PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł? Mieszkanie 80m2



wiertar
19-12-2018, 18:57
Witam. Na wiosnę chce wymienić stary piec zasypowy na nowy z podajnikiem prawdopodobnie na pellet. Kocioł będzie na dofinansowanie z programu czyste powietrze wraz z systemem odprowadzaniem spalin.

Nie znam się specjalnie na tym co i jak, więc trochę spraw technicznych.

Piec musi być typu kompakt, bardzo mała kotłownia

Powierzchnia mieszkania to 80m2

Moc kotla jak najmniejszą czyli pewnie 10kw

(W tym momencie mam kocioł 12kw)

Ściany ocieplone styropianem 10-15 cm

Fajnie by było gdyby piec jak najbardziej bezobslugowy. Tak żeby żona sobie spokojnie z nim poradziła.

Budżet na sam kocioł około 10 tys. No chyba że jest coś naprawdę ciekawego nieco drożej.

Do tego dojdzie komin, jak się dowiedziałem jeśli na pellet to lepiej ze stali nierdzewnej ocieplony. Wysokość około 10metrow.

Może mi ktoś coś doradzić? W jaki piec i komin uderzyć?
Myślałem też o pompie ciepła. Jednak przy zwykłych grzejnikach raczej mija się to z celem.

Zrobiłem symulacje na ciepło właściwe i wychodzi mi że potrzebuje pieca około 10-12kw.

kryzys
19-12-2018, 19:11
Np Zębiec agat 10kw .

wiertar
19-12-2018, 19:26
Raczej za duży. Kotłownia ma jakieś 1,2na niecałe dwa metry

wiertar
19-12-2018, 19:35
Poprawka. 1,5 na 2,1m

kryzys
19-12-2018, 20:02
To jest bardzo mały kociołek , ja mam jego odpowiednika tylko na ekogroch , , jedynie pojemnik na pellet musi gdzies stać ale to tyczy każdego kotła , pojemnik za sciana w zasadzie mógłby stać .

eliks
19-12-2018, 22:17
Co ty z tym Agatem, jeszcze karz mu to czyścić za karę.

rafcioa4
20-12-2018, 05:08
, jedynie pojemnik na pellet musi gdzies stać ale to tyczy każdego kotła .
co za bzdury. Są kotły, które mają pojemnik na pellet w jednej bryle

wiertar
20-12-2018, 05:55
Tak jak pisałem chciałbym jak najmniej roboty przy nim. Także samoczyszczenie jak najbardziej wskazane.

Myślałem właśnie i kotłach z podajnikiem wbudowanym. Coś ala kostrzewa mini bio ne

Barliniak
20-12-2018, 07:54
Tak jak pisałem chciałbym jak najmniej roboty przy nim. Także samoczyszczenie jak najbardziej wskazane.

Myślałem właśnie i kotłach z podajnikiem wbudowanym. Coś ala kostrzewa mini bio ne

Co Ty rozumiesz pod pojęciem samoczyszczenie?Tym Kostrzewą mini bio to dopiero byś żonę uszczęśliwił jeśli chodzi o czyszczenie.:D:D:D:no:

wiertar
20-12-2018, 08:36
Nie wiem nic, dlatego pytam. Jak bym wiedział to bym nie zakładał tematu.

Są tutaj mądrzejsze głowy tak jak ty więc liczę na pomoc.

Kostrzewa nie ma funkcji samoczyszczenia?

wiertar
20-12-2018, 08:38
To niech będzie Defro bio slim bo widzę że masz taki w podpisie

Barliniak
20-12-2018, 09:02
To niech będzie Defro bio slim bo widzę że masz taki w podpisie
Wysoki załadunek i wymiennik poziomy jak w tym Defro do najszczęśliwszych rozwiązań nie należy bio slim to taki "atak klonów" z Kostrzewy.Przefiltruj piece dostępne na rynku bo bez tego zawrotu głowy dostaniesz.Czyli dobry piec posiada wymiennik pionowy( z czyszczeniem ręcznym za pomocą dźwigni lub mechanicznym automatycznym) wyciorowe rozwiązanie do wygodnych nie należy.Wydech maksymalny 130mm.Palnik samoczyszczący jest w każdym piecu na pelet ,ale są różne rozwiązania czyszczenia.(Kompresorem,wentylatorem,zapadką,gil otyną,palcem mieszającym)

wiertar
20-12-2018, 10:21
A Eg pellet micro jaki ma wymiennik?

