PDA

Zobacz pełną wersję : Przenoszenie się zapachu między kanałami



NoName87
19-12-2018, 14:34
Witam,
problem jest następujący:
kiedy sąsiad na górze gotuje, smaży i ma włączony okap to u mnie wydobywa się "zapach" smażonych rzeczy.
Budynek jest świeżo wybudowany. Każdy ma osobny kanał na okap oraz na wentylację grawitacyjną.
Każdy ma dwa kanały w kominie osobno.
Developer ten problem tłumaczy w taki sposób:
Kiedy ja (na dole) mam zamknięte okna i wyłączony okap a sąsiad na górze smaży i ma włączony okap to powietrze wylatując jego kominem jest zasysane przez mój i wylatuje u mnie w domu ... Czy jest w ogóle to możliwe? Moim zdaniem takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca niezależnie czy mam włączony okap czy też nie, i tak samo sąsiad na górze.
Pozdrawiam

wiesiek6308
19-12-2018, 16:38
Coś mi się wydaje, że deweloper stworzył jakieś nowe prawa fizyki. Po prostu sąsiad najprawdopodobniej wpięty jest z okapem do Twego kanału, bo pewnie tak mu pasowało.

NoName87
19-12-2018, 16:46
Podłączenia dokonywał syn Developera, który twierdzi, że nie ma opcji żeby wbił się w Nasz komin... Mi też się wydaję to niemożliwe ... Jego zdaniem fizyka jest w błędzie :)

Tom1000k
19-12-2018, 16:52
Kiedy ja (na dole) mam zamknięte okna i wyłączony okap

Czy w tym momencie wentylacja u Ciebie działa?

NoName87
19-12-2018, 17:04
Działa, mam jedną dziurę pod którą jest podłączony okap a druga jest wolna (grawitacyjna)

pandzik
19-12-2018, 17:05
Macie jeden kanał wywiewny do okapów. Ja tak miałem. Developer nie założył u mnie klapy zwrotnej, to całość spalin sąsiada z góry waliła do mnie. Po założeniu nie było do końca lepiej. Klapy wpuszczały syfu sporo....

NoName87
19-12-2018, 17:20
W skrócie wygląda to (podobno) jak na załączonym obrazku

423380

olo75
19-12-2018, 17:21
Witam,
problem jest następujący:
kiedy sąsiad na górze gotuje, smaży i ma włączony okap to u mnie wydobywa się "zapach" smażonych rzeczy.


W którym miejscu (skąd) wydobywa się "zapach" smażonych rzeczy? Radzę zacząć od tego.

NoName87
19-12-2018, 17:26
Dokładnie nie namierzę z którego otworu, otwór okapowy jest zaślepiony spiro które idzie do okapu.

Jest w ogóle możliwe żeby miała miejsce sytuacja opisana powyżej? Od niego z komina wylatuje i górą wlatuje do mnie? :roll::oops:

olo75
19-12-2018, 17:39
Dokładnie nie namierzę z którego otworu, otwór okapowy jest zaślepiony spiro które idzie do okapu.



Jak nie namierzysz? Skoro zapachy podczas smażenia się dostają to w jego trakcie gdzieś się wyczuwa że zapach wydobywa się intensywnie.
Z twoich opisów są dwa miejsca którędy zapach od sąsiada dostaje się do ciebie albo kratka wentylacyjna albo okap. Te dwa miejsca trzeba sprawdzić kiedy sąsiad gotuje z którego intensywnie wydobywa się zapach. Okap pewnie ma przed wentylatorem filtry siatkowe które można zdjąć tak więc poczytaj instrukcję okapu i sprawdź w którym miejscu ten zapach jest intensywny.
Ludzie z forum to nie wróżki żeby znaleźć przyczynę nie mając podstawowych danych a zakładam że jak ty zlokalizujesz miejsce przenikania zapachów to sam znajdziesz przyczynę bez pomocy forum.
Szukajcie a znajdziecie tylko troszkę wysiłku a wszystkim będzie łatwiej.

