PDA

Zobacz pełną wersję : sterowanie podłogówki czujnikiem pogodowym



SuperSonic
22-12-2018, 12:59
Witam,
Posiadam w domu ok 150m2 ogrzewania podłogowego - wyłącznie, razem jest to 14 pętli. Dwa rozdzielacze które zostały zamontowane to TECE sterowanie podłogówki czujnikiem pogodowym
mają one zawór trójdrogowy sterowany niestety manualnie w zakresie 20-43stC i podaje do instalacji wodę z temp którą na nim ustawię , wg instrukcji temp na kotle musi być wówczas wyższa o conajmniej 5st C niż na zaworze 3d.
Tymczasem chciałbym podłączyć do kotła gazowego Beretta czujnik pogodowy, i teraz pytanie, czy to będzie właściwie działać jeżeli na zaworze 3d ustawię temp. maks tj 43stC, natomiast kocioł będzie grzał wodę do CO wg krzywej grzewczej( zapewne w przedziale 28-35stC) tym samym na pewno niższą niż ograniczenie na zaworze 3d i taka woda pójdzie już bezpośrednio w podłogę

Jednocześnie na rozdzielaczach mam zamontowane zawory termostatyczne oraz w pomieszczeniach regulatory pokojowe które zamykają pętle w przypadku kiey jest osiągnięta zadana temp.

https://images89.fotosik.pl/93/cbf598e970062f24med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/cbf598e970062f24)

Kondensat
22-12-2018, 13:51
Jeżeli w całym domu jest podłogówka to nie ma potrzeby stosowania zaworów mieszających.Gdy pompa kotłowa ma wystarczającą wydajność to wtedy zasilanie bezpośrednio z kotła a jeżeli nie ma to sprzęgło i dodatkowa mocniejsza pompa.I wtedy sterowanie pogodowe.Wg.mnie przy kotle kondensacyjnym zawór mieszający termostatyczny sterowany ręcznie to nieporozumienie podobnie jak siłowniki +termostaty(sterowanie ON/OFF podłogówką)-takie "sterowanie"nie współpracuje z automatyką żadnego kotła

asolt
22-12-2018, 14:32
Jeżeli w całym domu jest podłogówka to nie ma potrzeby stosowania zaworów mieszających.Gdy pompa kotłowa ma wystarczającą wydajność to wtedy zasilanie bezpośrednio z kotła a jeżeli nie ma to sprzęgło i dodatkowa mocniejsza pompa.I wtedy sterowanie pogodowe.Wg.mnie przy kotle kondensacyjnym zawór mieszający termostatyczny sterowany ręcznie to nieporozumienie podobnie jak siłowniki +termostaty(sterowanie ON/OFF podłogówką)-takie "sterowanie"nie współpracuje z automatyką żadnego kotła

Nie ma nic lepszego i precyzyjnego niz sterowanie strefowe. Pogodówka owszem nie jest rozwiazaniem złym ale jest coraz wiecej inwestorów którzy którzy przeszli z pogodówki na sterowanie strefowe i są z tego bardzo zadowoleni. Oczywisci pogodówka zostaje ale podnosimy jej krzywą. Komfort wzrasta, kosztem wiekszych nakladów inwestycyjnych.

SuperSonic
22-12-2018, 15:44
teraz już sam wiem że taki zawór przy tego typie instalacji to pomyłka i troszkę inaczej zrobiłbym tą instalację no ale niestety człowiek uczy się na błędach, kidey zawierzy "znajomemu" hydraulikowi,
czyli jeśli skręcę ten zawór na max tj na owe 43 stC wówczas efekt będzie taki jakby go w ogóle nie było w instalacji ? Ponieważ woda dopływająca i tak będzie miała niższą temp, tym samym nie będzie miał czego zmieszać ?
dobrze kombinuję ? :)

CityMatic
22-12-2018, 18:38
Tak, będzie jakby go nie było.