PDA

Zobacz pełną wersję : modernizacja C.O zmiana pieca węglowego na gazowy kondensacyjny



seboss80
21-12-2018, 09:07
Witam,

W przyszłym roku planuje modernizacje C.O oraz termomodernizacje domu ( program czyste powietrze)

Dom budowany w latach 80. kwadrat 10 x 10m piętrowy i poddasze w chwili obecnej nie użytkowane. Powierzchnia ogrzewana ok 190 m2.
Obecna instalacja:
kocioł na węgiel Gamlet 22kw, 4 letni. Wszystkie rury o dużym przekroju, grzejniki 4 szt. żeliwne reszta w ostatnich latach wymieniona na aluminiowe oraz stalowe, w dwóch pomieszczeniach ( kuchnia i łazienka ogrzewanie podłogowe zrobione 2 lata temu), zbiornik wyrównawczy na strychu.
Instalacja zawsze działała grawitacyjnie. Po wymianie części grzejników żeliwnych na aluminiowe, i przy wymianie pieca instalator zasugerował aby zamontować pompę co usprawni obieg. Tak zostało zrobione 4 lata temu.
Instalacja działa ok nawet jak pompka jest wyłączona.
Zużycie węgla ok 6 ton na sezon z tym że temperatura w domu rano ok 17-18 stopni wieczorem max 21.
Palimy przeważnie od 10:0 do 21:00 przy mrozach temp na piecu ok 65- 70 stopni
przy temperaturze na zewnątrz 5-10 stopni 13:00 do 19:00 temp na piecu ok 55- 60 stopni
Zamierzam wymienić na piec gazowy kondensacyjny ( wymóg aby dostać dofinansowanie do termomodernizacji).
Rozmawiałem wstępnie z jednym instalatorem. Powiedział aby rury poziome w piwnicy wymienić na nowe o mniejszych przekrojach, rury w pomieszczeniach ogrzewanych pozostawić bez zmian.
Moim zdaniem nie wymieniałbym żadnych rur ponieważ po pierwsze są w dobrym stanie, po drugie spory koszt, po trzecie chyba nie przyniesie to żadnej oszczędności ( są zaizolowane).

Kolejna sprawa zasugerował moc kotła 22kw ( nie wiem czy nie za duża ) ściany będą docieplane styropianem 12 cm grafit, a strop pianką PUR lub wełną 30 cm. Wiem że piece kondensacyjne pracują ze zmienną mocą ale mimo wszystko czy to nie za dużo.?

Kolejna sprawa która mnie trochę zdziwiła instalator stwierdził że grzejniki aluminiowe nie nadają się do ogrzewania gazem ( źle współpracują z miedzią i po kilku latach będą do wymiany ponieważ wymiennik ciepła w kotłach kondensacyjnych, które poleca (Brorje) jest miedziany) Nie bardzo rozumiem czy to ma to jakiś wpływ. Przecież grzejniki aluminiowe są podłączone do rur stalowych a nie miedzianych?
Stwierdził, że jak będę wymieniał pozostałe grzejniki stalowe to aby wymienić na stalowe.
Co sądzicie o tym jakieś sugestie ?

asolt
21-12-2018, 09:29
W

Kolejna sprawa zasugerował moc kotła 22kw ( nie wiem czy nie za duża ) ściany będą docieplane styropianem 12 cm grafit, a strop pianką PUR lub wełną 30 cm. Wiem że piece kondensacyjne pracują ze zmienną mocą ale mimo wszystko czy to nie za dużo.?


Masz rację, duzo za duza, 12 kW bedzie z zapasem.

CityMatic
21-12-2018, 11:05
Nie wiem czym będziesz grzał ciepłą wodę użytkową - jeśli nie solarami czy pompą ciepła to piec max do 17kW. Jeśli będzie na tyle nowoczesny to poradzi sobie zarówno z zapotrzebowaniem na CO jak i CWU.
Odnośnie wymiany grzejników i rur - tutaj jeśli większość rzeczy jest nowa- ocieplona, a grzejniki i tak już pomieszane to trzeba będzie nie tyle je wymieniać co zastosować inhibitor do cieczy w zamkniętych układach CO i zarówno wymiennikowi jak i grzejnikom nic nie grozi. Dziwi mnie tylko bo ta firma produkuje i promuje wymiennik ciepła aluminiowo-krzemowe i nie wiem skąd mówi Ci o miedzianych? nawet wymienniki do CWU są nierdzewne więc coś tutaj ściemnia.
Napiszę krótko jeśli piec będzie dwu-funkcyjny to aby dobrze i szybko podgrzewał wodę ciepłą musi mieć 20kW, jeśli będzie miał zasobnik to 17 da radę. Jeśli będziesz stosował piec tylko do CO to 12 kW będzie dobrze , a nawet z pewnym zapasem.
Pozdrawiam