NoName87
20-12-2018, 08:19
Ok, sprawdzę to dzisiaj i napiszę

kangaxx
22-12-2018, 11:49
mało jest prawdopodobne by działo się to tak jak mówi deweloper, zdaje się że masz wentylację grawitacyjną więc nawiewy masz w oknach, drzwiach itp, ale dla pewności zapytaj tego typa, jeżeli potwierdzi że tak jest to oznacza źle wykonaną wentylację bo jest cofka w kanale więc źle, nawet gdyby projekt wentylacji przewidywał nawiew tym kanałem z cofką to powinien on być w określonej przepisami odległości od tego okapowego zamontowany by nie zalatywało schabowym i tyle, tak czy siak coś jest zrypane
zrób eksperymencik mały i jak sąsiad zacznie sypać frytkami z okapu to włącz swój, jeżeli zapachy znikną albo znacznie osłabną to macie wspólny kanał, jeżeli nic sie nie zmieni to jest cofka

Piana.Ok
25-12-2018, 00:12
Może być cofka, pisze ze ma pozamykane okna, a skądś się musi brać powietrze do wentylacji, bo pewnie którykolwiek kanał ciągnie.

NoName87
28-12-2018, 13:36
Dzisiaj sprawdziłem, sąsiad włączył okap a ja przyłożyłem zapalniczkę do kanałów. Każdy wypychał powietrze w stronę mieszkania jak na zdjęciu.
Kiedy okap został wyłączony płomień momentalnie został zasysany w kanał jeden i drugi

423771

423772

Zdun Darek B
28-12-2018, 14:44
W tej sytuacji cię się że to tylko kuchnia nie WC ...

NoName87
28-12-2018, 15:40
Odpowiedz Developera na problem :
Screen z mmsa
423782

noc
28-12-2018, 17:27
I masz odpowiedź, WG działa kiedy chce i jak chce, albo nie chce.
Załóż klapę zwrotną, a jak sąsiedzi zaczną gotować, to włączaj swój okap i lekko uchyl okno, najlepiej w kuchni:D.

NoName87
28-12-2018, 18:15
I to jest wszystko poprawnie zrobione? Nawet jak ja włączę swój okap to czuć jak drugim kanałem wraca powietrze ... Przecież to jakiś bezsens jest ... Jedno wyklucza używania drugiego. Na co mi okap który wypuszcza powietrze a drugim kanałem ono wraca?

olo75
28-12-2018, 18:46
Odpowiedz Developera na problem :
Screen z mmsa
423782

Przecież deweloper napisał że w głównej mierze wentylacja grawitacyjna zależy od warunków pogodowych ale w twoim przypadku włączony okap sąsiada to nie jest zmiana warunków pogodowych no chyba że ten włączony okap sąsiada powoduje jakieś zmiany pogodowe wokół waszego budynku. Zwyczajnie napisał ci w delikatny sposób żebyś się od.ierdolił do niego. Zapytaj się dewelopera jakie to zachowanie sąsiada czy twoje powoduje że podczas włączenia okapu u sąsiada z kratek u ciebie wieje zamiast zasysać. Uszczelniałeś okna?

Może też spróbuj tam zajrzeć lusterkiem (kanał wentylacyjny) a sąsiad niech wtedy zaświeci w swój kanał latarką wtedy będzie pewność że nie jesteście połączeni do jednego kanału. To samo sprawdziłbym z okapem.

toommm
28-12-2018, 19:13
I masz odpowiedź, WG działa kiedy chce i jak chce, albo nie chce.
Załóż klapę zwrotną, a jak sąsiedzi zaczną gotować, to włączaj swój okap i lekko uchyl okno, najlepiej w kuchni:D.

Tak jest kupować od dewelopera , który robi wiadomo jak , byle taniej... ciekawe jaki projekt miał wentylacji .... nie jestem fachowcem to nie doradzę nic innego jak uchylać / rozszczelniać okna bo ciepło z mieszkania musi iść w szacht ...chyba że jest takie ciśnienie że szacht grawitacyjny nie wyrabia jak dostaje tyle m3 powietrza z mechanicznego okapu... no nie wiem...

NoName87
28-12-2018, 19:26
Jak mam zamknięte okna i okap sąsiad ma wyłączony to grawitacyjna śmiga, ciągnie powietrze bo widać po płomieniu z zapalniczki. Wystarczy że odpali okap i płomień gaśnie przez wpychane powietrze do mieszkania

Tom1000k
28-12-2018, 19:38
Odpowiedz Developera na problem :
Screen z mmsa

423803

Ja bym się spytał: no to dlaczego sprzedał mi Pan takie coś?

