
Bardzo Dobry kocioł z bardzo dobrą modulacją duński RTB50 4,3-43kW. Automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika,kompresja popiołu. Bardzo rozbudowana kontrola przez internet. Modułowość konstrukcji i możlwiosć dołączenia dużego zasobnika na pellet. Świetnie sobie radzą na dużych obiektach.