PDA

Zobacz pełną wersję : Współpraca PV z PC



robertoski
19-12-2018, 12:09
Cześć,

czy ktoś z Was - użytkowników paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła - może zarekomendować jakieś dobre połączenie tych produktów?
Przykładowo, sterownik typu HPM (Heat Pump Manager) dla pomp Panasonic Aquarea (mało informacji w sieci) czy inne tego typu rozwiązanie? Może zwykły WATT Router, własne styczniki/Domoticz? Lub inne rozwiązania?

Będę miał panele o mocy 4,5 kWp i inwerter Fronius 3-fazowy i jestem przed wyborem odpowiedniej pompy ciepła p-w. Ogólnie rzecz biorąc i w dużym uproszczeniu pompy nie różnią się za dużo od siebie osiągami i współczynnikami COP/SCOP więc przyjąłem, że oprócz odpowiedniego dopasowania mocy PC do budynku, istotna jest dla mnie współpraca pompy z PV aby móc wykorzystać energię pozyskiwaną ze słońca do CWU, ew. ogrzewania wody w basenie lub samego ogrzewania domu. Wtedy pozyskana energia jest bilansowana w 100% z wykorzystaniem i nie występuje haracz 20% dla ZE.

ktoś coś?

cuuube
19-12-2018, 12:26
Haracz wystąpi zimą , bo produkcja mizerna - instalacja Pv w taki dzień jak dziś nie zrobi 1kWh.
Latem co innego , ale jak jesteś u odpowiedniego operatora to te sprzęty są zbędne.
4,5 kWp to mało, tyle a nawet więcej wciągnie sama PC i CWU , a gdzie bytowy i nie wspominając o basenie .

robertoski
19-12-2018, 12:35
Latem co innego , ale jak jesteś u odpowiedniego operatora to te sprzęty są zbędne.

Można jaśniej?


4,5 kWp to mało, tyle a nawet więcej wciągnie sama PC i CWU , a gdzie bytowy i nie wspominając o basenie .

PC i CWU mam wg Asolta 11 500 kWh / SCOP 3,5 = 3285 kWh więc na PC i CWU powinno w zupełności wystarczyć + trochę na bytowy.

cuuube
19-12-2018, 12:56
Tauron ma własną wizję bilansowania (u siebie w biurach) domyśl się kto na tym dobrze wychodzi
Enea w zależności od licznika

maciuspala
30-12-2018, 20:22
SCOP 3,5? Nie byłbym aż takim optymistą.... 3 to już bardziej realne przy powietrznej. Czekam na 1 rozliczenie z Taurona dowiem się jak bardzo będzie mnie bolała du....a.