W ogóle niezrozumiałe jest, że w nowych budynkach "developerzy" wciskają wentylację grawitacyjną.
To powinno być zabronione. Wentylacja grawitacyjna miała rację bytu w budownictwie, które nie było szczelne. Teraz, jak ludzie zamykają się na głucho w szczelnych mieszkaniach "żeby ciepło nie uciekało" nie ma szans żeby to działało.
Zresztą jak widać developer też to wie.

toommm
28-12-2018, 19:56
Jak mam zamknięte okna i okap sąsiad ma wyłączony to grawitacyjna śmiga, ciągnie powietrze bo widać po płomieniu z zapalniczki. Wystarczy że odpali okap i płomień gaśnie przez wpychane powietrze do mieszkania

no dobra ,, to wlatuje do mieszkania i leci gdzie ?? mieszkanie to nie balon że będzie rosła kubatura ,, którędy ucieka ??

olo75
28-12-2018, 20:06
423803
W ogóle niezrozumiałe jest, że w nowych budynkach "developerzy" wciskają wentylację grawitacyjną.
To powinno być zabronione. Wentylacja grawitacyjna miała rację bytu w budownictwie, które nie było szczelne. Teraz, jak ludzie zamykają się na głucho w szczelnych mieszkaniach "żeby ciepło nie uciekało" nie ma szans żeby to działało.
Zresztą jak widać developer też to wie.
Tu nie jest problemem WG bo ona działa, problemem są okapy które powietrze z pomieszczenia szybciej wyrzucają niż grawitacyjnie więc to powietrze ten niedobór w stosunku do grawitacyjnego przepływu musi gdzieś wlecieć i najczęściej jest to przez cofkę w WG. Dziwne jest w tym przypadku że okap sąsiada ma wpływ na innego. Przy oddzielnych kominach wentylacyjnych i okapowych to nie jest możliwe bo przy zamkniętych oknach sąsiada i włączeniu przez niego okapu w kanale grawitacyjnym u niego powinna nastąpić cofka. Jeżeli u niego w obu kanałach następuje wdmuchiwanie kiedy sąsiad włączy okap to nawet kiedy mieliby wspólny kanał okapowy to w kanale wentylacyjnym nie mogłaby wystąpić cofka a większy ciąg niż grawitacyjny kiedy w kanale okapowym nastąpiłoby wdmuchiwanie do sąsiada. Wykluczam tu jakieś cofki z kominów na dachu bo to nie jest możliwe tym bardziej że dwa kanały działają jak nawiewne i okapowy i wentylacyjny.

olo75
28-12-2018, 20:19
no dobra ,, to wlatuje do mieszkania i leci gdzie ?? mieszkanie to nie balon że będzie rosła kubatura ,, którędy ucieka ??

Pewnie wylatuje kanałami wentylacyjnymi łazienki i WC. Coś jest nieszczelne między kanałami wentylacyjnymi i to nie dość że na poziomie jednej kondygnacji to jeszcze na poziomie pięter bo cofają się zapachy od sąsiada. Ciekawe czy kiedy włączony jest okap sąsiada to u tego niżej i w kanale wentylacyjnym i okapowym zapachy od sąsiada przedostają się w dół.Jak tak to muszą być jakieś nieszczelności w kanałach. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego że kanałem okapowym dostają się zapachy od sąsiada a kanałem wentylacyjnym świeże powietrze jako cofka a wszystko wraca kanałami w łazience lub WC.
Projekt projektem, zapewnienia dewelopera zapewnieniami ale chyba lepiej zacząć od sprawdzenia tych kanałów czy faktycznie każdy ma swoje. Potem sprawdzenie ich szczelności między kondygnacjami.

olo75
28-12-2018, 20:34
Kiedy ja (na dole) mam zamknięte okna i wyłączony okap a sąsiad na górze smaży i ma włączony okap to powietrze wylatując jego kominem jest zasysane przez mój i wylatuje u mnie w domu ... Czy jest w ogóle to możliwe? Moim zdaniem takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca niezależnie czy mam włączony okap czy też nie, i tak samo sąsiad na górze.
Pozdrawiam

Takie coś może nastąpić kiedy ty masz włączony okap. Kiedy włączysz okap to powietrze które wylatuje musi u ciebie nalecieć. Jak nie masz otwartego/uchylonego okna w kuchni a zamknięte nawet przy nawiewnikach to musi ono nalecieć do kuchni bo okap ma większą wydajność niż może przelecieć powietrze nawiewnikami. Wtedy okap zaciąga powietrze z najbliższego miejsca gdzie jest najmniejszy opór a jest to kratka twojej WG i następuje cofka. Jeżeli sąsiad coś gotuje bez względu czy ma otwarte okno czy nie to jego kominem okapowym wylatują zapachy i jeżeli wylot z twojego komina wentylacyjnego jest blisko to może nastąpić zasysanie jego zapachów twoim kominem wentylacyjnym. Można tego uniknąć nie dopuszczając do cofki w kanale wentylacyjnym przez uchylanie okna u siebie w kuchni kiedy włączony jest okap. Zwyczajne wyrównanie ciśnień w kuchni.