wiertar
20-12-2018, 10:25
Albo stalmark slimko

eliks
20-12-2018, 11:00
Stalmark to Ekosilver godny polecenia, niedrogi z dobrym palnikiem i automatycznym czyszczeniem wymiennika.
Slimko to Kotlospaw z Pleszewa. Kocioł z poziomym wymiennikiem i palnikiem Kipi.

Jeśli chcesz coś fajnego i bezobsługowego to tu masz https://youtu.be/VFR3zhRCPRg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FVFR3zh RCPRg)

wiertar
20-12-2018, 11:52
Wszystko fajnie. Piec bomba może i by. Się szarpnął na takiego ale.... Co później z serwisem itp? Koszta nie będą dużo większe od takich naszych polskich piecu? Jestem z Pienin więc może być problem też zkims kto zna się na tych piecach

Puławiak
20-12-2018, 12:01
He he he akurat tam w okolicy mam jedną kotłownię co prawda jeszcze nie skończoną i nie uruchomioną ale pewnie niedługo wystartuje. Wiertar - w okolicach karczmy chatka. A ceny części to trzeba by porównać myślę że nie odbiegają a może nawet są tańsze niż w naszych kotłach.

wiertar
20-12-2018, 12:17
O widzisz to teraz już trochę lepiej to brzmi. Ja pisałem. Do ciebie na FB. Podesle ci wymiary kotłowni.

wiertar
20-12-2018, 13:24
O widzisz to teraz już trochę lepiej to brzmi. Ja pisałem. Do ciebie na FB. Podesle ci wymiary kotłowni. Chyba nawet wiem ktora to kotłownia będzie ;)

eliks
20-12-2018, 13:48
Bo Pulawiak to światowy człowiek ale jak wróci z roboty to jedynie jedzenie pamięta ☺

Puławiak
20-12-2018, 16:10
Bo baranki bardzo dobre były i niedaleko lody też całkiem dobre. A no i rydzyki z patelni - pycha. A ogólnie to moje ulubione ulubione tereny - czyli Góry i ze Szczawnicy na moje ukochane podhale też już niedaleko. A i chyba w Krościenku też są bardzo dobre pierogi z jagnięciną no i oczywiście moje ulubione z jagodami.

wiertar
21-12-2018, 09:51
Tereny piękne a i jedzenia też nie najgorsze;)

JesZcze jeden piec mi wpadł w oko.
Eg pellet micro. Widzę że wymiennik pionowy z mechanicznym czyszczeniem. Wymiary też nie duże. Cena przystępna ale cena nie jest najważniejsza

jasiek11
21-12-2018, 20:17
Jeśli grzejniki masz przewymiarowane, to możesz je zasilać dużo niższą temperaturą czynnika. A wtedy PC ma sens. Wiadomo, podłogówka byłaby najlepsza. W znanym mi starym, docieplonym domu zostały stare żeliwne grzejniki. Mocno przewymiarowane, bo dom niedawno docieplony. Przez cały sezon grzewczy, gazowy kondensacyjny kociołek chodzi na 35 stopni. Ledwo wyczuwam, że grzejnik grzeje a w domu jest 21 stopni.

wiertar
23-12-2018, 18:06
Na ten moment mam ok. 60 żeberek plus duży grzejnik łazienkowy.

jasiek11
25-12-2018, 09:16
Na ten moment mam ok. 60 żeberek plus duży grzejnik łazienkowy.
Żeliwne żeberko grzejnika typu T-1 daje przy parametrach zasilania 90 stopni ok. 120-130 Wat. Przy obliczonej przez ciebie wymaganej mocy 10 kW te 60 żeberek to jest mało. No chyba, że masz wydajniejsze grzejniki.