seboss80
21-12-2018, 12:11
Nie wiem czym będziesz grzał ciepłą wodę użytkową - jeśli nie solarami czy pompą ciepła to piec max do 17kW. Jeśli będzie na tyle nowoczesny to poradzi sobie zarówno z zapotrzebowaniem na CO jak i CWU.
Odnośnie wymiany grzejników i rur - tutaj jeśli większość rzeczy jest nowa- ocieplona, a grzejniki i tak już pomieszane to trzeba będzie nie tyle je wymieniać co zastosować inhibitor do cieczy w zamkniętych układach CO i zarówno wymiennikowi jak i grzejnikom nic nie grozi. Dziwi mnie tylko bo ta firma produkuje i promuje wymiennik ciepła aluminiowo-krzemowe i nie wiem skąd mówi Ci o miedzianych? nawet wymienniki do CWU są nierdzewne więc coś tutaj ściemnia.
Napiszę krótko jeśli piec będzie dwu-funkcyjny to aby dobrze i szybko podgrzewał wodę ciepłą musi mieć 20kW, jeśli będzie miał zasobnik to 17 da radę. Jeśli będziesz stosował piec tylko do CO to 12 kW będzie dobrze , a nawet z pewnym zapasem.
Pozdrawiam

Zapomniałem dodać, że CWU w okresie grzewczym mam z dwupłaszczyznowego wymiennika ciepła w miarę nowego 4 lata galmet 120l podłączonego do kotła, latem grzeje wode w bojlerze gazowym. Mógłbym ten wymiennik podpiąć do kotła gazowego jednofunkcyjnego.Poza zimą w przyszłości będę grzał wodę z solarów ( jeśli moja gmina otrzyma dofinansowanie) bo bez dotacji nie opłaca mi się w nie inwestować..

kaju
21-12-2018, 23:31
Witam jeśli nie wiesz na co wydać jedz z rodzina na wakacje
a nie wywalaj kasy na niby oszczędności.
Pozdrawiam

Kondensat
22-12-2018, 11:45
Zapomniałem dodać, że CWU w okresie grzewczym mam z dwupłaszczyznowego wymiennika ciepła w miarę nowego 4 lata galmet 120l podłączonego do kotła, latem grzeje wode w bojlerze gazowym. Mógłbym ten wymiennik podpiąć do kotła gazowego jednofunkcyjnego.Poza zimą w przyszłości będę grzał wodę z solarów ( jeśli moja gmina otrzyma dofinansowanie) bo bez dotacji nie opłaca mi się w nie inwestować..

Nie dwupłaszczyznowy tylko dwupłaszczowy.Taki zasobnik się nie nadaje do kotła gazowego,musi być z wężownicą

Konsultant marki Junkers
16-01-2019, 10:06
Witam,

Dobrze, że zamierza Pan wymienić kocioł na paliwo stałe na nowoczeny i ekologiczny gazowy kocioł kondensacyjny. Kotły te pracują najbardziej efektywnie w przypadku instalacji CO o dużym zładzie wody. Dlatego też wymiana rur stalowych z instalacji grawitacyjnej, na cieńsze w instalacji ciśnieniowej jest zasadne tylko w przypadku złego stanu instalacji. W sprawie doboru kotła kondensacyjnego oraz przedyskutowania modernizacji istniejącej instalacji CO zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem Junkers-Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze i wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Konsultant Viessmann
16-01-2019, 11:55
Witam,

W przyszłym roku planuje modernizacje C.O oraz termomodernizacje domu ( program czyste powietrze)
Co sądzicie o tym jakieś sugestie ?
Witam,

Wszystkie porady są ważne, cenne. Ja chciałem tylko poinformować, że Viessmann załatwia kwestie programu Czyste Powietrze kompleksowo - zgłoś się i zobacz co możemy Ci zaoferować. Wniosek, remont, produkty - wszystko po naszej stronie.
Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/czyste-powietrze.html)
Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu

seboss80
29-08-2019, 09:49
witam,
we wrześniu chciałbym dokonać wymiany kotła oraz z zmodernizować CO ( instalację opisałem na początku wątku). Jeśli chodzi o modernizację to postanowiłem tylko wymienić dwa grzejniki żeliwne na dole domu (estetyka) i założyć wszędzie termostaty. W kwestii wymiany kotła węglowego na gazowy kondensacyjny wykonawca zaproponował mi aby nie zmieniać instalacji na układ zamknięty tylko pozostawić otwarty i zastosować wymiennik ciepła aby woda z otwartej instalacji nie maiła styczności z kotłem kondensacyjnym. Niby sensowne ale czy to nie wpłynie negatywnie na sprawność instalacji. Będzie chyba konieczność ustawienia wyższej temperatury na kotle bo jednak jakieś straty ciepła na wymienniku będą więc przełoży się to na wyższe rachunki. Ponadto skoro kocioł będzie grzał taka małą ilość wody to chyba ją szybko nagrzeje i często będzie się włączał i wyłączał co raczej nie jest korzystne dla kotła. Poza tym chyba dość duży powinien być wymiennik co wpłynie na koszty. Co sądzicie o tym rozwiązaniu ?