noc
28-12-2018, 21:04
Jak mam zamknięte okna i okap sąsiad ma wyłączony to grawitacyjna śmiga, ciągnie powietrze bo widać po płomieniu z zapalniczki. Wystarczy że odpali okap i płomień gaśnie przez wpychane powietrze do mieszkania

Tak jak wcześniej napisałem sarkastycznie, uchyl okno w kuchni i włącz swój okap, to na chwilę.
Ale poważnie posprawdzajcie z sąsiadami, czy nie macie wspólnego kanału, a prawie na pewno macie. Ewentualnie coś jest zapchane. Gdyby każdy miał swój osobny, to zaciągałoby raczej z łazienek niż od sąsiada.
Musisz to sam (z sąsiadami) ustalić, jak te kanały macie podłączone.

NoName87
28-12-2018, 21:55
Jutro zrobimy kilka testów z okapami i oknami ...
A czy nasady kominowe typu strażak itp pomagają ? Konkretnie w tej sytuacji czy jest sens zakładać?

noc
28-12-2018, 22:34
Jutro zrobimy kilka testów z okapami i oknami ...
A czy nasady kominowe typu strażak itp pomagają ? Konkretnie w tej sytuacji czy jest sens zakładać?

Jeśli macie wspólny kanał,żadne nasady nie pomogą.

olo75
28-12-2018, 22:37
Jutro zrobimy kilka testów z okapami i oknami ...


Niech sąsiad pozamyka wszystkie okna i włączy okap. Jeżeli ma oddzielne kominy to u niego powinna powstać cofka najprawdopodobniej w kominie wentylacyjnym w kuchni. Bo na logikę jak mieszkanie jest szczelne od klatki i okna są zamknięte to jedyne miejsca którymi okap może zasysać powietrze to jego własna wentylacja i albo kuchenna /najbliżej/ albo łazienka lub WC /ale to dalej od okapu więc raczej nie/. Wtedy dobrze jest sprawdzić czy ta cofka to świeże powietrze. Jak u sąsiada nie będzie cofki w kanale wentylacyjnym w kuchni to może być tak że ma jego zatkanego /jakaś klapa zwrotna bo może też jego własne zapachy wlatywały jemu do kuchni/ a możecie mieć wspólne kanały łazienki i WC. Wtedy on włączając okap przy zamkniętych oknach ma cofkę w WC lub łazience /bo kuchnia może mieć klapę zwrotną/ a jak te kanały masz wspólne z nim to u ciebie kanały w WC i Łazience zasysają powietrze do niego a jego zapachy o ile kominy na dachu są blisko są zasysanie twoimi kanałami okapu i wentylacyjnym w kuchni z dachu.
Lepszym rozwiązaniem byłoby podnieść na dachu albo wszystkie kanały wentylacyjne a okapowe zostawić niżej albo odwrotnie./coś jak odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych w pobliżu kominów wentylacyjnych/
Najpierw sprawdź jak u sąsiada wygląda wentylacja i czy po włączeniu okapu ma cofkę w kuchni a jak nie w kuchni to czy w łazience lub WC. Jak ma w łazience lub WC i macie te kanały wspólne to raczej powinno u ciebie łazienką lub WC wciągać powietrze do niego a do ciebie okapem i wentylacją w kuchni wciągać jego zapachy z dachu.
Jeszcze może być tak że sąsiad może nie mieć cofki w kuchni w kanale wentylacyjnym nawet jak będzie kanał drożny a może mieć cofkę w łazience lub WC jeżeli macie te kanały wspólne bo żeby u niego wyrównać ciśnienie powietrz napłynie od ciebie łazienką lub WC bo będzie mniejszy opór w porównaniu z przepływem wentylacją z kuchni która biegnie na dach.

NoName87
29-12-2018, 09:32
Dzisiaj sprawdziłem swój okap jak chodzi przy otwartych oknach. Też się powietrze cofa z drugiego otworu (grawitacyjnego).
Czy otworzę okna czy nie dzieje się tak samo :/

toommm
29-12-2018, 09:46
to może szacht wentylacyjny zatkany

NoName87
29-12-2018, 11:00
Możliwe przy nowej instalacji? Budynek stoi pół roku